Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 49. rsz 2014.08.24.

110 ves az egri sznhz. 10/6.
s odabent? Mi vrt arra, aki belpett a 110 vvel ezeltt tadott pletbe? Az Egri Ujsg - 1904. augusztus 24-i szm - rszletesen lerta (* az eredeti helyesrssal):
A vrosi szinhz tadsa
Rgen-rgen, mg a 60-as vekben trtnt, hogy valakinek eszbe jutott az a csak most testet lttt eszme, hogy Egernek szksge volna egy lland szinhzra. Azta ez a gondolat sokszor felbredt s ugyanannyiszor elszunnyadt, mig vgre az utols esztendkben akadtak nzetlenl mkd frfiak, kik elhatroztk, hogy az lland szinhz eszmjt tbb elaludni nem hagyjk.
A husz ven keresztl llott arnra ma mr semmi jel sem mutat, legfeljebb gondolatunkba tudjuk visszaidzni azokat a kellemes estket, melyeket ott eltltttnk. Az arna helyt ma egy diszes csarnok foglalja el, amelyet jl esik szemllni mindannak, ki a kultura eme fontos tnyezjt tnyleg annak ismeri s jl esik szemllni azoknak is, akik elmondhatjk, hogy annak ltrehozsban nekik is volt rszk. A szinhz tvtele cstrtk dlutn trtnt, s ezzel a szinhz, melynek tervezi Lgmn Imre s Brny Gza mrnkk voltak, a vros tulajdonba ment t.
Tekintettel arra, hogy a terv elkszitsnl a szinhzpitsre ll meglehetsen csekly 100-110000 korona mindig kisrtett, s igy valami monumentlis palotra gondolni sem lehetett, elismerleg kell kiemelnnk, hogy lland szinhzunk mgis modern, tetszets hajlka lett a magyar szinszetnek, ami az emltett kt mrnknek rdeme.
A szinhz tvtelre a szingyi bizottsg egy szkebbkr bizottsgot kldtt ki, melynek tagjai Jankovics Dezs polgrmester elnklete alatt Brny Gza, Bayer Henrik, dr. Ptz Ferenc s dr. Sett Sndor voltak. Ezenkivl az t adsnl jelen volt Balla Klmn szinigazgat is. A bizottsg ltalban mindent rendben tallt s csupn kisebb igazitsokat rendelt el, melyek a most foly szini saison utn fognak vgbemenni.
A szinhz 920 mternyi terletet foglal el, mely parkkal van krlkeritve. Ha a szinhzba belpnk, az u. n. hideg foyerbe jutunk, mely j szolglatot tesz nyron a lghuzam ellen, tlen pedig mintegy tmeneti helyisget kpez a szabadbl a fttt elcsarnokba, ahova a pnztr s a ruhatrak helyeztettek el. Az elcsarnokbl lphetnk be a fldszinti l s llhelyekre, tovbb a fldszinten fekv pholyokra. A fldszinti lhelyek szma 160; fldszinti pholy pedig van 16. Az elcsarnokbl egy lpcs vezet az emeleti pholyokba, szmuk 21 s a buffetbe. A karzatra s erklyre az utcrl vezet fel kln lpcs.
A szinhzba lpre kellemes hatssal van a bord alapszin; a pholyok bord taptval vannak befedve, a fldszinti lsek pedig csinos kivitel karosszkek. A szinhz menyezett csinos freskk diszitik, melyek az ihletet ad muzst, a drma allegorijt, a kltszetet s tncot brzoljk. A szinhz sszes helyisgbe villamvilgits s lgfts van bevezetve s a kzlekeds egyik helyisgbl a msikba – tekintve a j ajtkat s a szles folyoskat – teljesen kielgit.
A szinhzba krlbell 650-en frnek el; pholy van benne 37, fldszinti lhely 160, erkly lhely 119, vagyis sszesen van 427 lhely; hozzszmitva ehhez a karzati l s ll, tovbb a fldszinti llhelyeket mintegy 650-en frnek a szinhzba, kik a szinhz minden helyrl jl lthatjk a szinpadot.
A tzbiztonsg szempontjbl teljesen megnyugtathat bennnket az, hogy szmos kijr vezet ki a szinhzbl, melyek egyenesen a szabadba visznek s igy a kznsg – brmily nagyszmu legyen is – ssze nem torldhatik, hanem esetleges pnik esetn hamarosan kijuthat a szabadba.
A szinpad s a zenekar elhelyezst semmifle kifogs nem rheti. Az akusztika j, ami pedig szinhznl elengedhetetlen felttelt kpez. A zenekar kiss mly s igy a fldszinten lk a zenszeket nem lthatjk, ez azonban nem esik a halls rovsra, mert mg inkbb j, hogy a katonazenben elfordul ers hangszerek arra a fokra redukltatnak – a mlysg ltal – amely hallsi szempontbl a legmegfelelbb.
A mellkhelyisgek ugy vannak rendezve, hogy azok a legknyesebb izlst is kielgithetik. Az igazgat irodja mellett balra sorakoznak a knyvtr, kellkes szobja s ngy ni ltz; jobbra pedig a trsalg, zeneterem s hrom frfi ltz van. Az plet hts rszben lakik a szinhzi felgyel, azon kivl itt vannak elhelyezve a klnbz kellkek, ruhatr, stb.
A szinhz sszes helyisgeinl szksges ipari munkkat egri iparosok vgeztk, miltal a szinhz pitsvel a helybeli ipar tmogatsa is elretett. A diszleteket Burghardt s Kry budapesti festk festettk.
Egyszval Eger vros egy szp s minden tekintetben modern szinhzhoz jutott. A kznsg rdekldst a szinhz utn mr ismerjk s szeretjk remlni, hogy az uj, diszes csarnokot mg fokozottabb mrtkben fogja megjelensvel kitntetni. Ezzel egybknt tartozik a kznsg magnak s tartozik a vrosnak, amely nem tekintve az anyagi ldozatot, ltrehozta az lland szinhzat, melynek virgzst mindnyjan ohajtjuk. (B-s.)
|