gardonyiszinhazblog
Útmutatók

 
Színháztörténet

 
Menü
 
Kereső
 
search engine by freefind
 
Magamról

 

1987 óta - amióta Egernek újra van önálló társulata - minden darabot láttam, többször is, akár huszonvalahányszor. Színházi tárgyú írásaim, kritikáim a Heves Megyei Nap színházi mellékletében 1995-96-ban jelentek meg rendszeresen, de a melléklet megszűnése óta is előfordultak különböző lapokban, ma pedig internetes portálokon. 2000 tavaszán egy előadás végén nagy meglepetésemre a színpadra szólítottak a darab szereplői, Örökös Néző címet kaptam tőlük. Természetesen nagyon meghatott, büszke vagyok rá. Mindenkit tisztelek, akár színpadon van, akár a háttérben dolgozik a színház csodálatos világában. Magamat is erős szállal ehhez a világhoz tartozónak érzem. 2010.04.05-én indítottam a blogot. Remélem, kiérdemli az Olvasó folyamatos érdeklődését. J.F.

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
* Velem/rólam - lapokban, rádióban, televízióban, online térben

Kiállítással köszöntötték az egri kőszínház létrejöttének 120 éves jubileumát (2024).

PIAF 25

Huszonöt éve mutatta be a Gárdonyi Géza Színház az Edith Piaf életéről szóló zenés játékot. Az évfordulóra és Szegvári Menyhért rendezőre emlékezve az előadás nyomán megszületett egyszemélyes változatot láthatták a nézők - videó: - a címszereplő Nádasy Erika előadásában, Egerszalókon, 2024.10.12-én.  Szalóczi Géza bevezetőjében ez is elhangzott: "A hírverésben segített nekünk Juhász Ferenc újságíró, az egri Gárdonyi Géza Színház bloggere."

 

FELAVATTÁK AZ ELFELEDETT TEÁTRUM CENTENÁRIUMI EMLÉKTÁBLÁJÁT

2024.08.16-án felavatták a 100 évvel azelőtt megnyílt és mára teljesen elfeledett, az országban egyedülálló mezőkövesdi kőszínház emléktábláját. A színház történetét én tártam fel korabeli lapok, fényképek segítségével és itt a blogon tettem közzé. (Lásd Az elfeledett teátrum menüpontot!) Szerepemről az emléktábla elhelyezésében beszámolt a boon.hu, csillagpontradio.hu, mezokovesd.hu és a szinhaz.online, valamint a Mezőkövesdi Újság és a Mezőkövesdi Televízió.

 

2020 MEZŐKÖVESDI ÚJSÁG

 Egykori színházunkat mutatja be

Városunk hajdani kőszínházának történetét eleveníti fel Juhász Ferenc, aki a Színház Egerben (1884-től napjainkig) ... és azon túl című blogján teszi közzé a hétrészes sorozatot.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az elfeledett teátrum - a Magyarországon egyedülálló mezőkövesdi kőszínház igaz története című sorozat első darabja a közelmúltban került fel a blogra, a Prológus részben arról is olvashatunk, hogyan vetődött fel a történet megírásának gondolata, illetve az alapítás előzményeit is megismerhetjük. Kéthetente jelennek meg a részek, a blogon már megtalálható fejezetekben a színház építéséről, annak körülményeiről, az ünnepélyes megnyitóról, illetve visszhangjáról, az épületről, valamint az előadásokról olvashatunk. A sorozat következő részében szintén az előadásokról lesz szó, illetve zárásként arról ír, hogyan ért véget a színház története. Juhász Ferenctől megtudtuk, két hónappal ezelőtt kezdett el foglalkozni a témával, amikor a kezébe került egy 1929-es Mezőkövesd-térkép, rajta a színház épületével. Digitálisan elérhető megyei, illetve hevesi és országos lapokban megjelent információk alapján írta meg a sorozatot saját gondolataival kiegészítve. A szerző fontosnak érezte, hogy megírja a sorozatot, hiszen teljesen egyedülálló, hogy egy kis községben egy amatőr társulat számára színházat építsenek. Két országos színházi portál is átvette a sorozatot, amely a szinhaz.online és a szinhaz.org oldalakon is olvasható.
   BLOG Juhász Ferenc születése óta Mezőkövesden él, a - mai nevén - Szent Imre Tagiskola nyugalmazott magyar-angol szakos pedagógusa. A 90-es évek elején alakított ki szoros kapcsolatot az egri Gárdonyi Géza Színház társulatával, direktorával, folyamatosan meghívottként vesz részt azóta is évadnyitó- és záró társulati üléseken, valamint az Örökös Néző címet is megkapta a színháztól. A 90-es években a Heves Megyei Napban is publikált, kritikákat, riportokat írt, különböző megyei lapokban is jelentek meg írásai. 2010 óta vezeti blogját, ahol változó időközönként, de általában hetente legalább egy bejegyzést közzétesz többféle témában, olvashatunk például riportokat, színházi beszélgetéseket, kritikákat is, illetve írt a 2017-es A vád tanúja című mezőkövesdi előadásról is, amely kritika akkor lapunkban is megjelent. A blog a https://gardonyiszinhazblog.gportal.hu/ internetes oldalon követhető. Dori Anett

2020 SZENT ISTVÁN RÁDIÓ

A Szent István Rádió emlékműsort sugárzott Szegvári Menyhért Jászai-díjas rendezőről, a Gárdonyi Géza Színház örökös tagjáról. A műsorban Nádasy Erika, Nagy András, Sata Árpád és Tóth Levente színművészek mellett én képviseltem a közönséget. A szerkesztő-riporter, Somosvári Eszter Anna engedélyével a műsor velem készült részlete a blogon is meghallgatható, .

2020 TÖRÖK TAMÁS ONLINE SZOBAKONCERTJE


  A Fly Me To The Moon című dalt az én kérésemre énekelte, bevezetésként beszélt Örökös Néző címemről. Meghallgatható .

2019 ÉVADZÁRÓ TÁRSULATI ÜLÉS EGERBEN

A Színház felkérésére adtam át az Évad táncosa díjat - Törteli Nadinnak.

2017 A HEVES MEGYEI HÍRLAP (ÉS A HEOL.HU) FOTÓJA, KÉP A TV EGER ADÁSÁBÓL


 
* Részlet a TV Eger helyszíni felvételéből .
 
   A Színházi világnap alkalmából az átriumban a 30 évvel azelőtti alapító tagok, művészek és színházi dolgozók, valamint e blog tulajdonosa emlékeztek az újra saját társulattal rendelkező Gárdonyi Géza Színház első önálló évadára.  
  Huszár Márk fotóján: Saárossy Kinga felolvassa a 2017-es Színházi világnapi üzenetet. Szemben Ebner Béla, a beszélgetés moderátora, Fehér István színművész, Rábl Róbert ügyelő, Mészáros Sándor színpadmester, Agyagos Judit színházi titkár, Eged Zoltánné fodrász, Fülöp Edit nézőtéri ügyelő és Juhász Ferenc, a Gárdonyi Géza Színház Örökös nézője.

 

2013 MISKOLC TELEVÍZIÓ


 

2013. november 16-án éjjel elemlámpa-partyt rendezek a Miskolci Nemzeti Színházban. A Miskolc Televízió híradójában is beszámolt az eseményről, a Promenád című kulturális magazin  21-i adása azonban hosszabban is foglalkozott vele. Ebben én is nyilatkoztam...
   "Az ötletet az első pillanatban nagyszerűnek találtam, de meg kell mondjam, hogy minden várakozásomat felülmúlta. Annyira színes, érdekes volt, annyira sokféle ötlet, kis jelenet, apró kis finomságok, hosszabb jelenetek, a közönség is – ha akart – részt vehetett a dologban – egyszerűen fantasztikus. Nagyon szívesen jöttem, én egyébként az egri színházba gyakrabban járok mert ahhoz lakom közel, de feltétlenül, hogyha lesz ilyen program, el fogok jönni – előadásokra is szoktam járni Miskolcra – nagyon remek ötlet volt, remélem, minden évben megismétlik."  

2011 RÁDIÓ EGER - BESZÉLGETÉS NÁDASY ERIKÁVAL


 

Papsajt estek Egerszalókon
   „- A péntek-szombat ugye a felnőtteké, a családoké és ebben aztán van Hotel Mentholtól kezdve Bakelit-party, zenék a hetvenes évekből, Cseh est… Azt mondd el Erika, hogy választod ehhez a menüt! Kitaláltad, hogy legyen egy cseh est – na akkor mit főz Nádasy Erika?
   - Az az igazság, hogy magát a Cseh estet egy barátom találta ki, Juhász Ferinek hívják, aki arról híres, hogy a Színház összes előadását megnézi, mindegyiket nagyon-nagyon sokszor - és írt egy cseh úti beszámolót, amiről nagyon sokat mesélt nekem, de nem talált hozzá kiadót… és azt gondoltam, hogy mivel van nekem ez a lehetőség, hogy itt olvasgathatunk akár, meg elmondhatja az ő élményeit – nagyon élvezetesen tud mesélni – és nagyon sok anyaga van Prágáról például, mert halálosan szerelmes Prágába – hogy akkor ezt csomagoljuk be egy cseh estbe és hát természetesen kézenfekvő, hogy akkor főzzünk cseh ételt. Ebben is a Feri segítségét kértem, azt mondta, hogy na ez az én kedvenc fokhagyma levesem - azt is megmondja, hogy melyik kocsmából való a recept-, ez az én kedvenc vadasom - azt is megmondja, hogy honnan való - és nekem meg csak annyi a dolgom, hogy megfőzzem… Úgyhogy ez így alakult ki…”

* A részlet meg is hallgatható .

 

2011 EGERSZALÓKI NYÁR PLAKÁT - AZ EST HÁZIGAZDÁJA

1994 ÉS 2009 KÖZÖTT ÍRÁSAIM EZEKBEN A LAPOKBAN JELENTEK MEG:

Mezőkövesdi Újság 1994 -2000

A drámapedagógus
A fösvény
A világ teremtése
Bemutatjuk Eger új színházát
Csendes a színház
Évad végén
Für Anikó
Kezdjük el!
Közönség a forgószínpadon             
Londonban így csinálják
Mezőkövesdi Színészeti Egyesület    
Miskolci nyár
Moliére a gimnáziumban
Nézőtéri figurák
Piaf
Portré kutyával – mackókkal
Színházi hírek
Színházi rovat a Mezőkövesdi Újságban!
Villáminterjú Hüse Csabával 


Heves Megyei Nap  1995-1996

A budapesti Lézerszínház
A buszvezető is csudálkozott…
A III. Richárd és a mai kor gazemberei
A jegyszedő minden darabot megnéz
A kanadai Ezüstkirály
A My Fair Lady miskolci bemutatójáról
A piros, a kék és a fehér hölgy
Ariel Ausztráliába megy
A szerep mögött az ember
A színészek már elmentek – avagy Elemér és Lala története
A színház küldetése
A színházi évad végén
A tehetség diadala
A vágy villamosa katarzisa
Az a jó, ha észre sem vesznek…
Az elmúlt évad nagy pillanatai
Bábvarázs – felnőtteknek is
Besározva – mégis tisztán
Beszélgetés László Boldizsárral
Boldog új évet, Thália!
Csárdáskirálynő – operett drámai mélységekkel
Csodaország – kék kristálygolyóba zárva
Don Giovanni alteregoja volt
Dúdoljuk kedves dallamait
Egy darabtól elcsábítva
Egy kosár és egy bőrönd
Egymásra utalva
Egy rajongóról
Egy szerény monológ
Ez az életed…
Fiatalos üdeség és megalkuvás
Fotó közönségtalálkozóról
Gyerekek a színpadon
Hárman a szervezőirodából
Hol üljön a kritikus?
Kedvcsináló a színjátszáshoz
Két egyfelvonásos, avagy burokba zárt világok
Kis-Dobó téri rögtönzés
Kitárul előttünk a színház      
Magyar taps
Más megyéből nézve
Meghívó Framhoz
„Mert ez mindenkinek jár…”
Mese a színészek városáról
Micimackó, a kedves öreg medve
Micimackó pocakja
Nézőtéri figurák
Prága – Színház – Szerelmek
Shakespeare – palackozva
Szerelem a tűzfalak között
Szeressétek a vándorszínészeket!
Színes, szélesvásznú nyár
Szubjektív sorok a Csontok bemutatójáról
The show must go on!
Turandot: Boldogtalan boldogság
Újra átélni a katarzist
Üzenet a művészeknek
Várakozva az Agria Kisszínpadra
Világpremier születik

Prágai Tükör  1997

Prága – Színház – szerelmek                                              

 

Premier Plan  1997-1998

A keselyű lelke      
A primadonna boldogsága
Ármány és szerelem
A sosemvolt bál
A viszonzatlan szerelem meséje
Az ember tragédiája
Caligulo
Csak mint otthon, Mr. Sloane!
Csendes ünnep
Esős idők
Gőzben
Lyukasóra helyett       
Kutyakomédia
Rend és móka
Színházi levél Londonból
Találkozzunk a nézőtéren!

Egri Riport  1999

Szent Péter esernyője


Gárdonyi Napló  2009

A színházhoz tartozónak érzem magam                           


Heves Megyei Hírlap SzínLap 2009

A színházhoz tartozónak érzem magam   

2009 GÁRDONYI NAPLÓ


 

2002 ÖRÖKMOZGÓ (KORÁBBAN - 1989 -MEZŐKÖVESDI SZIVÁRVÁNY)



 

2000 ÉSZAK-MAGYARORSZÁG CÍMŰ LAP - GÁLAEST

   
 

1999 MEZŐKÖVESDI ÚJSÁG THÁLIA MAGAZIN SZERKESZTŐJE

 

 

1999 ÉSZAK-MAGYARORSZÁG CÍMŰ LAP - MEZŐKÖVESDI SZIVÁRVÁNY


 

 

1997

1996 RÁDIÓ EGER - BESZÉLGETÉS BÁCSATYAI GERGELLYEL

  
"Műsorvezető: Van valaki a vonalban, aki szeretne Bácsatyai Gergővel beszélni.
   - Bán Beáta vagyok Mezőkövesdről. Láttam a József előadást, nagyon tetszett és mint említetted Juhász Ferenc
tanár urat, vele voltam, a tanárom és ő szervez színházlátogatásokat.
  
   Műsorvezető: Gergő szeretne valamit mondani, üzenni, ugye?
   - Igen, Juhász tanár úrnak szeretném megköszönni a velem elkészített riportot, amit le is közölt egy újságban, jólesett, mert mindent úgy adott vissza, ahogy azt én elmondtam, mondd meg neki, hogy köszönöm szépen!
   - Megmondom!    

* A részlet meg is hallgatható .


 

1993 MAGYAR TELEVÍZIÓ SZÍNHÁZI NAPLÓ

"- A Gárdonyi Géza Színház igazgatói szobájában találtam a falon egy okiratot, itt van a kezemben, átadom Önnek, kérem mondja el mi ez.
   - Ez a Szivárvány díj, annak a havonta megjelenő újságnak a díja, amelyet a Szent Imre Általános Iskolában, Mezőkövesden készítünk. Minden évben kiadjuk ezt a díjat azoknak, akik sokat segítik a lap munkáját, valamilyen módon. Nagyon jó a lap kapcsolata a színházzal, ezért most ők is megkapták….. Nagy lelkesedéssel, szívesen csinálom ezt a kis lapot. 
   - Milyen példányszámban jelenik meg a lap?
   - Általában száz, de volt már egyszer olyan alkalom, amikor ötszáz példányban is megjelent. Ezt sajnos minden hónapban nem tudjuk megtenni."

* Részlet a műsor videó felvételéből 
.

Heves Megyei Hírlap 1993. május 4.



 

Elejére | Újabbak | Régebbiek | Végére |
 

 

Kommentek & évek
Friss hozzászólások
 
A blog közösségi csatornái


 
  
 

 

 
Lezárt szavazások