Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 51. rsz 2014.09.01.

110 ves az egri sznhz. 10/8.
Az plet termszetesen kpeslapokon is szerepelt - nhnyat lthattak a korbbi rszekben -, s elfordult, hogy a lapra rt zenet is sznjtszssal volt kapcsolatos.
„…szerettem volna megnzni, de a sznszek mr elmentek. Kezeit cskolja, szvlyesen dvzli Elemr.”
Ezeket a sorokat is egy ilyen postai kpeslap rizte meg, amelyet Iglfredre, Nagysgos T. Lala rlenynak rt Elemr. Nagybtony-faluban fedeztem fel, Barjk Gyula magngyjtemnyben. Elkrtem s rtam hozz a kp s a szveg alapjn egy kis trtnetet, ami termszetesen csak a fantzim szltte – de mirt ne trtnhetett volna akr gy is? Az rs megjelent a Heves Megyei Napban, 1996. augusztus 31-n, a SznLap cm sznhzi mellkletben. A kpeslapot azonban a kemnykalapos rral a sznhz eltt nem tudom megmutatni. Azt akkor azzal a felttellel adtam t, hogy termszetesen visszakapom, de nem gy trtnt - „nem talltk"...
A SZNSZEK MR ELMENTEK – ELEMR S LALA TRTNETE
Elemr szerette Lalt. Igaz, szerelme mr korntsem volt a rgi, varzsa kicsit mr megkopott. A Sors is mintha gy akarta volna, hogy addig tvolodjanak egymstl, mg riznek valamit a gynyrsgbl, ne vrjk meg kapcsolatuknak egyms gylletbe fordulst. Egyre ritkbban tallkozhattak s mostanban mr csak a sznpadon ltta, de azrt mg ott lt az els sorban, mint valaha, amikor teljes szenvedllyel dltak-kavarogtak benne az rzelmek. Ez mr inkbb nosztalgia volt, utrezgs, fjdalom, a hamarosan rkez magny elrzete. De azrt mg szerette.
Fel-felidzte magban azt az els estt, amikor megltta. Percekig tartott csak az egsz, elmondott nhny mondatot, mosolygott – mindssze ennyi, de volt valami megkap abban, ahogyan mindezt tette.
Nemigen tudta volna megmagyarzni, mi vonzotta benne, de ht a szerelem nem keres magyarzatokat. Hossz idn t ott lt minden eladson, lassan Lala is felfigyelt r, azutn ahogyan mr az lenni szokott, megismerkedtek, s sokig boldogok is voltak. Rgen volt… Kzben jra nyr lett, Lala most Iglfredre utazott. Elemr tudta ugyan a cmt, de teendi miatt hosszabb idre nem hagyhatta el a vrost s igazbl nem is akart utna utazni. rezte, hogy az sz mr nem lesz az vk. Prblt segteni az Idnek a felejts jtkony munkjban. Azrt persze hinyzott. Valakitl gy hallotta, egy utaz trsulat pp azt a darabot adja el Egerben. Htvgn gondolt egyet, leutazott. Kedvtelve nzegette a barokk utckat, a Lceum tornyt, a sznhzat. rdekes megolds plet volt. Klnlegessge, hogy az emeleti pholyokhoz kvlrl, az utcrl lehetett feljutni. A prgai Rendi Sznhz ilyen, ahol Mozart Don Giovannijnak sbemutatjt tartottk. Az is barokk vros, Elemr ott szletett. Szvben is barokkos burjnzsba kezdtek az rzelmek, s feltrt benne a stlustl elvlaszthatatlan melanklia is, klnsen miutn keresni kezdte az esti elads sznlapjt, s r kellett dbbennie, hiba jtt… A trsulat mr tovbbllt.
Hosszan lldoglt kemnykalapjban az plet eltt, tprengett, mitv legyen. Felvillant benne, hogy utnuk megy, vgl mgis inkbb vsrolt a sarki trafikban egy kpeslapot, s megcmezte: Nagysgos T. Lala rlenynak, Iglfred, Mariska-lak, Szepes megye. Csak ennyit rt: „…szerettem volna megnzni, de a sznszek mr elmentek. Kezeit cskolja, szvlyesen dvzli Elemr.” Csak magban tette hozz: j, hogy gy trtnt. Nyr van, itt ez a kedves vros, most bebarangolja nyitott szemmel, szvvel s kzben elraktrozza ezt a szerelmet. J mlyre. Megrzi, de uralkodni magn nem hagyja tbb.
|