gardonyiszinhazblog
tmutatk

 
Sznhztrtnet

 
Men
 
Keres
 
search engine by freefind
 
Magamrl

 

1987 ta - amita Egernek jra van nll trsulata - minden darabot lttam, tbbszr is, akr huszonvalahnyszor. Sznhzi trgy rsaim, kritikim a Heves Megyei Nap sznhzi mellkletben 1995-96-ban jelentek meg rendszeresen, de a mellklet megsznse ta is elfordultak klnbz lapokban, ma pedig internetes portlokon. 2000 tavaszn egy elads vgn nagy meglepetsemre a sznpadra szltottak a darab szerepli, rks Nz cmet kaptam tlk. Termszetesen nagyon meghatott, bszke vagyok r. Mindenkit tisztelek, akr sznpadon van, akr a httrben dolgozik a sznhz csodlatos vilgban. Magamat is ers szllal ehhez a vilghoz tartoznak rzem. 2010.04.05-n indtottam a blogot. Remlem, kirdemli az Olvas folyamatos rdekldst. J.F.

 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
* Napl

SAJNLATOS ESET

2019.09.14. 08:45

   Nem szoktam mshol megjelent cikkeket ajnlani, itt a blogon. A nyregyhzi Mricz Zsigmond Sznhzban  trtnt eset - Molnr Ferenc jogrksei kzvetlenl a bemutat eltt letiltottk egy tdolgozott  darab eladst - utn megszletett, fenti cm rs (tiszatajonline.hu) azonban olyan krdseket feszeget, magyarz vilgos s rdekldst kivlt mdon, melyekre tlagos nz taln soha nem is gondol. rdemes elolvasni!  
* A jogtulajdonosok utbb megjelent
vlemnye jelentsen rnyalja a kpet.

Sajnlatos eset

 

– gy jellemeznm a nyregyhzi Mricz Zsigmond Sznhzban elmaradt Molnr Ferenc-tirat bemutatjnak elmaradst. Molnr jogrksei nem engedlyeztk az ltaluk kpviselt szerznek a Mohcsi testvrek ltal tdolgozott Delila cm darabjnak bemutatst.

Joguk volt hozz, s ennek rvnyt szereztek.

Pont.

m ahogy az eladmvszek rendre (t)rtelmezik az interpunkcikat – a szerzknek a m rtelmezsre s eladsra vonatoz, szvegben, kottban lefektetett jeleit –, gy n is (t)rtelmezem a fenti pont-ot, mondjuk kettspontt, vagy gondolatjell, hogy kifejthessem a sajnlatos esettel kapcsolatos skizofrn llspontomat. Magam is rtam s rok szndarabokat, idnknt sznhzrendezknt dolgozom, az is megesett, hogy felels sznhzvezetknt alkalmaztak. Minden minsgemben tallkoztam mr a fentihez hasonl problmval.

Trtnetesen ismerem a Mricz Zsigmond Sznhz vezetit, tudom, hogy nem tudatos jogsrt akciknt indtottk tjra a produkci munklatait. Ismerem Molnr Ferenc jogutdjainak egyikt is, tudom rla, hogy nem korltolt, rosszhiszem, haladsellenes szemly. s mgis meglett a baj. A sznhz nagy kalap pnzt, lelkesedst, munkt fektetett a produkciba, amit aztn knytelen volt res nztr eltt „bemutatni”. A remlt bevtel elmaradt, a kzremkdk munkjt azonban ki kell fizetni. A kiesett eladsokat hamarjban ptolni kell, egyeztetsek regimentjt szksges tprogramozni, dszletet, jelmezt kidobni, htukat tartani. A jogrksk elesnek a jogdjtl, dntsk miatt kgyt-bkt kiablnak rjuk, renomjuk megcsappan. A kznsg viszont ingyen kpzeldhet: milyen lehetett (volna) az inkriminlt elads? Megrizte-e vajon egy szigoran dokumentcis clokat szolgl videofelvtel, amelynek elksztst nem korltozza a szerzi jog? s ha igen, vajon miknt lehetne ahhoz hozzjutni?

Legenda szletik.

A sznhzi szakma felhrdl.

Szlssges vlemnyek s indulatok csapnak ssze.

Vihar a lombikban?

Tompa Andrea r s sznikritikus elegns rsban ismerteti az eset kapcsn A szerz halott. A szerz (jogaiban sajnos) l cmmel jelzett dilemma nhny elmleti dimenzijt. rsnak cmben a sajnos sz vilgoss teszi az llspontjt: szerinte jobb, hasznosabb volna, ha a szerzket (s rkseiket) nem illetn meg a jog, hogy rendelkezzenek mvk eladsnak mikntjrl.  Ez az haj a sznhzcsinlk szempontjbl rthet: jjjn el vgre a szabadsg, a sznpadi megvalstsra sznt mveket hadd tekintsk a mindenkori eladsok egyik alapelemeknt a szerzi szndktl immr nllsodott szvegnek, legyen az pp oly szabadon alakthat, mint az elads tbbi hatseleme, gy, mint a sznszi jtk, dszlet, jelmez, fny s ksrzene.

Skizofrn nem ri harmada nem rt egyet ezzel az hajjal. Szerinte egy szndarab nem szabadon szabdalhat, csonkthat, bvthet, trhat szveg, hanem koherens malkots, amely igenis tartalmazza sajt rtelmezsi hatrainak kdjeleit. E hatrokon bell is tg tere marad a mindenkori interprettornak, hogy trtkelje a m „interpunkciit”, s sajt hangslyaival rnyalja a m sznpadi megjelentst. De ne legyen joga a m tszabsra, szvegnek megvltoztatsra mg akkor sem, ha „nem tetszik” neki a m nmely mondata, fordulata, megoldsa, netn alapvetse. A tmval kapcsolatos sajt vzija kifejtsre ott a lehetsg: tessk a tmrl sajt szndarabot rni, ahogyan pldul a nagy grg tragdik esetben megtrtnt. Aiszkhlosz, Szophoklsz vagy Euripidsz tmit szmtalan szerz feldolgozta Bornemissza Ptertl Jean Anouilh-ig, Eugen O’Neilltl Gyurk Lszlig, sajt kornak s ltsmdjnak megfelel formban.

Lehet rvnyes, kvalitsos sznieladst ltrehozni a hagyomnyos rtelemben vett szerz kzremkdse nlkl is.

Amit viszont szerzi nem szerint nem lehet: sajt rendezmvszi mondandnk rdekben tszabni, trni, kifordtani s befordtani egy valaki ms ltal tudatos mvszi formba fogalmazott szndarabot. Mrpedig ez a sznhzi gyakorlatban lnyegesen tbbszr megesik, mintsem azt a „mezei nz” gondoln.

A leggyakoribb beavatkozs a hzs. Sorokat, szakaszokat, replikkat, akr egsz jeleneteket is szoks kihzni a szvegknyvbl, klnfle megfontolsok alapjn. A leggyakoribb ok s indok az elads idtartamnak cskkentse. A vidki sznhzak kznsgnek egy rsze a krnyez teleplsekrl rkezik, nekik az elads utn haza kell jutniuk az utols busszal, a jrmvet el kell rnik, teht este fl tz s tz kztt vget kell rnie a darabnak. Msfell nzve s indokolva a hzsokat: a tvsorozatokon s amerikai filmeken felntt mai kznsg nem ignyli a hosszasan kifejtett expozcikat, hamar „tlt a szitn”, a bonyodalomra kvncsi. Hzzuk ht ki a „tlbeszlt” rszeket, karcsstsuk a darabot. Az effle dramaturgi, dramaturgiai manvert mg az „l szerzk” nagy rsze is tolerlja. A hzs teht bevett sznhzi gyakorlat. Zens darabok esetben a zeneszmok „karcsstsnak” szakmai szakkifejezse is van: a partitrba, zongorakivonatba, szlam kottba rajzolt Vi – De jel mutatja, hogy honnan hov kell „ugrania” a szlamot jtsz zensznek, nekesnek.

Jval rzkenyebb dolog az eredeti szveg megvltoztatsa.

rtatlan megolds, ha az eredeti szvegknyv szerint az egyik szerepl azt mondja a msiknak: „H, de meghztl, mita nem lttalak!”, s ezt az ellenkezjre vltoztatjuk, mert a „meghzott szerepet” (hacsak nem Falstaffrl van sz) a szereposzts knyszersgei folytn egy feltnen vkony sznsz jtssza. Szintn bocsnatos bn, ha egy ma mr kevss hasznlt, vagy jelentst vesztett sz helyett a jobb rthetsg vgett egy mai szinonimt vlasztunk. Habr – s itt kezddnek a gondok – mr az rtatlannak tn szvltoztats is problms lehet, ha a vlasztott szinonima bntan kiugrik a szvegkrnyezetbl.

Egsz replikk, netn jelenetek teljes trsa mr ersen problematikus. Mirt van r szksg? Az eredeti tl poros, rgimdi? Vagy valamely ms okbl nem tetszik neknk? Akkor mirt akarjuk bemutatni?

A szveggel teht olykor btran (el)bnik a rendez s/vagy a dramaturg.

rdekes, hogy a zenben se a dallamot s a harmnikat nem szoksa az eladknak „alkoti mdon” megvltoztatni. A hangnemet igen. Azt gyakran „transzponljuk” az nekesnek jobban megfelel fekvsbe. Ez szinte magtl rtetd dolognak tetszik, noha korntsem kvetkezmnyek nlkli. Egyrszt minden hangnemnek megvan a maga „szne”, amely mr egy szekunddal lejjebb vagy feljebb is megvltozik. Msfell a transzponls folytn a ksr hangszerek tnusa is elvesztheti eredeti fnyt, egy kis terccel lejjebb a zenekar mr „brummog”, feljebb pedig „vist”. A transzponls teht „szksges rossz”, br az tlagnz gyakran szre sem veszi. Azt persze szre venn, ha az ismert ria dallamt nhatalmlag megvltoztatn valaki. A jelents eladk berik azzal, hogy a kottban rgztett dallamot nekeljk, hiszen az mg akkor is mskppen szl, mskppen hat, ha X vagy Y szlaltja meg  a darabot.

De ne kalandozzunk ilyen messzire, maradjunk az alapdilemmnl.

Milyen mrtkig „ildomos” belenylni egy ismert szndarab szvegbe?

s milyen mrtkig jogszer?

Jelents, netn a szerzi szndkkal nyilvnvaln ellenttes szvegvltoztats nehezen indokolhat, s mint ilyen hosszadalmas s szinte megoldhatatlan szerzi jogi perek trgyt kpezheti. A sznhzi szoksjog szerint, ha az elads alapjul szolgl munkapldny 5–7 szzalkban eltr az eredetitl, azt a szerzk (vagy jogtulajdonosok) ltalban nem szoktk kifogsolni, hallgatlagosan tudomsul veszik. Az ennl nagyobb mrtk „beavatkozs” mr ersen problematikus. Pedig, ha meggondoljuk, olykor elg lehet egyetlen sz megvltoztatsa vagy belersa is ahhoz, hogy az ellenkezjre fordtsa az eredetit. Tegyk fel, hogy rendeznknek valamirt nem tetszik Hamlet ismert monolgja, s mindjrt a kezd sorokba biggyeszt egy nll, idegen sztagot.

„Lenni vagy nem lenni: nem az itt a krds.”

Vagy:

„A tett halla nem az okoskods.”

Nehogy azt higgyk, hogy ilyesmire senki nem merne vetemedni. Nemzetkzi megegyezs szerint a hetven ve vagy annl rgebben halott szerzk mvei immr kzkincsnek minslnek, gy brki azt teheti velk, amit akar s tud. De amelyik m tlli a hetven vet, abban azrt „van valami”. Nem nagyon rt neki a „szabad felhasznls”, amely nemigen srthet mr jogos vagy ppen oktalan rzkenysgeket.

Az l (vagy rokonaiban tll”) szerzt azonban ritkn kedvelik a sznhzak. Az olvasprba eltt adjon nhny bizakod interjt, a bemutatra hozzon virgot s pezsgt, s rljn, hogy darabja letre kelt. Az eladsokrt jr tantiemet majd postn utaljk neki. rlhet annak is. Egybknt ez a legkockzatmentesebb szerzi viselkeds. Ha az eladsnak sikere van, az a szerz (is). Ha bukott, gy a gyenge sznhzi tlentumok nyilvn elrontottk az amgy remek darabot. Szerz mossa kezeit.

l szerzknt tisztban vagyok vele, hogy egy m mindenkori sznrevitelnek megvannak a maga sajtos, helyi lehetsgei, melyek esetenknt tvol eshetnek a szerz ltal optimlisnak tartott felttelektl, adottsgoktl. Ilyenkor a szerz mrlegel, milyen mrtk lehet az a kompromisszum, amelynek megktse mg szolglja darabjnak az ltala fontosnak tartott rtkeit, s mi az, amibe mr „nem megy bele”. Radsul az esetleges szerzi engedkenysgnek nincsenek vilgos kritriumai. Velem elfordul, hogy egy kszl elads esetben egy bizonyos, szndkomtl eltr megoldst szerzknt nem srelmezek, mg ms esetben ppen az a megolds az, amely miatt nem engedlyeztem a bemutatt. (Az rdg mindig a rszetekben lakik.) Szerzi hisgomat legyezgeti, ha egy sznhz sznre hajtja vinni egy darabomat. De mlyen srti nrzetemet, ha azutn egy kretlen tiratban ltom viszont azt a sznpadon. Mg akkor is, ha az tirat netn sikeresebbnek bizonyul az n eredeti mvemnl. Volt plda erre is, arra is. Az is megesik, hogy egy ltalam kedvelt sznhzmvsznek szabad utat adok: azt csinl a darabommal, amit akar. Ms esetben egy, a szakmban elismert rendeznek nem engedtem, hogy sznre vigye egy darabomat, mert nem kedveltem az illet hajviselett. Van, hogy az grt jogdj mrtke befolysolja dntsemet. Ha van az a pnz… s ppen szksgem van r… Mskor viszont ingyen adom a bemutatsi jogot egy szmomra ismeretlen, amatr trsultnak. Nincsenek elveim. rzseim vannak. s jogom, hogy azt tegyek a sajt darabommal, amit akarok.

Rendezknt viszont magam is bele-belenylok az eredeti szvegknyvekbe, legjobb meggyzdsem s tehetsgem szerint, lehetleg vigyzattal s mrtkkel – ilyen-olyan okbl s cllal. Magam is rendeztem gy Molnr-darabot, botrny s jogrksi tiltakozs nlkl. De az sincs kizrva, hogy egyszer az n rendezi htamon csattan majd a szerzi ostor. Ez benne van a pakliban.

A Kolibri Sznhz gyakorl dramaturgjaknt emltem, hogy mi sosem kezdnk gy egy bemutatand darab prbiba, hogy ne tisztztuk volna j elre a szerzi jogokat. Negyedszzados mkdsnk alatt persze akadt egy-kt rendezetlen gy, m ezek az esetek hl’ istennek a szmunkra kedvezen, szerencssen vgzdtek. De meg kellett tanulnunk, hogy ha jogllamban lnk, akkor be kell tartanunk a jog kvalitsra, trsadalmi sttuszra, mvszi rangra, megvlt szndkra stb.-re val tekintet nlkli, mindenkire egyarnt vonatkoz szablyait.

Van azutn mg egy szempont, amelyet egyszerre tekinthetnk pnztri s „erklcsi” szempontnak is. A sznhz meghirdeti a szerz nevvel fmjelzett m bemutatst. A nzk jelents rsze erre „megy be”, no meg a jtsz sznszek kedvrt. (Megesik, persze, hogy a rendez munkjra kvncsi, de tapasztalatom szerint ez azrt ritka.) Molnrt hirdetnk s Horvthot adunk? Ez azrt nem egszen gilt.

A sajnlatos eset kapcsn mindenesetre rdemes eltndni a demokrcia adta mkdsi kereteink trkenysgn. Komplementer igazsgok rendszerben lnk, knytelenek vagyunk olykor a msok igazsgt is (el)viselni, mg akkor is, ha ez sajt szabadsgunkat korltozza. Nem olyan nagy baj ez – amg jobbat nem tallunk ki.

Horvth Pter DLA

1 hozzszls
Idzet
2019.09.17. 16:21
Chszrn Simon Alice

Horvth Pter vlemnyvel egyetrtek. Azt nem rtem, hogyhogy a bemutat eltt szereztek tudomst a jogutdok a sznm erteljes megvltoztatsrl. Tudomsom szerint a szerzvel vagy jogutddal egyeztetni kell a vltoztatsokat. Hasonl dillemkkal mint knyvkiadi szerkeszt n is szembenztem, de soha a szerz engedlye nlkl nem hztam, toldottam vagy vltoztattam a kziratot. Feloldhatatlan ellentmonds esetn a szerz vagy kiad elllt a megjelentetstl. Kevesebb vesztesg rte volna a sznhzat, ha betartjk a szerzi jog elrsait.


Vlasz:

rnyalja a kpet a jogtulajdonosok utbb megjelent rsa:  https://fidelio.hu/szinhaz/molnar-muveinek-epsegere-figyelni-fogunk-a-jogok-lejarta-utan-is-148435.html

Utols hozzszlsokjabbak 1 KorbbiakLegels hozzszlsok
 

 

Kommentek & vek
Friss hozzszlsok
 
A blog kzssgi csatorni


 
  
 

 

 
Lezrt szavazsok