A MONTMARTRE-I IBOLYA 2. RSZ - EGER 1961 S 19682020.12.05. 13:43
1961-ben magt a premiert nem Egerben, hanem Hatvanban tartottk. A Npjsg gy indtott:
„A bemutatk kellemes, vrakozsteljes hangulata, a premierlz, kicsit htkznapias volt, hiszen a szereplgrdnak elszr fraszt utazssal ki kellett jutnia Hatvanba (* termszetesen 1961-ben mg nem olyanok voltak az utazsi viszonyok, mint ma – J.F.). … Amikor azonban sztnylt a fggny, ez a hangulat ismt felelevenedett.”
![](//gardonyiszinhazblog.gportal.hu/portal/gardonyiszinhazblog/image/gallery/1607172727_17.jpg)
|
Cs. dm va rsa „emberi kzelsgbe hozott kamaraz rendezsrl” szl (a rendez Horvth Jen volt), mersz felfogsrl, amely „a musical comedy fel hajlott”. Megdicsrte a dszleteket (Kocsis rpd): „klnsen kellemes volt az j felfogs – sznhatssal is kifejezni a felvonsok hangulatt”. A tncokrl gy nyilatkozott: „Az els felvonshoz nem sikeres a hrom mvsz s signor Spagetti szmra rt koreogrfia. Annl kiemelkedbb a caramboletta, s a sznpadkp korztnca. Kelemen Mrta … a gyenge kpessgh tnckar szmra igen gyesen dolgozta fel a knlkoz tnclehetsgeket”. A zenekar „sajnos kicsi, de Somos Istvn j felfogst hven kvettk”. Rcz Ilona s Ndassy Gza jelmezei „tkrztk a kort, s jl kiemeltk a szereplk sznpadi alakjait, klssgekben is.”
De kik is voltak ezek a szereplk?
![](//gardonyiszinhazblog.gportal.hu/portal/gardonyiszinhazblog/image/gallery/1607172728_42.jpg) |
j primadonnt avattak. Brs Gyngyi, Violetta szerepben. „Jtkt knnyedsg, mozdulatait bj jellemzi, hangja szpzengs, erteljes.”
Fbin Jzsef, Raul, a fest szerepben elszr kapott komoly feladatot, „melyet teljes sikerrel valstott meg”. Az eddig kis szerepeket jtsz sznsz „rutinja, kifejez jtka, sokszn, rzelemds hanggal prosult … bonvivnn avatdott”.
Antal Lszl Henriknt „ismt megmutatta, hogy a sznszi tls az alakts legfontosabb rsze. Neki elhittk, amit a mvszetrl mondott”.
Csornai Irn – Ninon – „temperamentumos s prizsias volt … mvszi megrzssel vlogatta ssze a megjelents bels eszkzeit”.
Varga Tibor, Florimon alaktja „szintn j sznsz Egerben, de a plyn is. Els bemutatkozsa jl sikerlt. Kellemes jtka, knnyed mozgsa, disztingvlt humora, cseng baritonja, mindez egybevetve hozott sikert”.
Dnffy Sndor signor Spagetti szerepben „j oldalrl mutatkozott be. Kln is ki kell emelni, hogy az elz vek sorn elhangzott brlatokat megszrve, most mr teljesen tiszta, tudatos s szpen hangz mondataival jtka rangjra emelte a beszdet is”.
Fekete Alajos „Franscali szerepben kellemes meglepetst hozott, mert a hadgyminiszter megszokottan ostoba figurja helyett szatirikus, a jtkkal mr tletet mond volt”.
Kovcs Sndor (a sznigazgat) hrom vi kiess utn lpett sznpadra. „Az els megjelens pillanatnyi merevsge a jtk sorn teljesen felolddott, s jl elhelyezkedett a darabban.”
Herdi Gyula Rotschild brja „a nlunk mr rg letnt figura alaktsval rasztotta a pnzmgns tiszteletet, egyben nevetsget kelt, ostoba nagyurt, akitl rettegnek ugyan, de akivel adott esetben bizalmaskodni is lehet”.
Kocsis Lszl epizdszerepeit, az apt s a sznhzi bels embert „gyesen oldotta meg”.
![](//gardonyiszinhazblog.gportal.hu/portal/gardonyiszinhazblog/image/gallery/1607172726_69.jpg) |
1968-ban a miskolci s az egri sznhz sszevont korszakt ltk, teht mindkt sznpadon ugyanolyan formban volt lthat a produkci. Vagy mgsem?
Benedek Mikls az szak-Magyarorszgban rt rla.
„Sokan rokontjk ezt az operettet Puccini Bohmletvel. Haszontalan dolog keresni az ilyenfajta kapcsolatok vkonyka szlait, kutatni, kiket takartak hajdan a szereplk … a maga valsgban kell nznnk. Klmn Imre muzsikjt aligha kell dicsrnnk, killta az idk prbjt, vilgsikere rtket is jell. … Az elads f ernye a ltvnyossg, a csillogs, a j illzikelts.”
Itt kvetkezik kzbevetve a vlasz a fenti „Vagy mgsem?” krdsre. Mivel a kt sznhz sznpadnak mrete s egyb adottsgok sem voltak azonosak, a megjelensen Egerben valsznleg igaztani kellett.
Mindazonltal Kalmr Katalin dszlete, „a Montmartre zsfoltsga, httrben a mindenek fl magasod Sacr Coeur kupoljval, a mteremlaks, a szk utca igen hatsos, harsnysgval egytt nemcsak kerete, hanem szerves kiegsztje a jtknak” s „hasonlan nyilatkozhatunk a ruhkrl is”.
„A kt rendeznek (* Orosz Gyrgy s Hegeds Lszl) ltszlag nem volt szve kihagyni semmi derkelt lehetsget. Vigyztak azonban r, hogy az operett alapveten szentimentlis hangulata zlsesen, kulturltan rvnyesljn, de mindig fel-felbukkanjon valami kis ngny, groteszk fintor is, mintha lekacsintannak a sznpadrl, ne tessk az egszet komolyan venni.”
Bkay Mria, akit az egri kznsg jl ismer ksbbrl, a Gali Lszl irnytotta trsulatbl, a sznhz j tagjaknt alaktotta Violettt. „Kellemes nekhangja, szinte eszkztelen, de hihet, l embert forml jtka az elads nagy rtke.”
Komromy va (Ninon) „ismt bizonytotta, hogy mlt a kznsg szeretetre”. A hrom bohm Makay Sndor (Raoul, a fest) – „a tle mr megszokott kellemes nekszmokkal s kiss visszafogott jtkkal”, Kulcsr Imre (Henry, a klt) - „lrval tsztt megjelentssel” s Varga Gyula (Florimond, a zeneszerz) – „egyni humorral” volt.
|