gardonyiszinhazblog
tmutatk

 
Sznhztrtnet

 
Men
 
Keres
 
search engine by freefind
 
Magamrl

 

1987 ta - amita Egernek jra van nll trsulata - minden darabot lttam, tbbszr is, akr huszonvalahnyszor. Sznhzi trgy rsaim, kritikim a Heves Megyei Nap sznhzi mellkletben 1995-96-ban jelentek meg rendszeresen, de a mellklet megsznse ta is elfordultak klnbz lapokban, ma pedig internetes portlokon. 2000 tavaszn egy elads vgn nagy meglepetsemre a sznpadra szltottak a darab szerepli, rks Nz cmet kaptam tlk. Termszetesen nagyon meghatott, bszke vagyok r. Mindenkit tisztelek, akr sznpadon van, akr a httrben dolgozik a sznhz csodlatos vilgban. Magamat is ers szllal ehhez a vilghoz tartoznak rzem. 2010.04.05-n indtottam a blogot. Remlem, kirdemli az Olvas folyamatos rdekldst. J.F.

 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
* Napl

AZOK A BOLDOG PCSI VEK

2015.07.17. 19:43

Szegvri Menyhrt
Magyar Telev
zi 
Ki Mi
t Tud?
1968

 A Sznmvszeti Fiskola elvgzse utn, 1972-ben, hrom ajnlatot kaptam. Mehettem a Jzsef Attila Sznhzba, ahov az akkor ott trsulati tag Bodrogi Gyula ajnlott, miutn ltta egy vizsgaeladsom. Kaposvrra Zsmbki Gbor frendez hvott, akit jl ismertem - logikus lett volna ez a vlaszts. A harmadik ajnlat pedig Pcsrl rkezett, ahol senkit sem ismertem, de miutn ez rkezett meg elszr, gy gondoltam, az a tisztessges, ha ezt rom al. Nem bntam meg, annak ellenre sem, hogy az akkori kaposvri sznhz kisugrzsa mind a mai napig hat, mert Pcsett is kitn sznszek voltak. (Ksbb, a fiskola rendezi szakt elvgezve is oda szerzdtem vissza).
   Mivel nem ismertek mg, gy kezddtt, hogy fl vig semmit sem jtszottam, de fordult a kocka s olyan szerepeket kaptam, amelyekre mig nagyon szvesen gondolok vissza.



 Shakespeare: Tvedsek vgjtka, Szegvri Menyhrt - Vri va - Gyry Emil  

 

   1973 – Shakespeare: Tvedsek vgjtka. Van, amikor egy trsulatot „pofon t” egy darab. Mintha neknk lett volna kitallva, s csak arra vrt volna, hogy fogjuk, kezdjnk vele valamit. Sk Ferenc rendez, s egy vidki sznhz legends eladst csinlt belle. Pesten, a Madch Sznhzban vendgszerepeltnk vele s mr a buszban voltunk, amikor a nzk mg mindig tapsoltak. Elkpeszt volt a prbafolyamat, mindannyiunkbl jttek el az tletek, s meg tudtuk csinlni, hogy belehelyezzk egy formba. Mindenki elismerte, hogy fergeteges. Ilyen siker eladst letemben nem lttam, azta sem.

   "A Tvedsek vgjtknak pcsi eladsa vilgsznvonalon van. Ez az lltsom kt szempontbl nem igaz. A sznhzmvszetben ma nincs vilgsznvonal. Idnknt kitn eladsok szletnek Londonban vagy Moszkvban meg egyebtt, de a leghresebb sznhzak s a legkrlrajongottabb egyttesek sem kpesek huzamosabb ideig a sajt sznvonalukon maradni. gy ht szernyen s kiss bnatosan csak annyit mondok: a pcsi elads j elads lenne Brook s Ljubimov sznhzban egyarnt. … A pcsi sznhz trsulata sznszanyagt tekintve valsznleg a legjobban elltott vidki sznhz. Ennek ellenre igazn nagy sznsz csak egy - kett szerepel a Tvedsek vgjtkban. Mgis mindenki kitnen jtszik. Mindenki meg van rendezve. Vagy mskppen fogalmazva: mindenki boldogan s fegyelmezetten komdizik. Ennek oka lehet az is, hogy a szereposztsban egyetlen flrefogs sincs. … Szegvry Menyhrt olyan pontosan rti a szerept, hogy … alaktsa tele van humorral, bjjal, mozgsa felszabadult, mimikja kidolgozott."  (Sznhz cm folyirat – Spir Gyrgy)

   

Molière: Don Juan - Brny Frigyessel

   1974 - Sganarelle szerepe Molière: Don Juan cm darabjban letem egyik legszebb lmnye volt. Vgre karakterszerepben hasznltak. Ngrdi Rbert rendezte, szerintem egyik legjobb rendezse volt. Korbban, mivel viszonylag csinos fi voltam, sok szpfit osztottak rm, azokat nem szerettem. De Sganarelle, az „a vilg szerepe”! Nagyon szerettem jtszani, komdizni, lubickoltam benne. Brny Frigyes volt a cmszerepl, mellette Vajda Mrta, Faludy Laci bcsi… 
 

Shakespeare: A vihar - Szegvri Menyhrt, ifj. Kmves Sndor, Vri va, Faludy Lszl

   1975 – Shakespeare: A vihar. Caliban, a „vad s otromba szolga”. A rendez, Sk Ferenc is megrezte, hogy a karakterszerepekben otthonosabban tudok mozogni. Ez az elads  szintn elkpeszt tletbrze volt. s „mozgsbrze”. Kzdy Gyurinak szlt  a rendez:.
- Ennl s ennl a vgsznl fuss t htul bal hromrl, jobb hromra.
- Mirt kell nekem tfutni?
- Csak.
sem tudta igazn, csak ppen ott meg kellett, hogy mozduljon valami.

   "Calibannak - a rendezi elkpzelsek ellenre - nincs meg a kell slya. S ez vgl is nem Szegvry Menyhrt alaktsn mlik. mindent megtesz, hogy a valdi sztnembert lltsa elnk. Mivel azonban a rendezi elkpzels mindenkire egy sztnktl megragadott magatartst helyez, annak a hangslya, hogy milyen is a kizrlag az sztnktl vezetett ember, lekerl rla." (Sznhz cm folyirat – Bcsy Tams)

   1976-ben volt egy szerepem, amelyrl gy reztem, a magyar sznjtszsban is mrfldk volt. Tamsi ronnak jelent meg a Tiszatjban egy „elveszett” darabja, az svigasztals. Nagyon nehz darab, nem vletlen, hogy nem adtk el. A fiatal frfi s lny szerept n jtszottam (Glfi Bence, csendrlegny) s Vri va (Kispl Jula, rvalny). Sk lefosztotta a darab rtegeit, mint kukoricrl a hjt – tkletes volt. Kpes volt elrni, hogy igazi emberi drmt rezzen a nz. Olvassk el a darabot, mindenkinek ezt ajnlom! Mr a cm is rulkod, csak annyira bonyolult, hogy nagyon les szemmel kell nzni, mi az, ami kivehet belle, mert neknk mr nagyon idegen – taln Szkelyfldn mg nem volna az.
   Itt trtnt, hogy elkvetkezett egy fprba, s a rendez azt mondta, na, most tessk, csinld. Addig a prbk sorn mindig csak a rendez mellett ltem, onnan vgszavaztam, mert Sk Ferencnek - nagy, renesznsz tpus ember, aki sosem tudott ttlenl lni - asszisztense, jtkmestere, segdrendezje voltam szmtalan alkalommal, olyan produkcikban is, amelyekben jtszottam. rdekelte a vlemnyem. Ltta, hogy van bennem fantzia, teht hasznlt, st kihasznlt, de ezzel n sokat tanultam! Fokozatosan ksz voltam az fejvel gondolkodni, a szja ze szerint dolgozni. Most volt bennem egy kis ital is. Prbltam sszeszedni magam, valahogyan vgigjtszottam a darabot, olyan pofont sikerlt adnom a partneremnek, hogy kiakadt az lkapcsa. Sk Feri utna sszehvta a trsasgot, s ott elttk azt mondta: "Figyelj, Menyhrt! Nekem ezt az els percben le kellett volna lltanom, de olyan zsenilis dolgokat csinltl, hogy nem tudtam kzbeszlni." Ez azt jelzi, hogy az ember „nkvleti” llapotban knytelen sszeszedni minden intellektulis erejt, hogy hatni tudjon.
 
   "Az svigasztals, mely Tamsi els s majd flvszzadon keresztl eltntnek hitt drmari ksrlete, Pcsett, a Kamarasznhzban jutott sznpadra, Sk Ferenc rendezsben s koreogrfijval ... gy ltszik, pp a Tamsi-mvekben rejl trgyi kltszet ragadta meg: az ember s a trgyi vilg si, elementris viszonybl fakad rtus. Igaz, ez a hszas vek Amerikjban, az expresszionizmus bvletben s a hazavgys nosztalgijbl szletett „pogny mise" alig hasonlt a ksbbi Tamsi-darabokra; amiben hasonlt, az pp a gyengje. Az r nem bzott elgg a szertartsban, mint sznpadi formban, pedig az svigasztalsban sajtos kifejezsi eszkzt tallt azokhoz a ltkrdsekhez, melyek vgl is e jtk „tematikai" anyagt szolgltatjk: a szerelem s a szerelemfltsbl elkvetett gyilkossg; a hall utni vgy s mintegy ennek ellenttekpp az utd utni vgyakozs." (Sznhz cm folyirat – Sad Katalin)

   Egy elads hatsmechanizmusra rdekes plda egybknt az ugyancsak 1976-ban Gyuln jtszott Illys Gyula darab: Dniel az vi kztt. „Vgjtk.” Prbljuk, prbljuk, a sznszek tancstalanok voltak, hogyan lesz ezekbl a veretes mondatokbl vgjtk... Mi sem tudtuk Schffer Judittal, a jelmeztervezvel, lent a nztren. Eljtt a premier, elhangzott az els nhny sz s vistva nevetett a kznsg. Azt mondta Sk Feri, ez az a darab, ami tszl a fejnk felett, a nznek. rtik, pedig olyan kacifntos. Nagyon nagy siker volt.
   1978-ban Shakespeare Titus Andronicust is Sk Ferenc rendezte. Az egy „horror” volt (sokan ktlik is, hogy valban Shakespeare rta). Rpkdtek a levgott kezek, fejek – teljesen lethen, olyan volt a sznpad, mint egy vghd. Gipszmintkat vettek rlunk, azok szerint kszltek el a megjelen levgott testrszek. Volt nz, aki felllt s elment, mert azt mondta, ezt nem brja nzni. Sk nem flt semmi drasztikustl.
   letem legnagyobb lmnyei kz tartozik az egyttjtszs Mensros Lszlval, Sarkadi Imre Elveszett paradicsomban (1985). volt Sebk doktor, n Zoltn, a fi, Mira – Rad Denise, mg fiskolsknt. Vas-Zoltn Ivn rendezte, olyan sikerrel, hogy t kellett vinni a Kamarbl a nagysznpadra. Mensros sszetrte magt a kocsijval – amit nem vezetett – s mgis vgigjtszotta, pedig alig tudott jrni, n mentem el segteni bejnni a sznpadra, mert is annyira szerette az eladst.
   Hogyan lettem sznszbl rendez? Pal Istvnhoz jrtam mg Szegeden, gimnazistaknt, az egyetemi sznpadra. Jobba Gabival jtszottam a Sgvri gimnziumban, Heltai Jen Nma Leventjben, volt Zilia, n elszr a bohc, azutn Beppo, vgl maga a nma levente, Agrdi Pter s ezt az eladst Pal Isti rendezte.  A ksbbi szolnoki igazgat az orszg egyik meghatroz s megjt szemlyisge volt, nagy nv az amatr sznjtszk kztt. Amikor mr Pcsett voltam, Sk Ferenc megkrdezte tlem, szerintem oda hozhatjk-e egy vendgrendezsre. Termszetesen, hiszen zsenilisan tehetsges ember – de nehz ember, ezt is elmondtam. Camus Caliguljt, Jarry b kirlyt rendezte – nem akrhogy! Botrnyos siker eladsok voltak, a Kamarasznhzban mindkett, a Caligult Aczl Gyrgy, a kdri kultrpolitika alaktja a nagysznpadra nem engedte. sokszor tett engedmnyeket, kihzva ezzel a szelepet, de csak korltozott krlmnyek kztt, vidken, korltozott eladsszmban. Mr az nagy dolog volt, hogy megengedtk, hogy a Nagyvilg cm folyirat kzlje a Caligult, egy Kdr Jnosra tett Camus megjegyzs ellenre. Pal erre csapott le, itt volt az alkalom, bemutatta.  Az szegedi egyetemi sznpadn mindenki csinlt mindent. n is festettem dszletet, sgtam, s rendeztem is. Nagyon jl reztem magam az egyetemistk kztt s valahogy k is felfedeztk, hogy gyesebb vagyok, mint a tbbi gimnazista.
   Mr emltettem, hogy Pcsett Sk Ferenc asszisztenseknt, jtkmestereknt, segdrendezjeknt is szmtott rm. Tbbszr elfordult, amikor prhuzamosan rendezett Pesten is, hogy elutazott s rm hagyta a prbk leveznylst, csak a fprbra jtt vissza. Termszetesen eltte mindig lerendelkezte a darabot.  A Kamarasznhzban lltotta pldul sznre egy kortrs fiatal szerz, Srospataky Istvn Zra cm, nagyon izgalmas darabjt (1974). Ismert helyi kpzmvsz, Erds Jnos dszletben jtszottuk, ami semmi msbl nem llt, mint a sznpadbl kill, klnbz mrtk fokokban elferdtett karkbl. Egszen a bemutatig rm bzta. A darab fszerept jtsz sznszn nem volt hajland bejrni a prbkra. Azt mondta, ha Sknek joga van elmenni, akkor meg nem jr be, plne nem egy fiatal kezdhz – hiba rendeztem n addigra mr tbbszr ott, nllan. gy, fszerepl nlkl kellett elvinnem az eladst a fprbig, amikor mr a mvszn is termszetesen megjelent. Csak arra nem gondolt, annyira profi mr vagyok, hogy addigra az sszes tbbi sznszt gy lltottam be, hogy az mr megvltoztathatatlanul determinlta az mozgs lehetsgeit...   
   1979-ben, odaszltak nekem telefonon, mgpedig Lengyel Gyrgy, akinl a Szegedi Szabadtri Jtkokon Ottt jtszottam Bres Ilona partnereknt, hogy Vrkonyi Zoltn, a Vgsznhz igazgatja indttatsra indul a fiskoln egy osztly azok szmra, akik fiatal sznszknt rendeznek is - ilyen volt Emd Gyrgy, Korcsmros Gyrgy, Vas-Zoltn Ivn s n… - felttlenl jelentkezzek, s akkor lesz errl is paprom.
   Akkor mr Pcsett nagyon j helyzetben voltam, jtszottam mindent, vgjtkot, drmt, egyedl a zens vgjtk volt, amibl csak egyet. Vri va tantott meg arra a nhny orosz tnclpsre, amelyre szksgem volt Katajev Bolond vasrnap cm darabjban. Hvtak akkoriban tbbfel is, de n nem akartam elmenni, jtszhattam, rendezhettem is a Ngrdi Rbert igazgatta pcsi sznhzban, s ahogyan mr emltettem, remek volt a sznszgrda. Brny Frigyes, Bujtor Istvn, Gyry Emil, Holl Istvn, Labancz Borbla, Psztor Erzsi, Szab Sndor, Tordai Teri, Vri va, aki akkoriban kezdett ingzni az operett s a prza kztt - s mg sorolhatnm. Nagyon sokat tanultam tlk.


A Hamlet
rendezse kzben (1983)

   1981-ben meghvott a budapesti Nemzeti Sznhz, megrendezni Brdy Sndor darabjt, A medikust. Megkrdeztk, kivel szeretnm jtszatni a cmszerepet. Lehetett volna Balkay Gza s a frissen vgzett Bubik Istvn, akinek ez lett az els fszerepe a Nemzetiben. Olyan partnerekkel mint Avar Istvn, Drner Gyrgy, Eperjes Kroly, Gspr Sndor, Ktay Endre, Szirtes gi, Udvaros Dorottya, jlaki Dnes, legnagyobb rszt egy fiatal generci, akik akkor szerzdtek oda s telve voltak energival, de ez csak egy intermezzo volt szmomra, mert engem akkor mr kineveztek a Pcsi Nemzeti megbzott frendezjnek. s azrt sem mentem volna,  mert n ott voltam stdis, abban az pletben, mg 1967-ben, az akkori Nemzetiben (a mai Magyar Sznhz) s onnan kt hnap mlva eljttem, mert nem szerettem azt a lgkrt, ami ott akkoriban meghatroz volt.
   Ezutn trtnt Pcsett az a dolog, amit n az egyik legnagyobb elismersnek tekintek. Eck Imre, a balettegyttes vezetje s Breitner Tams fzeneigazgat nagyon kedveltek engem. ltnk az igazgati lsen s kiderlt, hogy Mozart operja, A varzsfuvola lesz az j bemutat (1984). A kvetkez prbeszd jtszdott le kztem s a fzeneigazgat kztt:
- s ki rendezi?
- Termszetesen te.
- n letemben nem rendeztem opert…
- Nem baj, majd most fogsz.
- A varzsfuvolt? Az a vilg legnehezebb mve.
- Igen.
Hihetetlen lazn, hihetetlen termszetessggel mondta ezt az „igent”, Eck Imre pedig megkrdezte: Nem lehetnk n a koreogrfus? Velk s Hros Annamrival, a dszlet s a jelmezek tervezjvel gy sszellt egy ngyes csapat.  Az nekesek el leengedtem egy tllfggnyt. Hogy fogjuk ltni a karmestert? – krdeztk az nekesek. „Ne engem nzzen, jtsszon!” Breitner maximlisan mellettem volt. Szerintem Magyarorszgon akkor mi jtszottunk korszer mdon opert, olyan nekesekkel, mint Aszdy Mria, Csky gnes, Marczis Demeter, Nmeth Alice, Vghelyi Gbor, Wgner Jzsef… akik tnyleg hol lttk, hol nem a karmestert, de ez gy termszetesen nem igaz, hiszen a karmester kapott egy kln vilgtst, teht a kezt persze, hogy lttk. Eck Imre koreogrfijban a fiatalok feladata volt a dszletelemek mozgatsa is. Hatalmas siker volt, s ami nem gyakori, azta is emlegetik ezt az opera eladst. Szerettem s nagyon bszke vagyok ma is r!

 
„A pcsi eladsban, melyet Szegvri Menyhrt rendezett, jelents szerepet kapnak a ltvnyelemek, s a produkciban a Hros Annamria tervezte dszletelemek s jelmezek tkletesen szerveslnek a rendezi megoldsokkal. … A szereplk mozgatsban - s a produkciba ptett koreogrfiban, melyet Eck Imre tervezett - az elads igyekszik elkerlni az operabemutatk statikussgt s ltvnybeli unalmassgt. Szmos szellemes megolds szerepel az egyes epizdokban … A Varzsfuvola przai betteit a rendez sajtos mdon elidegenti a zenei vilgtl, az eladson ugyanis ezeket a rszleteket nem az nekesek mondjk, nem lben hangzanak el a przai mondatok, hanem felvtelrl, s - az esetek tbbsgben - nem is az operanekesek „civil” hangjn, hanem a pcsi trsulat sznmvszein. A sznpadon ilyenkor csak a beszd jellse trtnik meg, gesztusokkal, odafordulssal, fejmozgssal. Ez jabb adalkknt rtelmezhet ahhoz, hogy Szegvri itt a distancit hangslyozza, amit egy hasonlattal gy tudnk megvilgtani, hogy a Varzsfuvola vilga gy jelenik meg itt, mint egy zenl doboz, ami azonban nem pejorlja a mvet, hanem olyan csodaknt jelenti meg, mint amilyen csoda Papageno harangjtka s Tamino fltja.
   Hiszen az az aufklerizmus s az a tiszta harmnira vall hitelesen megvalsul trekvs, mely az operbl rad, ma inkbb tnik tvolinak s rcsodlkozsra mltnak, mint a jelenkorban is rvnyesnek s kvetendnek. Ezrt is rtelmezhet gy a pcsi elads, mint ami e fggnyn ttetsz s les kontrokkal ptkez vilgban a mlt egy gynyr korszakt ltja ... Schnikaneder mg feltteles mdban fogalmaz, amikor a varzserej hangszerrl azt mondatja az egyik szereplvel: „ ... mintha szellem szlna benne.” Ma ez a feltteles md nyugodtan feloldhat: valban szellem szl - a fuvolbl ppgy, mint az egsz operbl -, olyan szellem, amellyel a ma embernek idrl-idre t kellene itatdnia.” (Sznhz cm folyirat – P. Mller Pter) (* Aufklerista: a felvilgosods kpviselje. J.F.)


   Ugyanabban az vben rendeztem a Cignykerk cm Szakcsi Lakatos Bla-Csemer Gza musicalt, az volt az sbemutat. Egsz eltte val nyron az opert s ezt hallgattam, utbbit Szakcsi Lakatos zongora interpretcijban. Szintn kirobban siker lett, jtszottuk hossz vekig Pesten is, ugyancsak Vri vval a fszerepben.
   A folyamat, amelynek vgn Pcset mgis elhagytam, tulajdonkppen akkor elindult, amikor megkezddtt a sznhz feljtsa. sszevitatkoztunk Ngrdi direktorral s Simon Istvnnal, a sznhz gyvezet igazgatjval, aki velem egytt kerlt Pcsre s nagyon j bartok lettnk. Iszonyatosan teherbr, borzalmasan becsletes, tnemnyes ember. Nem volt mvsz, de j rzke, j zlse volt. Ksbb Jordn Tamssal lett a POSZT trsigazgatja is. (A POSZT a sznhzbl akkreditlt frendezje pedig Balik Tams volt.) A vita eredmnyeknt n lemondtam a frendezi posztomrl. Ngrdi ezt nagyon zokon vette, hiszen nylt titok volt, hogy engem akart utdjnak kinevelni. n mr ezt sem nagyon szerettem volna, de a vita azon pattant ki, hogy gy vltem, a feljts alatt, amikor a nagysznhzat nem hasznlhattuk, csak a Kamarasznhz sokkal kevsb megfelel lehetsgei lltak rendelkezsnkre, nem szabad bemutatni nagy appartust ignyl przai darabokat, sem nagyoperkat, csak azt, ami illik, befr ebbe a trbe. Legyenek ugyanakkor ezek a „lecskkentett zemmd” vek egyben a felkszls vei s utna produkljunk nagyot! k viszont kitartottak amellett, hogy nem szabad „lellni”, prbljunk ugyangy mkdni, mint eddig. De hogyan lehetne, ha teljesen msok a krlmnyek? Nem beszlve a genius loci-rl, egy 600 fs, dszes nzter sznhzat nem lehet sszekeverni egy 2-300 fs, vltoztathat jtkter hellyel, ahol pldul zenekari rok sem volt, a zenszek kint ltek kt oldalt a folyosn.
   Mr minden hozzm tartozott, termszetesen volt kln balettigazgat s operaigazgat, de az egsz vad sszelltsa a direktor s az n dolgom volt, de ekkor azt mondtam, gy n nem maradok frendez.
   Simon Istvn kapcsn emltettem Balik Tamst. Vele gy sikerlt egytt dolgoznom, hogy olvasgattam a ma mr nem ltez Vilgsznpad cm lapot s megttte a szememet egy hr, amely szerint Harold Pinter angol drmar s rendez rendezi James Joyce darabjt. Addig azt sem tudtam, hogy darabot is rt. Mondom Czmer Jska bcsinak, a fdramaturgunknak: Jska bcsi, n nem tudok angolul, csak franciul. Nem volna kedve lefordtani ezt a darabot? Nem csak azrt izgatott, mert nem hallottam eddig rla, hanem azrt, mert ppen Harold Pinter rendezte klfldn. Megcsinlta a nyersfordtst, majd miutn jnak talltuk a darabot, a rendes fordtst is. Balik Tams, Kulka Jnos s Olh Zsuzsa fszereplsvel rendeztem meg a Szmkivetetteket, 1984-ben. Eszmletlen sikere volt.

 "A rendez legjobb megoldsa a j szereposzts. Felismerte, hogy a prbeszdek, szavak mg rzkeny, karakterkkel, sznszi egynisgkkel hatni tud szereplk kellenek, akik kitltik a figuraalkots itt-ott felbukkan rjeit, s plasztikus, hiteles alakokat teremtenek … rendezse vgl is a maga teljessgben hatsos a sznpadon. Nem elssorban azzal, hogy mindenron mai drmt igyekszik faragni Joyce mvbl, s nem is azzal, hogy irodalomtrtneti - drmatrtneti kurizumot tlal, Magyarorszgon elsknt. Leginkbb azzal, hogy a kett kzt a helyes arnyt tallta meg." (Sznhz cm folyirat - Cski Judit. A kpen Molnr Ildik s  Balik Tams - Kulka Jnos s Olh Zsuzsa)

   Balik s Kulka volt az a kt frfisznsz, akik flvltottk a kzben elment Holl Istvnt s Gyri Emilt, aki kezdett mr csak idsebb szerepeket jtszani. k egy vfolyamra jrtak. Kulkval mr a fiskoln is dolgoztam. Els pillanatra lehetett ltni rajta, hogy nagy formtum sznsz lesz belle. A „nyers veit” ott tlttte a pcsi sznhzban. Pr v mlva Ascher Tams tcsbtotta Kaposvrra. Bszke vagyok r, hogy Kaposvr „vette meg” az n sznszemet, mert nagyra tartottam ket. De Balik karrierje is meg volt gyazva, mert amikor szegny Ngrdi direktor meghalt, s miutn mg a rendezi szakot is elvgezte, egyenes t vezetett oda, hogy legyen a pcsi sznhz igazgatja. 
   A lemondsomat kveten a sznhznl azrt mg maradtam, rendeztem tovbb, mgnem 1992-ben elszerzdtem a budapesti Jzsef Attila Sznhzhoz, ezzel zrult ksznhzi munkim els 20 ve. (Fotk: Pcsi Nemzeti Sznhz archvuma s Sznhz cm folyirat)

* A "Vri va - az des-bs piruettek sznsznje" cm e-knyv idzi ezt a beszlgetst, hivatkozssal a bloghoz.

 

  , azok a boldog 70-es vek, micsoda veink voltak... Menyussal egy vben, egy napon – 1972. augusztus 22-n – min vletlen – Menyhrt napjn -  lptnk be a Pcsi Nemzeti Sznhz akkor igen rangos trsulatba.   vgzs sznmvszknt, jmagam pedig mvszeti titkrknt kezdtk sznhzi plyafutsunkat.  Hamarosan testi-lelki j bartok lettnk, egy hron pendltnk – annyira, hogy “bnsegd” volt immr 38 ve tart hzassgom ltrejttben is, mint eskvi tanum..  Menyus nem volt ismeretlen a sznhzat mvel szakmai berkekben, s a kznsg krben sem, hiszen a fiskolt megelzen kivl eredmnyt rt el az akkori Ki Mit Tud? dntjben,  s miutn ezeket az adsokat egy orszg nzte – Menyust sokan ismertk... Mindenekeltt kiemelked tehetsgnek, no meg Ngrdi Rbertnek, az akkori nagyszer direktorunknak, na s kivltkpp mindkettnk "mentornak",  - s egy id utn rks bartunknak - a zsenilis Sk Ferenc frendeznek ksznheten hamarosan a sznhz egyik legfoglalkoztatottabb, legnpszerbb mvsze lett. S ez nem volt akrmi – olyan trsulatban, melynek akkori mvszei kztt olyan nevek voltak, mint Bujtor Istvn, Gyry Emil, Kzdy Gyrgy, Mdi Szab Gbor, Faludi Lszl,  Szirtes dm, Szab Ott, Mendelnyi Vilmos, – vagy a hlgyek kztt  Vri va, Psztor Erzsi, Tmr va, Torday Teri, Labancz Bori, hogy csak nhnyat emltsek kzlk. Fszerepek sort jtszhatta el – nem kis sikerrel... Nem is eljtszotta, hanem meglte a szerepeket... Elttem van a Tvedsek vgjtknak Dromijaknt, a Vihar Sganarelljeknt, Calibanknt a Don Juanban, vagy ppen Camus Caliguljnak cmszerepben, melyet Holl Pisttl rklt. Menyust egy id utn nem elgtette ki a vilgot jelent deszkkon val szerepls, a sajt olvasatban szerette volna a vilgrl alkotott gondolatait felmutatni, ezrt ht lelt a nztrre, hogy sznsztrsait instrulva fejezze ki az adott darabbal kapcsolatos elgondolst.  A sznszetet kezdte "hanyagolni", a rendezsben tallta meg mvszi hivatsnak cljt.  Sk Feri tvozsa utn Menyus lett a vezet rendez – rdekes – abban az vben lettem n is a sznhz gyvezet igazgatja... Olyan fiatalokat ptett be a trsulatba, mint Kulka Jnos, jvri Zoli, Gergely (akkor mg Vajek) Robi, Lang Gyrgyi, Balik Tams... Illene beszlni a sok-sok szereprl, a rengeteg rendezsrl,  de ht ezeket meg lehet nzni sok helytt a neten;  illene beszlni a sok-sok csnytevsnkrl – drga Faludi Laci bcsit, az rk fiatal nagyszer mvszt, atyai j bartunkat igen sokszor "megvicceltk", no persze sem maradt ads velnk szemben – illene beszlni a gyulai vekrl, a vrsznhzi munka mellett az jszakkrl, hajnalokrl – vagy inkbb nem illene -  ezek a "hbors" vek dupln szmtottak... Szval sok mindenrl kellene mg szlni, de ht most egy kiss idzavarban vagyok, hamarosan indulnom kell a vonathoz, mrpedig az emlkek egyre tolulnak bennem,  de csak hebehurgyn, zavarosan tudnm most megfogalmazni, gy ht a nosztalgizsnak most vge, taln egyszer mg kzsen folytatjuk... Menyuskm, elmltak az vek, m az emlkeink szpek -  azok a 70-es vek,  bizony azok voltak szpek! A rgi bartsggal gondolok Rd, lellek szeretettel – Pista – aki Simon. (Fot: POSZT-honlap)

 

2 hozzszls
Idzet
2016.05.26. 23:25
Hornszky Henriette

letem gynyrû hrom vt tlthettem a PNSZ-ben -1979-1982-. Nagyon sokat gondolok ma is erre az idszakra. Fantasztikus trsulat volt.

Idzet
2016.05.26. 12:35
Vida va

Azok a rgi szp idk! Ht nem ma volt, pedig mintha csak tegnap lett volna!

A nagybets letem ott kezddtt,letem legszebb szakasza volt 18 vig.Kivl mvszek, kivl trsulat,mint egy nagy csald olyan volt.Lthattam a jobbnl jobb eladsokat przban, balettban, oera, operettben,s rszt is vehettem benne.Szeretettel gondolok ma is a nagyszer volt kollgkra.

 

Utols hozzszlsokjabbak 1 KorbbiakLegels hozzszlsok
 

 

Kommentek & vek
Friss hozzszlsok
 
A blog kzssgi csatorni


 
  
 

 

 
Lezrt szavazsok