
A rendszervlts s a sznhzak ltbizonytalansga
BIZAKODOM Beszlgets Gali Lszlval
1990. 11. szm
Sznhzaink fele vidken tallhat. Ha arrl beszlnk, hogy a sznhzak mkdse ellehetetlenl, akkor ez a folyamat vidken sokkal slyosabb kvetkezmnyekkel jrhat, mint a fvrosban.
A vidki sznhzi ltformt hossz vek ta li Gali Lszl, aki ht vig volt igazgat-frendez Debrecenben, aztn ngy vvel ezeltt megplyzta s elnyerte az egri sznhz vezeti posztjt.
- Hogyan tli meg a vidki sznhzak jelenlegi helyzett?
- Szktsk le a krt! Beszljnk az egri sznhzrl! De gy gondolom, amit a magam sznhzrl el tudok mondani, az mshol sem ismeretlen problma.
- Akkor konkrtabban fogalmazok: milyen a kzhangulat a sznhzn bell s kvl?
- Erre nem lehet egy szval vlaszolni. Ha arra utal, ami az elmlt szezon vgn trtnt - nvtelenl terjesztett petcik jelentek meg az utcn a sznhz lltlagos vagy tnyleges bels problmival kapcsolatban -, az elmlt. Az vadok mindig bizakodssal kezddnek, folyik a munka, mindenkit foglalkoztatunk, egyszerre hrom darabot prblunk. Ha viszont arra gondol, hogy ltbiztonsgban rzik-e magukat a sznhziak, akkor korntsem tudok optimistn nyilatkozni.
- Mi a legfbb oka a ltbizonytalansg-rzetnek? A sokat emlegetett dotcis rendszer, az ebbl add anyagi gondok vagy a rendszervlts, az j nkormnyzatok egyelre kiszmthatatlan viszonya a kultrhoz?
- Ez is, az is, amaz is. Ezek egymstl elvlaszthatatlan dolgok. A sznhzak lnyegben ngy csatornn jutottak eddig pnzhez: az gynevezett fejkvta, a produkcis tmogats, a tancsok plusztmogatsa s a jegybevtelek tjn. Egy sznhz mkdst teht alapveten a fenntart vros vagy megye s a sznhz kapcsolatnak jellege hatrozza meg.
- Milyen ez a kapcsolata Grdonyi Gza Sznhz esetben?
- E pillanatban jobb, mint korrekt. De ez bizonyos fejlds eredmnye. Amikor Egerbe kerltem, j sznhzat kellett megalapozni. A vros s Heves megye kznsge ignyelte a sznhzat, de senkinek nem volt tapasztalata abban, miknt lehet s kell egy ilyen specilis kulturlis intzmny mkdst megszervezni s irnytani. Egy tisztvisel rzkletesen gy hatrozta meg ezt az j helyzetet, hogy a sznhz megjelense a vrosban olyan hats volt, mintha egy hes tigris szabadult volna el krlttk. A hivatalokban, a tancsoknl tbbnyire jindulattal fogadtak, de sokszor teljesen rltnek nztek, amikor a sznhz mkdtetshez nlklzhetetlen ignyekkel rukkoltam el. Hossz idk ellett ahhoz, hogy elfogadjk az illetkesek: a sznhz ms, bonyolultabb intzmny, mint a tbbi kulturlis vagy oktatsi ltestmny. Az vek sorn minden partnernk beletanult a sznhzirnyts s fenntarts sokrt munkjba, s sok-sok harc s mindenekeltt klcsns kompromisszumktsek utn ma a kapcsolatunk mindjkkel harmonikus. A sznhz minden jogosnak tlt ignyt maximlisan igyekeztek teljesteni - mandtumuk utols percig. Vezet partnereink tudtk, hogy a kznsg ragaszkodik a sznhzhoz, s reztk: ez a sznhz Eger, a megy.
- Pontostsunk: a vros vagy a megy?
- A sznhz - beszlgetsnk idejben - a Heves Megyei Tancs felgyelete al tartozik, teht megyei sznhz. Egy olyan viszonylag kis vros, mint Eger, nem tudna fenntartani egy nll trsulattal rendelkez sznhzat. Ehhez bizonyos szm lakos kell, hiszen a lakossgnak csak kisebb hnyada alkot sznhzi kznsget. Debrecenben krlbell ktszzezer ember l, mg egsz Heves megyben hromszztvenezer. Ez, azt hiszem, egyrtelm adatpr; csak gy mrhet ssze a kznsgbzis.
- gy tudom, a kzigazgats tervezett reformja sorn tbb megybl ll rgikat kvnnak szervezni. Ez hogyan rinten az egri sznhz jvjt?
- Az elkpzelsek szerint Ngrd, Heves s Borsod megybl llna a mi rgink, amelyhez jelenleg egy nagy s egy kicsi sznhz tartozik. Fl, hogy arnytalanul rszeslnnk a sznhzakra sznt sszegbl, hiszen ltalban a nagyobbnak tbb pnz jr, mint a kisebbnek. Holott a feladatok e pillanatban is majdnem azonosak. Neknk tulajdonkppen hasznosabbnak tnnk, ha, mondjuk, Szolnokkal kerlnnk egy rgiba, s nem Miskolccal, azaz egy csaknem azonos nagysgrend sznhzzal.
- Nem rtem egszen az elosztsi arnytalansg miatti agglyokat. A differenclsnak szmos ms szempontja lehet, nem csak a mretek.
- Termszetesen. De krds, hogyan rtkelik majd pldul azt a tnyt, hogy a miskolci sznhz zmmel a szkhelyn jtszik, a mienk viszont igen sokat tjol. Mi most is e hrom megye egsz terletn jtszunk. lland fellpsi helynk, msodik otthonunk pldul Salgtarjn. Msfell: a megye vrosai mr ma is nllan dntenek arrl, melyik sznhz eladsaira tartanak ignyt s melyikre nem, st hogy egyltaln szksgk van-e sznhzi produkcira vagy sem. Ez a jelensg az nkormnyzatok hivatalba lpse utn csak kritikusabb vlhat. Arrl nem is beszlve, hogy pldul a megye kt vrosbl, Hatvanbl s Gyngysrl nagyon sokan Pestre jrnak sznhzba, hiszen annyi id alatt, mg Egerbe autznnak, a fvrosban vannak. De ez persze fggetlen a rgikba szervezdstl.
- Emltette az nkormnyzatokat. Mit vr a vlasztsok utn?
- j vezetk jnnek, nekik is, neknk is egymshoz kell csiszoldnunk, s jabb hossz idre lesz szksg ahhoz, hogy ugyanolyan harmonikus kapcsolat alakuljon ki kztk s kztnk, mint amilyen a mostani helyzetet jellemzi. Biztos vagyok abban, hogy ez elbb-utbb sikerlni fog. De akrkik kerljenek is vezet pozciba, a lnyeg az, hogy ne diktlni akarjanak, hanem konzultlni; ne a sznhz feje felett, a sznhziak vlemnynek meghallgatsa nlkl dntsenek a sznhz sorsrl; ne akarjanak kzvetlen vagy kzvetett mdon beleszlni a msorpolitikba vagy a sznhz egyb mvszeti s bels gyeibe, mert ezt kvetkezmnyeivel egytt mr ismerjk, ne gy merljn fel a krds, hogy mire van inkbb szksg: jrdra vagy sznhzra...
- Higgynk abban, hogy jrdt is ptenek, s a sznhzat sem zrjk be.
- Sznhzak tucatjt nem lehet bezrni! S sznszek tucatjait nem lehet szlnek ereszteni! Ez kptelensg, ez nem lehet clja semmilyen jzanul gondolkod politikusnak!
- Ha minden sznhzat nem is lehet megszntetni, nhnyat igen. S nem titok, hogy amikor ez a verzi szba jn, elssorban az olyan kis sznhzakra gondolnak, amelyeknek jegybevtele a dotcihoz kpest az elenysznl is kevesebb, illetve amelyeknek a fenntartsra a helyi nkormnyzatok, teht a vrosiak nem kpesek, s nem is lesznek kpesek.
- Ebben a megllaptsban burkoltan Egerre is cloz, de sem a magam, sem a tbbi sznhz nevben nem tudom elfogadni ezt az rvelst. Megint csak elssorban a magam hza tjrl szlok. Ezt a sznhzat a kznsg akarata hozta ltre. Ezt nem figyelembe venni lehetetlen. A sznhz nem direkt hasznot hoz zem. A sznhz - akrcsak a kultra egsze - hossz tvon kamatoz befektets. Nem lehet pillanatnyi rdekek s ellenrdekek, hasznossgi szmtgatsok alapjn kisprni egy vros, egy megye kulturlis letbl akr a sznhzat, akr ms mvszeti intzmnyt. Az egri sznhz pldul az vods koraktl a felnttekig minden korosztlyra kiterjed koncepcival dolgozik. A bbeladsok, a gyerekeladsok, az ifjsgi produkcik s a felntteknek knlt eladsok egymsra plnek. Amikor Egerbe rkeztem, nagyon gyakran tallkoztam olyan huszonvesekkel, akik mg letkben nem voltak sznhzban. Ezt mr most is egyre kevesebben mondhatjk el, legalbbis a mi vonzskrnkben. Eger iskolavros, elkpzelhetetlen, hogy a felnv ifjsg ne kapjon sznhzi lmnyt. De ez nemcsak Eger esetben szempont, hanem az egsz orszgban. Mikzben a politikusok meghirdetik az Eurphoz val felzrkzs parancst, egyesek a mg meglv s tvolrl sem kielgt sznhzi hlzat szktsrl vagy sztzillsrl gondolkodjanak - ez elkpeszt.
- De az vitathatatlan, hogy az adott struktra megmerevedett, hogy racionlisabb gazdlkodsra lenne szksg, hogy rugalmasabb formcik kellennek. Nyilvn ismeri azokat a szakmai s nem szakmai krkben egyarnt megfogalmazott vlemnyeket, amelyek a vidki sznhzi struktra talaktsra vonatkoznak...
- Hogy jtsszunk en suite, s eladsainkkal jrjunk vrosrl vrosra... Erre gondol?
- Erre is, meg arra, hogy pldul hrom sznhz helyett csak kett mkdne, de azok ers trsulattal, s mg az egyik prbl, a msik a fennmarad kt sznhzban en suite jelleggel jtszik. Aztn vetsforgszeren helyet s funkcit cserlnek.
- Ez is kptelensg! Ltszlag ugyan minden rv emellett szl, gy tnik, mintha racionlisabb s gazdasgosabb lenne. De! Hol lakik a jtsz trsulat, amikor a szomszd vrosban van? Szllodban? A mai szllodarak mellett?
- Az ottani sznszhzban.
- S bekltznek ppen mshol dolgoz kollgik szobjba, belefekszenek azok gyba? S mit csinlnak a csaldjukkal, amely igen gyakran szintn a sznszhzban l? S mg az egyik sznhzban prblnak, addig ott nincs elads? Vagy ha van, hol lakik a jtsz trsulat? S most csak a gyakorlati, szervezsi gondok elenysz tredkt soroltam fel. Ismtlem: minden ilyen elkpzels komolytalan, nlklzi az l sznhz gyakorlati, tapasztalati ismerett.
- Mi ht a megolds?
- Semmikppen nem az, hogy sztzilljuk a trsulatokat. A mvszi munka alapja a trsulatokra pl sznhz. S hogy ez a sznhz ljen s fennmaradjon, az egsz trsadalom, a nemzet rdeke. Ezt kellene felismernik a politikusoknak, az nkormnyzati vezetknek. Mert ha nem ezt teszik, akkor a sznhz is oda jut, ahov rvid id alatt a magyar film kerlt.
- Ezzel egyetrtve: milyenek a konkrt kiltsai az egri s a tbbi vidki sznhznak?
- Nagyon nehz hnapok, taln vek el nznk. De n bizakodom.
* Hozzszls: J volt olvasni Igazgatm szavait !!!!!De j volt akkor ott szinsznek lenni !!!!!!!!!!!!! Simon Mari