MVELT R A SZNHZBAN
A sznhzi kznsg nem nzje, hanem rszese az eladsnak, amely nem cda mutatvny, hanem eszmk s eszmnyek kultusza, nnepi kinyilatkoztatsa a kultrnak.
A mvelt riember ilyen adott s szerzett lelkisgbl kvetkezik llsfoglalsa a sznhzzal szemben s viselkedse a sznhzban. A mvelt riember sohasem flnyes s nem tud mindent jobban azon az alapon, hogy fizetett s neki a pnzrt olyan legyen a sznhz, amilyennek akarja. A mvelt riember sohasem rzi azt, hogy a pnzvel flnybe kerlt s megvette magnak a sznhzat korltlan hasznlatra s a sznszt mulattat rabszolgnak s nem fogja a pnzvel fellkerekedett nyrspolgr ggjt pffeszteni mr az elcsarnokban s nem intz el kvhzban fogant viccekkel kltk s mvszek szvbl szakadt ldozatokat. A mvelt riember nem a brlatban, hanem a megrtsben bennfentes, nem a hibt keresi, hanem a tehetsget, amit meglelni nehezebb s mltbb teljestmny, a mvelt riember nem nzi le a sznhzat, mint amely pnzrt neki prostitulja magt, hanem hdol azrt, hogy kltk s mvszek nknz odaadsban, a tuds, a tehetsg, a nehz, az rl munka vllalsval olyat prblnak alkotni. aminek egy magasabb szellemisg bizalmas krben rlhet: A mvelt riember tiszteli a sznhzat, tiszteli azt a roppant knokkal szerzett technikt, azt az erudicit (*tanultsg, kpzettsg, mveltsg) s azt a vren vett kultrt, amelynek eredmnyben t a sznhz bartilag rszelteti s a mvelt riember nem ujjong a kudarcon, a balsikert szolidrisan tli informltsgban felismeri a ment okokat, tlete mrlegeli a szndkot, a lelket, a lehetsgeket s a kisvrosi sznhz basszistjt nem mri Saljapinhoz s a helyi szerzt Shakespeare-hez, mert a mvelt riember rokonul tartozik a mvszethez, a mvelt riember sohasem rosszhiszem s sohasem sznob.
s a mvelt riember, mert tiszteli a munksok munkjt, a sznhzban eszerint viselkedik. Nem hangos, nem mutatkozik, nem tlkezik apodiktikus (*megcfolhatatlan, ktsgbevonhatatlan) grimaszokkal s fellebbezhetetlen gesztusokkal, nem fordt htat a sznpadnak, nem knozza magt, hogy boldog arcot mutasson, mikor a tbbiek nevetnek s nem kacag bele a tbbiek meghatottsgba, nem csrtet ki a felvons kzepn, hogy lesjt magasabbrendsgt demonstrlja s nem szrakozik tntet csmcsogssal tpllkozvn zrg paprosbl. A mvelt riember nnepi elfogdottsggal megy a sznhzba, nnephez ltzik, s ha gy rzi, hogy hiba lltotta be magt egy emberibb lmnyre, nem a maga krajcrjait hnytorgatja fel dhdten, hanem sznja a tehetetlen s boldogtalan sznhzat s egytt gyszol a mvszettel, amelynek szerny s finom rokona. Nem egszen bizonyos teht, hogy a sznhzi kultra mlysgbl ered az az ignyessg, mely egy hres nekest knyrtelenl elbuktat, ha az csak mvszett adja tretlenl, de hangjban valami kis fradtsgot rul el s az sem, amely a mvsz szemezugban a redket kifogsolja, mikor az egy nemes let minden kincst ajnlja fel a jsg s az emberi kzssg extzisban.
Nem okvetlenl kultra az, ami nem tud olyat tallni, ami hozz mlt lenne s a flnyessg nem azonos a llek differenciltsgval. Nem minden tehetsg, mondotta Mikszth Klmn, amit az ember magban mozogni rez, lehet az esetleg giliszta is. Valban lehet az csak giliszta, amit az ember magban kultrnak gondol, de a mvelt riemberrel ilyen baleset sohasem trtnik, gyel kls s bels tisztasgra, nem tr magban gilisztkat s benne ha valami megmozdul, az rendesen az emberi szolidarits, az elvont szpsgekkel tartott kzssg, a mvelt llek megmozdulsa szokott lenni. A mvelt riember a sznhzban is: az ember.
Mrkus Lszl (1881-1948) r, kritikus, sznhzi s filmrendez, az Operahz igazgatja rsa
|