THE SHOW MUST GO ON (AZ ELŐADÁSNAK FOLYTATÓDNIA KELL)
Ezt a mondást nálunk is sokan így ismerik. Váratlan események bármikor és kivédhetetlenül előfordulhatnak. Szerencsés esetben órák, de éppen a színpadon állva pillanatok alatt kell olyan megoldást találni, ami a lehető legkisebb feltűnést kelti és biztosítja a zavartalan folytatást. Megesik, hogy a színész komolyan megbetegszik, s az utolsó pillanatban kell átvenni szerepét, mint Saárossy Kinga tette Az elveszett levél bemutatója előtt. Vagy ahogyan Szíki Károly - aki egyebként a rendező volt — állt A csábító naplója egyik főszereplőjének helyére.
A hang a színpadon munkaeszköz, amelyet sokszor kíméletlenül igénybe kell venni, s felmondhatja a szolgálatot. A Svejk bemutatóját e veszély ellenére sem mondta le Áts Gyula. A Józsefet néhány napja hangszálgyulladással is végig énekelte Szilágyi Olga.
|
|
A rutinos színész mindig kivágja magát.
Áts Gyula és Zubornyák Zoltán a Liliomfiban Fotó: Gál Gábor
|
|
Az előadást magát kevésbé veszélyeztető, de zavarkeltésre azért alkalmas kisebb fennakadások is történhetnek. Például akadozva működik a mikroport, az a kis mikrofon, amit a szereplők testére vagy ruházatára erősítve az ének felerősítésére használnak. Ennél kellemetlenebb, ha - ez is közeli példa, a Józsefből - a szereplők fejére esik egy díszletelem. A Liliomfi egyik előadásán pedig az történt, hogy a földre dobott levél a kelleténél kissé messzebbre vitorlázott, be egyenesen a zenekari árokba. Zubornyák Zoltán másodpercek alatt találta fel magát, egészen természetesen szólva le a zenészeknek: "Jaj, adjátok vissza! El kell olvasnom!"
A színpadi rutin, a lélekjelenlét, humor segíthet ezekben az esetekben és a minden színművészben mélyen élő tudat, hogy bármi történjen is, az előadásnak folytatódnia kell. The show must go on.
|