Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 8. rsz 2012.11.15.

DR. KOVCS JNOS: A GRDONYI GZA SZNHZ JJSZLETSE - 2.
Dr. Kovcs Jnos nevvel, az Agria Jtkok msorfzetbe rt kszntjvel mr tallkozhattak a sorozat 5. rszben is. rsnak els felt a 7. rszben olvashattk - most folytatjuk.
A fejlemnyek jabb llomsa a sznhzigazgati plyzat s a kinevezs kr srsdtt. Ma hihetetlen lenne; nem volt politikai ajnls, nyoms, elvrs! A „dntshozk” konzekvens trekvse a minsgi, a j sznhz megteremtse volt. gy aztn lepattantak azok a megyn kvli mvszeti, ismeretsgi, mozgalmi elfogultsgbl szrmaz nyomulsok, amelyek a zsrin kvl, azon tnylva prblkoztak. Megfontolva a szakmai zsri llsfoglalst - sszevetve a loklis mvszeti, trsadalmi, gazdasgi hozzrtk vlemnyvel s a vlelmezett kznsgi ignyekkel - dntttnk.
Gali Lszlt a Csokonai Sznhz akkori igazgat-frendezjt neveztk ki Egerben. Jl krljrtuk a dntst. Hztznzben voltunk Debrecenben, elolvastunk sok sznhzi kritikt, egyb sajtt, informldtunk a debreceni kollgknl, sokat beszlgettnk a jellttel. Nagy szerepe volt abban, hogy jobban megrtsk a sznhzat, abban is, hogy miknt rdemes fejleszteni. Akkor mg nehz volt, de megrtettk, hogy egy darab sznpadra lltsa nem a fggny felgrdlsvel kezddik, hogy a jelmeztrba vagy a kellktrba mirt nem elg egy alkalmazott, hogy a vilgts nem kapcsolk krdse stb. Egy kicsit elvontabban, mlyebben megtapasztalva a sznhzi vilgot rjttnk a lnyegre. A sznhz nem munka, nem csak egy intzmny, nem csak egy kivteles hely s esemny (Ezt a gondolatot taln Novk Ferenctl olvastam)
A Grdonyi Gza Sznhz egy vrosi letforma, egy manifesztum volt Eger letben. Kzege, lgkre teremtdtt, hatott, mozgstott. Mveliv vltak nem csak a sznszek, rendezk, vezetk, a mszak s a teljes asszisztencia.

Az j trsulat „honfoglalsnak” gondos s hatrozott menedzselje volt Menk Terzia gazdasgvezet, aki szakrtelemmel s elktelezetten egyengette a mg dcgs utat az „echs szekr” eltt. Nem lehet elgg megbecslni Szatmri Istvn mszaki irnyt munkjt, klnsen azt a hsget, amellyel kitartott az tmeneti idszakban. (* a sorozat 9. rsztl Menk Terzia visszaemlkezsei kvetkeznek.)
Rsztvevi, megvalsti voltak szmosan politikusok, tisztviselk, mg gazdasgi szakemberek is. Megnyer lojalits, szolidarits jtt a trsintzmnyek vezeti s munkatrsi kzssgeibl. Sem presztzsharc, sem szakmai fltkenysg, sem az intzmnyi rdekek srelme irnti rzkenysg nem vetett rnykot a kapcsolatokra. (Igaz, hogy nem voltak „oldalak”, senki nem akart diktlni, megrendelni fellrl tutit megmondani. Neknk ilyen tapasztalatunk nem volt.)
A trsulat viszonylag hamar kzkedvelt lett a vrosban, a bemutatott darabok tartalomban, stlusban, megjelentsben vltozatos, szpen megmunklt ignyes repertort mutattak.
Olyan jz sznhz, lmnykzpont s kznsget becsl, de nem bratyiz mvszetet teremt knlatknt jelent meg. Magam akkor gy reztem, hogy Egernek val sznhzat kaptunk, igazsgos s megnyugtat arnyossgban. Legalbb annyira volt polgri, mint amennyire modern s populris, a klasszikusan slyos drmk trsasgban mltnyos helyet kapott a vgjtk, a kamara s stdis mvszi produkci. A gyermekeknek szl darabok is flnyes mvszi biztonsggal tudtk a korosztlyokat megszltani.
(Nem nevezek meg eladsokat, pedig sokat tudnk, konkrt lmnyeket felidzve, de nem tartanm helyesnek, ha brmelyiket is azzal srtenm, hogy vletlenl az emlkezet gyarlsga miatt kihagynm.)
Gali Lszl majdnem teljes trsulatot hozott Debrecenbl, a sznszek rtkeit helyn kezelve nemcsak , de ms vendgrendezk is hatsosan sfrkodtak az adottsgokkal. A sztrols legkisebb jelei nlkl alakultak ki a rangok, a stlusok s karakterek.
Tizent ve nem lek Egerben, fknt a nyri programokat ltogatjuk, de ma is nagy tisztelettel s szeretettel emlkezem a Grdonyi Gza Sznhz bemutatira.
Emlkezetes estket nyjtottak az olyan darabok, amelyeket Agrdi Ilona, Bakody Jzsef, Blask Balzs, Bkay Mria, Csendes Lszl, Csonka Anik, Dimanopulu Afrodit, Gyrvry Jnos, Kiss Lszl, M. Horvth Jzsef, Plfy Zoltn, Rti rpd, Ribr va, Romn Judit, Sarossy Kinga, Szki Kroly, Tunyogi Pter, Vli Zita alaktsaival, vltozatos szerepekben alkotott meg a Trsulat. Sajnlom, ha nem mindenkire emlkszem rdeme szerint, de az id s a tvolsg… meg a kor…
Mint minden szervezetben a struktra kialaktja a maga dinamikjt, lett s bels mozgst. gy volt ez a frissen alakult egri trsulatnl is. Voltak vitk, tkzsek, vlt vagy vals srelmek, konfliktusok is. Mindaddig azonban, amg a politika meg nem fertzte a kzssget, nyugalmasabb volt az let a sznhz krl.
A pnzszke, a nehzsgek egyre gyakrabban generltak problmkat. A politika sem mindig kmlte, undok mdon hozzkendtt. Kr.
gy gondolom, hogy mindezek ellenre a Sznhz megmaradt az elismert vidki sznhzak lvonalban. Ha jl emlkszem, az els trsulati lsen a feladat bonyolultsgra utalva jelentettem ki: „gy rzem magam, mintha a lottn nyertem volna egy tigrist”
Ma nem tudom, mit mondank.
Dr Kovcs Jnos
nyugalmazott tanr, gimnziumi igazgat
Bkscsaba
|