CSEHOV: VNYA BCSI
Csehovot sokan nem szeretik. S ebben eltletek jtszanak nagy szerepet. „Unalmas. Nem trtnik semmi. Stlgatnak, nagyokat hallgatnak, keseregnek a sznpadon s mindezt hosszasan, prbra tve a nz trelmt. „
Gali Lszl rendezsnek legnagyobb rdeme, hogy rcfol az eltletekre.
Feszesebb temp, a megszokottnl kemnyebb sznszi jtk kortrsakk teszik a figurkat. Sokkal inkbb mai, mint Csehov korban l embereknek ltjuk ket. Az a bonyolult kplet, ami magukhoz s egymshoz val viszonyukat kifejezhetn, mindenki szmra egyszerv, knnyen rthetv vlik. Legkzelebb taln mr nem is legyintenek, ha jabb Csehov bemutat hrt veszik.
GRGEY: KOMMASSZONY, HOL A STUKKER?
Ugyancsak rdekes elgondolkozni, mirt rezte rdemesnek a Sznhz feljtani ezt a darabot, s br ezt elre persze nem lthattk, klns pikantrit ad a dolognak az a belpolitikai helyzet („mdiahbor”), amelyben vgl sor kerlt r.
Bizony az a mindenkori hatalom, akinl a stukker, csakhogy addhat gy is, hogy ms tulajdonba kerl, s akkor mi van…?! Jobb teht megegyezni, kzs llspontra jutni, akkor mg van r remny, hogy kiderljn, egyltaln eljuthatunk-e valahova? Taln mg azt a falat is le lehet rombolni…
ALDOBOLYI-SZENES-BODROGI: SVEJK A HTORSZGBAN - HADIOPERETT
Nem azrt rom, mert jl hangzik, hanem mert valban igaz, tbbszr mondogattam, hogy M. Horvth Jzsefet szvesen megnznm Svejk szerepben. Nagy rmmre – s biztos vagyok benne, hogy msokra is – most teljeslt ez a vgyam!
Szeld dervel, sok melegsggel formlja meg a prgai kisembert. Ez az, amire a „pards alakts” formt szoktk hasznlni. De pards az egsz elads! Nagyszer sszhang sznszi alaktsok, dszlet, jelmez, zene, koreogrfia kztt.
Mind a harminchrom (!) szerepl kitesz magrt fbb s epizdszerepekben egyarnt. Kpesek kiverni fejnkbl a sajnos aktulis prhuzamokat, amelyek az egri sznpadon nem elszr bukkannak mr fel, s hitelesen eleventik meg a prgai kisember krnyezetnek atmoszfrjt is. Magam hsznl tbb ve trek vissza rendszeresen ebbe a kedves vrosba, az ott l kedves emberek kz, s most a sznpadon ltott karaktereket tkletesen kzlk valnak reztem.
Segtett a prgai hangulat elnk varzsolsban Kastner Pter Kisoldali teret idz dszlete is. maga gy r a msorfzetben: „Cseh nemzetisgem, prgai ltem ellenre hazmban mg nem volt alkalmam Svejk trtnett sznpadon megjelenteni. pp ezrt klns rmmel vllalkoztam az egri bemutat sznpadkpnek megvalstsra. Br a feladat - a 22 kpbl ll hadioperett meglmodsa – nem jelentktelen kihvs. A dszlet rszben Prga vrosnak hangulatt, kltisgt fejezi ki.” Ez – a Mal Stran felidzsvel – nagyon szpen sikerlt!
A jelmezek gy alkalmazkodtak az „operettvilg” – ha ez operett? – ignyeihez, hogy nem vltak harsnny.
Aldobolyi Nagy Gyrgy zenjt tragikomikum hatja t. Igazi slgerek az A Pankrcon, fenn a hegytetn, az Achtung, a Stefi van itt, az Engem a frfiak nem rdekelnek…
A koreogrfia Egerben a sznpad mretei miatt ritkn mondhat trben nagyven kiterjednek, most igen.
„A K. und K. az K. und K.” – neklik a finlban, majd maga Svejk szl sajt magrl: „A prgai utcn jrva tallkozhattak egy ttt-kopott frfival, aki maga sem tudja, milyen jelents szerepet jtszott a nagy idk trtnetben. Ha megkrdeznk, hogy hvjk, egyszeren s szernyen gy felelne: Svejk vagyok.”
Svejkek vagyunk valamennyien, ennek-annak kiszolgltatott kisemberek, de br a lombok lehulltak, mi lnk mg…
VASZARY JNOS: KI A HARMADIK?
Knnyen feledhet az vad utols darabja. A tavaszi estben stlva nhny perc utn mr nem is gondol r az ember, mert az t krlvev vilgban, a virgillatban s tavaszi levegben tbb a kltszet. Nem ajnlhat teht katartikus lmnyknt… egy kellemes esti hangulat megalapozjnak azonban megteszi. A sznszek is a darab slynak megfelel knnyedsggel kezeltk szerepket, Fekete Gyrgyit kivve, aki nem vette tudomsul, hogy a jellembrzols mvszi eszkzeinek erteljesebb „bedobsa” nlkl is tisztessggel megoldhat volna a feladat.
WEDEKIND: A TAVASZ BREDSE
Szba llt velnk az let?
Nem biztos, hogy mindenkivel, aki egybknt fizikailag jelen volt a nztren. Azzal a csupa fehrbe ltztt rral s hlggyel pldul bizonyosan nem, akik hallhatan beszlgetni jttek, mindvgig kommentrokat fztek az eladshoz, vagy ha ppen nem, akkor az foglalkoztatta ket, hogy hnyadik percben jrunk s vajon tartanak-e majd sznetet. (De sajnos nem mentek el a sznetben…) Hogy mi taln mgis inkbb a sznszek szvegre lettnk volna kvncsiak, az egyetlen pillanatig sem ltszott ket befolysolni.
Kosztolnyi Dezs a ”fiatalsg regnyessgt, a „vgy si szembektsdijt” emlegette a darabrl szlva. Nzzk, mennyire jelentek meg ezek!i Fiatalok jtkra pl az elads, azon ll vagy bukik sikere. Lehetsget kaptak arra, hogy kisebb-nagyobb, de mgis inkbb epizdszerepek utn fszereplknt lthassuk ket. De a fiatalok darabja ez abban az rtelemben is, hogy aki kornl fogva mr nem kzjk tartozik, ha nem rizte meg lelkben legalbb fiatalsgt, akkor bizony okozhat nehzsget az azonosuls.
Kancsr Jzsefnek (Marci) s Nagy Eniknek (Wendla) voltak igazn nagyon szp pillanatai, de teljestmnyk egyenetlen volt. Tatr Gabit (Mrta) most olyan szerepben lttuk, ami kevs alkalmat ad vidmsgra. Az az igazi eleme, az felel meg egynisgnek. Ezzel azonban nem azt akarom mondani, hogy most nem volt j. Lisztczki Pter (Jancsi) a kt legknyesebb jelenetben – knyes a konzervatv zls s az lszemrem szmra – teljesen termszetes volt. Pistyr Attila (Menyus) nagyon szpen bnt a hangjval, leghitelesebben az utols percekben.
A rendezs (Dezsnyi Pter) kidolgozott, rszletekre is gondot fordt. A gpi – egybknt koridegen – technika megjelensei, a hangfalakbl jv „bels hangok” belesimultak a darab hangulatba.
Gonosz kpmutats, s ezzel szemben rtatlanul bred gyermeki szexualits, tiszta szerelem, a tiszta let keresse. Nincs min megbotrnkozni, emlkezni kell inkbb arra a gyermekre, ifjra, aki j esetben mi is voltunk. jra rezni a fiatalsg csodjt
FRANK L. BAUM: Z, A NAGY VARZSL
Zenjt s dalszvegeit rta Aldobolyi Nagy Gyrgy.
Vratlan volt a zene – nem az, amire mesejtk kapcsn gondolnnk. Az alcmnek – „gyermekeknek s felntteknek” – megfelel kapocsknt kttte ssze a korosztlyokat. Ritmuskpleteivel, hangulataival a felntteket emlkeztette mai vagy vekkel ezeltti vilgukra s sajt gyermekkorukra. Ehhez alkalmazkodott a rendezs s a koreogrfia. Volt pldul szablyos revkp, csak ppen a girl-k varjaknak voltak ltzve. A zr „Tl a prs, messzi lthatron” kezdet dal pedig olyan szp, hogy felveszi a versenyt a legends amerikai film nagy slgervel, az „Over the Rainbow”-val.
KT EGYFELVONSOS
Jrszt szakmai kznsg krben lttam a stdisznhzi bemutatt, s rokonszenves volt nzni, mint szurkolnak trsaik sikerrt.
Fejnk fltt ott fggtt dszletknt a tuds almja, s valban tanulhattunk is a vrb kzpkori vsri komdibl (ismeretlen szerztl) s a rafinltabban, de szintn nyersen szkimond Peter Weiss darabbl. rk s ltalnos magatartsi formkkal szembesltnk – hogy ki-ki meghatrozhassa hozzjuk val viszonyt.
A Pathelin Pter prktor alakjai nagyon is igyekeznek aktv szerepet vinni sorsuk s mindennapjaik alaktsban, mg a Mockinpott r knjai s meggygyttatsa cm egyfelvonsos cmszereplje szemlyes szuverenitst is elveszti a sajt jl felfogott rdekben trtn alkalmazkods trekvsben s szinte bbb vlik. Az els esetben pasztell rnyalat sznek kzt harsnyabb, a msodikban riktbb ruhk s trgyak kzt visszafogottabb, de rtelmezsre ksztetbb jtkkal volt dolgunk. A kett rokonsgt a rendezs rszben azonos szereplkkel is jelezte. A stdisznpad intim tere segtett kzel hozni a vgl vizulisan is megjelentett gondolatot: valamennyinkkel fordulhat gy a sors, hogy hasonl cipben kell jrnunk.
SZOMORY DEZS: SZABKY ZSIGMOND RAFAEL (HAGYD A NAGYPAPT!)
Hogyan? Micsoda? – krdi rkk a nagypapa, s alighanem ezt krdi az els negyedrban az a nz is, aki nem szokott hasonl stlus darabokhoz.
„sszevissza” beszlnek a szereplk, kusza, rthetetlen esemnyekrl s azok kvetkezmnyeirl, abszurd drmra emlkezteten, tetrlis gesztusokkal, habos nyugalmat idz pasztellszn dszletek, de nyugtalant-zld httr eltt.
Hogyan? Micsoda?
Azutn minden fejben sszell lassan a kp s kirajzoldik, hogy a brtnt a maga fizikai valsgban is egyedl megismer Szabky Zsigmond Rafael taln a legszabadabb az egsz dszes csaldban, mert ppen az, aki tvitt rtelemben gy vagy gy, de mindenkit brtnben tart. Mindenki tle fgg s mindenki sorsa, lete az habitusnak s magatartsnak van alrendelve. persze msknt vli, termszetesnek tekintve mindezt, ellenszolgltatsul a csaldjrt hozott „ldozatokrt”. S br a stlus ksbb sem vltozik, az elads mgis egyre konszolidltabbnak tnik. A partnerre trtn odafigyels persze a sznpadon mindig nagyon fontos, de itt egy pillanatnyi megings is szttrn az elads egysgt. Ez a tny pedig igen biztos kez rendezst ignyel (Szegvri Menyhrt, Jszai-djas, m.v.).
A nagypapa? A nagypapa – M. Horvt Jzsef – taln titokban mgis rti, ami krltte zajlik, s csak menekl a szenilitsba taln nem. Dntse el minden nz maga! Hagyjuk a nagypapt!
SHAKESPEARE: TVEDSEK VGJTKA
Szomor az alaphelyzet, volna min elkeseredni. Egy emberi let fgg ostoba, kegyetlen trvnyektl s a vak szerencstl. Ha tall valakiket, akik nem csak megknyrlnek rajta, de vagyonukbl is hajlandk ldozni a megmentsre, akkor letben maradhat, ellenkez esetben meg kell halnia. Sorsa pedig eddig sem knyeztette, elvesztette felesgt, gyermekeit, most is ppen ket keresi. Kell ennl tbb ok szomorsgra s komor gondolatokra? s mgis vgjtk! s mgis minden jra fordul! Gali Lszl rendezse pedig az els perctl elrevetti a boldog vget. Sznes mediterrn vilgot ltunk, ahol az emberek harsnyan s vgan, a remnytelennek tn helyzetek megoldsban is bizakodva lik letket, dervel, humorral, akarva s akaratlanul jtkkal, egyms irnti megrtssel. Oly annyira sznes vilg, hogy hamar meg is feledkeznk szegny Aegeon sorsrl, s csak nzzk a kt ikerpr tagjainak sorozatos sszetvesztsbl fakad nem kis bonyodalmakat. A rendez persze idrl-idre emlkeztet azrt, ltjuk nhny pillanatra az eltrben vagy a httrben, amint rja kiltstalan tjt, megktzve, segtksz emberek utn kutatva. De vajon valban ennyire gondtalan s vidm az ephesusi polgrok lete? Nem, mert ott vannak a trvnyek, amelyeket mr rintettem s egybknt is, az emberi sorsok itt is, mint mindentt a vilgban tlnk fggetlen dolgokon is mlhatnak. Akr bbjtkos a marionett-figurkat, gy „rngathatnak” bennnket is a krlmnyek, s lehetnk knytelen nha egszen klns s rthetetlen esemnyek tehetetlen szerepli lenni. Vizulisan is jelzi ezt a gondolatot az egyik – kt jelenetet sszekt – kis bett. De ahogyan „minden mirtnek megvan a maga azrtje”, gy itt is minden kialakul, tisztzdik, a flrertsek megolddnak, az elveszettnek hitt csald is megkerl s a herceg is eltekint a kegyetlen trvnyek alkalmazstl. A kznsg pedig miutn vgigkacagta az – egybknt sznet nlkl jtszott – eladst, nfeledten nnepli a sznszeket.
l, mozog, llegzik, rl s komdizik mindenki – s minden a sznpadon! Mg a dszlet kzponti elemt kpez ajtrendszer is nll letet ltszik szinte lni, rszt ltszik venni a komdiban. tlet tlet htn, sziporkzik a rendezs, anlkl, hogy brki is arra gondolna, jbl is megrt a sok. Ellenkezleg, vrjuk, mi jhet mg.
Legtbb lehetsge a felszabadult jtkra a kt ikerprnak, kzlk is elssorban a kt szolgnak van. A kt r kzl Fss Tams kemnyebb, feleltlenebb, Tunyogi Pter lgyabb, romantikusabb. A kt szolga viszont mintha lelkkben is inkbb ikrek volnnak. Balogh Andrs s Szki Kroly lendlete sokat segt az elads sodrnak fenntartsban.
Rad Denise felesge lgy asszonyisg s dlies temperamentum keverke. Hga, Moravek Krisztina kicsit httrbe szorul ebben a mozgalmas hzban, nem csoda ht, hogy szeretn a mgis knlkoz lehetsget ki is hasznlni.
Rti rpd belefsult mr a hosszas kutatsba, nem kzd igazn letrt.
Igen ders perceket szerez Dek va kurtiznja. letmdjval elgedett, fanyarul okos, a vratlan helyzetek humort rtkel szeld-huncut n.
A dszlet oly kevs, hogy szinte mr nincs is, mgis remek! Minden helysznben elfogadhat, s meglepen sok mindenre j. Lehet benne elbjni s vratlanul elbukkanni lent s fent, megjelenni valahol „az gben” vagy pp lesllyedni is. rzkeltet szk teret s tvlatokat. A jelmezek tarkasga mr a nyit kpben majd a jelenetek kztti kis jtkokban is emlkeztet a „kinti” vilg tarkasgra, amelyben mg ezt a tulajdonkppen kptelen trtnetet is lehetsgesnek rezzk. Az erszakolt aktualizlst nem kedvelem, ha van aktulis mondanival, annak a nz szmra anlkl is ki kell derlnie. Itt egy szdsveg s egy ngyjt teremtett kzzel is foghat kapcsolatot korunkkal, ezek vgl is nem voltak tolakodak, szintn szlva n nem is vettem szre ket, csak amikor msodszor nztem meg az eladst. Aldobolyi Nagy Gyrgy jegyezte a zent.
Akik nem lttk az eladst, azoknak azt javaslom, menjenek el! Az nem lesz tveds!
LOSONCZI ARIEL ELHAGYJA A SZNPADOT
Mrmint a harmadik felvons vgn, miutn a szereplk mr megkszntk a tapsot. De hogyan?! Lttk mr? Emlkeznek, hogyan csinlja? Olyan testtartssal, annyi niessggel, termszetes s nem rossz rtelemben vett bszkesggel, ami maga is kln alakts szmba menne, de nem megjtszs, hanem sztns, bensbl fakad. Nem mintha ezt tartanm tbbre szerepeinl! Mgis megrtam mert tetszik.
RKNY ISTVN: TTK
Nem is tudom… Mikzben nzek egy eladst, ltalban krlbell mr sejtem, mit is fogok majd rni rla. Most pedig zavarban vagyok. Az elads persze j – vitathatatlan. Abban nem vagyok biztos, hogy mindenki rti majd ezt a koncepcit. „A magyar kznsgben az eddig jtszott eladsok kapcsn az a kp alakult ki, hogy az rnagy a stn, s az t befogad Tt csald brnylelk s feddhetetlen. Ezt a koncepcit az egri eladssal megkrdjelezem. Teszem ezt azrt, mert szerintem vge a fekete-fehr jellembrzols korszaknak. A vilg s az emberek krlttnk nem ilyen sematikusak. Nincs vagy-vagy igazsg. A valdi igazsg kidertse persze nehz feladat” – fejtette ki a rendez, Kincses Elemr (m.v.). Nekem gy tnt, sokaknl inkbb a komdia irnyba mozdult a tragikomdia. Engem, szemly szerint meggyztt ez a felfogs.
ts Gyula rnagya valban be tudn ltni, hogy a Tt csald nem felttlenl mindenben s minden pillanatban t akarja kvetni, nem tehet rla, hogy fiuk fltse kivetkzteti ezeket az embereket nmagukbl. Bessenyei Zsfia – Ttn – figurjnak kell taln tmennie a legnagyobb talakulson, hiszen a felttel nlkl tisztelt frjjel szemben most ms valakinek knytelen folyamatosan prtjt fogni. Csonka Anik cserfes gikja fog fel legkevesebbet a valdi ttbl. Szmra az rnagy nem annyira a megments eszkze, inkbb egy msik, szmra tvoli, de vonz vilg kpviselje. A darab alcmben szerepl „tragikomikus” jelzt legjobban Csendes Lszl jtka fejezi ki. M. Horvth Jzsef postsa nem is olyan flkegyelm. rlt, de a maga szempontjbl racionlis viselkedse mgtt tbb a blcsessg mint a tbbiekben egyttvve. Kiemelem mg Venczel Valentin Ciprini professzort.
|