ANNO... 1955-1966 TÖBBÉ VAGY KEVÉSBÉ FONTOS, DE ÉRDEKES! SZÍNHÁZI HÍREK EGERBŐL 12/5 MÁJUS2016.05.08. 11:48
Tematikájában a Színháztörténeti sorozathoz is kapcsolhatóan, de önálló sorozatként egy éven át havonta egyszer, az 1955 és 1966 közötti időszak - ekkor volt Egernek önálló társulata a Miskolccal történt összevonás előtt - aktuális hónapjából olvashatnak változó számú (1 és 5 közötti) szemelvényeket, komolyat, megmosolyogtatót egyaránt, a Népújságból.
1958 - a bőség zavaró, 1962 - május 1.
1958.05.23.
Mikor két éve Egerbe kerültem, büszke voltam a Gárdonyi Színház fővárosias plakátjaira, melyek fennen hirdették, hogy az egy igaz vallás: Thália papjai itt élnek kézzelfogható közelségben. Most egy hajnalon hazaballagtomban megdöbbentem azon, mennyi új szekta terjeszkedik, s nyomja el a gárdonyiakat. Szakszervezeti színjátszócsoport, gyöngyösi Váltógyár színjátszói, szövetkezeti színjátszócsoport, hatvani színjátszók, fiúgimnázium színjátszói, leánygimnázium színjátszói, de mint hallom, készülőben vannak az óvodák és bölcsödék színjátszó, stb., stb. A város falain valósággal plakátorgia tobzódik: Nyári kaland, Fösvény, Párizsi vendég és ki tudja, még mi csalogatja a színdarabok kedvelőit különböző műkedvelő előadásokra. T ö b b e k k ö z ö t t a Gárdonyi Színház is.
Jó ez így? Nem! Ez már, s így már túlzás! Hivatásos színházunk - mint tudjuk -, január óta "saját rezsiben" él, csak bevételeire támaszkodhat. Ha látogatottsága a közönség ilyenformájú kényszerű megosztása miatt alábbhagy, az számára a halálos ítélettel egyenlő. Vajon jó kultúrpolitika-e Egerben egyidejűleg az Ármány és szerelemmel a műkedvelő előadásokat engedélyezni? Zenei vonalon, az irodalom, képzőművészetek terén oly nagy rend van. Miért pont itt burjánzik oly hévvel az államilag támogatott dilettantizmus? Félreértett kultúra támogatásból? - pala -
1962.05.03.
Hűvös idő, forró hangulat: Lelkesen, vidáman, felszabadultan ünnepelte a megye a munkásosztály nagy seregszemléjét. ...újból tapsra verődtek a tenyerek, mert a tribün elé fordult a Gárdonyi Géza Színház valóban ötletes menete. A színészek szellemesen mutatták be, miként változott életük, sorsuk, az ekhós szekerektől a tájoló autóbuszig, a vándorszínészek menete különösen nagy sikert aratott - s mit tesz isten, az ócska gebe fel is tudta vontatni a szekeret a domb tetejéig, s az utána következő, jelmezbe öltözött színészekkel teli autóbusznak nem kellett kisegíteni az elmúlt század színi közlekedési eszközét.
|