 |
|
Fot: Vozry Dnes
________________ |
|
1990 decemberben a 4. szletsnapomat nnepeltk. Volt torta, ajndk, minden, ami lenni szokott. Tudtam, a ksznts utn szleim dolgozni mennek a sznhzba, rm pedig a nagyszleim fognak vigyzni. De ahelyett, hogy "Kati, fogadj szt", meg "fekdj le idben", anyukm azt mondta: "Gyere, ltzznk fel csinosan, elmegynk valahov..." Br hideg volt s nagy h, akkor nem szmtott. Kopogs cipt, szoknyt, szvetkabtot vehettem fel, gy indulhattam letem els sznhzi eladsra, a Lili brn cm operettre. A nztr bal oldaln ltem nagymamm s nagyapm kztt. Csak bmultam a sznpad forgatagt, a szpsges ruhkat, hallgattam a gynyr zent, s azt reztem, ez egy csoda. Ht gy kezddtt...
Az z, a csodk csodjn mr volt, hogy nllan lhettem a nzk kz. desapm dobolt, az els felvons utn pedig kijtt rtem s vgigvezetett a klnleges folyoskon, ahol gyakran sorakozik egyms mellett egy vrfal, egy lghaj, egy cukrszda vagy pp a Smaragdvros, vrva a legkzelebbi sznpadra vitelt. Belepillanthattam a sznhz egszen abszurd vilgba, br ez akkor mg csak abban merlt ki, hogy a sznetben pldul lttam Dorkt s Tot kutyt a Nyugati Boszorknnyal kvzni.
Szleim szinte minden zens darabban jtszottak. Csak nem a fnti deszkkon, hanem lent, az akkor mg nagy ltszm zenekarnak helyt ad rokban. desanym hegeds, desapm ts. ltaluk sok eladst nzhettem meg csmmel egytt, fknt operetteket. Volt, hogy nem maradt mr szabad hely a kznsg sorai kzt, csak a lpcsn. s br minket ez egyltaln nem zavart, a jegyszed nni mgis megsajnlt s hozott neknk egy nagy prnt, hogy knyelmesebben csrghessnk.
 |
|
Jnos vitz
_______________________
|
|
Tizenngy ves voltam, mikor meghallgatst tartottak a Lceum udvarn rendezett nyri jtkok egyik eladsra, a Jnos vitz statisztaszerepeire, ht elmentem. 2001 nyarn n is egy voltam a tndrek, parasztlnyok, francia kirlyi udvarbeliek csoportjbl. Nagyon boldog voltam! Korrepetcikon, majd sznpadi prbkon vehettem rszt, felnttekkel dolgoztam. Mr kzelebbrl figyelhettem, milyen egy prbaidszak, de gy se lttam bele teljesen. Az els hetekben megtanultuk az nekkari anyagot, a szlamokat, ezalatt a sznszekkel kln lerendelkeztk a jeleneteket. Mire mindenkit sszeeresztettek s a prbaterembl sznpadra kerltnk, mr fel volt ptve a vz. A sznszek mr tudtk a dolgukat, hozzjuk kpest lltottk be a mi feladatainkat. A sznpadi ltezs felelssgt nem igazn reztem. Csinltam, amit mondtak. s figyeltem. Nyr volt, az ltalnosbl elballagtam, a gimirl pedig mg nem tudtam semmit. Egyszeren csak lveztem, hogy nekelek, hogy komoly idbeosztsom, sajt keresetem van s vrtam a bemutatt. Az volt az els premierbulim. Gyerekknt egy felntt vilgban... amibl ki is lgtam, de valahogy helyem is volt, mert elfogadtak. Tncoltam jjelig, aztn otthon letemben elszr szakadt rm az a furcsa, ambivalens rzs, az a boldogsggal vegyes ressg. Hogy milyen hat ht alatt ltrehozni valamit s pr eladst kveten elbcszni az emberektl, a munktl. Nehz volt elengedni ezt az idszakot, akkor mg nem tudhattam, lesz-e hasonlban rszem. Lett...

Valahol Eurpban
Kaszs Gerg, Pintr Kristf, Kovcs Patrcia mellett goston Kati
_____________________________________________________
2002 nyarn rszt vettem egy jabb meghallgatson s augusztus vgn mr 20 gyerekkel s tbb, mint 20 felnttel kezdtem prblni. Oktber 4-n mutattuk be a Valahol Eurpban cm musicalt. Nehz volt 15 vesen a kamaszkor minden slyval a legklnbzbb egynisg, tapasztalt s tapasztalatlan sznszek, illetve ms-ms korosztly, eltr krlmnyek kzl rkez ismeretlen gyerekek forgatagba kerlni. Egy biztos volt, hogy mindenki eltt ugyanaz a cl, ugyanaz a premier ll s azt kzsen kell megvalstanunk. Ehhez napi kt 4 rs – volt, hogy hosszabb – prbn kellett rszt venni. Mellette persze az iskolai feladatainkkal se maradhattunk el. Hossz napjaink voltak. Reggel az els kt rra bementem a gimibe, 10-tl prba, utna klnra, zenesuli, 6-tl megint prba. Csak ks este, jszaka jutottam a tanulnivalkhoz.
Nagyon szerettem figyelni a sznszeket. Hogy hogyan kszlnek, prblnak, mit csinlnak a sznfalak mgtt jelenetre vrva, milyen rutinnal sminkelik magukat a fodrsztrban. Nztem, ahogy talakulnak... ltaluk tapasztalhattam meg akkor, azon a prbaidszakon, hogy a lert szavak, mondatok hogyan telnek meg lettel, milyen dramaturgival rendezdnek nll jelenetek egysges egssz.
Ms szemmel nztem mr a dolgokat. Nemcsak a ksz csodt lttam a sznhzban, hanem azt is, mindez hogyan jhet ltre. Megtanultam, hogy ebben a vilgban senki nem lhet meg egyedl. risi sszmunkra van szksg. Az ltztet, a fodrsz, a hangost, a vilgost, a dszt, a kellkes, az gyel, a dramaturg, az asszisztens, a sg, a karmester, a zenekar, a rendez s a sznszek klns egyttrezgse ez...
Tizent ves lnyknt mr nem voltam kicsi gyerek, de nagyon tvol lltam a felnttsgtl is (br ez utbbi nem is tudom pontosan, hol kezddik...). Szval, furcsa dolog volt ez a kamaszkor, fleg, hogy felelssgteljes, komoly munkt vgeztem, emellett azrt j volt jtszani, rosszalkodni a tbbiekkel, sokszor voltam szrakozott s hirtelen, az n koszos-feketre sminkelt kznyomom is ott volt a fehr falakon, hztam az idt prba utn, hogy ks jszaka menjek haza. De meg kellett tapasztalni a bfletet is, ahol gyerekfejjel mi is risi lekesedssel elemeztk az aznapi prbt, beszltnk a civil dolgainkrl, hallgattuk az anekdotkat, csocsztunk, krtyatrkkket tanultunk. Szerelmek, bartsgok szvdtek...
Ekkor kezdtem megtanulni, mit jelent a fegyelem, a komoly koncentrci, az llkpessg, az alzat, a tisztelet, az emptia, mi az, hogy munka, mi az, hogy csapat.
Vrtuk a premiert, hiszen azrt dolgoztunk, hogy utna mindezt megmutathassuk a kznsgnek. De valahogy furcsa volt, szinte bntott, mikor mr nem egyedl voltunk a sznhzteremben. Tbb szz ember jtt be a mi kis vilgunkba. Ms jelentse lett minden mondatnak, hangnak, mozdulatnak, amit a sznpadon csinltunk. Akkor rtettem meg, mit jelentett az a hat ht, amit prblssal tltttnk. A kznsg mindent rez bellnk. Az elads egyik jelenetben a Zene az kell cm szm alatt leznlttnk a sznpadrl s a szksorok szlre lltunk, gy nekeltnk. A prbk folyamn sokat kiablta a rendez, Bres Attila, hogy „nekeld a szknek gy, mintha ott lnnek, mintha csak rd figyelnnek, magyarzz nekik! Mg, mg, mg jobban!!!!!” Igen, igyekeztnk, de el se tudtuk kpzelni, mi lesz ebbl. Az els nyilvnos prbn kifutottam a helyemre s a szksor legszln egy sznszn, Bessenyei Zsfi lt. n nekeltem, pedig knnyeivel kzdve a szemembe nzett s megfogta a kezemet. Persze az emberek reakcii nem mindig voltak egyformk. Volt, aki nem mert rm nzni, volt aki mosolygott, volt, aki srt, volt, aki meglelt. De mindegyikkbl kivltottam valamit, mindegyikknek tudtam adni valamit, ami lehet, hogy csak abban a pillanatban volt rjuk hatssal, de lehet, hogy vittek belle magukkal haza is.
2003 nyarn lehetsgem volt nhny hnapot Nmetorszgban tlteni, vilgot ltni, ottani suliban tanulni... Kzben kiderlt, hogy a Hegeds a hztetn c. musicalt fogjk bemutatni a Lceum udvarn, s n jtszanm Tevje egyik kislnyt, Sprinct, igen nagy sznszek mellett. risi dnts volt ez akkor: menjek vagy maradjak? Mert tudtam, hogy a tovbbtanulsomhoz taln fontos lenne ez a klfldi t, meg minden szempontbl hasznos, de a szvem mshogy dnttt. Pr ht mlva elkezdtem a prbaidszakot, ami az akkori dohnygyr pletben zajlott. Azt a friss dohnyillatot sose fogom elfelejteni... Mivel sznid volt, nem kellett a tanulssal foglalkoznom, csak az elttem ll eladsokra koncentrltam. Ez volt az els „nevestett szerepem”, volt jelenet, amiben rajtam kvl csak pr szerepl volt a sznpadon, volt egy kevs szvegem, kln koreogrfim, nhny szlsorom. Ms volt, mint csapatban ltezni. A darab kapcsn egyre jobban rdekldtem ms npek, ms vallsok hagyomnyai irnt, kitrult elttem a vilg. Egyszercsak a jtszs lvezete keveredni kezdett okok, mirtek keressvel.
A 2003/2004-es vadban sok feladatot kaptam. Szz v magny, My Fair Lady, Bors nni… Hrom teljesen klnbz darab, mindegyiknek megvolt a maga izgalma. Mrquez mvben kevs jelensem volt, gy alkalmam nylt a nztrrl figyelni a prbkat, belepillantani egy przai elads vilgba. A My Fair…-ben mr nem gyerekszereplknt vettem rszt, feladataim nem klnbztek a felntt sznszektl. Hirtelen megvltoztak az elvrsok. s n bizonytani akartam, hogy gy is helyem van ott. De mr megjelent bennem valami, amit addig nem igazn reztem: a ktely. Hogy j-e, ahogy csinlom...
A Bors nniben gyerekeknek jtszottunk, akiknek az szintesge megijesztett. k nem illedelembl tapsoltak. Nem volt knny felkelteni az rdekldsket, de ha sikerlt, hihetetlenl hlsak voltak s ltrejhetett egy klns interaktv sznhz – amivel addig mg nem tallkoztam – s minden jtkba bele tudtuk ket vonni. J volt ltni rajtuk a hatst, az rmt s rezni, hogy elhalmoznak a szeretetkkel.

Pomd kirly j ruhja
____________________
Jliusban Venczel Valentin rendezte a Pomd kirly j ruhjt. Hrom operanekes - kztk Gregor Jzsef - mellett mi, fiatalok jtszhattuk el a fszerepeket ebben a zeneileg nem tl egyszer Rnki operban. Minden megvolt, amire vgytam... Sznhz, zene, bartok, sznid... Szabadnak reztem magam. Azon a nyron mink volt az rsekkert, st az egsz vros. Taln fel se fogtuk, milyen risi dolgoknak lehettnk rszesei.
A fut eladsokat a kvetkez vadban is jtszottuk, tjeladsokon s vendgjtkokon is rszt kellett venni, ami okozott egy kis nehzsget, ugyanis utols ves voltam a gimnziumban s voltak hinyossgaim. Mikor szleim beszltek Bressel, hogy muszj cskkenteni a munkim, mert nem fogok tudni lerettsgizni, azt mondta, nem gond, segt, majd korrepetl matekbl. Volt, hogy mr egsz csoport gylt ssze a sznhz bfjben kt elads kztt, mert annyira rdekes volt, ahogy Attila a szgfggvnyekrl beszlt. gy rettsgiztem le. Emellett felvtelikre is kellett kszlnm, radsul mr folytak a kvetkez nyri elads, a Hair prbi is. Az n hangom nyitotta az eladst. Az els komolyabb szlm volt. Itt hallott elszr nekelni Kringer Lszl, aki felajnlotta, hogy tanulhatok nla. Mesterem lett, ltala kerltem ksbb Budapestre.
 |
|
Oliver
_____ |
|
Szeptemberben a Miskolci Egyetem Bartk Bla Zenemvszeti Intzetn kezdtem tanulni magnnektanr, nek- s kamaramvsz szakon. Br a tanv folyamn nem Egerben laktam, nyron – volt, hogy vad kzben is – jtszottam mg szlvrosomban. 2006-ban, az Oliverben, ismt msfajta rzsekkel dolgozhattam, mint azeltt, hiszen fiskolsknt lptem a sznhzba. A gyerekek csapata mr nem az n vilgom volt se a bfben, se a sznpadon.
2007-ben, a West Side Storyban elszr nekelhettem egyedl teljes szmot nagyzenekarral, radsul az Egri Szimfonikus Zenekarral, amelyben a szleim is zenltek, s amelynek tagjait, mita az eszemet tudom, ismerem. Ekkor reztem elszr, hogy mennyi minden vltozott bennem a fiskolai vek alatt. Tudatosabb lettem. Nem volt ez egyszer. Figyelni az nektechnikra, kontrolllni magam, meghallani, majd javtani a hibkat s ltezni a sznpadon. Mg gyerekknt ilyenekkel sose foglalkoztam, krdsek kezdtek feltrni bennem, valamiben biztosabb, sok dologban bizonytalanabb lettem. De mr akartam keresni a vlaszokat. Ez volt az utols elads a Grdonyi Gza Sznhz repertorjban, amiben rszt vettem.
Sokmindent ltem meg azta, de ez mr egy msik trtnet. A lnyeg, hogy az travalt Egerben kaptam s ma is tpllkozom belle. Mert az a sznhz, illetve azok az emberek, akik akkor krlvettek, megtantottak arra, ami knyvekbl, iskolapadban megtanulhatatlan.
Fotk: Gl Gbor
* 3/2 Ivanics Tams: Idutazs 
3/1 goston Pter: Krdsektl vlaszokig
Ksznm szpen goston Kati sznsz-nekes szp gondolatait,lmny volt olvasni a sorokat.Bszkk vagyunk,hogy a szleivel s testvrvel egytt ismertt tettk a vrosunkrt.Zska