gardonyiszinhazblog
tmutatk

 
Sznhztrtnet

 
Men
 
Keres
 
search engine by freefind
 
Magamrl

 

1987 ta - amita Egernek jra van nll trsulata - minden darabot lttam, tbbszr is, akr huszonvalahnyszor. Sznhzi trgy rsaim, kritikim a Heves Megyei Nap sznhzi mellkletben 1995-96-ban jelentek meg rendszeresen, de a mellklet megsznse ta is elfordultak klnbz lapokban, ma pedig internetes portlokon. 2000 tavaszn egy elads vgn nagy meglepetsemre a sznpadra szltottak a darab szerepli, rks Nz cmet kaptam tlk. Termszetesen nagyon meghatott, bszke vagyok r. Mindenkit tisztelek, akr sznpadon van, akr a httrben dolgozik a sznhz csodlatos vilgban. Magamat is ers szllal ehhez a vilghoz tartoznak rzem. 2010.04.05-n indtottam a blogot. Remlem, kirdemli az Olvas folyamatos rdekldst. J.F.

 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
* 2016/17-es vad

HAMLET EGERBEN

   „Illeszd a cselekvnyt a szhoz, a szt a cselekvnyhez, klnsen figyelve arra, hogy a termszet szernysgt ltal ne hgd: mert minden olyas tlzott dolog tvol esik a sznjtk cljtl, melynek fladata most s eleitl fogva az volt s az marad, hogy tkrt tartson mintegy a termszetnek; hogy felmutassa az ernynek nbrzatt, a gnynak nnn kpt, s maga az id, a szzad testnek tulajdon alakjt s lenyomatt. No mr, no mr, ha ezt tlozza valaki, vagy innen marad, br az avatatlant megnevetteti, a hozzrtt csak bosszanthatja; pedig ez egynek tlete, azt meg kell adnod, tbbet nyom egy egsz sznhz msoknl. , vannak sznszek, n is lttam jtszani – s hallottam dicsrve msoktl, nagyon pedig -, kik, Isten bnl ne vegye, se keresztyn, se pogny, se ltalban ember hangejtst, taghordozst nem brva kvetni, gy megdlyfskdtek, gy megordtoztak, hogy azt gondolm, a termszet valamely napszmosa csinlt embereket, de nem csinlta jl, oly veszettl utnoztk az emberi nemet.”
   Ily mdon szl Hamlet a vndorsznszekhez, mieltt a kirlyi pr eltt fellpnek, s e nhny mondat tartalmt bizton tekinthetik ma is alapvet, kvetend igazsgnak a sznjtszs mveli.
   „Sznhz a sznhzban” mottval hirdette meg az vadot, Blask Balzs direktor, a Shakespeare tragdia rendezje. Br a Hamlet alapszinten minden tovbbi rendezi beavatkozs nlkl is teljesten a mott grett, az Egrfon jelenettel, amely valban elads az eladsban, ez a produkci tbbszrs csavarral l. Az alcm – „prba, mint elads, mint prba” – sem rul el mindent a jelenlv rtegekrl. Prba, mint elads – ez egyrtelm, hiszen nincs fggny, ami felgrdlhetne, a sznszek utcai ruhban, nhnyan jelzett jelmezekben (az els felvonsban mindvgig gy is maradnak, csak a msodikban ltik fel Velich Rita szemet gynyrkdtet „fsttel futtatott” vrs, kk, szrke jelmezeit), mskor s a tovbbiakban a nz szmra lthatatlan alkotk (ltztet, fodrsz, kellkes, dszt, sg…) trsasgban rkeznek a nyitott sznpadra. Illetve – illeszkedjnk most mr be az elads kereteibe – a prbnak helyet ad csarnokba, Szkely Lszl remek dszletbe, amely illzikelten tudja brzolni egyben Helsingør vrt is, vzszintes s fggleges tereket biztostva a jtkhoz, s ne feledkezznk meg semmikppen az invencizus vilgtsrl sem! A sznpadon teht a sznszek mg a prbafolyamat elejn tartanak, a teljes ltzses prba, plne a nyilvnos fprba mg messze, radsul szereptvtelek trtntek, ennek tnyt a „rendez”, Nagy Andrs - aki nhny perc mlva Hamlett lnyegl t – szavai a nztren lknek is tudomsra hozzk, mikzben instrukcikat ad trsainak. Itt hangzanak el elszr a bevezetben idzett mondatok a sznjtszs ildomos, kvnhat mdjrl. Msodszor majd eredeti helykn, az Egrfog jelent eltt, de visszatrnek mg az elads vgn is, lezrsknt. Prba, mint elads – ez teht vilgos, de hogyan rtsk a folytatst? Hiszen „prba, mint elads, mint prba”. Magam kt rtelmezsi lehetsget knlok, aki megnzi az eladst, tn azonosul valamelyikkel, tn harmadikra jut. Az egyik: az elads – a trtnet termszetesen - jellemek prbja, megdicslse vagy elbuksa. A msik: prba, mit szl a kznsg ehhez az izgalmas rtelmezshez, ehhez a ltvnyvilghoz, sznpadi hangulathoz…
   S itt utalni szeretnk az eladssal kapcsolatban mr korbban megjelent rsomra: „Prtolj, kznsg, s majd haladunk, ... Haladjatok, majd aztn prtolunk.” (Petfi Sndor: Levl egy sznsz bartomhoz – rszlet) Az Olvas, aki nem ltta Shakespeare: Hamlet cm tragdijnak egri bemutatjt, bizonyra csodlkozik, ha elmondom, az idzet elhangzik az eladsban. A magasabb mvszet prtolsnak (s ezzel sznsznek s nznek egyarnt fejldsre, tovbblpsre alkalmat adsnak) egyszeren teljesthet mdja, ha nem csak a vidm, zens eladsokra megy el a brlettulajdonos, vesz jegyet a nz. Ha nem is gondtalan kikapcsoldst lel, de krptolja a katarzis.”
   Szinte szrevtlenl az eladsba simulva, a sznjtszs trtnetrl is kapunk nmi (szksgszeren leegyszerstett, csak nhny fontos csompontot lttat) kpet. Az larcok hasznlata, a szerepl rzelmi llapotnak megfelel maszkkal – esznkbe juttathatja az kori grg sznjtszst. Az Egrfog jelenetben fi jtssza a szerelmes lenyt – Shakespeare korban is ez volt a szoks, n nem lphetett a sznpadra. A fentebb mr emltett „Prtolj kznsg…” kezdet Petfi idzet – a magyar vndorsznszet kora.
   Hamlet itt sztnsen sznhzi lny. gy elemzi a trtnteket, amiknt egy elads alkot elemzik a darabot, hogy minl inkbb tkletes s adekvt eredmnyre jussanak. Azutn: szerepet is jtszik, amikor rltnek tetteti magt. Harmadszor pedig: egy eladst, egy drmai jtkot hasznl fel ahhoz, hogy vgs bizonyossg erstse meg.
   Nagy Andrs a cmszerepben valjban kicsit idealisztikus (amint azt nyilatkozta: „ezrt is ll kzel hozzm”), tpreng, mgis rendkvl hatrozott s elsznt ifjt llt elnk. A leginkbb ismert monolg (itt jegyzem meg, csodlatos, mennyi szllige van nyelvnkben, amelyeket ltalnosan hasznlnak, legtbben valsznleg nem tudva, hogy ebbl a darabbl erednek), a „Lenni vagy nem lenni, ez itt a krds…”, egszen msknt hangzik tle, mint ahogyan eddigi Hamlet lmnyeim sorn megismertem. Taln ppen az idealisztikus gondolat helyessgnek kutatsa, az ifjsg sztns nelemzsnek jelenlte, a szebb s igazsgosabb vilg remnynek siratsa teszi mss. Siratsa, hiszen nem az veszi krl, az a vilg, amit lt, telve kpmutatssal, kegyetlensggel, remnytelensggel. (Az elads egsz hangulata nem engedi elbjni azt az rzst sem a nzben, hogy mai vilgunkkal is sok a prhuzam.) Msik kiemelked jelenete, amikor atyja szellemnek szavait kzvetti, mikzben a szellemet jelkpez, mindvgig a sznpadon lv alak palstjba burkoldzik. Igazn hatsos megolds.
   Az igazsgnak knyrtelenl felsznre kell kerlnie, vallja Hamlet (s amint emltettem, ehhez ignybe veszi a sznhz erejt). Az larca nem valsgos, megfoghat trgy, amit a tbbi szerepl idnknt magra lt, hanem az rltsg sznlelse. Nagyszeren funkcionlnak viszont a valdi larcok is. Nem csak a szereplk rzelmi llapotrl tjkoztatnak a maszkba merevedett vonsok, nem csak – adott esetben – ppeni szinttlensgket trjk fel, de mskppen is hatnak a nzre, borzongat hangulatot teremtve vonzzk s tasztjk is egyidejleg a tekintetet akkor is, amikor viselik ket, de nem maradnak hatstalanul akkor sem, amikor egy sorban felakasztva vrnak jelenskre, mintha azokkal a stt szemlyukakkal figyelnnek, befolysolni, figyelmeztetni vagy elrettenteni akarnnak.
   Ms mdon, de szintn jellembrzollag hatnak a srs jelenet „maszkjai”, a srbl elkerl koponyk. Ez a jelenet egybknt az egyetlen a darabban, ahol jelen van a humor – a kt srs beszlgetsben -, de a talls krdsekbe foglalt humor itt igazbl inkbb letblcsessg, Vrhelyi Dnes s Tth levente jtka efell nem hagy semmi ktsget.
    Az elads mozgalmas s eleven, a figyelmet mindvgig fenntart.
   A szereplk mindegyike megteszi, ami tle telik, hogy ez az izgalmas produkci valban megfogja a kznsget.
   Sarossy Kinga ketts rzelmek hljban vergdik, anya, aki aggdik Hamletrt, firt s – br hivatalos nsz volt az vk Claudiussal, mgis buja szeretje annak. Claudius – Reiter Zoltn - gonoszsga legyzi mindssze egyszer felbukkan nmarcangolst, amikor azt rezhetjk, ms krlmnyek kztt tn ms ember is vlhatott volna belle. Baranyi Pter Horatioja h s odaad bart. Opheliaknt Babcsai Rka meglepets, mg nem volt alkalma, hogy ennyire rdekesnek, sznesnek mutatkozhasson. Apja, Polnius – Sata rpd. A kirlyi udvarban megmaradt htkznapi gondolatokkal, rzelmekkel teli egyszer embernek. Laertes, Ophelia testvre, a darab vgre Hamlet ellensge - Kli Gergely. Jtka – erre mr ms eladsban is felfigyeltnk – egyre kidolgozottabb, hitelesebb lesz. Rosencrantz s Guildenstern prost Fehr Istvn s Barth Zoltn formlja, napjainkban is ugyancsak ltez mentalits emberek prosv. Az Egrfon jelenet Sznsz kirlya Tunyogi Pter, Sznsz kirlynje Csath Norbert. Elssorban k, de a jelenet tovbbi szerepli is olyan vndorsznszek – br mint megtudjuk, volt lland llomshelyk is -, akik mestersgk csiszolst, valdi mvszi fokra emelst tztk ki clul. (Remlem, hogy mi azt a modort mr meglehetsen levetkeztk. – felelik Hamletnek, a „megdlyfskdtt” sznszeket ostoroz szavaira.) Kardos Kristf udvaronca kis rdekes sznfolt, csakgy, mint tbb kisebb szerepben Sztaniszlv Lszl. A vvsokat Vrhelyi Dnes tantotta be.
   A darab vgre Polonius, Ophelia, Gertrud, Claudius, Laertes s maga Hamlet is – mindenki halott. S akkor meglepetsnkre felhangzik valahonnan „kvlrl”: Sznhz az egsz vilg s, sznsz benne minden frfi s n. De hiszen ahogyan a „Prtolj nz…” ez sem a Hamletben van eredetileg, ez ppensggel az Ahogy tetszikbl val. Ki szlt akkor hozznk? Taln Shakespeare maga, oldand a komor hangulatot. Ne feledd, mit lttl nz, gondolkodj el rajta, de tudd, nem volt ms, csak sznhz.
   Csak? Lecsengsl mg jra halljuk, de mr a prba (mint elads, mint prba) vgs lezrsaknt, s a sznpadon egszen elre lpve, szemnkbe nzve:
   „…a sznjtk … fladata most s eleitl fogva az volt s az marad, hogy tkrt tartson mintegy a termszetnek; hogy felmutassa az ernynek nbrzatt, a gnynak nnn kpt, s maga az id, a szzad testnek tulajdon alakjt s lenyomatt.”   
   (Sg Szecsk Andrea, gyel Hdosi Ildik, rendezasszisztens Lzr Rita s Blask Zsfia)

* Ezt az rst a Grdonyi Gza Sznhz honlapja is tvette.


 

 

 

Kommentek & vek
Friss hozzszlsok
 
A blog kzssgi csatorni


 
  
 

 

 
Lezrt szavazsok