Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 7. rsz 2012.11.06.

DR. KOVCS JNOS: A GRDONYI GZA SZNHZ JJSZLETSE - 1.
Dr. Kovcs Jnos nevvel, az Agria Jtkok msorfzetbe rt kszntjvel mr tallkozhattak a sorozat 5. rszben. Most rsnak els felt olvashatjk, folytats a jv hten.
Nem knny eleget tenni egy olyan felkrsnek, amely fontos helyi trsadalmi jelentsg esemnyt, trtnst, folyamatot kvn hossz vek tvlatbl felidzni, megosztani a jelenval kznsggel.
Egyszerbb, lnyegesen knnyebb interjt adni, krdsekre vlaszolva, irnytottan felidzni, emlkezni, mert a krdez hozzsegthet olyan lmnyek megidzshez is, amelyek egybknt spontn kzegben nem villannak el. Mivel mindezek hjn az ember magra marad, tallni kell egy alkalmas formt. Olyan megnyilatkozst, amely nem szksgszeren csak az apr rszletekre, a levltri dokumentumok mlysgig kutat feltr munkra tmaszkodik. Ugyanakkor knosan gyelve arra, hogy a vals tnyek, trtnsek, megnyilatkozsok maradjanak meg az emlkezs vznak, amelyre sszefggsek, impresszik s – termszetesen – emcik nemes rtegei rakdnak, s teljestik ki, formljk befogadhatv s hiteless az akkori egri „kulturlis bumm”-ot.
Mert nem volt htkznapi trtnet a Grdonyi Gza Sznhz jjszletse. Hossz folyamatnak a finisben kerltem az esemnyek kzelbe, st kzepbe.
A nyri eladsokat mr akkor is rendszeresen ltogattuk, amikor mg nem Egerben ltnk, hanem egy bkkaljai falubl, Tardrl utaztunk t nyri estken tbb pedaggus kollgmmal egytt. gy termszetes volt szmunkra, hogy van sznhza Egernek.
1979. janur 15-n kltztnk Egerbe, az pl 6. sz. ltalnos Iskola igazgathelyettesnek neveztek ki, majd szeptemberben a Vrosi Tancs igazgati munkakrbe helyezett. Nem mondom; kihvsnak megtette. A nagy ltszm korosztly iskolztatsnak gondjaiban ltnk. Volt olyan tanv, amikor az sszltszmunk meghaladta az 1500-at, egyik vben 10 els osztllyal indultunk.
Hat v utn a kzigazgatsba kaptam felkrst. A Megyei Tancs VB Mveldsi Osztlyn elbb osztlyvezet helyettes, majd osztlyvezet lettem. A feladat megtisztelen nagy volt, de izgalmas, rdekes, szmomra–kedvemre val volt.
Tbb minden mellett a megye s a vrosfejleszts dinamikja, szertegaz kulturlis s oktatsi trekvsei, s ebben a folyamatban megnyilvnul koherens szndkok ragadtak meg. A kzpiskolk strukturlis megjtsa a korszersg irnyban, j pletek Mtrafreden, a Neumann Jnos Kzpiskola a laktelepen, a Levltr ptse, kltztetsnek elksztse, a Dob Istvn Vrmzeum helyzetnek javtsa, a Kepes-gyjtemny elhelyezse, a Dob tri kolostorplet kivltsa, elgondolsunk szerint tmenetileg lnykollgium, majd vglegesen a Mzeum killt s feldolgoz funkcija szmra.

s a Grdonyi Gza Sznhz. Mg a gondolat felvetse is btornak tnt. Egyik minisztriumi kollgm szerint ”annyi eslyetek van a fejlesztsi kzpont tmogatsnak elnyersre, mint a csignak a nyulak futversenyn…” (Gondoljuk meg: a megelz vekben „stafrungozta ki” az llam a nyregyhzi sznhzat, s Zalaegerszeg is vidki tetrumknt kerlt be a kzszolglatba. A budapesti sznhzak vezeti rszrl rthet volt a felzduls, hiszen a legtbbre rfrt volna a fejleszts.)
Pedig volt esly, mert a megye s a vros „dntshozi” egy akaraton voltak. Csak gy. Nem hirdettek semmilyen egyttmkdst, nem volt zszllengets, nem volt frakcizs, fltkenysg. Volt azonban szakszersg, minsgre trekvs, a minsgi szakrtelem irnti igny.
A prolgus „ts volt”, Szikora Jnos megbzsa, rvid egri frendezsge, vezeti munkja kprzatos Csongor s Tnde-alkotsa leszerelte a sznhz gyben mg szkeptikusokat is. Az igaz, hogy a darab ellltsi kltsgnek megismerse kisebb pnikot keltett krnkben, mrmint a fenntart pnzgyi hivatalnokai kztt. Arra az vre a dologi kltsgek keretei igencsak feszltek. Mindezek ellenre nagyon sokan reztk, hogy a megye s klnsen a vros gazdagabb lett, s mindenkpp megri a folytats.
Az esemnyek 1986-ban felgyorsultak. Az akkori mveldsi miniszter, Kpeczi Bla hivatalos megyeltogatsa „rsegtett”. A dntshozk – ma mr gy mondannk - lobbizsa rvn a sznhz gye kzponti szerepet kapott. A miniszter direktben tapasztalhatta a kzs platformot, az egyntet killst a megyeiek rszrl.
Igazsgtalansg lenne az akkori vezetk, tisztsgviselk, szakemberek neveit elhallgatni. A megyei ideolgiai titkr, Kiss Sndor, a Megyei Tancs elnkhelyettesei, Kovcs Sndorn s Marti Sndor testleteket hatrozottan motivl tevkenysge dnt jelentsg volt. Nem csak a fejlesztsre, de a beinduls kezdeti folyamataira is figyeltek, segtettek. Ugyanilyen lojalitst kaptunk mi, a szakmai osztly a trsosztlyok rszrl ppgy, mint a megyei fenntarts intzmnyek vezetitl. Termszetes volt az a lelkeseds, amely a mi szervezetnkben, a Mveldsi Osztlyon uralkodott. Kezdetben Kertszn, majd Ivdyn Both va kzvetlen konzulensei voltak a sznhz gynek, Csontosn Kovcs Mria gazdasgi csoportvezetvel pedig hossz s kemny trgyalsok rvn sikerlt a fejleszts koncepcijt a kzponti szervek s az Orszggyls szmra elfogadhat s finanszrozhat programm kidolgozni.
Kevs remny lenne arra, hogy az orszg gazdasgi helyzete akr 1988 utn is megengedhette volna egy ilyen projekt keresztl vitelt, teht a 24. rban sikerlt a sznhzat „jraleszteni”.
A gyors intzkeds s a srgs munka knyszerre jellemz, hogy a fejlesztsi program anyagval sz szerint majdnem kt napot tltttem a minisztrium pletben Kpeczi miniszterre vrva. Az akkori eljrsrend szerint az llamigazgatsi egyeztetsre a javaslatot kpvisel miniszter alrsa utn kerlt sor. Az id kevs volt, a Tervbizottsg el a Pnzgyminisztrium fosztlyvezetje – emlkezetem szerint Nmeth Zoltnnak hvtk – vitte. Minden szervezetnl kttt hatridk voltak, ksni nem lehetett. A Szalai utcban dekkoltam teht, el nem mozdulva jjel sem, mert az akadmikus miniszter magas szint nmet kldttsggel vidken jrt. A titkrsga szerint gyakran jrt be hajnalban, hogy az aznapi program eltt srgs gyben dntsn vagy alrjon. gy sikerlt a msodik nap kora dleltt az anyagot alratni s a megfelel helyre tovbbtani.
Egybehangz vlemnyek szerint nagy szerencsje volt a hevesi kzssgnek, az utols kltsgvetsi „bkev” volt az a nyolcvanhetes, amelyikben ekkora volument el lehetett nyerni, egy harmincfnyi befogad sznhzi konstrukcit tbb tagozatos sznhzz fejleszteni.
|