SZEGVRI MENYHRT RENDEZ (2011)

 |
December volt mg, amikor felmerlt egy interj gondolata Szegvri Menyhrttel, akinek rendezseit mindig is szerettem. Hogyan is sejthettem volna, hogy mire sikerl megfelel idpontot tallni s a beszlgets ltre is jn az vad vgn, utols munkjra kszl a Grdonyi Gza Sznhzban... gy most arra krtem, tekintsen vissza az itt eltlttt idre. A krdseket kihagyva, csak az gondolatait adom kzre.
- 18 v, krlbell az az id, amit itt, Egerben eltltttem. Amikor idejttem, volt egy nagyon ers trsulat. gy alakult, anlkl, hogy megbeszltk volna, hogy majd’ minden vben Gali Lszl - az akkori direktor – rendezte a Shakespeare darabokat, a klasszikusokat, msok msflket, s n – nagy rmmre – a kt vilghbor kztti magyar drmairodalmat. Olyan zsenilis szerzket, mint Remenyik Zsigmond, Szp Ern, Brdy Sndor, Szomory Dezs, aztn ksbb Molnr Ferencet is, azt a rszt a magyar drmairodalomnak, amelyet nagyon szeretek. s persze mai magyar darabokat is.
Eleve gy kezddtt, hogy Gali egy akkor mg fiatal magyar szerz darabjra krt fl. Sultz Sndor: s a hsk hazatrnek. Ez a darab a rendszervlts problmirl szlt. Btor volt Gali, mert a nagysznpadra tzte ki, annak ellenre, hogy mai szerz darabjt fleg stdiban „illik” bemutatni, mert nem biztos, hogy „dl r a nz”, mgis bejtt. Emlkeim szerint nagyon szerettk a nzk. Abban az idben „csaldias” hangulat volt itt a sznhzban. Az igazgatt papnak szltotta mindenki s mindent meg lehetett vele beszlni…
A kvetkez igazgatval, Beke Sndorral mg Komrnoban, Szlovkiban ismerkedtem meg, ahol egy Mrai darabot csinltam az ltala igazgatott sznhzban. Amikor idekerlt, maghoz hvatott, krdezte, szmthat-e rm. Az ideje alatt trtnt a sznhz feljtsa. Ez azrt volt rdekes, mert olyan helyzetbe kerltnk, hogy a vros klnbz kulturlis intzmnyeiben „vendgeskedtnk” egy ideig. n nagyon j szvvel gondolok az akkori Mvszetek Hza-beli (akkor mg Ifjsgi Hz) Piaf eladsra, ahol sikerlt „bejtszanunk” azt a klnleges teret, az ault.
Csizmadia Tibort is ismertem korbbrl, a Budapesti Kamarasznhzbl, ahol frendez volt, amikor tbbszr ott dolgoztam. Kinevezse eltt is megkrdezte, szmthat-e rm, tancsaimra szksge lenne… Ebbl ksbb nem lett igazi prbeszd, de ennek nem volt semmi komoly oka, csak a napi gymenetben tudtuk a dolgunkat, nekem ezt, neki azt kellett csinlnia, nem nagyon folytunk bele egyms munkjba. Igazgati korszaka legelejn tett egy - taln nem kellen tgondolt - nyilatkozatot arrl, hogy majd hoz ide j sznszeket, mert akik itt vannak, azokkal nincs megelgedve. Ez hiba volt, mg ha nem is egszen gy gondolta, ahogyan elhangzott… Egy sznhz egybknt valban nem mkdhet j sznszek nlkl. Teljesen mindegy, honnan hozzuk ket, s hogy „keverjk ki” a trsulatot, de az nagyon fontos, hogy mindenki megtallja a helyt. Ez nem teljesen sikerlt itt.
Amikor Pcsre szerzdtem s kineveztek frendeznek, n is vittem rgtn majdnem egy teljes osztlyt, Kulka Jnossal, Balik Tamssal, Sipos Lszlval s sorolhatnm, s ott is volt rivalizls a „rgiek” s „jak” kztt, de rvid id alatt „sszesimultak” s senkiben nem volt se srelem, se hinyrzet. Majdnem ilyen fontos a rendezi kar. n amita ebben a sznhzban vagyok, azt reztem, j, hogy az egyik rendez ilyen, a msik olyan, a harmadik megint egszen ms. Nyilvn mindegyik azt csinlja s gy, ahogy gondolkodik a sznhzrl, a mvszetrl, az letrl…
Nekem ne szabjanak - tlem idegen - irnyt, mert n gy nem tudok dolgozni. Nem tudok ms agyval gondolkozni. Hagyjanak bkn a sajt gondolataimmal, stlusommal, s ne mondjk meg pldul, hogy milyen legyen a darab utols mondata! Tudja azt valaki, hogy amikor Madch odarta a Tragdia vgre, hogy „Ember kzdj s bzva bzzl!”, akkor hogyan gondolta elmondatni ezt a mondatot? Oda van rva, hogyan kell rtelmeznie azt az adott sznsznek? Nincs. Elrulom, nem egyfle interpretcija van ennek a mondatnak (sem). Ez a gynyr a sznhzban.
llandan krdseket kell fltenni, s mai vlaszokat adni rjuk. Mindig elre kell menni, s nem visszafordulni, a mltba rvedni, „nosztalgizni”. Eszkzeiben, technikjban, mdszertanban, pedaggijban vltozik, s llandan megjul a sznhzmvszet – vagy legalbbis gy kellene lennie. Tessk csak krlnzni a szomszdos orszgokban! Hol tart pldul Romniban, Szerbiban a sznhzi nyelv?
n minden darabban azzal foglalkozom, mit akarhatott a szerz mondani vele, s mi igaz belle ma is. s azt milyen formban tudom elmondani? A sznhz nagyon knyes mfaj, de ha az alkot szellemnek nincs termszetes szabadsga, akkor mirt vagyunk? Azrt, hogy msoljuk egyms munkit? Vagy azt, amit mr lttunk? Tudomsul kell venni, hogy rendkvl rzkeny hrokon jtszunk, a mindennapi kznsg hrjain, egymsin s a darab bels hrjain is. Mindannak, ami rletnek tnik kintrl, borzaszt egyszer s vilgos logikja lehet bentrl. pp ezrt nem szeretem a prekoncepcival bel kritikust, aki nem teszi fl magnak a krdst, hogy – maradjunk nlam - mondjuk Szegvri mirt pont gy kpzelte el ezt vagy azt? Mirt ezt vagy azt a megoldst hasznlja? Mert valami oknak kell lennie, hacsak nem tartja a nzt hlynek.
Ha ezen kezd valaki gondolkodni, akkor lehet, hogy rjn a megoldsra. Pldul a Gl baba tllfggnye azt akarja mondani, hogy el vagy vlasztva attl a vilgtl, ami a fggny mgtt van, mert oda te hiba vgyakozol, soha nem juthatsz el, ugyanis olyan vilg nincs, nem ltezik. Vagy a httrben, civilben ll krus – ami egyfajta irnia. Nyolc fiatalembert a fiskolrl odalltottunk, s mint egy mai „Kodly-krus”, szpen belenekelnek a mbe, st kezkben a kotta – termszetesen tudjk k anlkl is, de mg lapoznak is… Ebben az a „nagy” gondolat, a szellem, hogy ne tegynk gy, mintha lenne krusa a sznhznak, ha egyszer nincs. Krus nlkl viszont a Gl baba eladhatatlan. Ami a sznpadon elttk trtnik, az mshol s ms idben zajlik, k viszont ott llnak a „mban” s nem prblnak meg statisztlni, amihez nem biztos, hogy rtennek… Ennyi „jtst” engedjen meg nekem a vilg!
Vannak „rendezmvszek”, n viszont „csak” rendez vagyok. Ez nagyon fontos distinkci, mert szerintem van mondjuk tz-tizent ember ebben az orszgban, aki „rendezmvsznek” mondhatja magt, s vagyunk sokan, akik tudjuk a szakmnkat. Ezeket – kztk magamat is - szakembereknek tartom. Igen. J, megbzhat szakembernek tartom magam. De csak annak. Nem tudtam megjtani a sznhzi szakmt olyan eredeti gondolatokkal, amilyenekkel az a tz rendez, akik a „mvszet mesterei”. n csak a szakma mestere vagyok. Amit tudtam, azt megtettem, tadtam.
A sznhz – szerintem - nem arrl szl, hogy vlaszokat adjunk a vilg nagy dolgaira, hanem hogy krdseket tegynk fl, hogy msok is elkezdjenek ezeken a krdseken gondolkodni. n tbbnyire olyan szndarabokat rendeztem, amelyek a szerencstlenekrl, a megalzottakrl, a megnyomortottakrl szltak. Mert ket ltom magam krl. Ne vegyem szre?
A jv? Itt lek Egerben. Ha a tapasztalataimat akarja valaki hasznlni, megtall. Rendezni fogok Pesten a Kamarasznhzban, Egerben pedig a Pincesznhzban ezutn is dolgozom majd.
* A blog rovataiban is tbb helyen esik sz Szegvri Menyhrt rendezseirl. Pldul:
Remenyik Zsigmond: Az atyai hz (1994)
Barta lajos: Szerelem - Pubinkk (1996)
Pam Gems: Piaf (1999)
Kesey-Wassermann: Kakukkfszek (2001)
Gogol: A revizor (2002)
* Hozzszls az rshoz: Annyira szimpatikus ahogy gondolkodik. Ahogy rendez. Ahogy kill az elveirt. Ahogy ember tud maradni. Ilyen ember(eke)t veszt el Eger? rthetetlen. Kt kzzel kellene kapkodni ilyen rendezrt. Rudas Judit
* 2020-ban, Szegvri Menyhrtrl rt nekrolgjban ennek az interjnak tbb rszlett is felhasznlta a szinhaz.online
|