FIATALOS ÜDESÉG ÉS MEGALKUVÁS – BRÓDY-BEMUTATÓ A SZÍNHÁZBAN. A MEDIKUS
|
|
|
A medikus és a leendő apósa.
Nádházy Péter és csendes László |
Diákok sivár, rendetlen, közösen bérelt szobája az a helyszín, amit először meglátunk, de minden nyomorúsága ellenére vonz benne az ifjúság érintése, ami nyomot hagyott maga körül mindenen. Tejillatot emlegetnek többször a darabban, s valóban érezzük valami jószagú, üde tisztaság jelenlétét még a megalkuvásban, látszólagos nemtörődömségben felelőtlenül hirtelen pillanatokban is. A címszereplő János például szó szerint és átvitt értelemben is zsebre dugott kézzel, “miért is ne?” attitűddel hazudik szerelmet, házasságot, s szobatársa azzal asszisztál, hogy önnön testéből formál élő feszületet, előrevetítve ezzel, hogy a meggondolatlanságot majd egyfajta keresztre feszítés követi. “Maga is itt van?” – kérdi János csakúgy mellesleg feleségétől, de bár szólt hozzá, igazából nem is látja, nem őt látja. Nádasy Erika pedig csak ül és néz várakozóan, mint aki nem igazán érti, mi köze ehhez az emberhez, s miért nem az történik meg vele, amire lelke mélyén vágyik. János azonban minden ellenkező előjelű cselekedete ellenére becsületes ember. Nádházy Péter megformálásában különösen az. Vívódása, önmarcangolása nagyon hiteles, s így azzá teszi a darab logikájából ugyan már kikövetkeztethetően várt, de mégsem a leggondosabban előkészített, hirtelennek tűnő végső fordulatot is. Két család, más-más módon létező és mást jelentő kapcsolatai, másként felfogott érdekek és kötelességek állnak előttünk, de a maga módján mindkét családban van szeretet. A két atya is szereti gyermekét, mégis fájdalmat és kínlódást okoz neki, egyik a túlzott gondoskodással, másik azzal, hogy hasznot akar húzni fia ,,eladásából”. Csendes László és M. Horváth József alakítják őket. Riza az a lány, akit Jánosnak a tanuláshoz nyújtott anyagi segítség fejében nőül kellene vennie. A sánta lány — emlegetik maguk között, de a színpadra lépő Dimanopulu Afrodité sohasem sántít. Talán mert a rendező úgy érezte - és igaza volt -, hogy naiv becsületessége, hiszékenysége, érzelmei fontosabbak annál hogy e testi hiba realista megjelenítése elvonja róluk a figyelmet. A diákbarátok közül Tunyogi Péter magába fojtottan epedő papnövendékét és Venczel Valentin baráti segítségből igazi példát adó filozofikus orvosnövendékét emelném ki - nagyobb lehetőségeket a szövegkönyv is nekik juttat.
Gonddal tervezett a díszlet, Csík György munkája. A háttérben hó hull, jótékony leplet borítva a fájdalmakra, gyógyítva szívet és lelket.
A szeretetről és ezzel járó felelősségről gondolkodni sohasem lehet késő. Ha beülnek A medikus előadására, visszalophatnak szívükbe valamit a karácsonyi meghittségből.
|