SZEGVRI MENYHRT RENDEZ (2011)

 |
December volt mg, amikor felmerlt egy interj gondolata Szegvri Menyhrttel, akinek rendezseit mindig is szerettem. Hogyan is sejthettem volna, hogy mire sikerl megfelel idpontot tallni s a beszlgets ltre is jn az vad vgn, utols munkjra kszl a Grdonyi Gza Sznhzban... gy most arra krtem, tekintsen vissza az itt eltlttt idre. A krdseket kihagyva, csak az gondolatait adom kzre.
- 18 v, krlbell az az id, amit itt, Egerben eltltttem. Amikor idejttem, volt egy nagyon ers trsulat. gy alakult, anlkl, hogy megbeszltk volna, hogy majd’ minden vben Gali Lszl - az akkori direktor – rendezte a Shakespeare darabokat, a klasszikusokat, msok msflket, s n – nagy rmmre – a kt vilghbor kztti magyar drmairodalmat. Olyan zsenilis szerzket, mint Remenyik Zsigmond, Szp Ern, Brdy Sndor, Szomory Dezs, aztn ksbb Molnr Ferencet is, azt a rszt a magyar drmairodalomnak, amelyet nagyon szeretek. s persze mai magyar darabokat is.
Eleve gy kezddtt, hogy Gali egy akkor mg fiatal magyar szerz darabjra krt fl. Sultz Sndor: s a hsk hazatrnek. Ez a darab a rendszervlts problmirl szlt. Btor volt Gali, mert a nagysznpadra tzte ki, annak ellenre, hogy mai szerz darabjt fleg stdiban „illik” bemutatni, mert nem biztos, hogy „dl r a nz”, mgis bejtt. Emlkeim szerint nagyon szerettk a nzk. Abban az idben „csaldias” hangulat volt itt a sznhzban. Az igazgatt papnak szltotta mindenki s mindent meg lehetett vele beszlni…
A kvetkez igazgatval, Beke Sndorral mg Komrnoban, Szlovkiban ismerkedtem meg, ahol egy Mrai darabot csinltam az ltala igazgatott sznhzban. Amikor idekerlt, maghoz hvatott, krdezte, szmthat-e rm. Az ideje alatt trtnt a sznhz feljtsa. Ez azrt volt rdekes, mert olyan helyzetbe kerltnk, hogy a vros klnbz kulturlis intzmnyeiben „vendgeskedtnk” egy ideig. n nagyon j szvvel gondolok az akkori Mvszetek Hza-beli (akkor mg Ifjsgi Hz) Piaf eladsra, ahol sikerlt „bejtszanunk” azt a klnleges teret, az ault.
Csizmadia Tibort is ismertem korbbrl, a Budapesti Kamarasznhzbl, ahol frendez volt, amikor tbbszr ott dolgoztam. Kinevezse eltt is megkrdezte, szmthat-e rm, tancsaimra szksge lenne… Ebbl ksbb nem lett igazi prbeszd, de ennek nem volt semmi komoly oka, csak a napi gymenetben tudtuk a dolgunkat, nekem ezt, neki azt kellett csinlnia, nem nagyon folytunk bele egyms munkjba. Igazgati korszaka legelejn tett egy - taln nem kellen tgondolt - nyilatkozatot arrl, hogy majd hoz ide j sznszeket, mert akik itt vannak, azokkal nincs megelgedve. Ez hiba volt, mg ha nem is egszen gy gondolta, ahogyan elhangzott… Egy sznhz egybknt valban nem mkdhet j sznszek nlkl. Teljesen mindegy, honnan hozzuk ket, s hogy „keverjk ki” a trsulatot, de az nagyon fontos, hogy mindenki megtallja a helyt. Ez nem teljesen sikerlt itt.
Amikor Pcsre szerzdtem s kineveztek frendeznek, n is vittem rgtn majdnem egy teljes osztlyt, Kulka Jnossal, Balik Tamssal, Sipos Lszlval s sorolhatnm, s ott is volt rivalizls a „rgiek” s „jak” kztt, de rvid id alatt „sszesimultak” s senkiben nem volt se srelem, se hinyrzet. Majdnem ilyen fontos a rendezi kar. n amita ebben a sznhzban vagyok, azt reztem, j, hogy az egyik rendez ilyen, a msik olyan, a harmadik megint egszen ms. Nyilvn mindegyik azt csinlja s gy, ahogy gondolkodik a sznhzrl, a mvszetrl, az letrl…
Nekem ne szabjanak - tlem idegen - irnyt, mert n gy nem tudok dolgozni. Nem tudok ms agyval gondolkozni. Hagyjanak bkn a sajt gondolataimmal, stlusommal, s ne mondjk meg pldul, hogy milyen legyen a darab utols mondata! Tudja azt valaki, hogy amikor Madch odarta a Tragdia vgre, hogy „Ember kzdj s bzva bzzl!”, akkor hogyan gondolta elmondatni ezt a mondatot? Oda van rva, hogyan kell rtelmeznie azt az adott sznsznek? Nincs. Elrulom, nem egyfle interpretcija van ennek a mondatnak (sem). Ez a gynyr a sznhzban.
llandan krdseket kell fltenni, s mai vlaszokat adni rjuk. Mindig elre kell menni, s nem visszafordulni, a mltba rvedni, „nosztalgizni”. Eszkzeiben, technikjban, mdszertanban, pedaggijban vltozik, s llandan megjul a sznhzmvszet – vagy legalbbis gy kellene lennie. Tessk csak krlnzni a szomszdos orszgokban! Hol tart pldul Romniban, Szerbiban a sznhzi nyelv?
n minden darabban azzal foglalkozom, mit akarhatott a szerz mondani vele, s mi igaz belle ma is. s azt milyen formban tudom elmondani? A sznhz nagyon knyes mfaj, de ha az alkot szellemnek nincs termszetes szabadsga, akkor mirt vagyunk? Azrt, hogy msoljuk egyms munkit? Vagy azt, amit mr lttunk? Tudomsul kell venni, hogy rendkvl rzkeny hrokon jtszunk, a mindennapi kznsg hrjain, egymsin s a darab bels hrjain is. Mindannak, ami rletnek tnik kintrl, borzaszt egyszer s vilgos logikja lehet bentrl. pp ezrt nem szeretem a prekoncepcival bel kritikust, aki nem teszi fl magnak a krdst, hogy – maradjunk nlam - mondjuk Szegvri mirt pont gy kpzelte el ezt vagy azt? Mirt ezt vagy azt a megoldst hasznlja? Mert valami oknak kell lennie, hacsak nem tartja a nzt hlynek.
Ha ezen kezd valaki gondolkodni, akkor lehet, hogy rjn a megoldsra. Pldul a Gl baba tllfggnye azt akarja mondani, hogy el vagy vlasztva attl a vilgtl, ami a fggny mgtt van, mert oda te hiba vgyakozol, soha nem juthatsz el, ugyanis olyan vilg nincs, nem ltezik. Vagy a httrben, civilben ll krus – ami egyfajta irnia. Nyolc fiatalembert a fiskolrl odalltottunk, s mint egy mai „Kodly-krus”, szpen belenekelnek a mbe, st kezkben a kotta – termszetesen tudjk k anlkl is, de mg lapoznak is… Ebben az a „nagy” gondolat, a szellem, hogy ne tegynk gy, mintha lenne krusa a sznhznak, ha egyszer nincs. Krus nlkl viszont a Gl baba eladhatatlan. Ami a sznpadon elttk trtnik, az mshol s ms idben zajlik, k viszont ott llnak a „mban” s nem prblnak meg statisztlni, amihez nem biztos, hogy rtennek… Ennyi „jtst” engedjen meg nekem a vilg!
Vannak „rendezmvszek”, n viszont „csak” rendez vagyok. Ez nagyon fontos distinkci, mert szerintem van mondjuk tz-tizent ember ebben az orszgban, aki „rendezmvsznek” mondhatja magt, s vagyunk sokan, akik tudjuk a szakmnkat. Ezeket – kztk magamat is - szakembereknek tartom. Igen. J, megbzhat szakembernek tartom magam. De csak annak. Nem tudtam megjtani a sznhzi szakmt olyan eredeti gondolatokkal, amilyenekkel az a tz rendez, akik a „mvszet mesterei”. n csak a szakma mestere vagyok. Amit tudtam, azt megtettem, tadtam.
A sznhz – szerintem - nem arrl szl, hogy vlaszokat adjunk a vilg nagy dolgaira, hanem hogy krdseket tegynk fl, hogy msok is elkezdjenek ezeken a krdseken gondolkodni. n tbbnyire olyan szndarabokat rendeztem, amelyek a szerencstlenekrl, a megalzottakrl, a megnyomortottakrl szltak. Mert ket ltom magam krl. Ne vegyem szre?
A jv? Itt lek Egerben. Ha a tapasztalataimat akarja valaki hasznlni, megtall. Rendezni fogok Pesten a Kamarasznhzban, Egerben pedig a Pincesznhzban ezutn is dolgozom majd.
* A blog rovataiban is tbb helyen esik sz Szegvri Menyhrt rendezseirl. Pldul:
Remenyik Zsigmond: Az atyai hz (1994)
Barta lajos: Szerelem - Pubinkk (1996)
Pam Gems: Piaf (1999)
Kesey-Wassermann: Kakukkfszek (2001)
Gogol: A revizor (2002)
* Hozzszls az rshoz: Annyira szimpatikus ahogy gondolkodik. Ahogy rendez. Ahogy kill az elveirt. Ahogy ember tud maradni. Ilyen ember(eke)t veszt el Eger? rthetetlen. Kt kzzel kellene kapkodni ilyen rendezrt. Rudas Judit
* 2020-ban, Szegvri Menyhrtrl rt nekrolgjban ennek az interjnak tbb rszlett is felhasznlta a szinhaz.online
ITT TISZTA SZERETET VOLT (2011)

|
Ha azt halljuk alapt tag, automatikusan sznszekre gondolunk, pedig velk egy idben mr ott voltak a tbbiek is. Pldul Drinovszki Lszln. Mindenki csak Bbnek hvta, mindenki szerette.
- Tanrom volt Hevesen Pta Albert, aki itt dolgozott amikor mg befogad sznhz voltunk, hvott ide. Azutn megalakult az nll trsulat s n maradtam. Tulajdonkppen teht alapt tag vagyok.
A sznszbfben kezdtem. Gynyr volt... A rgi idkben itt tiszta szeretet volt. Igazi csapat, az biztos. Tiszteletben tartottk egymst, nem volt olyasfle szakmai fltkenysg sem, hogy „te mirt kaptad meg azt a szerepet?”, s Gali Lszl igazgat r is sokat trdtt a „gyermekeivel” a fiatalokkal, akiket idehozott. k Papnak is szltottk. Soha nem volt olyan, hogy valamit ne lehetett volna vele megbeszlni.
A sznszek rnk is gy nztek, mint csaldtagra, aranyosak voltak, volt, aki mindig a ptanyjnak hvott. Nem kellett attl sem flnnk, hogy becsapnak. Premierek utn nagy „bulik” voltak, stttnk-fztnk. Nagyon kedveltem pldul Megyeri Zolit, Romn Jutkt, Pasqualetti Ilont, Sivk Irnt - Farag Andrs is itt kezdett minlunk… Szatmri Gyurinak sok hdolja volt. Nagyon szerettk a jtkt s egybknt is npszer volt, intelligens, finom, nem pejoratv rtelemben bohm egynisg.
Mg lakodalom is volt a sznhzban, a kellkes, ott voltak a sznszek is…
Amikor a frjem megbetegedett ott kellett hagynom a bft s nztri dolgoz lettem. Jszbernybl, zdrl, tvoli helyekrl is voltak brletesek, rkeztek alkalmi nzk. Volt olyan elads, ahol 40 ptszk volt bent. Szerettem, amikor gyermekek jttek. Az igazgat r mindig azt mondta, ha beteg lett egy gyerek s kln eljtt ksbb, olyan meg ne trtnjen, hogy ne lhessen be.
Ma mr nem dolgozom, de van brletem. Nem szakadtam el a sznhzamtl.
Az egyik eladsra szl szemlyesen nekem szl meghv.
"Krmlte: Megyeri"

NEM VAGYOK MVSZ - N IGAZI VAGYOK (2010)
Termszetesen nem a mvszi tehetsg s teljestmny (melyeket elismer s tisztel) lenzst jelenti a cmben idzett nmeghatroz mondat, hanem azt, amit rez mindenki, aki ismeri, aki egytt dolgozik vele. Azt, hogy Nagy Zoltn kzvetlen, szerny, szerethet bart, kollga.
1993-ban kerlt Egerbe. Itt volt mr stdis Bcsatyai Gergely, akivel egytt jrtak gimnziumba, gy aztn elg sokat megfordult a sznhzban. „Zens darabokat nzve, kzben lttam fentrl a zenekart, Marik Erzsbetet, vagy Csala Benedeket, ahogy veznyelnek, s arra gondoltam, ha n is kztk lehetnk… Majd hogy, hogy nem, Gerg rvn is, meg Ktai Lszl tanr r segtsvel megismerkedtem Szegvri Menyhrt rendezvel - de kzben mr voltak szereplseim a krusban a sznpadon, a basszus szlamban - rendkvl j buli volt -, s egyszer csak benne talltam magam a Bolha a flben produkciban. Elads eltt az elcsarnokban zongorztam.” („A sznetekben pikns kuplk a sznhz elcsarnokban. De az els felvons eltt mg csak egy zongora. Emelvny, kis asztalkk, hangulatlmpa s a zene – Nagy Zoltn jtszik. Menjenek kicsit korbban s hallgassk t…!” - rtam akkoriban.)
Csinlt ksrzenket, jtt az Emil s a detektvek, a Piaf… Nem volt meglls. A Piaf eladsain kln felejthetetlen lmny volt hallgatni, de nzni is, ahogyan a zongorn jtszott. Msoknak is feltnt ez, s most is, mikzben lerom a mondatot, ltom magam eltt 10 v tvlatbl is.
Elkerlt a Zeneakadmira, karmester szakra s miutn elvgezte, megkrdeztk, nem akar-e veznyelni. „Szabdtam eleinte egy kicsit, de rgta ddelgetett lmom volt ez. (Elnzem sokszor Szab Sipos Mt kezt – nem ltezik, hogy valaki gy tud veznyelni - s olyan alzattal, hozzrtssel, olyan fantasztikusan mkdik – nem vletlenl az Operahz karigazgatja mr.)”
Volt pr elads, amelyet nem szeretett annyira, de sok olyan is, amire bszke, boldog volt, hogy csinlhatta, mint pldul az Anna Karenina - Kocsk Tibor bartsgt is ennek ksznheti -, az Oliver, a Luxemburg grfja, a Vrtestvrek, az Anconai szerelmesek.
Ma sajnos kevesebb lehetsg nylik r, de most a Gl baba cm daljtkban (bemutat: janur 28.) szerencsre ismt lesz l zenekar. „Az elre felvett zene fldhz kt, nem tudnak a sznpadon elemelkedni, irtja a katarzist…”
* Kapcsold rs: Agria Voces - pressz musical
JNS PTER DRAMATURG (2010)
„Mihail, most ezt te lernd, ha mg lnl?”
A sznhzkedvelk ismerik ezt a fogalmat: dramaturg, de ha pontosan meg kellene magyarzniuk jelentst, dnt rszk valsznleg zavarba jnne. Jns Pter a Grdonyi Gza Sznhz dramaturgja. Ismeretsgnk sok vvel korbbrl datldik, amikor mg nem dolgozott ebben a szakmban, de kapcsolata mr akkor is volt a sznhz vilgval, amint ez beszlgetsnkbl is kiderl. Vilgos, kzrthet s lvezetes megfejtst adja most annak, mit is rejt magban ez a foglalkozs.
A sznhz nagyon rdekes mfaj – mi szcsvei vagyunk valaminek.
A dramaturg az esetek 80-90 szzalkban mr megrt szveggel foglalkozik. Felvetdik a krds, mit, mirt kell mg azzal foglalkoznia. Ez egyrszt technikai dolog. Ha – mondjuk - egy 5 felvonsos Shakespeare darabra gondolunk, taln a Hamletre - ami krlbell 200 oldal - ha az els bettl az utolsig eljtszannk (br ilyen is van), akkor az egy hossz-hossz elads lenne. Teht a 2-3 rs sznhzi egyttlthez kell valahogyan igaztani. Ezrt „hz” az ember. Nyilvn nem rnzsre, a hasra csapva szed ki oldalakat, ennl ez komolyabb dolog s mindig fgg az aktulis helyzettl. A pldnl maradva, valsznstheten tbb ezerszer eladtk mr a Hamletet a sznhztrtnetben, s nagyon valszn, hogy nem volt kt ugyanolyan elads. Ez azrt van, mert a sznhz alkalmazott mvszet, valaki adott neknk egy mr ksz trtnetet, de a sznhz mvszete nem lenne l, ha nem arrl szlna, hogy az alkotk, rendezk, sznszek, dramaturg - s sorolhatnnk mg a kzremkdket, elmondjk vlemnyket a vilgrl. Az az rdekessge s izgalma a dolognak, hogy mg egy fest, egy zeneszerz, egy klt egyedl van s a semmibl sajt maga teremt, addig a sznhz valakinek a trtnetbl teszi ezt. Nem lehet a dramaturg munkjt elmagyarzni a sznhz egsze nlkl s a sznhz lnyegnek krljrsra tett ksrlet nlkl. Kell, hogy az alkotcsapat rendelkezzen valamilyen vzival az adott trtnetrl – a mondanival, zenet, koncepci kifejezseket szoktk hasznlni erre a vzira. Tudni kell, mit, mirt s hogyan akarunk elmeslni, s ehhez – noha nagyon furcsn hangzik - rgy az a Shakespeare darab vagy brmi ms. Nyilvn nagy alzattal fordul az ember az alapanyaghoz, de mindig megprblja beletenni a sajt mvszi egynisgt…
Mi a szemlyes munkamdszered?
n ltalban lelk a rendezvel az olvasprba eltt j esetben egy vvel, minimum fl vvel, rosszabb esetben sajnos csak egy-kt hnappal s elbeszlgetnk arrl, mit akarunk mondani ezzel az eladssal, mirt fontos neknk, mit jelent neknk. n azt szeretem, ha az alkot ezt egy mondatban meg tudja fogalmazni. S ha megvan ez a koncepci, akkor a dramaturg ahhoz kpest kezd el dolgozni. Azokat a szlakat ersti, amelyek altmasztjk ezt a gondolatmenetet. Emellett nyilvn tudnom kell, milyen a trsulat sszettele, ki milyen karaktert kpes eljtszani s hogyan. Lehet, hogy az eredeti szveget kicsit meg kell „gyrni”, s ebbe sok minden belefr. Akr belerni is lehet, hozztenni, rvidteni, tpakolni jeleneteket, ha a logika gy kvnja meg - vatosan. Az emltett technikai okon tl tnyleg az alkot szabadsg jogn…
Csakhogy a nzk egy j rsze nem rti, vagy furcsllva fogadja ezeket a beavatkozsokat.
Ez nagyon fontos krds, mert valban gy van, pedig a sznhzi vilgban ez termszetes. Kt-hrom ve jtszottuk Hy Jnos A Pityu bcsi fia cm darabjt. Eljtt a szerz s azt mondta: n ezt megrtam, azt tesztek vele, amit akartok. n a prbkrl eltnk, mert tudom, hogy csak korltoznlak, megbilincselnlek, rossz irnyba befolysolnlak titeket, egyfolytban azt figyelntek, ha itt lne a szerz, hogy most ez vajon tetszik-e.
A laikus nem tudja, hogyan zajlik egy prbafolyamat. Elkezdjk mondani, tanulni, prblni a szveget s kzben derl ki, hogy az r ltal megrt mondat a mi szereposztsunkban, az adott sznsznek nem ll jl… egyszeren nem illik a karakterhez. Vagy a prbn kiderl, hogy bizonyos szvegrszeket nem tudunk igazn jl megfejteni, s ki kell hagynunk, mert nem tudunk vele mit kezdeni. Ha egy regnyt olvasunk, ott minden le van rva, a helyszn, a krnyezet, a szereplk klseje, gondolataik, lelki rezdlseik – mindez a sznhzi szvegben nincs, csak az van lerva, ami elhangzik. A prbafolyamat szl arrl, hogy mit rthetett ezalatt a szerz, mit gondolhat a karakter s a mi eladsunkban mit fog gondolni. Az adott mondatot mrgesen mondja vagy ironikusan vagy viccknt. Ez a sznhz furcsasga - hogyan lehet hnek maradni egy drmarhoz, amikor nem tudjuk mit gondolt. Sejthetjk, mindenkinek van elkpzelse s nyilvn egy hres, ismert darab esetben – utalva ismt pldaknt a Hamletre – a nznek van egy prekoncepcija, azt vrja vissza. Vagy ltta, mondjuk Kenneth Branagh kosztms, renesznsz feldolgozst s ismt azt vrja… ppen Shakespeare az egyik olyan szerz, akinl gyakran kikri magnak a nz, hogy „nem az igazit jtszottuk.” „Mirt ltnyben, aktatskval rohangltak a szereplk?” Neknk pedig, a sajt sznhzi szempontunkbl ezt a krdst nagyon nehz rteni, mert mi az, hogy igazi Shakespeare? egyrszt a prbeszd mondatait rta le, de hogy azok milyen karakterek, milyen miliben lnek, azt rszben mi talljuk ki. Msrszt Shakespeare, amikor rendezett, a sajt kornak embereiknt kpzelte el Antoniust s Kleoptrt is – teht amikor mi kortrs krnyezetbe rakjuk egy darabjt, tulajdonkppen gondolatilag hek vagyunk hozz. A sznhz, mint l mvszet, valahol mindig a sajt korhoz s korrl kell szljon. Ha Shakespeare lne, akkor - mivelhogy sznhzi ember volt, rendezett is -, is egyetrtene ezzel. Csak ht ezt tnyleg nem tudja minden nz, ezrt j, hogyha idnknt megprbljuk belecspgtetni a kztudatba. A sznhz interpretci, van egy vz, amelyet mi tltnk meg tartalommal, szuvern alkotkknt, s munknk rtelme ppen ez.
n ott vagyok az els olvasprbn, majd egy darabig nem, s csak hetente egyszer megyek be. Aki naponta 2x4 rban dolgozik a darabon, egy id utn mr nem ltja magt kvlrl. A dramaturg erre is j – ha a rendez partner ebben –, hogy nha friss szemmel rnzzen, s lssa, j irnyba megy-e a dolog, vagy sem. Szoktk mondani, hogy a dramaturg a rendez bartja. Nagyon szeretem ezt a meghatrozst. n talltam Egerben egy embert, Szegvri Menyhrtet, aki tnyleg a bartom. Fantasztikusan j munkakapcsolatban tudunk dolgozni, rengeteget tanultam tle, mondhatom, hogy a szakma nagyon nagy rszt – s egyms gondolatait is kitalljuk.
Az Ivn, a rettent cm Bulgakov darabot nhny ve jtszottuk, ezt is rendezte. Ebben 30-40 szzalk az n szvegem volt. Nem azrt, mert Bulgakov rossz szerz, hanem mert Elbert Jnos maga idejben zsenilis fordtsa mr 30 ves volt s kzben a nyelv - mai felgyorsult vilgunkban klnsen – vltozik, szavak hasznldnak el, mst jelentenek kifejezsek, kicsit t kellett mstani pldul a ponokat, amelyek ma mr csikorogtak. Szerencsre vgig azt reztem, hogy h maradok Bulgakovhoz. Nagyon rdekes alkotfolyamat, amikor gy beler az ember. Ezen egy nyron keresztl dolgoztam, s fokozatosan adta meg magt a szveg. Elszr nehezen talltam a fogdzkat, de miutn egyre tbbet beszlgettem a rendezvel s egyre tisztbb lett, mit akarunk elmeslni, tisztultak a helyzetek, a karakterek, mr szereposzts is volt, lehetett azon is gondolkodni, melyik sznsz szjbl hogyan fog hangzani az a mondat, lehetett kln nyelvezetet keresni neki, kln stlust, szavakat. Beindult. Azt reztem hrom hnapon keresztl – s ez nagyon nagy boldogsg volt -, hogy Bulgakovval beszlgetek. Elolvastam jra sszes hozzfrhet mvt. s ahogyan egyre tbbet tud az ember, egyre jobban ltja maga eltt az eladst, egyszerre diktlni kezdenek a figurk. Diktlni kezd Bulgakov. Ott van is s nha az ember megkrdezi: „Mihail, most ezt te lernd, ha mg lnl?” Egy id utn az ember kezd „bulgakovul” rni , csak mai vltozatban… Nagyon furcsa… A Sznhzi regnyben maga is r errl a folyamatrl.
Ugyanez megtrtnt tavaly a Kerti mulatsg cm Horvth Pter – l szerz – darabbal. Bulgakov mr nem tudott protezslni, de tudott volna. Sajt regnybl rta sznpadra. Itt is – mint ltalban - Szegvri Menyhrttel dolgoztam. Nagyon tetszett neknk a darab, de kicsit kaotikusnak reztk. Elvettk a regnyt s gy lttuk, sok nagyon j rsz van, amit nem tett t. Elkezdtk prbeszdestve visszapakolni, st mr komplett jeleneteket rtunk bele. Itt meg a darab Bres r nev szereplje kezdett el beszlgetni velem, valami hinyzott s kvnta az j jeleneteket. (Ez is elrte a 40 szzalkot - ki is rtuk mindkt esetben, hogy Jns Pter egri vltozata.) Munka kzben el sem mertk kldeni a szerznek, csak a vge fel, vatos megjegyzssel arrl, hogy kicsit belepiszkltunk. Az els reakcija az volt, hogy kr kt ht gondolkodsi idt, majd megjtt a vlasz, hogy mehet, Elszr nem ismert r a sajt szvegre s dhngtt, de lehiggadva rjtt, hogy h maradtunk hozz. Mert igazi is sznhzi ember!
A szveg szintjn teht gy mkdik kzre a dramaturg. (Persze az emltett kt plda extrm eset volt, ennyire mlyen nem kell minden darabba belenylni – olyan is van, hogy olyan tkletes az eredeti, hogy egy bett sem tudunk kihzni belle.) Msik feladata a rengeteg olvass s vlaszts a szvegekbl, hogy egyltaln mit jtsszunk.
Nem a Grdonyi Gza Sznhz volt az els llomsod a sznhzi plyn…
rdekes vargabetkkel kerltem ide. Nmetorszgban kezddtt.
Mindig is rdekelt ez a vilg, pici koromtl mindig benne voltam valamilyen amatr sznjtsz csoportban, vekig jrtam egy hatvani olvastborba, amelyet Kocsis Istvn volt knyvtrigazgat – msodik desapm – vezetett, ahol az erdszli pajtban mindig eladtunk egy-egy szndarabot. Debrecenben, az egyetem alatt is jtszottam kt csoportban is, majd egyszer elksrtem akkori bartnmet egy harmadikba, ahol sznszkedett. Egy hromszemlyes darabot jtszottak, azzal a naivitssal, hogy k magukat rendezik. n meg, amg vrtam r, egyre tbbet szltam hozz, mondogattam valamit, mg egyszer csak azon vettk szre magunkat, hogy n vagyok a rendez. (A sznszek szoktk mondani, hogy az lett a rendez – valamikor a 19. szzadban, hiszen addig nem volt –, aki rossz sznsz volt, ezrt lekldtk a sznpadrl s onnan elkezdett belebeszlni.)
Magyar-angol szakon vgeztem, majd egy v utn a szerelem kivitt Nmetorszgba. A felesgem ketts llampolgr. A 90-es vek kzepn voltunk, nem fogadtk el ott a diplommat, s valamibl lnnk kellett, voltam n minden, mosogattl pincren s mozi takartn keresztl postsig. Mgnem egy nap feltettem magamnak a krdst, mit csinlok - gondolkod, rtelmisgi ember ltemre… Huszonht vesen jragondoltam az letemet. Mi rdekel, mit szeretek? Eszembe jutott a sznhz s 3-4 hnapot rsznva felkszltem felvtelire rendez-szakra. Jelentkeztem Frankfurtba s Bcsbe. s mindkt helyen ugyanaz trtnt velem! Odakint nem gy van, mint Budapesten, hogy a klnbz rostavizsgk kztt eltelnek hnapok, hanem egy ht alatt lezavarnak mindent. Az els fordulban Frankfurtban be kellett kldeni egy darab-elemzst s egy rendezi koncepcit. Ezt megtettk 3000-en, gyakorlati felvtelire behvtak 800-at s ht napon keresztl naponta hazakldtek valamennyit, mg maradtunk hrman. Kettt vettek fel s n voltam a harmadik. Bcsben az utols napra t maradt – ngyet vettek fel s n voltam az tdik. Mind a kt helyen azt mondtk, hogy felvehetnnek, csak az a baj hogy tl ksz vagyok (nem formlhatnak gy a maguk kpre, ahogyan akarnak, mert nagyon is konkrt elkpzelseim vannak mr a sznhzrl) s tl reg – br azt is mondtk, hogy nekem egybl sznhzhoz kellene mr mennem, ott lenne a helyem. 27 vesen nem szvesen hallja az ember, hogy reg s egy kicsit gy reztem, ketttrt az letem. A felsgemnek – aki nagyon okos asszony – ksznhetem, hogy mgiscsak bekerltem a sznhzi vilgba. Azt mondta, menjek vissza s krjem rsba a kt dkntl a vlemnyket. Meg is kaptam - teht kezemben volt kt ajnls a kt egyetem vezetjtl. rtam tbb sznhznak s Bonnbl jtt egy pozitv vlasz. Elszr csak bejrtam prbkra – fizetst sem kaptam -, majd rendezasszisztens lettem, Heilbronnban, ksbb Mnchenben (ott jtszottam is)… Mindez j iskola volt. A hrom nmetorszgi sznhzban azonban mindenhol gy alakult, hogy valami vlts trtnt a sznhz ln s n kikerltem onnan. Mg egy vet tltttem kint, nem volt mr sznhzi munkm, a felsgem kisbabt vrt, knzott a honvgy - s ekkor az desapm, Jns Zoltn, egy beszlgetsben megemltette itthon Csizmadia Tibor igazgat rnak, hogy van egy fia, aki ilyen helyzetben van, s szerencsm volt – csrgtt egyszer csak a telefonom, az igazgat r volt s megkrdezte, lenne-e kedvem dramaturgnak lenni Egerben. Volt…
Hogy dramaturg vagyok, az tulajdonkppen teht vletlen. Ilyen lls volt. De a j sznhzi embernek nem egy dologhoz kell rtenie. n tudok vilgtani, ha turnra megynk megfogom a dszletet s pakolom, tisztban vagyok a trgerekkel (* dszlettartk), az egsz sznpadi gpezettel, dszletet is tudok kitallni (ha megtervezni nem is, mert nem vagyok dszlettervez, de el tudom mondani, mit szeretnk…), tudok rendezni, rtek a szveghez (privt rok is), olvasott vagyok, hiszen magyar tanr az els diplomm s egybknt is rengeteget olvasok…
A j sznhzi ember szerintem komplexen rt a sznhzhoz.
AZ GYEL - RBL RBERT (2001)
 |
Rbl Rbert mr sznpadra szltotta a kezdkp szereplit. A monitor segtsgvel vet mg egy pillantst az eltrre. Nem rkezik mr kznsg. Hamarosan megnyom egy gombot, felgrdl a fggny, indul az elads... Munkja persze ma este is elbb kezddtt. Sokfel kell figyelnie. Azt mondja, olyan ez, mint egy nagy pkhl kzepn lenni, ahol a hl minden rezdlst lehet s kell is rezni. De azt is mondhatnnk, gy kapcsoldik s van itt egymsra utalva minden, mint egy precz ram fogaskerekei. Nem vletlenl kvnkozik ez a msik hasonlat, hiszen rsmester volt huszont vig. Az a tanult szakmja, annak ellenre, hogy szlei hivatsa a sznhz fel orientlhatta volna. desapja a rgi Nemzeti Sznhz fgyelje volt, desanyja a Madch Sznhz sgja. Sokat forgott teht mr gyermekknt is a sznhz vilgban, mgsem gondolt arra, hogy desapja nyomba lpjen. Ifjkorban statisztlt is, Rtonyi Rberttel, Rozsos Istvnnal, Kovcs Krollyal egy sznpadon. Mgis rsnak ment, s tulajdonkppen csak gazdasgi knyszer ,,segtette” az j vlasztshoz. Egerben akkoriban pp gyelt kerestek a Gali Lszl-szervezte trsulathoz. A feladat nem volt ismeretlen szmra, gy dnttt, megprblja. Barcsi Diana, Ludnyi Andrea s - hrman vanak. Felelsek a prbk, az eladsok fegyelmrt, termszetesen nem a mvszi, hanem a technikai oldalrt. A balesetek elkerlsrt, a vratlan helyzetek lehetleg zkken- s feltnsmentes megoldsrt. Azt gondolhatnnk, az gyel nem tl npszer ember, hiszen - pp a felelssg miatt - a szigor kpviselje. Ktfle jellem ltezik ezen a poszton, aki a katonai drillt alkalmazza s - ahogyan t itt nevezik - a nagy olajoz. Az alrendeltsgi viszonyok szortst emberi hanggal oldja. Szmt munkatrsaira, bzik bennk s meggyzdssel lltja: itt a legjobbak dolgoznak. ,,Azrt van j dolgom, mert profi kollgkkal dolgozhatom egytt, akik valamennyien magas fokon vgzik feladatukat”. Napi munkjhoz tartozik figyelemmel ksrni, megrkezett-e az elads minden szereplje, megfelel idben szltani ket a sznpadra, ,,leveznyelni a vltozsok szabatos lebonyoltst”, lland kapcsolatot tartva a sznpadmesterrel, mszakkal, nztri gyelvel. Segti munkjt az gyelpult. Mikrofon, kapcsolk, kperny, amelyen ngy kamera kpt tudja vltani. Kett a fldszinti, illetve emeleti elteret, egy a teljes sznpadot a nztr fell, egy pedig ugyanazt fellnzetbl mutatja. Utbbi kett segtsgvel lthatja azt is, amit pultja melll - ami az egri sznhzban a jobb oldali kulisszk kztt helyezkedik el - nem. A feljtott sznhzban j ez a pult is. Egyszerbb a rginl, kezelse knnyebb, de tovbbra sem mindenhat. A szemlyes kapcsolat nlklnzhetetlen egy-egy vratlan helyzet sorn. Pldul amikor minden gondos elkszlet ellenre sincs ott a sznpadon ll sznsznl az a gyr, amelynek mrgt mindjrt maghoz kellene vennie, vagy ha egy pisztoly nem akar elslni. Pillanatok alatt kell ilyenkor megoldst tallnia, s hamar megugrik bizony a vrnyoms. A mai gyelpultok azrt mr nem hasonlthatak a rgiekhez. desapja mg olyannal dolgozott, amellyel csak csengjelet tudott adni az ltzkbe. Mig l azokbl az idkbl az ,,els csengets” kifejezs... Akkor j, ha a kznsg nem is tudja, bogy van gyel - vallja. Mgis ismersnek tnhet. Rvidebb szerepekben a sznpadon is elfordul. Nem a szemlyes ambci okn, inkbb azrt, hogy a sznhznak ne kelljen arra a nhny mondatra egy kln sznszt felkrnie. Igazn otthon a pultjnl rzi magt. Nyugalma, embersge mindenkinek biztonsgrzetet ad. Szeretik a sznhzban, brkivel beszlgettem, mindenkitl gy hallottam.
SGNI NEHZ, DE J! SZECSK ANDREA (1999)

|
Hogyan lett sznhzi sg? Nincs semmi klns a trtnetben. Felajnlottk neki a lehetsget, s megprblta. Addig csak a kzpiskolban tallkozott a sgssal, de neki nem lehetett sgni, mert ha valamit nem tudott, annyira zavarban volt, hogy gysem rtette volna. Idegenek, ha meghalljk, mivel foglalkozik, nagyon rdekesnek talljk. Valban az?
- Amikor a sznhzhoz kerltem, azonnal bedobtak a mlyvizbe. A Svejkben dolgoztam elsknt. Zens darabot sgni a legnehezebb dolog. Azt mondtk, ha kibrom, akkor maradok. Maradtam. Ketten vagyunk Horvth Evval. Darabonknt vltjuk egymast, igy ritkn tallkozunk, de azrt tadunk egymsnak tapasztalatokat.
- Hogyan kell jl sgni?
- A prbk alatt szinte vgig elbbre keIl jrnunk a szvegben, hogy a szinsz utnunk tudja mondani. gy "knonban" beszlni pedig nem knny, az ember sokszor belezavarodik. Ksbb mr rzem, mikor kell sgni. Eladson nem nagyon, de ha a sznsz rmnz, vagy vratlanul kzelebb jn, olyamit csinl, amit ms estken nem gy szokott, akkor tudom hogy igen. Akr szval, akr gy, hogy mozdulatokkal eljtszom, amit mondania kellene. Megeshet, ha ugyan ritkn is, hogy megismtlik ami mr elhangzott, vagy ugornak a szvegben, vagy ppen visszamennek, s nekem akkor is azonnal tudnom kell "bekapcsoldni". Ezrt n is tudom a szveget, nem kell szemmel kvetnem a szvegknyv minden sort. Akkor is tudom, ha lmombl felriasztanak. Utlag mr kedves eset volt, de akkor folyt rlunk a vz pldul, amikor az egyik stdisznpadi eladson a sznsz elfelejtette a szveget. Rgtn rjttem erre, amikor lelt az gyra, vizet tlttt, ivott, hzta az idt. Ott viszont – mert nem volt annyi hely - nem lehetett sgni. Illetve, vagy ott lk kint n is a nztren s akkor mindenki lt s hall engem is, vagy csak a folyosn, a monitoron tudtam kvetni az eladst. Nem volt mit tenni, kijtt, s megkrdezte: Mit mondok? - "Jgkockk kzt ltem a frdkdban." - Micsoda?? - Ezt kell mondani! A bartnm - aki rgebben sg volt s nzte az eladst - sem jtt r szerencsre, hogy mi trtnt, de ez csak annak volt ksznhet hogy a darabbeli szituciba teljesen termszetesen beleillett ez a jelenet.
- Igazi, klasszikus sglyukban. a sznpad elternek kzepn volt mr lehetsged dolgozni?
- Nem, a mi sznhzunkban nincs ilyen, oldalrl sgunk. De szvesen kiprblnm.
- A nyri produkciban mindketten sgk sznpadon is voltatok. De nem ez az els alkalom egyiktk esetben sem.
- Nekem a Sybill cm operett volt az els, ahol a kzs neken, tncon kvl nhny szt is el kellett mondanom. Azt gondoltam, nagyon fogok izgulni, de a prbkon volt a rosszabb. Taln azrt, mert kzben zavart, hogyan tudok egyszerre szerepelni is s sgni is. Mi lesz ha ppen bent vagyok a sznpadon, amikor szksg volna rm? Ezrt azokat az oldalakat mr a prbk elejre tudtam. rIk a kis fellpsi lehetsgeknek, hiszen rgi lmom volt, de azrt mindenekeltt a sgs a fontos szmomra. Nagyon szeretem, amit csinlok.
KASTNER PTER DSZLETTERVEZ (1998)
- Hogyan kerlt Egerbe egy cseh sznhzi mvsz? * Peter Kastner jelenleg a Most-i Vrosi Sznhz (Cseh Kztrsasg) tagja
- Poros iparvidken, Louny-ban szlettem, de 16 ves koromtl prgai voltam. Ott jrtam grafikai kzp- majd sznhzi fiskolra, a szcenikus osztlyba. Nhny vig a Barrandov-i filmgyrban dolgoztam. rdekes volt, de sznhzi, tervezsi szempontbl szegnyebb, mint amire n vgytam. Magyar kapcsolataimat (Prgban megismertem nhny magyart) is felhasznlva megprblkoztam a debreceni Csokonai Sznhzzal. Jl reztem ott magam, de miutn az akkori igazgat, Gali Lszl elkerlt Egerbe, megvltozott a lgkr. Kt vet jra Csehorszgban tltttem, a Teplicei Zens Sznhzban, majd Gali Lszl hvott Egerbe.
- Van-e azta kapcsolata cseh sznhzakkal?
- Nemrg volt egy bemutatm Most-ban, egy kamaradarab dszlett terveztem, s a kvetkez szezonban taln feladatom lesz a prgai bc Sznhzban is.
- Prga meghatroz lmny mindenkinek, aki csak egyszer is eltlttt ott nhny napot…
- Ott laktam, ltem, dolgoztam. Fiatal voltam s nagyon kzel llt hozzm a vros. Az vros akkor is mindig szp volt, de a kis, elhagyatott utck szrkbbek, kopottabbak, mgis kedvesek. Kis borozkban megbjva sokszor beszltnk arrl, rendbehozva, feljtva milyen lehetne. Mra sok minden megvltozott. Rengeteg a turista, az remberek is kevesebbet jrnak taln a rgi helyeikre. Tudom, nincs ms t, ezek a vltozsok vrhatak voltak. Az n genercim nevben mgis sajnlom, hogy minden kicsit ms lett. Persze Prga azrt ma is gynyr s ma is a szvem egy darabja.
- Ez rezhet volt a Svejk a htorszgban egri dszlete lttn is.
- Orszgos hr elads volt. Nagyon sajnltam, amikor mr nem jtszottuk tovbb. Kicsit ms volt, mint az eredeti Svejk, mr azrt is, mert ez zens elads volt, de az alapgondolat, a kisember csetlse-botlsa a trtnelem forgatagban megmaradt. Azt akartam, hogy a dszlet legyen egyrtelmen Prgban. A Kisoldallal, a httrben a Vr krvonalaival igyekeztem kifejezni a vros hangulatt, kltisgt, s kzben lehetsget adni a helysznek gyors s folyamatos vltoztatsra is.
- Visszatrve a beszlgets kezd gondolathoz arrl krdezem, hogyan rzi ma magt Magyarorszgon.
- Mindig is gy reztem, hogy – ennek termszetesen trtnelmi okai vannak – a magyarok s csehek kzelebb llnak egymshoz, mint csehek s morvk vagy magyarok s szlovkok. Magyon szimpatikus az, hogy itt sokan ismerik Csehorszgot, Prgt, kultrnkat s szerzinket. Cseh rszrl ez a tuds nem ilyen mly s sajnos az utols pr v folyamatai mg rontottak is ezen a helyzeten, messzebb kerltnk egymstl. De n azt mondom, ha a nyelvi hatrt nem tekintjk, az emberek nagyon hasonltanak. A sznhz pedig itt, Eurpnak ebben a rszben mindentt egyforma.
HRMAN A SZERVEZIRODBL (1996)
Olyan pici, hogy szrevtlenl bjna meg a Szchenyi utca zletei kztt, ha a sznes fnykpek, plaktok fel nem hvnk a figyelmet. Ez a Grdonyi Gza Sznhz Szervezirodja. Nhny ngyzetmter, ahol a nagy forgalom, a mshonnan hozott idegessggel betrk, az esetleges rtetlenkedk ellenre is csak trelem, kedvessg, maximlis segtkszsg lakozik.
Hrman vannak, Erdlyi Eszter, Czak Tnde s Bodor Sarolta. Nem lehet nagyon bonyolult feladat itt dolgozni - gondolhatja a laikus olvas, de bizony nincs igaza! A brletezs megszervezse, a vidk jrsa, a pnzgyi felelssg nagy odafigyelst ignyel s fraszt munka. Az sem semmisg, hogy biztos tudatban kell lennik az egyes emberekkel val bnsmd fortlyainak. Nem mindegy, hogyan jn ki tlk az rdekld, a jegyvsrl, szvesen tr-e majd be jra. Ismernik kell a msoron lv s a tervbe vett kvetkez darabokat, a szerzt, a mest, a sznpadra llts rdekessgeit, hiszen csak gy ajnlhatjk meggyzen. Eltletekkel is meg kell kzdenik. Hallottam egy kis trtnetet egy nzrl, aki csak hosszas rbeszlskre nzett meg egy darabot - de azutn megksznte! "lmny volt szmra."
Estnknt lthatjk ket a sznhzban is, felvltva gyeletesek.
Gyakran van dolgom velk. Higgyk el, mindig a lehet legtbbet prbljk tenni azrt, hogy a kznsg ignyeit kielgtsk. Ha k nemet mondanak valamire, akkor ott mr valban nincs megolds.
* Ez az rsom eredetileg a Heves Megyei Napban jelent meg.
,,AZ A J, HA SZRE SEM VESZNEK...” FLP EDIT NZTRI FELGYEL (1996)
Kpzeljk el, hogy megnzik egy darab msodik felvonst, msnap a harmadikat, s csak egy kvetkez estn az elst, majd ezutn kell magukban sszerakniuk az egsz eladst! Van, akivel ez megesik.
Eladsok eltt, sznetekben lthatnak egy mosolygs szke hlgyet, aki trelemmmel vlaszol a nzk krdseire, segt megoldani gondjaikat, vagy pp a sznhz nvadjnak szobra mellett llva figyeli, minden rendben van-e az elcsarnokban. Flp Edit, a sznhz nztri felgyelje. Msodik vadjt tlti itt. Azeltt csak nzknt volt jelen, de nemcsak a legutbbi vekben, hanem mg a rgi pletben is. Ma is emlkszik akkori eladsokra, mvszekre, Kanalas Lszlra, Fzessy Ottra, Varga Gyulra, a ma is trsulati tag Olgyai Magdra. Jl rzi itt magt, mindenkivel j a kapcsolata. A hzi fprba az az alkalom, amikor viszonylag nyugodtan, a dolgok szoksos rendje szerint nzheti vgig a darabot, de ha ez valamilyen okbl mgsem sikerl, akkor bekvetkezhet a fent lert helyzet...
- Sok tennivalm van, de az a j, ha szre sem vesznek, senki sem figyel fel r, hogy n ppen dolgozom. Akkor biztosan rendben megy minden. Feladataim kz tartozik a jegyszedk, ruhatrosok irnytsa, a msorfzetek, sznhzi folyiratok rustsa s elszmolsa is hozzm tartozik. Felvilgostst adok az adott eladsrl, a galrinkban lthat killtsrl, igyekszem vlaszolni brmilyen sznhzunkkal kapcsolatos krdsre. Elads utn pedig addig nem mehetek haza, amg az utols nz el nem hagyta az pletet. Kzben lland kapcsolatot tartok az gyelvel. Ha brmi klnleges krs, vratlan esemny addik, igyeksznk mindent gy megoldani, hogy a kznsg semmit sem vegyen szre. nmagban is nagyon rdekes a kznsggel val tallkozs. A gyakori sznhzltogat tudja, hogyan kell itt viselkedni, amikor pedig bizonytalansgot tapasztalok, segteni prblok.
Akadnak problmk. Pldul, amikor egy trsasg egyik fele elksik s a nlam hagyott jegyk miatt szemlylers alapjn fel kell ismernem ket. Gyakori, hogy elvesztenek klnbz trgyakat, esernytl a fnykpezgpeken t ruhadarabokig, telefonkrtykig. De izgalmas feladat az is, hogy megtalljam a megfelel hangot a klnbz emberekkel. Lassan kialakul a rutin, tudom, kihez hogyan kell szlni. Meg tudom tlni, hogy kinek milyen tipus eladsok jelentenek igazn rmet. Szerencsre van vlasztk, mindenki tallhat kedvre valt. Ha vgiggondolom, nekem is nagyon eltr jelleg produkcik tetszettek legjobban ebben az vadban. Pldul a Medikus, a Liliomfi, Szki Kroly s Ppai Erika eladestje, a most bemutatott vegcip, na s a Jzsef, ami utn estnknt felllva tapsol a kznsg. Eleinte szokatlan volt az idbeoszts, amivel ez a munka jr, de mr azt is megszoktam. rmmel s lelkesedsel csinlom. Amikor elrkezik az vad vge, j egy kicsit kifjni magam, de hamarosan hinyozni kezd az plet, a ,,sznhz-szag” s a kznsg is, akik nlkl nincs sznhz. rtk prblok lni.
* Ez az rsom eredetileg a Heves Megyei Napban jelent meg.
MSZROS ERZSBET JEGYPNZTROS (1996)
Elmaradt az elads. Minden erfeszts s ktelessgtudat ellenre a vratlanul jtt betegsg gyztt. A kznsg nagyobb rsze mr rteslt a hrrl a rdi adsbl. Alig nhnyan rkeztek - az alkalomra ltztten, knyelmesen, hagyva idt az elads eltti rhangoldsra is, vagy pp ellenkezleg, estek be az utols pillanatban.
A kivilgtatlan pletet szrkesgbe burkolta a korn rkez este. Csak a pnztrflke ablaka fnylett. Erzsike bekapcsolta az elcsarnokban ll feny git, de a szoksos fnyek, zsibongs s vrakoz izgalom nlkl ugyanolyan szomor maradt a sznhz. Nhny nap volt csak htra mr az vbl, mg nhny elads s itt is elkezddik egy j peridus - de az vad mg ppen csak a derekn jr. Thlia hvei vente ktszer is ksznthetnek egy j idszakot. Mit hoznak a kzelg hnapok? Langyos fogadtatst vagy zajos sikereket? Lesz-e elg pnz a legidelisabb felttelek megteremtsre, aprlkosan kimunklt dszletekre, jelmezekre? Maradnak-e el knyszeren eladsok? Jn-e a kznsg gy, mint eddig?
Dlutn tbben telefonltak. Jobbulst kvntak a betegnek s sajnlkoztak az elmaradt lmny miatt. A trsulat, a sznhz szeretete csendlt ki szavaikbl. Erzsikre is vrt otthon az nnepi kszlds megannyi teendje, gy mgis knnyebb volt a vrakozs az res pletben. gy rezte, is rszese annak a csodnak, amit sznhznak neveznek, s ami lm, most megrt egyttrzst vlt ki az emberekbl. Valamikor maga is tagja volt egy mkedvel egyttesnek, gimnazista korban itt, ezen a sznpadon is szerepelt. Ma a pnztrban tallkozik a kznsggel. Ez nem mindig knny, de igyekszik mindenkivel megtallni a legmegfelelbb hangot. Azzal a kt-hrom nzvel is prblt kedvesnek lenni, akik t tettk felelss a meghisult estrt. gy lesz ez jvre is…
Boldog jvet, Erzsike! Boldog j vet, Thlia!
* Ez az rsom eredetileg a Heves Megyei Napban jelent meg.
|