gardonyiszinhazblog
Útmutatók

 
Színháztörténet

 
Menü
 
Kereső
 
search engine by freefind
 
Magamról

 

1987 óta - amióta Egernek újra van önálló társulata - minden darabot láttam, többször is, akár huszonvalahányszor. Színházi tárgyú írásaim, kritikáim a Heves Megyei Nap színházi mellékletében 1995-96-ban jelentek meg rendszeresen, de a melléklet megszűnése óta is előfordultak különböző lapokban, ma pedig internetes portálokon. 2000 tavaszán egy előadás végén nagy meglepetésemre a színpadra szólítottak a darab szereplői, Örökös Néző címet kaptam tőlük. Természetesen nagyon meghatott, büszke vagyok rá. Mindenkit tisztelek, akár színpadon van, akár a háttérben dolgozik a színház csodálatos világában. Magamat is erős szállal ehhez a világhoz tartozónak érzem. 2010.04.05-én indítottam a blogot. Remélem, kiérdemli az Olvasó folyamatos érdeklődését. J.F.

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
* Napló

GYÁSZHÍR

2023.03.11. 21:31
Elhunyt Mészáros Sándor színpadmester. Színházi pályafutását a Miskolci Nemzeti Színháznál kezdte, már a közös üzemeltetés idején is dolgozott Egerben, még a miskolci társulat tagjaként. Az újra önálló egri társulattal induló Gárdonyi Géza Színház alapító tagja volt.

JÓ HÍR

2023.02.11. 10:57

   Jó hír, hogy a kényszerű szünetnek ha lassan is, de közeleg a vége. A színház közösségi oldalán jelezte, hogy márciusban már a nagyszínpadon láthatja a közönség a Madách évfordulóra készült előadást, egyben azt is tudatva, hogy a Bástyasétány '77 és a Janika című produkciók helyett, amelyek a jövő évadra tolódnak. Vitathatalan (akkor is, ha "a színház a műsorváltoztatás jogát fenntartja"), hogy akik az említett operettet várták, helyette egészen mást kapnak és ez már nem az első évad, amikor az eredeti tervek megvalósíthatatlanná válnak, előbb a Covid, utóbb az energiaválság miatt. Ez nyilván a társulatnak, a színháznak sem jó, csakhát a körülmények kényszerítőek. Így nem marad más, mint örülni annak, hogy lehet újra ott ülni a  Gárdonyi Géza Színház nézőterén és reménykedni, hogy további bezárás már nem lesz.

PETŐFI 200

2023.02.10. 17:52

Petőfi születésének 200. évfordulója alkalmából „A XXI. század költője” címmel készült irodalmi összeállítás, Fehér István rendezésében, Babócsai Réka, Csathó Norbert, Nagy Adrienn, Nagy Barbara, Raikovich Viktória és Szőke Olivér előadásában.
   "Petőfi rövid, de rendkívül izgalmas és gondolatokkal teljes életének egyes pillanatait versein keresztül mutatja be - a teljesség igénye nélkül bár, de olyan nyitott lélekkel, melyben a mese, a szerelem, a forradalmi hevület és a jövőbelátás felfoghatatlansága is benne foglaltatik."
   Az előadást a Bartakovics Béla Közösségi Házban mutatták be, majd a tervek szerint más helyszínekre is elviszik.

35 ÉVE MUTATTA BE A VÍGSZÍNHÁZ - EGERBEN ELŐSZÖR 1991-BEN LÁTHATTÁK

2023.01.30. 12:42

   1988. január 29-én mutatta be a Vígszínház A padlás című musicalt. Az egri közönség először 1991. májusában láthatta - a bemutató dátuma május 11. -, Hegedűs D. Géza rendezésében. Egy néhány hónappal későbbi beszélgetésünk során mondta nekem Gali László direktor, hogy "a szerzők (akik látták természetesen az előadást) szerint azért volt nagyon jó, mert lelke volt. Enélkül, ha a színészből nem sugárzik a hit, nem megy! Arról szólt ez az előadás, hogy el akarják vinni a fejünk fölül a tetőt – ne engedjük! Egy társulat nagyon megérzi, hogy a darab miről szól."
A szereposztás a következő volt:



Rádiós - Balogh András
Süni - Saárossy Kinga
Mamóka - Ribár Éva
Barrabás B. Barrabás, a gengszter / Révész - Kelemen Csaba
Herceg, szellem, 500 éves - Tunyogi Péter
Kölyök, szellem, 530 éves - Fekete Györgyi
Lámpás, szellem, 670 éves - Vizi György
Meglök, szellem, 560 éves - Ittes József
Témüller, önkéntes - Blaskó Balázs
Detektív - Pálfi Zoltán
Üteg - Horváth Ferenc
Robinson, a gép - Bódi Zsolt
A musicalt műsorra tűzte a színház (már csak részben egyező szereposztással) 2008-ban, majd új szereposztással 2014-ben is.

Facebook hozzászólások:


 

KÖZGYŰLÉS - A GÁRDONYI GÉZA SZÍNHÁZ DIREKTORÁNAK DRÁMAI SZAVAI

2023.01.26. 17:33

Ma tárgyalta a közgyűlés a város és a színház éves fenntartói szerződését. Blaskó Balázs direktor elmondta, hogy az önkormányzati és az állami támogatás együttesen mindössze a bérekre elég.
   "A színházat a bezárás fenyegeti, így lehet, hogy nem tudom meghirdetni a következő évadot. Ezt el kell kerülni és csak úgy lehet, ha az önkormányzat 100 millió többlettámogatást vállal." (Ez ugyanannyi állami többlettámogatást hozna.)
   A szerződést az eredeti előterjesztés szerint fogadta el a közgyűlés.

HELYI KITÜNTETÉSEK A MAGYAR KULTÚRA NAPJA ALKALMÁBÓL

2023.01.23. 19:39

  

Kiváló Munkáért kitüntetést kapott Bíró Tímea. Az indoklás szerint 25 éve a Gárdonyi Géza Színház munkatársa, 13 éve művészeti titkára. Szorgalmas, alázatos, precíz munkájával alappillére a színház társulatának. Segítőkész hozzáállásával, szakmai ismeretével, rátermettségével, empátiájával kiemelkedő segítője a színház mindenkori vezetésének, művészeinek, a társulat tagjainak, kiérdemelve ezzel bizalmukat, szeretetüket. Szakmai munkája mellett embersége, a közösségért való tenni akarása is példaértékű.
  Pro Agria szakmai díjat adományoztak Éry-Kovács Andrásnak, a Harlekin Bábszínház igazgatójának, aki dolgozott korábban a Gárdonyi Géza Színházban is és Gulyás Lászlónak, a Farkas Ferenc Zeneiskola intézményvezetőjének, aki pedig rendszeres közreműködője a színház zenés darabjai zenekarának.

100 ÉVE SZÜLETETT VALENTIN KÁLMÁN, AZ EGRI SZÍNHÁZ EGYKORI KARMESTERE

2023.01.08. 19:11

 

  100 éve született Dr. Valentin Kálmán, a kórusmuzsika lelkes művelője, zeneszerző, az 1955-ben újonnan megalakult egri színház karmestere.
  "Életem legszebb tíz évét töltöttem egy nagyon jól prosperáló és a helyi társadalom minden igényét kielégítő színházban" - nyilatkozta Szuromi Ritának 1983-ban, a Népújságban. Azt is elmondta, hogy komolyzenei szerzeményein túl, a színház számára ő komponálta két operett zenéjét és egy rumbát egy orosz darab tömegtánc jeleneteként. (Fotó: Népújság 1961)

95 ÉVE IS BEZÁRTÁK A SZÍNHÁZAT

2023.01.04. 16:42

Persze egészen más okból, mint most. Idézem az Egri Népújságot:



   "A városi színház a városi műszaki tanácsos és a városi építészmérnök alapos vizsgálata alapján készült jelentés szerint veszélyes állapotban van annyira, hogy a nézőtér feletti belső tetőszerkezet biztonságáért a szakértők felelősséget nem vállalnak, a zsinórpadlás mennyezete pedig még ennél is veszélyesebb. Éppen ezért a tanács felelősségének teljes tudatában kimondja, hogy az egri városi színházban mindaddig, míg az teljesen rendbehozva vagy átépítve nem lesz, előadást nem engedélyez és azt semmi más célra át nem engedi. Erről a tanács értesíti a kultuszminisztert, akitől Haller István képviselő útján államsegélyt vagy annuitásos (* meghatározott időn át mindig egyenlő összegű törlesztőrészletes - J. F.) kölcsönt kér a színház át- vagy újjáépítésére."

Az egri színház és színházi élet történetével 1884-től a legutóbbi időkig részletesen foglalakozik a blog Színháztörténeti sorozata (lásd a bal oldali menüsorban!), dokumentumok, fényképek, kritikák, cikkek, visszaemlékezések segítségével.
 

EGYIK SZEMEM SÍR - DE A MÁSIK SEM NEVET...

2022.12.29. 18:00

December 29-30-31. Az utolsó előadások (* az írás megjelenése után derült ki, hogy betegség miatt a 30-i és 31., szilveszteri előadások elmaradnak). Január 1-jén lesz még egy Újévi koncert is, de az nem a G.G.Sz. produkciója, csak helyet ad hozzá, s bezár a színház. Március közepéig. Éppen a téli hónapokban, amikor egy-egy színházi este könnyen elcsábíthatná – jó esetben – a nézőt. Gondolom, mire újra előadás is lesz, az már áprilisra esik majd. Kényszer a zárás, az energiaválság miatt kialakult pénzügyi helyzetben Eger Önkormányzata döntött így. Nyilván nem jókedvéből, nyilván megvan rá a nyomós és érthető oka. És nem Eger színháza az egyetlen az országban, amelyik erre kényszerül, jóval nagyobb városok teátrumai is zárva lesznek. (Ugyanakkor a Miskolci Nemzeti Színház például – köszönhetően nem kis mértékben az adománygyűjtésnek – módosított játékrenddel, de folyamatosan játszik tovább.) Nincs is értelme vitatkozni, megkérdőjelezni a sajnos szükségszerűséget, de szeretnék szólni a dolog érzelmi oldaláról. S ez a megközelítés csak azt mondathatja, egy színház sem zárjon be! Várja a közönségét és – például éppen ilyen nehéz időkben – előadásaival próbálja tartani bennük a lelket! Egy színház sem zárjon be és ez érvényes minden színházra, arra is, amelyet személyesen nem is ismer az ember, arra is, amelynek előadásai esetleg nem igazán őhozzá szólnak, arra is, ahol szívesen ül ott estéről-estére.

Mert az épület lehet akármilyen szép, városképileg meghatározó, új vagy patinás, a lelke a társulat munkája, nézők elé tárt produktuma. Anélkül üres, tetszhalott. Szerencse, hogy csak átmeneti intézkedésről van szó, de szomorú helyzet ez, bárhogyan nézzük is. Egyik szemem tehát sír – de a másik sem nevet, csak mosolyog picit. Ez a mosoly pedig annak szól, hogy legalább életjelet márciusig is adnak magukról. Január-február-március, összesen 9 alkalom, de ebből is 2 zártkörű rendezvény, illetve városi ünnepség. Hét előadás lesz (lehet) tehát mindössze ebben az időszakban, s azok sem a színház épületében, hanem  a Bartakovics Béla Közösségi Házban. A produkciók: Az égig érő paszuly című mesejáték, a Páratlan páros című komédia és két újdonság: Petőfi 200 – versben, dalban, prózában, illetve Bűvös virág – Madách 200, szenvedély egy felvonásban. Játszási napok: péntek és szombat. (Ez személy szerint nekem például azt is jelenti, hogy a Madách-estet sem biztos, hogy meg tudom nézni, lévén mind a kétszer szombaton lesz, s akkor 20:40-kor jön az utolsó busz, amivel még haza tudok jönni…)  
   Minden zárni kényszerülő színháznak kívánom, hogy mielőbb leteljen ez az időszak és ne legyen ilyen soha többet!   

 

A BLOG GONDOZÁSÁBA KERÜLTEK OLGYAI MAGDA EMLÉKEI!

2022.12.05. 09:00

 A márciusban 97. életévét betöltő Olgyai Magda kétszer volt tagja a Gárdonyi Géza Színháznak. Nyugdíba vonulásától Egerben élt. Most fiához költözik, de előtte még otthonában beszélgettünk. Később a blog olvasói is megismerhetik, amit elmondott és a rám bízott gazdag anyagot, de éppen, mert olyan gazdag, a digitalizálás valószínűleg hónapokba is beletelik. Mesélt magánéletéről, az egri mellett békéscsabai, győri, kaposvári, miskolci, szegedi éveiről. Rám bízta - Baráth Zoltán közvetítésével, köszönöm szépen neki! - egy bőröndnyi emlékét, újságkivágásokat, kritikákat, műsorfüzeteket és rengeteg fényképet, családiakat is, de főként fellépésekről, előadásokról. Örömmel fogom emlékeit megosztani. (A 90. születésnapjára neki adott szerenádon Gál Gábor készített videófelvételt, nézhető meg a blog YouTube csatornáján.)

ADVENTI TV-SOROZAT

2022.11.30. 10:15

Adventi sorozatot készített a Gárdonyi Géza Színház társulata, a Babszem Jankó Gyermekszínház művészeivel közösen, a TV Eger számára. Gárdonyi Géza Füveskönyvéből olvasnak fel idézeteket. A sorozat december 1-től naponta kerül adásba. A műsort összeállította: Fehér István és Baráth Zoltán. Közreműködött: Babócsai Réka, Baranyi Péter, Baráth Zoltán, Blaskó Balázs, Dimanopulu Afrodité, Ivády Erika, Kiss Alexandra, Klepács Andrea, Lisztóczki Péter, Misurák Tünde, Raikovich Viktória, Saárossy Kinga, Sata Árpád, Szél Anikó, Szőke Olivér, Tóth Levente, Török-Ujhelyi Tamás, Tunyogi Péter.


 

JANUÁR 2-TŐL MÁRCIUS VÉGÉIG BEZÁR A SZÍNHÁZ -

2022.11.24. 21:00

Eger közgyűlésének mai döntése szerint a Gárdonyi Géza Színház január 2-től március 14-ig lesz zárva. Mirkóczki Ádám polgármester korábban elmondta: "Ez nem azt jelenti, hogy a színház valamilyen formában ne működhetne, hiszen erre is biztattuk az intézményvezetőket, akár a színházról, akár a bábszínházról beszélünk, hogy ha nem a saját jól megszokott ingatlanukban, hanem máshol kell kicsit zanzásítottabb előadást bemutatni, akkor azt hogyan és miként tudják, tehát erre elindult a gondolkodás, de a cél most az, hogy az energiafogyasztást visszavegyük." 

KÖLTSÉGVETÉSI ÁTCSOPORTOSÍTÁS

2022.11.16. 08:24

   A Gárdonyi Géza Színház működése érdekében szükséges költségvetési átcsoportosítást szavazott meg az egri közgyűlés, mert az intézmény arra készül, hogy húszmillió forint bevételtől esik el az év végéig, likviditási problémákkal küzd. A kialakult helyzet megoldása érdekében a színház azt kérte, hogy a személyi juttatásokat közel 23 millióval és a járulékokat közel három millió forinttal csökkentsék, ezzel egyidejűleg pedig a dologi kiadásokat emeljék meg közel 26 millió forinttal.

TIK-TOK

2022.11.14. 20:52

   A már régóta létező Facebook, Instagram, Twitter, Youtube csatornák után megnyílt a Tik-Tok oldal is. A blog valamennyi közösségi csatornájának linkje a jobb oldali menüsor alján található!

 

130 ÉVE EZEN A NAPON SZÜLETETT ÁBRAHÁM PÁL

2022.11.02. 15:33

   1892. november 2-án született Ábrahám Pál. Bál a Savoyban című operettjét hazai előadások, küztük az egri után Berlint és Tallinnt követően harmadszor láttam külföldön, ezúttal Prágában.
   Hogyan került éppen az Állami Operába? A „Musica non grata” sorozat részeként, amely a „nem kívánatos zenére”, a náci rezsim által elhallgatott alkotókra összpontosít, akik közül sokat a társadalom peremére szorult, üldöztek vagy meggyilkoltak. A projekt olyan művészeket is bemutat, akik emigrációba kényszerültek, valamint jelentős 20. századi klasszikus zeneszerzők zenéjét is felöleli.


   Az Opera művészei (a közönséggel együtt) láthatóan nagy kedvvel vettek részt a könnyedebb műfajba tett kirándulásban.
   Érdekesség, hogy nem hangzott el a nálunk szerencsére elmaradhatatlan My Golden Baby – de valóban, ez eredetileg nem ebben, hanem Ábrahám másik operettjében, a Hawaii rózsájában szerepelt, valamint hogy Tangolita prózával és tánccal volt jelen, de nagy slágerét nem ő énekelte, hanem a körülötte legyeskedő férfiak kara, illetve az előadásban később Madelaine, nem csak idézet szerűen, hanem teljes egészében.

 

FELKERÜLT A SZÍNHÁZ HOMLOKZATÁRA A NÉVADÓ NEVE (VIDEÓVAL!)

2022.10.30. 20:12

A Gárdonyi Géza halálának 100. évfordulóján rendezett gálaest előtt felavatták az új feliratot.

Gárdonyi neve először 1955-ben került fel a színház homlokzatára.

Az átépítés után is megjelent.

A 200-ben befejeződött újabb átépítés során azonban csak a "Színház" szó maradt.

A képre kattintva videó nyílik a blog Youtube csatornájáról.

 

EGRI PREMIEREK, BONYODALMAKKAL

2022.10.28. 08:00

   100 éve, 1922. október 30-án hunyt el Gárdonyi Géza, az egri színház névadója. Soroljuk fel ebből az alkalomból a színházi szerző Gárdonyi jelentősebb színpadi műveit, majd időzzünk két egri premierjének furcsa mozzanatainál!
    Első drámai próbálkozása az 1893-as egyfelvonásos: A paradicsom – bibliai történet, vígjátéki helyzetekkel. Elbeszéléseit színpadra alkalmazva született meg A bor és az Annuska. A bor bemutatója 1901-ben volt a Nemzeti Színházban. Ugyanazon év decemberében mutatta be a Nemzeti a Karácsonyi álom című betlehemes játékát (erről olvashatnak és láthatnak képeket a blogon), az Annuska bemutatója pedig 1903-ban volt. 1905-ben a Király Színház játszotta a Fehér Anna című betyártörténetet. 1909-ben született a Falusi verebek című népies bohózat.
  És most következzen két egri Gárdonyi-premier bonyodalmainak története!
   1902. augusztus 17-én, az akkor még deszkából épült színházban is bemutatták A bor című darabját. A szerző az előadás elején nem volt jelen, felvonás közben érkezett. Szerencsére – mondotta fia, József, mert a függöny, ami reklámoktól volt nehéz, nem akart felmenni. „Felrántották félig. Tovább nem ment. Újra lebocsájtották. Akkor meg félig sem lehetett felvontatni. Újra le. Ekkor a színigazgató a színpadra lépett és a Grőber-reklám „ő” betűjének két pontja helyén szakított kileső nyíláson idekukucskált páholyunk felé: eszi-e a méreg Gárdonyit? Gárdonyi helye üres. Ez megnyugvás.”  

 1904. augusztus 20-án nyílt meg az első egri kőszínház, a megnyitóra Gárdonyi írt prológot, melyben életre keltette Dobó Istvánt. A színészek felkeresik a várban Dobó sírját, eléneklik a Himnuszt, Dobó pedig feléledvén, üdvözli az új színházat és az „új törekvésekben induló művészetet”. 1902-höz hasonlóan most is történt egy kis kellemetlenség, amelynek következtében a szerzőt alig lehetett visszatartani attól, hogy elmenjen a megnyitóról. Ismét Gárdonyi Józsefet idézzük: „A függöny felszalad. A prológust kezdik. A színészek rövid beszélgetés, szófonás után a katonazenekar hangjánál eldörgik a Himnuszt. A karmester várja, hogy Dobó István megmozduljon. Egy darabig bírja zenével: - Ismétlést! Pianó! – szólt le halkan a nagytrombita felé. Gárdonyi a páholyban érzi, hogy itt valami nincs rendjén. Rohan a színpadra. Dobó István nyugodtan fekszik a falusi mángorló aljából átmázolt színpadi kőágyon. Az egyik színész közelebb lép hozzá. – A teremtésit! Nem bírok felkelni – súgja a közelébe került színésznek Dobó István. A színész próbálkozik. Megfogja Dobó kezét. A felkelés így sem megy. Oldalt kerül, s a kőpad mögé bújva emeli-tolja a nyugvó várkapitányt. A talpraállítás így sem sikerül. – Függönyt! – jelenti végre a Dobót támogató színész a kulisszák mögött röviden. A kárpit lehull. Dobó Istvánt két színész támogatja, hogy felülhessen, lábait lerakhassa és odatámaszthassa derekát a kőpad széléhez, mert Dobó István ebben a történelmi percben érzi, ha előre lép: lábai összerogynak. A függönyt újra fölrántják. Ott áll Dobó István talpon. Gyöngyöző arccal. Múzeumból aznap délután kihozott egri ostrombeli súlyos vaspáncél öltözetben. Szorgalmasan verejtékezőn. Az utolsó szavaknál a hőség miatt már a szakállát is a kezében tartotta.”
   Az Egri Újság tudósítása (*eredeti helyesírással) mindazonáltal nem említette a malőrt: „A zenekarban felcsendült a Rákócy örökszép szinfoniája s a közönség ünnepies hangulata hazafias mámorban ringatózott. Egyszerre csak felrebben a szinpad függönye s az igazán szép diszletek elénk varázsolják az egri vár „Sötét kapuját” az ismert, kegyeletes Dobó-emlékkel. A hatás leirhatatlan. Jobbról felvonulnak a szinészek a szinpadra. Balla Kálmán társulatának egész személyzete együtt van s kezdetét veszi a prológ, melyet a nagy nevű író, Gárdonyi Géza írt erre az ünnepi alkalomra hazafias lelkülete, irói ihlete egész melegével. Egy-két szó bevezetőnek s a szintársulat a zenekar kisérete mellett a Hymnuszt énekli. A közönség óriási sokadalma feláll az ülőhelyekről s igy hallgatja a szivek mélyeig járó nemzeti imát. Ezután folytatódik az előjáték. Dobó felkel rideg kőágyáról s elmondja azokat a lelkes szavakat, melyeket Gárdonyi nagy lelke sugalt s melyeket lapunk tárcájában olvashatnak olvasóink. A gyönyörü jelenetet a Szózat éneklése zárta be, melyet szintén a szintársulat összes személyzete adott elő a zenekar kiséretében.”
   Az előjáték teljes szövege megtalálható a blog Színháztörténeti sorozatának 48. fejezetében: .
   A Gárdonyi Géza Színházban 30-án este ünnepi gálaestet rendeznek.


 

A MAGYAR OPERETT NAPJA

2022.10.24. 00:10



   Október 24., Kálmán Imre születésének és Lehár Ferenc halálának időpontja 2002 óta a Magyar Operett Napja. Ebből az alkalomból 3 részlet látható Ábrahám Pál: Viktória című operettjének 2001-es egri előadásából, Zám Andrea & Rácz János / Szilágyi Olga & Vadász Zsolt / Dér Gbariella & Egri János előadásában. A felvétel a képre kattintva nyílik, a blog Youtube csatornájáról.
 

ADOMÁNYGYŰJTÉS MISKOLCON - EGERBEN JÁRHATÓ LENNE EZ AZ ÚT?

2022.10.21. 15:05
    

Miskolcon adománygyűjtés indult az energiaválság miatt. Az MNSZ közleményében többek között ezt írják: "A színház nyitva akar maradni és játszani, akkor is, ha nem lesz fűtés, vagy ha munkafényben kell játszanunk az előadásokat, ameddig ez közös áldozataink árán lehetséges. Az nem lehet, hogy a 200. évfordulóját bezárva kezdje az ország első kőszínháza, közönség nélkül. Ilyen időkben a legcsekélyebb mértékű anyagi támogatás is sorsdöntő lehet." Nem tudom, Egerben volna-e realitása egy ilyen gyűjtésnek, de elgondolkodni talán érdemes volna rajta.

SIRÁLY - CSEHOV BEMUTATÓ

2022.10.09. 10:12

Kardos Kristóf és Misurák Tünde - fotó: Gál Gábor

Azért örülök az új Csehov bemutatónak, mert mindössze kétszer volt ilyen Egerben (értsd: kétszer az önállóvá válás óta), 1993-ban a Ványa bácsit rendezte Gali László, 2004-ben a Három nővért Radoslav Milenković.

Bővebben a 2022/23-as évad rovatban!

 

 

 

Kommentek & évek
Friss hozzászólások
 
A blog közösségi csatornái


 
  
 

 

 
Lezárt szavazások