gardonyiszinhazblog
tmutatk

 
Sznhztrtnet

 
Men
 
Keres
 
search engine by freefind
 
Magamrl

 

1987 ta - amita Egernek jra van nll trsulata - minden darabot lttam, tbbszr is, akr huszonvalahnyszor. Sznhzi trgy rsaim, kritikim a Heves Megyei Nap sznhzi mellkletben 1995-96-ban jelentek meg rendszeresen, de a mellklet megsznse ta is elfordultak klnbz lapokban, ma pedig internetes portlokon. 2000 tavaszn egy elads vgn nagy meglepetsemre a sznpadra szltottak a darab szerepli, rks Nz cmet kaptam tlk. Termszetesen nagyon meghatott, bszke vagyok r. Mindenkit tisztelek, akr sznpadon van, akr a httrben dolgozik a sznhz csodlatos vilgban. Magamat is ers szllal ehhez a vilghoz tartoznak rzem. 2010.04.05-n indtottam a blogot. Remlem, kirdemli az Olvas folyamatos rdekldst. J.F.

 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
* Sznhz Egerben 1884-tl mig - Sznhztrtneti sorozat

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 21. rsz 2013.05.12.


Az 1986/87-es vadtl Szikora Jnos megvlt a Grdonyi Gza Sznhztl. Dntsnek okairl a Sznhz cm folyiratban nyilatkozott, az 1986. szeptemberi szmban. A hosszabb terjedelm beszlgets vonatkoz gondolatait a 20. rszben idztem. Arrl, hogy Egerben hogyan gondolkodtak a helyzet megoldsrl, a Npjsg (annl az rsnl valamivel korbban, jliusban megjelent) cikke kvetkezik.

  

A sznhz nevelereje nklnzhetetlen - 1.

Interj Kiss Sndorral, az MSZMP Heves Megyei Bizottsgnak titkrval

Npjsg 1986. jlius 12.

Az egri Grdonyi Gza Sznhz mvszeti igazgatja hrom vre szl szerzdsnek felbontst krte, az j vadban a Vgsznhz rendezjeknt dolgozik. E rvid hrre felfigyeltek megyn bell s kvl, a nzk s a sznhzi szakmhoz tartozk egyarnt. Tbb frumon hangzottak el ezzel kapcsolatos beszlgetsek, nyilatkozatok, kztk olyanok is, amelyek ktelyeket bresztenek a sznhz tovbbi sorsa irnt.

Az ilyen esetben gyakran elhangz krdsekre vlaszt vrva kerestk fel Kiss Sndort, az MSZMP Heves Megyei Bizottsgnak titkrt, aki kztudottan sokat tett azrt, hogy jra nll intzmnyknt mkdjn Thlia egri otthona. Mint sznhzltogat is egyike a legszorgalmasabbaknak, hiszen alig akadt olyan elads, amikor hinyzott volna a nztrrl.

Alap a tovbbhaladshoz

  - Hogyan vonn meg az nllsods ta eltelt idszak mrlegt, bevltotta-e ez a dnts a remnyeket?
  
- A Miskolci Nemzeti Sznhzzal val kzel kt vtizedes „hzassg” utn, msfl ve mkdik az egri Grdonyi Gza Sznhz fggetlen intzmnyknt. Az eltelt id arra mg nagyon kevs, hogy messzemen kvetkeztetsekre alkalmas tapasztalatokat sszegezznk, hiszen az nll trsulattal rendelkez sznhz jrateremtse idt, trelmet s folyamatos munkt ignyel.
   Azt azonban megllapthatjuk, hogy az eddig trtntek igazoltk dntsnk helyessgt, volt rtelme elindulni az nllsg tjn. Ez az elhatrozs ugyanis tallkozott a vros s a megye sznhzszeret kzvlemnynek llspontjval.
   Mint emlkezetes, az els lps az volt, hogy 1985. janur 1-tl a szpen feljtott pletben fggetlen kltsgvetssel dolgoz, befogad-bemutat sznhz kezdte meg munkjt, a trsulatalapts – idben belthat, de pontosan be nem hatrolt – perspektvjval. Szervezetileg egysget alkotva a korbban amatr egyttesknt nagy sikereket arat Harlekin bbegyttessel s az Agria Jtksznnel.
   Az elmlt msfl vadban tbb kitn eladst lthattak a nzk: tbb mint hsz trsulat mutatkozott be, kztk a Katona Jzsef Sznhz, a Vidmsznpad, a Vgsznhz, a Jtkszn, de ki kell emelni az llami Balettintzetet, s a Szovjet Dli Hadseregcsoport Mvszegyttest is. A magyar sznhzmvszet kpviselin tl klfldiek is sznpadra lptek, emlkezetes volt ezek kzl a leningrdi Kirov Balett fellpse – szmomra az produkcijuk jelentette az igazi nyitnyt -, s lenygz volt a npi hagyomnyokat rz vietnami Cheo Sznhz produkcija.  
   Sikert aratott a kt sajt rendezs, a Pirandello-darab s a nvdjjal elismert Csongor s Tnde. Mikzben diplomt szereztek a bbmvszek, hrom bemutatjuk s az ezt kvet hetvenngy eladsuk szp kznsgsikert s szakmai elismerst hozott. Ezt igazolja a Hfehrkrt kapott nvdj is. A nyri jtkoknak is kedvez volt a fogadtatsa.
   Mindez megfelel alapot teremt tovbbhaladshoz, az nll trsulat feltteleinek megteremtshez.

Maradt a csapat

   - Tvozott a mvszeti igazgat, Szikora Jnos, aki a kznsg s a sznhzi szakma kzvlemnye szmra fmjelezte ezeket az eredmnyeket. Mit jelent ez a vltozs?
   - A mvszeti igazgat hrom vre kttt szerzdst Heves Megye Tancsa mveldsi osztlyval, s most msfl v elteltvel krte annak felbontst, amit munkaadi teljestettek. n szemly szerint sajnlom, hogy Szikora Jnos megvlik az egri sznhztl, mert tehetsges mvszembernek, j rendeznek tartom. Ha kell trelme van, s tehetsgvel prosul megfelel sznhzi adottsg, tovbbra is hasznos munkt vgezhetett volna Egerben. Ehhez megfelel feltteleket s nllsgot biztostottunk szmra.
   Nem tartom tragdinak, a sors klns csapsnak, hogy munkjt mshol kvnja folytatni, ugyanis a sznhz nem egy ember gye. A megkezdet munka eddig is - abban bzom, ezek utn is – csapatmunka volt s az kell, hogy legyen. Igaz, a csapatbl egy szerepbl addan meghatroz szemlyisg kivlt. De maradt a csapat. Az eltelt id alatt egy megbzhat szervez, gazdasgi s technikai stb alakult ki, amelynek nagy rsze volt az eddigi eredmnyekben. Vllaltk s magas szinten teljestik nem knny feladatukat. s maradt a kznsg, s az a politikai s llami vezets, amely elktelezte magt dntsvel az nllsg mellett.

Az interj folytatsa a 22. rszben!

 

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 20. rsz 2013.04.15.



SZIKORA JNOS DIREKTOR ELHAGYJA EGERT

Az 1986/87-es vadtl Szikora Jnos megvlt a Grdonyi Gza Sznhztl. Dntsnek okairl a Sznhz cm folyiratban nyilatkozott, az 1986. szeptemberi szmban. A hosszabb terjedelm beszlgetsnek csak az ide vonatkoz rszt idzem. Arrl, hogy Egerben hogyan gondolkodtak a helyzet megoldsrl, a kvetkez, 21. rsz szl majd, a Npjsg (ennl az rsnl valamivel korbban, jliusban megjelent) cikke segtsgvel.



Szikora Jnos igazgat, akinek 1987. augusztus 30-ig szlt a megbzatsa, idn nyron tszerzdtt a budapesti Vgsznhzhoz. Ezutn Heves megye Tancsa VB mveldsi osztlya plyzatot hirdetett a Grdonyi Gza Sznhz igazgati, valamint mvszeti vezeti llsnak betltsre. A vlaszts a jelentkezk kzl most folyik.

- Mi trtnt Egerben? Vagy inkbb: mi nem trtnt?

- Sajnos nem trtnt biztat elrelps az nll sznhz gyben. Odaszerzdsem idejn - inkbb bartian ugyan, mint hivatalosan - azt az gretet kaptam, hogy 1987-ben mr trsulatot igazgathatok. Az ehhez szksges fokozatos fejlesztsnek azonban szinte semmi jelt nem tapasztaltam. A megynek korltozottak az anyagi lehetsgei, ezrt a helyi vezetk kzponti tmogatsban is remnykedtek. Ksbb kiderlt, hogy erre nem szmthatunk. Ha a megye sznhzat akar, sajt erbl kell ltrehoznia. S ma mg senki nem tudja, hogy az ehhez szksges pnzt honnan lehet elteremteni. Vltozatlanul nyitott krds a sznszek elheLyezse is. Keresik ugyan a megoldst, de egyelre nem hogy sznszlaksok nincsenek, de mg azt az res telket sem tudnm megmutatni, ahol majd felplnek. Egyre hatrozottabban reztem, hogy az egri sznhz a jelenlegi llapotban – befogad sznhzknt - mkdik ugyan, de a tovbblpshez nagyfok szervezettsg s koncentrlt akarat szksges. S jllehet az akarat megvan, egyelre alulmaradt a kltsgvets hinyaival szemben. Az nll trsulatot elbb-utbb bizonyra ltrehozzk, mert a megye - j rtelemben vve - presztzs krdsnek tekinti, s mert az egriek sem kevsb ignylik a sznhzat, mint ms vidki vrosok. Az 1987-es terminus azonban aligha tarthat. Ebben a bizonytalansgban rthet rmmel fogadtam a Vgsznhz hvst.

- Bizonyra rtkelte magban e msfl ves idszakot s a sznhz igazgatsa sorn szerzett tapasztalatait.

- A sajt szubjektv szempontombl is felttlenl jelentett pozitvumot. Mindenekeltt az, hogy nemcsak magamnak adhattam alkotsi lehetsget. Md nylt arra is, hogy kzvetlenl rintkezsbe lpjek a sznhzi trsadalommal. Ezt megelzen szakmailag meglehetsen izolltan lteztem, csupn azokat a kollgkat ismertem, akikkel munkakapcsolatba kerltem. Most elkezdtem figyelni, trdni ms zls, msfajta sznhzakkal. Abban az rtelemben szintn tllphettem a kreimen, hogy egy bonyolult, sokoldal intzmnyt irnytottam, s ezt a munkt n minden rszletben alkottevkenysgnek fogtam fel; a sznszkpz stdi ltrehozstl kezdve a grafikusok plaktterveiig. Ez a msfl v tbb sikert hozott, mint kudarcot. A bukott sznigazgat kifejezsnek egyik fele sem illik rm. Bukottnak azrt nem tekinthetem magamat, mert nem a kznsg hagyott el minket. Az egri nzk izgalmasnak talltk a programunkat, megkedveltk a sznhzat, odaszoktak. Sznigazgatsgomat pedig a trsulat hinya krdjelezi meg. Akik engem Egerbe hvtak, maguk is nagyon szerettk volna, ha az nll sznhz ltrejn. Az elodzds nem rajtuk mlt, s hogy kin, erre vlaszolni nem az n feladatom. A kezdeti lendlethez kpest mindenesetre megtorpans mutatkozott, s ez tagadhatatlanul kedvemet szegte.

- Vgleg szaktott Egerrel s a direktori szerepkrrel?

- Termszetesen brmikor szvesen visszamegyek vendgrendeznek, ha hvnak…
 

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 19. rsz 2013.03.27.

HARLEKIN BBSZNHZ - A GRDONYI GZA SZNHZ TAGOZATA. FOLYTATS

  1985. janur 1-jtl befogad sznhz lett az egri, trsulat nlkl, nll bemutat joggal, Szikora Jnos vezetsvel, s ennek lett tagozata a Harlekin Bbsznhz.
   A Lovasy hzaspr a kezdetektl ott volt. A 18. rszben korabeli jsgcikkek rszletei s kpei mellett Lovasyn Stuth Erzsbet visszaemlkezseit olvashattk, esemnyekre, eladsokra, trsulati letre, kollgkra.

2. Lovasy Lszl – bbtervezsrl, rendezsrl, eladsokrl

   Korbban mindig olyan kis „szegnyhzi” dolgokat csinltunk, ami kifel jl nzett ki, de ha bellrl megnzte az ember, esetleg azt lthatta, hogy otthoni  trikkbl llt ssze. Hsz vig mkdtnk nevetsgesen kevsbl. Volt olyan v, hogy az a pnz, amit kaptunk, arra nem volt elg, hogy a mikulsi msorba megvegyk a szaloncukrot, amit a gyerekeknek dobltunk. Amikor amatrk voltunk, azzal kellett kezdeni a gondolkodst, hogy mi a legolcsbb, mert a papr mindent elbr, de azt mg meg is kell valstani. Ksbb, amikor kicsivel jobban volt pnznk, mr vehettnk majd egy fl mter megfelel anyagot is! gy mentek a dolgok.
   Hivatsosknt szerencsnk volt azzal, hogy mi mr ott „laktunk” az akkori ttrhzban, mr akkor bekltztnk, amikor mg tartott az ptkezs. A felszerelsnk kevs volt mg, de rgtn tudtunk dolgozni. s a lelkeseds rengeteg mindet megoldott. Pldul killts-bontsokat vllaltunk – az anyagrt, hogy legyen legalbb egy kis alap, amit kiegsztve lehetett egy nagyobb stl darabot ellltani.
   A munka ugyangy kezddik, mint a nagysznhzakban. A rendez megtallja a darabot. Jn a dramaturg, egytt megbeszlik, majd fog a rendez egy embert, aki tervez s elmondja, mit kpzelt el. A tervez pedig elkezd ersen gondolkodni. Nha sikerl ugyanazt visszaadni, amit akartak tle, de nha az ember fantzija msfel indul, s ha ott van a ceruza a kezben, azt rajzolja le. Sokszor olyasmi szletik gy, ami kicsit ms, mint az eredeti kvnalom volt, de mgis elrheti vele az ember ugyanazt. Ismerni kell a bbjtk minden csnjt-bnjt a gyakorlatban is. A bbtechnikkat, az anyagokat. Lel az ember s rajzolgat valamit, amg dereng, hogy na ez mr kezd olyan lenni, mint az adott szerepl.
    Ha egy kzben van az elads, akkor valsthat meg knnyebben a stlusegysg. Nem szalad el az egyik kicsit erre a msik arra. Volt, hogy megterveztem a darabot, megvolt a maga stlusa, de „jtt” egy figura, aki nekem rettenetesen megtetszett, mgsem lehetett beletenni, mert elttt a stlustl. Ez a lehet legnehezebb dolog. Volt, amikor ms adta meg az igazi tletet, az gigr fa tervezsben - a felesgem. ajnlotta az erdlyi kopjafk vilgt.
   Amikor megszlettek a skiccek, akkor az ember azokat szpen kidolgozza. Rszletrajzokat is kszt s a legvge az, hogy egy az egyben kell jformn mszaki rajzot csinlni a figurrl. Ha mondjuk a cip ms a szokottnl, akkor annak mg a fellnzett is meg kell rajzolni, vagy a pici rszleteket. Menet kzben mg ezutn is lehetnek vltozsok, mert szerszmmal a kzben, az mr ms, mint amikor az ember ceruzt fog. De olyankor sem nagyon szidhattam magam, hiszen a rajzokat is ltalban n csinltam.
   A kissznhzaknak megvan az az elnye, hogy knnyebb tltni az egszet. Mg a legeslegelejn egy alkalommal jrtunk az llami Bbsznhzban, ott krdezgettek minket s bevittek tbb helyre, ez a krpitosmhely, ez az asztalosmhely, lakatos-, festmhely… Nlatok kisebbek vannak vagy nagyobbak? Nlunk egy van! Hamarabb meg tudtunk tanulni mindet s azutn mr knnyebb belegondolni az embernek, ha tudom, hol, mit, hogyan lehet… gy, hogy szp is legyen, a rendeznek is megfeleljen, nekem is tetsszen, de a darabnak is s elkszthet is legyen. Mindssze ennyire kell figyelni!
   Nem volt kedvenc bbfajta, mindegyiket szerettk, de a legjobban azt, hogy mindig mst kellett csinlni, kesztysbb, wayang, trgyjtk…

A bvs lmpa pldul hivatsos mkdsnk els rnyjtka volt. Igyekeztnk benne alkalmazni az amatr korunkban megtanultakat. Szerencsre sikerlt tbb j megoldst s "trkkt" is kitallni.





 

 A kisfi meg az oroszlnok - ezt a darabot msodszor is sznre vittk. rdekessge, hogy a norml vilgts s a fekete sznhz is helyet kapott benne, hogy knnyebben lehessen brzolni a valsg, a fantzia s az lom rtegeit. 

   Szemlyes rdekessge, hogy ebben jtszottam elszr az akkor mg Egri Bbegyttes nev trsulatban.





   z, a nagy varzsl. A nagy klasszikus nem messen egyszer. Itt is kavarog a valsg, a kpzelet s az lom. A feljtott sznpad segtett a megvalstsban. Most tudtunk elszr rptetplyt hasznlni. Most tnyleg replt minden.




 

Az imnt emltett mindhrom eladst Demeter Zsuzsa rendezte.
   A tervezs mellett els hivatsos sajt rendezsem a Dibl kirlyfi volt, Holls Rbert dramaturg bravros munkja a szveg. Nem vletlenl tartottk igazi Mra szakrtnek. A vlasztott megolds elnye az volt, hogy knnyen mozgathat, kis helyen eladhat. Ez is tlhaladta a 150 eladst.





   Egyik kedvenc munkm A kk csodatorta. A rendezs s a tervezs is rm volt. Kedvelte az egsz trsulat.

      






 

Nagyon j kapcsolatot sikerlt kialaktani a Muszty-Dobay hzasprral, akik a darab ri s zeneszerzi. Azta is szvesen hallgatjuk a darab dalait. Az egyik vidki iskoltl a szereplk igazi kk tortt kaptak ajndkba.
   Kippkopp karcsonya utols rendezsem volt a Harlekinben.




 




 

A munka nehzsgt az adta, hogy az eredeti trtnetnek igen kevs szvege van. gy aztn a f hangslyt a jtkra kellett fektetni. A hrom rutinos sznsz, Boda Katalin, Darczi Ilona s Lzr Attila munkja tetszett Mark Veroniknak a szerznek, aki nagy rmnkre elfogadta meghvsunkat.

* Hozzszls: Erzsikvel, mestersgk nagymesterei !!! Varrn Tabdy Marika

 

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 18. rsz 2013.03.13.

HARLEKIN BBSZNHZ - A GRDONYI GZA SZNHZ TAGOZATA

   1985. janur 1-jtl befogad sznhz lett az egri, trsulat nlkl, nll bemutat joggal, Szikora Jnos vezetsvel, s ennek lett tagozata a Harlekin Bbsznhz.
     Lovasy Lszl s Lovasyn Stuth Erzsbet a kezdetektl ott voltak.

Bevezetsknt szemlyes trtnetkrl annyit, hogy 2000-ben szakmai ellenttek miatt eljttek, hat s fl vig otthon csinltak egy vllalkozst, a Bbstdi Bt-t s dolgoztak mindenfel, a budapesti Kolibri Bbsznhznak, Szombathelyre, Gyrbe, nagysznhzaknak is, pldul Nyregyhzn, majd Lengyel Pl visszahvta ket s a nyugdj eltt mg t vig dolgoztak a Harlekinben. Ma jra csak a vllalkozs van, legutbb a Babszem Jank Gyermeksznhz s a Grdonyi Gza Sznhz egyttmkdsben szletett gimese cm produkci fzdik a nevkhz, de azt mondjk, az elmlt hrom vben szletett kt unokjukat nem adnk egyetlen sznhzrt sem. A 2000 eltt trtntekrl mesljenek k maguk!


I. Lovasyn Stuth Erzsbet

   Azt, hogy a Bbsznhz ltrejtt, hossz ideig tart amatr lt elzte meg. Hsz vig mkdtt az orszgosan elismert bbegyttes. Kivl egyttes oklevelekkel rendelkeztnk, akrmilyen fesztivlra mentnk, djjal, oklevllel jttnk vissza.




 

 

 

Szkek voltak mr neknk az adott keretek. Az volt az lmunk, hogy egyszer majd ebbl is lnk. 1985.janur 15-vel a Grdonyi Gza Sznhz tagozataknt megalakulhatott a Harlekin Bbsznhz. Mvszeti vezet: Demeter Zsuzsa, bbsznszek: Balog gnes, Golen Mria, Havasi Gyrgy, Kis rpd, Stuth Zsuzsa, Tth Erzsbet, mhely: Lnrt Andrs, Lovasy Lszl, Lovasyn Stuth Erzsbet, mszak: Tth kos, adminisztrtor: Lnrtn Jutka.

Nagy igny volt arra, hogy a kicsiknek is legyen egy sznhz, rendszeres eladsok. Nem is volt hossz vekig problmnk a szervezssel. Azrt sem, mert nagyon j darabokat csinltunk. Azt az idszakot mg lek, nem fogom elfelejteni s llthatom, hogy a 12 tag kzl senki sem. Eltte, amatrknt minden szabadidnket tltttk ezzel, s most egyszerre napi 8 rban csinlhattuk azt, amit szerettnk - valami fantasztikus dolog volt. A fld fltt jrtunk fl mterrel. Sajt pnzbl egyenruht varrattunk magunknak, mindenkinek farmer kertsznadrgja volt, a Bbsznhz pedig fellp ruhaknt plkat vsrolt hozz s mindenki ezt viselte, emblmval. jjel-nappal bent voltunk. A sznszeknek kzben ktelez volt iskolba is jrni. Bbsznsz kpz stdit vgeztek itt Egerben, kihelyezett tagozaton. A fiskola tanrai adtk az elmleti rkat s Pestrl jttek rendezk, bbsznszek a gyakorlati rszt oktatni. Ez kt vig ment gy, azalatt vagy prbltak vagy eladson voltak vagy iskolban, de mindenki rmmel csinlta. A premierek utn mindig volt egy buli, ahol mindenki mindenkit megajndkozott. A legelfoglaltabb ember is megsttte a stemnyt vagy ksztett valami klnleges telt, nagyon sszeszokott, szk barti trsasg volt – taln tlsgosan is zrt kr. De mindig meghvtuk azokat is, akik amatr korunkban brmikor jtszottak velnk, igyekeztnk tartani a kapcsolatot. Az munkjuk is benne van, hogy ma ltezik a bbsznhz.



Kzpen Demeter Zsuzsa, jobbra Lovasyn Stuth Erzsbet

  Sokat jrtunk vsrolni. Ha kerestnk valamilyen anyagot, megkrdeztk, oda kell-e. Ismertek bennnket, hiszen egriek vagyunk, mindenki tudta, hol dolgozunk. Volt, hogy lehozta Pestrl a mterrus az anyagot, hogy neknk ne kelljen utazni. Ha bementnk az akkor mg ltez textil nagykereskedsbe,  egy mter anyagot, felet is adtak minden tovbbi nlkl. Eger imdta, hogy vgre van jra nll sznhza s bbsznhza.
   Jttek a bemutatk. Egy vben hrom ltalban, esetleg ngy. Ezeket igyekeztnk igazn ltvnyoss tenni.

 Van egy nszorgalombl vezetett knyvem, mikor volt a bemutat, ki rendezte, tervezte, miket ksztettnk hozz s mibl hny darabot s a kritikk is, sorban. 
  Az vodsokat nneplbe ltztetve hoztk sznhzba. Benne volt a szlkben, pedaggusokban is, hogy megtantsk a gyereknek, ha sznhza megy, illik felltzni.
   Az els a Csipkerzsika volt. Mindenki dolgozott benne, aki csak lt. Sok nehzsget kellett thidalni, hiszen csak az amatr felszerelsnk llt rendelkezsre. Fnktl, sznsztl adminisztrtorig mindenki a fedlzeten volt, nha jszakig. Tbb mint 150 eladst rt meg. Beutaztuk vele szinte az egsz orszgot. Rendez: Demeter Zsuzsa, tervez: Lovasy Lszl.




Formabont volt a sznpadi megjelense. Az akkori sznpad elg magas volt s egyenes a nztr, nem igazn jl lttak a gyerekek, ezrt sok olyan jtkot csinltunk, amelyben ha nem is elsnek Magyarorszgon, de igencsak az elsk kztt ltszdtak a  sznszek. Ma mr szinte elkpzelhetetlen, hogy ne gy legyen. Amikor a Hfehrkvel voltunk egy fesztivlon, akkor ezt mg ott kifogsoltk „Mirt ltom n a sznsz arct a bbuk fltt? Ez illzirombol.” A gyermekeknek nem volt az, k elfogadtk. A rendezs maga kihasznlta ezt a helyzetet, mikzben a bbok jtszottak, kzben flttk a sznszek kzt is volt kapcsolat.



A Hfehrkben volt egy jelent, ami fltt sokat vitatkoztak, de n azt mondtam, hogy j – a gyerekek megrtik. Meghal Hfehrknek az anyukja s ezt gy jtszatta el, gy rendezte meg Holls Laci, hogy volt egy nagy fekete lepel, ezst dsztssel mint a ravatalozban, azt letertettk szpen a fldre s a sznszn, aki jtszotta, kihozta a marionett figurt, beletekerte, rhajtogatta s elvitte htra. Volt egy anyuka, aki elads utn odajtt hozznk s azt mondta, nagyon boldog hogy ez a jelenet ilyen volt, mert nemrgen halt meg a nagymama s szerinte most rtette meg a kislny, milyen a hall.

 Az gigr fa (rendezte: Holls R. Lszl, tervezte: Lovasy Lszl) bbjai gy voltak kitallva, hogy kopjafkra hasonltottak, ni s frfi kopjafk, kicsit talaktva. A darab mesje s zenje Tolcsvay Bla munkja, aki az eladsban is rszt vett. A prbk sznetben – pihentetknt - elmeslte az erdlyi gyjtmunka humoros trtneteit is.



A Fram nagyon emlkezetes darab.



 


Gynyr a mese s megismertnk egy csods alkot prost.  Adela Moldovan s Gregorian Eustatiu rkre megmarad emlkezetnkben s a szvnkben.


 

A darab prbi eltt Adela tartott marionett mozgatsi kurzust. Nem vletlenl Eurpa egyik legnagyobb marionett jtkosa, igazi csodkat lttunk.  Gregorian rszt vett a bbok dsztsben. Nem beszljk egyms nyelvt, mgis zkkenmentes volt a munka. Tndri, csodlatos ember volt, mindenki szerette. Hozznk, a mhelybe gy lehetett bejutni, hogy a gyermekknyvtr eltt kellett elmenni. A knyvtrosoknak is nagyon tetszett a kedves bcsika, megtanultak romnul ksznni neki, pedig magyarul viszonozni. gy szeretett dolgozni, hogy mindig fejezte be a bboknak az arct. Meg kellett csinlni az egszet a rajza szerint, de az arcfestshez, szj, szem, ahhoz ragaszkodott, hogy csinlja. Rengeteg minden sszegyjttt kis „vackunk” volt egy nagy fikban, gombok, szemnek, ennek-annak valk, mindig figyeltk t, hol tart, mit csinl s adtuk oda, amire szksge volt. Tlnk Marosvsrhelyre ment s ott is mutogatta a ktnyt, amit ajndkba kapott tlnk Harlekin emblmval. Textilfilccel mindenki rrta a nevt. Mondtuk, ezt azrt adjuk, hogy akrhova megy dolgozni, mi mindig vele legynk.

2000-ig egytt dolgozhattunk olyan emberekkel, mint Ks Ivn, Orosz Klaudia, Holls R. Lszl, aki els darabjainkat rendezte s Prgban vgzett bbrendez szakon. Ksbb plyaelhagy lett, de nlunk minden darabja nagy siker volt. Nagyon szerettk azt, ahogyan  gondolkodott. hozta ide Tolcsvaykat, a Csipkerzsika zenjt Tolcsvay Lszl szerezte, az gigr ft  Tolcsvay Bla – is jtszotta.
  Szerettem, amikor – klnsen az Orosz Klaudia tervezte mesedaraboknl (Kt jvorfcska, A kis boszorkny) - flment a fggny s mg csak a sznpadkpet lttk a gyermekek, mgis elkezdtek tapsolni. Mondtam mindig a kollgknak, hogy na, ezt a tapsot kaptuk mi, a ksztk. Most mr jhetnek k is, de az els taps a mink. n azt mondom, ahhoz, hogy kzpiskols, majd felntt korban jrjon valaki sznhzba, mr vodsknt kell kezdeni megszerettetni vele, a bbsznhzban, olyanokat mutatva, hogy a szja ttva maradjon.
   J volt a viszonyunk a nagysznhzi sznszekkel is, akiket Gali Lszl hozott, sok fiatalt, soknak volt gyermeke is. Jrtak a bbsznhzba. Kzs darabunk is volt Gali Lszl rendezsben.
   A tagozati ltnek voltak nehzsgei is. Sokszor nem volt pnz, nem tudtunk elmenni vsrolni. Hiba volt elklntett kltsgvetsnk a sznhzin bell, mgis volt olyan, hogy nem tudtunk hozzjutni a pnzhez. Ezrt hivatsos korunkban is elfordult, hogy az anyagokat Demeter Zsuzsa otthoni, sajt pnzbl s a mi sajt pnznkbl ellegezve vsroltuk, mert szortott az id. Ez akkor biztosan nagyon bosszantott, de mr messze van s mivel imdtuk csinlni, „nem szmtott”.
   Demeter Zsuzsa nlkl soha nem lett volna sem Egri Bbsznpad, sem Harlekin Bbsznhz. 1964-ben kltztt haza Hortrl, ahol npmvel volt s ott vezetett egy bbcsoportot, amivel djat is nyertek. Frjhez ment, de gy rezte, bb nlkl nem let az let s elkezdte szervezni a kzpiskols csapatot, ebbl alakult az Egri Bbsznpad, majd fenntart s nvvlts utn a Harlekin.

 

Mindenki Zsuzsnak ksznhetett, tle tanult mindent, amit tudott. n magam is - kzpiskols, elss voltam, amikor jelentkeztem a bbszakkrbe - tle tanultam elsdlegesen bbot kszteni. Ksbb persze a sajt tapasztalataimon, nha sajt kromon, a fesztivlokon, ahol prbltunk nem csak nzni, ltni is.
   Amatr korunkban, Algriban, Tunziban jrtunk egy hnapig tart turnn.

Tunziba hivatsosknt is eljutottunk, Finnorszgba is.

De leggyakrabban Romniba. A marosvsrhelyi bbsznhzzal volt csereprogramunk, egyik vben mi lttuk vendgl tlk a magyar tagozatot, msikban a romnt, a harmadikban pedig mi mentnk. Zsuzsa rendezett is mindkt tagozatnl.
   Kt emlkezetes felntt eladst is szeretnk megemlteni. Mindkettt Lengyel Pl rendezte. Az egyik Shakespeare Vzkereszt vagy amit akartok cm darabjnak adaptcija, amely a Budapesten megrendezett UNIMA  (a Bbmvszek Nemzetkzi Szvetsge) vilgfesztivlra kszlt s diplomt is kapott.



                                                                                                      Juhsz Ferenc rsa

 A msik a Szamrtestamentum. A knnyed, kacagtat npi humor mindig nyer. Majdnem minden etd ms technikval kszlt – tervez: Kos Ivn s Lovasy Lszl -, hiszen mindegyiknek sajtos a vilga. Nem vletlen az elnyert UNIMA diploma.

* Hozzszls:
- ......Laci! Erzs! ...A kk csodatorta, Szamrtestamentum, gigr fa!... Nagyszer dolog ez! Boda Kata

 

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 17. rsz 2013.02.25.


JRA CSONGOR VAGYOK - BESZLGETS BAL JZSEF RENDEZVEL, AZ 1985-S CSONGOR S   TNDE CMSZEREPLJVEL

 A sorozat elz rszben rszleteket mutattam az elads foti alapjn kszlt, keresztmetszet ad kpes fzetbl s Szikora Jnos rendez ehhez rt bevezetjt is olvashattk. Azt megelzen pedig felidztk a Sznhz cm folyirat korabeli kritikjt, amely szba kerlt a most olvashat beszlgetsben is.

 

Hogyan lett az egyik cmszerepl?

   Mint minden az letben, vletlen volt ez is. Az elzmnye, hogy Szikora Jnos igazgat felkrte Zsmbki Gbort, csinljanak egy produkcit Egerben, a Katona Jzsef Sznhz mvszeivel. Zsmbki Pirandello: Az ember az llat s az erny cm darabjt vlasztotta. 1985 mrciusban mutattuk be, lett belle egy brletsorozat, 25 eladssal, utna kerlt a Katonba. Benedek Mikls, Csonka Ibolya, jlaki Dnes, Hollsi Frigyes, Szacsvay Lszl, Csoms Mari s kt vgzs, gyakorlatt tlt fiskolai hallgat, Vajdai Vilmos s n voltunk benne.
   Nagyon szerettnk Egerben lenni. Akkor mr Szikora forgatta fejben a Csongor s Tndt s valamirt gy dnttt, hogy ezt a szerepet nekem adja, noha eredetileg Cserhalmi Gyrggyel kpzelte el. Egy elads utn, amikor elmentnk vacsorzni, ott ltnk egy asztalnl, majd flrehvott s megkrdezte: Lenne kedved a Csongorhoz?

Mit lehetett rezni a vrosban, a kznsg hogyan viszonyult a sznhzhoz, milyen hangulat volt?

   A Pirandello darab idejn mg  nehz volt sztvlasztani, hogy ha ennyi vlogatott, nagynev sznsz idejn nekik szl-e az rm vagy pedig a szlet flben lv sznhznak. A Csongor s Tnde alatt mr jobban le lehetett mrni, hogy a kznsg hogyan viszonyul az lland eladsokhoz. Nagyon szerettek bennnket.

A kt produkci hangulatban nagyon klnbztt egymstl.

   Az „Ember az llat s az erny” egy nagy kacags volt, a Csongor pedig bombasztikus mese - kpileg is. Nehz lett volna nem szeretni. Lement belle a szria, akkor Szolnokra vittk t az eladst. n meg oda szerzdtem, mint vgzett, kezd diploms sznsz. Ott nem lehetett gy bepteni a sznpadot mint Egerben, ahol egy htig tartott ez a munka s nem volt szempont, hogy ms eladsok miatt gyorsan bonthat legyen a sznpadkp. Ezrt pldul igazi fkat hoztak az erdbl s ngy teheraut homokkal szrtk fl a lejtt.

A Sznhz cm folyirat korbeli kritikjban Remnyi Jzsef Tamstl ezeket olvashatjuk: „Az egri sznpad is mintha sokszorosra tgulna: rengeteg erd, pusztasg, romok kpt adja, a ds vegetcit s az enyszett. De semmi festett mas; itt az elemekkel, trgyakkal meg kell kzdenik a jtszknak. A teret vastagon homok bortja, szrdik, szllong a por, futni, lbalni, vonszoldni nehz benne….…a rendkvl nehz szveget rendkvl rosszul rteni. Szikora nem szavaltat, hanem mozgs kzben, httal a publikumnak vagy pp hason fekve, fra „aggatva" kell a sznsznek szlnia.”

   Izgalmas volt ilyen sznpadi krlmnyek kztt jtszani, a bokig r homokban meztlb menni (technikailag nem kedvezett, hogy szllt a por, locsolni is kellett a homokot), az rzet nagyon j volt. A dszlettel nem kzdttnk annyit, mint a beszddel. Nehezen mondhat szveg egy nehezen bebeszlhet trben. Ez a csoda dszlet – hrom sor lombos fval - nem kedvez a nem kznsg fel fordul, flig httal val szvegmondsnak, mert elnyeli a hangot. De az, hogy fekve, flig fekve… Persze, ezek egy vgzs sznihallgat problmi voltak. Eszenyi Enik, Kiss Mari, vagy a Miskolcrl jtt Polgr Gza nagyon szpen beszltek. Nekem nincs igazn ers hangom. Ha nem szemben lltam a nztrrel, lehettek gondok. Ma szenvedek n is, ha egy gyenge hang sznsszel dolgozom, munkm fele arrl szl, hogy pozciba rakjam a sznpadon, hogy halljk.

„……Mgsem lenne mltnyos a fanyalg jelzket hosszan sorolni, hiszen lland trsulat hjn a tbb sznhzbl verbuvldott vendggrda mindvgig csak mozaikszer prbafolyamatban vehetett rszt.”

  Tnyleg nem volt rendes prbafolyamat, mert t helyrl (Szolnok, Miskolc, Madch Sznhz, Vgsznhz s a Fiskola) jtt ssze a csapat. Nagyon nehz volt egyeztetni, 3-4 napra jttnk Egerbe, reggel-este st jjel is prbltunk, aztn lelltunk, majd jra. Volt egy szomor eset is, Zala Mrk, aki Balgt jtszotta, a prbk idejn halt meg, Tardy Balzs vette t a szerepet. Valban fragmentumokbl llt ssze a prbaid, de mindenkinek nagy lmny volt, nagyon szerettk csinlni..

„Szikora Jnos megoldotta azt is, hogy a m jzantan hipnotikus hatsa teljessgben rvnyesljn……….figurinak szorongsa legtbbszr nem a bezrt, hanem a bolyong, tancstalan ember.”

   Amikor egy eladst megnznk, brmelyik sznhzban, brmelyik eladst, a legels benyoms, ami lejn a sznpadrl, hogy ki lehet a rendez. Brmilyen mhz nyl, elssorban nmagbl ad egy darabot. Nincs, aki eltartva magtl az anyagot, neutrlisan le tudna bonyoltani egy eladst. Szikora Jnos a mai napig egy keres ember. Ma mskppen mint annak idejn, de valban filozofikus, nmagt keres ember volt mr akkor is s ezt nagyon pontosan tudta a sznpadra flrakni, nagyszabs „operai” kpekben – nem vletlenl Richard Strauss zenjt hasznlta ksrzennek.

A msik cmszerepl Eszenyi Enik volt. Kettejkrl ezt rta a kritika: „Eszenyi Enik mesterklt rebegs nlkl trkeny, vrtelen, mgsem lettelen Tnde; Bal Jzsef Csongorja a sors dolgaiba mg mindig be nem avatott fiatalember mltatlankodsval forog a vilgban.”

   Enikvel nagyon szerettem jtszani. Nem csak szakmailag. rettebb, tapasztaltabb volt. Gyakorlott s gyakorlatias sznszn. n inkbb rzelmes, romantikus, vak klykkutya-mdon lteztem a sznpadon. jelen volt, tudatban volt mindennek. A mai napig tudatos, pontos sznszn. Mai fejemmel, ha olvasom, a „Minden orszgot bejrtam, minden messze tartomnyt…” monolg nagyon ersen meghatrozza Csongor pozcijt. a derekn van az letnek, minden tapasztalatval egytt. Ehhez kpest sztereotpia, hogy mindig fiatal fikkal jtszatjk. Az eredeti elgondols, Cserhalmi Gyrgy kifejezetten jobb vlaszts lett volna... Mai olvasatomnak jobban megfel mint n. n akkoriban valban ilyen voltam: mltatlankodtam, nem rtettem dolgokat, puffogtam. Valsznleg sok mondat hiteltelenl hangzott a szmbl. A szvem vitt, nem az eszem. Mrpedig Csongornak, amikor lel s azt mondja, idig eljutottam, de most hogyan tovbb, nem rzelmi szempontok alapjn kellene dntenie. Azutn persze megpillantja Tndt…
   Mr nem jtszom, mert nem sikerlt olyan sznsznek lennem, akit elvrtam magamtl. Flfedeztem sajt korltaimat. Pontosabban: a korltaim felfedeztettk velem, hogy irrelis lmokat kergetek.

1985-tl mig milyen kapcsolata volt Egerrel?

   A 2000-es  vek elejn Csizmadia Tibor hvott rendezni ktszer is egyms utn. Igazbl hromszor, mert A legkisebbik boszorknyt elszr nyron, az rsek kertben csinltuk meg, hatalmas bbokkal, glyalbakkal s miutn meglepen nagy sikere volt, bekerlt a nagysznhzba, ahol jra kellett rendezni. A szvem cscske volt. Eltte pedig egy Tennessee Williams darabot - Macska a forr bdogtetn - rendeztem itt. Az is nagyon lmny volt,  nagy tallkozs a sznszekkel s a vrossal is jra. 
   Hrom vvel ezeltt Lengyel Pl keresett meg, hogy rendezzek egy bbeladst, nagyon nehezen tudott rvenni, de rlk, hogy vgl sikerlt.
   A legutbbi idben a Harlekin Bbsznhz megbzott igazgatja voltam. Majd kirtak egy plyzatot, s a fenntart gy dnttt, nem annak adja a feladatot, akit felkrt arra, hogy rakjon ssze egy vadot s rakjon ssze egy trsulatot.

A jv?

   A „csongori” dntsek azt hiszem, egy frfi letben olyan tz vente eljnnek. letemben most ppen az aktulis helyzet az, hogy jra Csongor vagyok. Elttem van legalbb hrom klnbz t, ezek kztt kell dntenem. Sajnlom, hogy Egerrel megszakad a kapcsolat, Sok vrosban ltem, dolgoztam, Kecskemttl Szegedig, Zalaegerszegtl Debrecenig, Nyregyhzig, de sehol sem reztem ilyen jl magam, ilyen magtl rtetden itthon. Mindenhol lehet tallni okot, szpsget, de itt nem kellett keresnem sem. Nota bene, nem adta knnyen magt a vros, de rad belle valami rezgs, ami nagyon harmonizl az enymmel. El tudtam volna kpzelni, hogy letem nagyrszt itt tltm el, valban gy, hogy minden egyb elfoglaltsgot kizrok, nem mentem volna vendgrendezni sem, s ezt mindenfle ldozat hozatali rzs nlkl. El tudtam volna kpzelni…



Jelenet s dszletfot: Khiidi Imre

* Ezt az rst kzlte a polusonline.com is.
 

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 16. rsz 2013.02.12.

A sorozat 14-15. rszben az 1985-s Csongor s Tnde korabeli, a Sznhz cm foyliratban megjelent kritikjt idztk. Az elads (fekete-fehr) fotibl kszlt egy keresztmetszetet ad kpes fzet, ehhez Szikora Jnos rendez rt bevezett, amelyet itt olvashatnak - s a kpekbl is lthatnak nhnyat. A 17. rszben pedig beszlgets kvetkezik Bal Jzseffel,aki Csongor szerept alaktotta.


Ezerkilencszznyolcvant ks szn kis alkalmi trsulat verbuvldott Egerben. Az munkjuk nyomait rzik ezek a kpek. Mr amit megrizhet egyltaln a fnykp. Persze mindig ezt szoktuk mondani: a sznhz l varzslatt gysem lehet semmifle technikai berendezssel visszaadni. Hinyos s szegnyes csontvz a film, a rdi, a videofelvtel, tredkes morzsk a fotk, s mgis, neknk szksgnk van ezekre a csontvzakra. Mirt? Taln mert minden, ami tn, nyomot szeretne hagyni. De micsoda tvolsg feszl testnk valsga s jelenltnk szthullajtott cserepei kztt! Tudjuk, ha nem maradtak volna csontvzak, ha nem rizte volna meg lpseik nyomt a megkvesedett anyag, sohasem lehetne kpzetnk arrl, hogyan nztek ki az shllk, srknyok vagy az skor egyb szrnyetegei. gy bontakozhat ki az ember fejben valami olyasminek a kpe, amit maga sosem ltott s ezt mgis valsgnak hiszi. Nem zavartatja magt attl, hogy a csontvz alapjn elkpzelt szrnyeteg ersen klnbzik a szrnyetegtl magtl. De ez taln mr nem is rdekes. Az emberisg emlkezete kpzeletvel teremti jra nyomaibl a mlt valsgt. E tekintetben kiadvnyunk clja sem ms, mint hozzsegteni az olvast, hogy kialakuljon benne egy kp arrl a „Csongor s Tnde” eladsrl, amelyet ez a maroknyi ember elkpzelt, tlt s megteremtett Egerben.

Ms az egri Csongor mint a romantikus kzfelfogs rvalnyhajasra egyszerstett tndrmesje. Ms az a Vrsmarty kp, amely az irodalmi szveg nyomaibl bennnk kialakult. Ez nem a XIX. szzad, ez a kzpkor s a mg rgebbi pogny vszzadok. A drma szvege nemcsak a reformkorral, hanem annak a rgi, kegyetlen, dmonikus valsgnak az emlkeivel is tartja eleven kapcsolatt, amelybl vszzadokkal korbban Bosch s Grnewald mertettk vzijuk ihlett. Milyen is ht akkor az a vilg, ahol a Csongor s Tnde jtszdik? Hol van a helyes kapcsolat a talaj s a rajta jr ember lmai kztt?
   E krdsre adott vlaszunk nttte sznpadi formba a klt szvegt. Egyszerre lenni valsgosnak s elvontnak! Ezt a clt szolgltk a dszlet igazi fi, lombjai s ezrt lebegtek az igazi homokon is talajtalanul a figurk, ezoterikus, korokat s stlusokat pp csak a felleten rint kosztmjeikben. gy bomlott ki l gesztusok, formk s a nyelv lelkezsbl a trtnet, amelyet most a sorba rendezett fnykpek s szvegek ksrelnek meg felidzni. s mikzben nincs e fzetben egyetlen sor, egyetlen kp, amely ne a SZNHZ-rl szlna, mi, akik csinltuk ezt, tudjuk, hogy az erdt lebontottk, a hangunk elszllt s az a sznhz mr rkre elveszett.
  Nem szletett mg olyan berendezs, amely kpes volna a maga tkletes srsgben megrkteni jelenltnk minden pillanatt. Szerencsnkre. Mert ami kt rgzthet pillanat kz esik, ott kezddik v a l a m i, amirt mi itt voltunk egykor.
                                                                                                     Szikora Jnos      













 

 

 

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 15. rsz 2013.02.05.

A Csongor s Tnde Egerben - folytats

  1985. december 14-n Szikora Jnos rendezsben mutatta be a sznhz Vrsmarty Mihly Csongor s Tnde cm sznjtkt, miutn elzleg janur 1-jtl megszntettk a Grdonyi Gza Sznhz Miskolci Nemzeti Sznhzzal val sszevonst s befogad intzmny lett az egri, trsulat nlkl, de nll bemutat joggal, az vezetsvel. Mivel a sznhzakban kt naptri vet rint peridusokban gondolkodnak, ennek az vnek az els fele egy (br csonka) vad volt. 1985/86 – az els teljes vad Szikora Jnos igazgatsga alatt. Az elads hatalmas visszhangot keltett s azta is emblematikusnak szmt. A sorozat elz rszben elolvashattk a Sznhz cm folyirat korabeli kritikjnak els rszt, most pedig itt a folytats.
  Felhvom a figyelmet a cikk utols bekezdsre, amelynek tansga szerint  a sznhz sorsa akkoriban mg egyltaln nem volt bizonyosan eldnttt.

Remnyi Jzsef Tams: "BOLDOGSGBA ELTEMETVE"
A Csongor s Tnde Egerben - 2.

   Szikora Csongor s Tndje az „rett" korba lp frfi szmvetse. A kitnen sszelltott s illusztrlt msorfzet, Kozma Gyrgy szerkesztsben, joggal idzi az Isteni sznjtk kezd sorait; az egri sznpadon nem a szentivnji kprzatok srjt lthatjuk, hanem a mlysge persze a ktfle felfogsnak egyformn lehetne, csakhogy - az egri produkci bizonytja - Vrsmarty mvnek letre keltshez az utbbi alkalmasabb.
   Mind ez idig nem gy volt: hlsabbnak l t s z o t t Tamsi ronba oltott Shakespeare-t jtszani, mint rtelmezni a szveg klti kpeit. Ezek a kpek „sajnos" nagyon szpek, mintha funkcijuk csupn a flek gynyrkdtetse volna. Pedig nem az. Amikor Csongor Tndrl, Tndhez beszl, szvege nem szvirgos udvarls, hanem egy-egy vilgllapot rnyalt kifejtse. Ha ezek a szavak nem kerlnek szituciba, nem tmogatja meg ket pontos ritmusban sznpadi akci s ltvny, hasztalan rplnek el, marad csupn a szerz seregnyi dramaturgiai gyetlensge. A hrom vndor monolgja pldul az eladsok nagy zkkenje. Hogyan is szoktuk meg? Ezek az allegorikus figurk a darab elejn egyszer csak elttnk teremnek, elszavaljk nzeteiket az lmok hibavalsgrl, majd a finl eltt visszatrnek, hogy szmot adjanak a hvsgos fldi clok csdjrl. A nz elgttellel s nmi trelmetlensggel hallgatja, amit mr amgy is tud: a pnz, a hatalom, a medd sz mit sem r. Szikornl ellenben a hrom figurnak sorsa van, s e sorsoknak ttje. Mindhrman munklkod emberek, a pnz, a hatalom, a tudomny jegyben. Vndorok valban, akik megpihennek a ktnl, a „jvend vizbl" mertenek, isznak belle, tisztlkodnak. S amikor visszatrnek majd, kudarcukat bevallani, a rendez eljtszatja pusztulsukat. Mert a megjelentett Hall iszonyata s elfogadsa, a hrom ember sajt drmja elkszti, flersti Csongor s Tnde zr dialgust (Csongor: „Mondd ki btran, s ne kssl / Megnyugtatni lelkemet. / Mondj hallt rm, s ajkaidrl / Azt rm lesz elfogadnom." Tnde: „A hall nem bntetse f Annak, aki halni vgy. Vrj egybre, s va vlassz, / Mert vlasztanod szabad."). Nagy kr, hogy a hrom sznsz alig l a rendez adta lehetsgekkel, szntelenl, a rgi felfogsban monologizlnak.
   Egerben az j sem pusztn arra szolgl, hogy operai hkuszpkuszokkal kizze Tndt „a Paradicsombl". Egyrszt az a „szegny bs asszony" , „furcsa lmokkal", akinek Ilma ltja. A teremts szomorsgval, az sesendsggel. Msrszt kitntetett pillanatot teremt a cselekmny menetben, meglltja azt mrcjvel mrve parnyi gyek makacs krforgst, s nagyobb tvlatokban jrafogalmazza az addig ltottakat. Az elads egyik legfeszltebb mozzanata ez; Bajcsay Mria egyszerre mltsgteljes s lebegtetett figurt jtszik, nneplyes, de befel figyel, kristlytiszta szvegmondssal.
   A zrjelenetet mr Vall is idzjelbe tette annak idejn, a boldog vg tabljrl eltntetve Tndt: tn csak lom volt a beteljesls, a kzdelem vget nem r. Szikora tovbblp ennl, a darab szellemben. Nem vonja ktsgbe a boldog tallkozs vigasztal erejt, de nem engedi feledni „elmlt napok keservt", mely - Tnde jvendl bcsszavai szerint „Boldogsgba eltemetve, / Mint regnyben csoda / Vissza fog mosolygani". s nem andalodik el a nevezetes zrsor szpsgn - „bren maga van csak az egy szerelem" -, hiszen hseink rideg, szomor s gyszos gbolt alatt tallnak egymsnl menedket. Ezrt e szakaszt Ledr, a sodrd, szinte ntudatlan llek ddolja el neknk. majdani htkznapok fldi jzansgt pedig a rgi plet romjai fltt megjelen laksmakett jelzi. (Okkal, br az addig hasznlt sznpadi elemeket nmileg tlcifrzva hasznlta fl jra Szikora nhny vvel korbbi tlett: a Joyce Ulyssesbl ksztett monodrmban [ P e n elop] analg mdon jelenik meg s g le vgl a babahz.)
   A sznszi teljestmnyekrl rszletesebben szlni hltlan feladat. Tbbsgk elmarad Szikora elkpzelseitl: nem az eredmnyt ltom, hanem azt, hogy mit szeretne jtszatni a rendez. Ennl nagyobb baj, hogy a rendkvl nehz szveget rendkvl rosszul rteni. Szikora nem szavaltat, hanem mozgs kzben, httal a publikumnak vagy pp hason fekve, fra „aggatva" kell a sznsznek szlnia, s bizony a gyatra artikulci vgkpp megbosszulja magt. Mgsem lenne mltnyos a fanyalg jelzket hosszan sorolni, hiszen lland trsulat hjn a tbb sznhzbl verbuvldott vendggrda mindvgig csak mozaikszer prbafolyamatban vehetett rszt. gy teht inkbb azt illik szrevennnk, milyen mrtktartan, ugyanakkor roppant energival, sszehangoltan viszi sznre az rdgfiakat Mucsi Zoltn, Mszros Istvn s Tth Jzsef; mennyi rdes fjdalmat kpes hordozni Mirigy szerepben Slyom Kati; mennyi ttova embersget sugroz Ilma - Balga kettsben Kiss Mari s Tardy Balzs. Eszenyi Enik mesterklt rebegs nlkl trkeny, vrtelen, mgsem lettelen Tnde; Bal Jzsef Csongorja a sors dolgaiba mg mindig be nem avatott fiatalember mltatlankodsval forog a vilgban.
   Az egri Grdonyi Gza Sznhznak, a produkci horderejt tekintve, mintha trsulata lett volna. Azaz: lehetett volna. Mert gy hrlik, Egerben mgsem lesz nll sznhz. Kr. rm volt ott nznek lenni.
 

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 14. rsz 2013.01.27.

   1985-ben megszntettk a Grdonyi Gza Sznhz Miskolci Nemzeti Sznhzzal val sszevonst. Janur 1-jtl befogad intzmny lett az egri, trsulat nlkl, de nll bemutat joggal, Szikora Jnos vezetsvel. Mivel a sznhzakban kt naptri vet rint peridusokban gondolkodnak, ennek az vnek az els fele egy (br csonka) vad volt. 1985/86 – az els teljes vad Szikora Jnos igazgatsga alatt.
 

 1985. december 14-n az rendezsben mutatta be a sznhz Vrsmarty Mihly Csongor s Tnde cm sznjtkt. Ez az elads hatalmas visszhangot keltett s azta is emblematikusnak szmt. Olvassuk el a Sznhz cm folyirat korabeli kritikjt, amelyet majd egy Bal Jzseffel, az elads Csongorval kszlt beszlgets is kvet, amelyben tbbek kztt errl a kritikrl is szt ejtettnk!
   Mr most felhvom a figyelmet a cikk utols bekezdsre, amelynek tansga szerint  a sznhz sorsa akkoriban mg egyltaln nem volt bizonyosan eldnttt.
    Mieltt elkezdennk, ismerkedjnk meg mg a teljes szereposztsal:
 
Csongor: Bal Jzsef f. h
Tnde: Eszenyi Enik
Mirigy: Slyom Kati
Ilma: Kiss Mari
Balga: Tardy Balzs
Kurrah: Mucsi Zoltn
Berreh: Mszros Istvn
Duzzog: Tth Jzsef
Ledr: Leviczky Klra
j: Bajcsay Mria
Kalmr: Csap Jnos
Tuds: Philippovich Tams
Fejedelem: Polgr Gza

 

Remnyi Jzsef Tams

"BOLDOGSGBA ELTEMETVE"
A Csongor s Tnde Egerben - 1.

 

   Taln nem kortrsi elfogultsg mondatja: Vrsmarty Mihly mve, msfl vszzad alatt elszr, egy 1970-es vekben kiforrott mvsznemzedk jvoltbl tallta meg helyt a magyar sznpadon. A nagy vilggseken tli id rezigncija, a meskhez, lmokhoz val viszonyunk trtkeldse, posztmodern rzkenysg kellett hhoz, hogy a jtszhatatlannak tlt, mgis ezerszer jtszott darab valban letre keljen.
   1974-ben Vall Pter veszprmi rendezse kibontotta a Csongor s Tnde letfilozfijt, anlkl, hogy "szavalatokra" hagyatkozott volna, elhrtotta a mzelg tndrieskedst, kiiktatta a npiesked hancrozst. lomvilg helyett az lmok racionlis, mgsem gyngdtelen magyarzatt adta. Most pedig, Egerben, Szikora Jnos megoldotta azt is, hogy a m jzantan hipnotikus hatsa teljessgben rvnyesljn. Ehhez olyan mvszektl kapott segtsget, mint a sznpadkpet megalkot Jovnovics Gyrgy vagy a jelmezeket tervez El Kazovszkij, akik rendkvl trgyias s gy elvonatkoztat ltvny-vilgot teremtettek a jtkhoz.
   Szikora mindig is szerette impozns terekbe helyezni hseit: figurinak szorongsa legtbbszr nem a bezrt, hanem a bolyong, tancstalan ember. Ezt lthattuk egykor Pcsett, Kafka Perben, ezt Gyrben, a Bambini di Prgban, vagy jabban Miskolcon, a Karamazov testvrekben. Az egri sznpad is mintha sokszorosra tgulna: rengeteg erd, pusztasg, romok kpt adja, a ds vegetcit s az enyszett. De semmi festett mas; itt az elemekkel, trgyakkal meg kell kzdenik a jtszknak. A teret vastagon homok bortja, szrdik, szllong a por, futni, lbalni, vonszoldni nehz benne; ahol a homok buckt vet, valaha plet llott (az eldk otthona), egy reg karosszk mr flig betemetve, arrbb egy rokkant zongora, megfeneklett, mozdthatatlan roncs. (De: a szk mg elshat, hasznlhat, s a zongora is megszlal ...) Htul az erd igazi vadon, aligha lehet utat lelni benne. Az „rk bujdoss" sznhelye, valban. Ell a csodlatos almafa, a szerelem fja, vkonyka csemete mg, egy kidlt tnk sarjadka csupn, amilyennek azt Vrsmarty lerta a nz nem is igen rti, hogyan lehetett a remnynek s korntsem a beteljeslsnek e szimbluma oly sok eladsban gig r monstrum. Mellette a kt, a jvendmond, amelynek vize azonban szomjat oltani s mosdani is alkalmas. A jelen kzdelmes terepe teht a mlt kzzelfoghat rekvizitumaival s a talnyos jv trgyias jelkpeivel teltett. Ezen a terepen hitelesen, sokszorozott ervel hat a klt minden szava idrl, elmlsrl, vgzet s esly krdseirl. Ahogyan Jovnovics Gyrgy sznpadkpe nem csupn dszlet, hanem nmagban is egsz gondolat, gy El Kazovszkij jelmezei sem ltzkek, hanem njr kompozcik, amelyek bbuszer, sosem volt figurkat eleventenek meg a sznpadon, mikzben egy-egy rszletk rusztikussgval, groteszk vonalaival (egy zldsgestlat idz kalappal, lecsatolhat tndrszrnnyal) a htkznapi valsg banalitsait adjk. Idtlenek, de magunkra ismernk bennk, akr egy utpisztikus regny alakjaiban. S nem vletlen, hogy az utpik vilga jut esznkbe. Ahogyan az elads alkoti az idt ltvnyknt megjelentik, az a mvszi utpik mdszert idzi: egy idn kvli pillanatban vizsgljuk, ljk t, srtetten, „minden idk" folytonossgt. Szikora gy megtallja a mdjt, hogy a mesebeli lnyek tndrek, boszorknyok, rdgfiak) s a fldiek sorsa egybefondjk. Valamennyen ebben az idn kvli pillanatban kerlnek elnk. Az rdgfiak varzslatos kpessgeinl hangslyosabb tny, hogy mindhrman verejtkes „munkval" kzdenek a puszta letkrt, legelemibb vgyaikat igyekeznek, tbbnyire hasztalan, kielgteni. A pokol rva proletrjai k. Mirigy, a vn boszorkny, akr egy vgskig elkeseredett hzmestern, arrl lmodozik, hogy legalbb az utda kirlyn lehessen a tndrbirodalomban. Gyermeknek pusztulsa utn mr csak a bosszvgy lteti az egsz vilggal szemben.
   Tnde annyiban tndr (mg), amennyiben minden rtatlan leny az, mieltt nv s anyv lesz. A mesefigurk lete csupa keser realits, a fldiek ugyanakkor csupa ktely, talny. Itt is, ott is: k z s csaldsok sorozata.

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 13. rsz 2013.01.21.

   Feri, magnak ez az lete – mondta nekem egyszer valaki a sznhz vilghoz fzd rzseimre, kapcsolatomra utalva. Nem mondtam ellent…
   A 2012. szeptember 17-n elkezddtt sznhztrtneti sorozat most elrkezett 1985. janurjhoz, amikor megszntettk a Miskolccal trtnt sszevonst, 1-jtl befogad sznhz lett az egri, mg trsulat nlkl, de mr nll bemutat joggal, Szikora Jnos vezetsvel. A kvetkez rsok teht ezzel az idszakkal foglalkoznak.
   Ebben a kzbevetett rszben azonban a fent emltett kapcsolatrl lesz sz (s termszetesen egyttal a Grdonyi Gza Sznhzrl). Nem terveztem ilyen rszt, de meggyztek a krdsek, rdekldsek, jles zenetek, amelyeket a sorozat eddigi rszei utn kaptam – valamint Menk Terike rsba belefoglalt (12. rsz) kedves s megtisztel szavai.
   Krem, nzze el kedves Olvas, gy dntttem!
  Gyermekkoromban igazi sznhzat csak a televziban lthattam, az akkori helyszni kzvettsekben. s ma is jl emlkszem a Sznhzi Album cm rendszeresen jelentkez msorra, Vradi Gyrgy vezette s ugyangy ott ltem a kszlk eltt, mint az eladsoknl. Hogy honnan ered az akkortl mig tart tretlen szerelem, nincs r magyarzat – sztns, ezzel szlettem.
   Gimnazistaknt mr lben is rszese lehettem eladsoknak, a helyi mveldsi hzban a Miskolci Nemzeti Sznhz brletrendszerben tjolt, de ms eladsok is helyt kaptak, neves fvrosi sznszekkel. Mig elismerssel gondolok r, hogy a sznpadmretben ugyan megfelel (tn mg valamivel nagyobb, mint az egri), zenekari rokkal rendelkez, de sem oldalsznpaddal, sem zsinrpadlssal, sem szksges vilgts- s hangtechnikval nem br helysznen milyen eladsokat lthattunk, a Bnk bn cm opertl, a Haway rzsja cm nagyoperetten t az rmny s szerelemig, Nmeth Lszl darabokig…
   Felnttknt lhettem meg az egri sznhz jjszletst. Izgalommal figyeltem a trtnseket. Ott voltam, amikor csak tudtam.
   Munkahelyemen iskolai lapot alaptottam, szerkesztettem. 1989-tl 2003-ig ltezett. Havonta jelent meg  fnymsolt technikval, de nem a szoksos iskolai lap volt, sokkal inkbb ers kulturlis arculat jellemezte. A kezdetektl mindvgig rendszeresen kzlt rsokat az egri Grdonyi Gza Sznhzrl, kritikkat az eladsokrl, majd kln sznhzi mellkletekkel jelentkezett. Gali Lszl direktor: "Olvasom, rendkvl rlk neki, hogy rendszeresen r a sznhzunkrl. Az vadzr trsulati lsre szeretnnk meghvni azokat a lapokat, amelyek rtak rlunk, megismerni ket, megksznni nekik!" Azta is meghvnak az vadnyitkra, vadzrkra. A lapnak volt egy sznhzi dja. Nem jrt kzzelfoghat jutalommal, csak erklcsi elismers. Errl a Magyar Televzi egy adsa is beszmolt, velem ksztett riportban.
  1993. mjusban a Magyar Televzi Sznhzi Napl cm, mindig egy-egy sznhzat bemutat sorozata Egerbl jelentkezett. Tny, hogy n rtam a szerkesztknek, krve, jjjenek el Egerbe. Levelemre az akkori Rdi- s Televzi jsgban kaptam vlaszzenetet, s nemsokra a Sznhz titkrsgrl kerestek telefonon. Itt vannak a tvsek, forgatnak, szeretnnek tallkozni velem. gy kerltem be az adsba, amelynek nhny rszletvel egybknt a sorozatban majd tallkozhatnak.
   Sznhzi trgy rsaim kezdtek megjelenni az 1994. mrcius 15-n indul s 1999. janur 31-n megszn Heves Megyei Nap cm napilapban. 1995. prilis kzeptl minden msodik hten sznhzi mellklettel jelentkezett 1996. szeptember vgig, amikor a Sznhz sajt lapot s egyben msorfzetet indtott, s emez megsznt. (De kzlte rsaimat rajtuk kvl az Egri Riport, Grdonyi Napl, Mezkvesdi jsg, Prgai Tkr, Premier Plan.) Az jjptett sznhz 2000 nyarn trtn megnyitsra jelent meg egy reprezentatv ktet, Az egri sznhz anno s ma cmmel. Fotk, tnyek, adatok, visszaemlkezsek, msortervek, jsgcikekk, kritikk – de csakis  a msik egri napilap rsaibl vligatott…
  Termszetesen a legnagyobb s rk rmforrst az eladsok jelentettk. Szmtalan egri nagy siker, egykori vasfggnys, percekig, st negyedrkig tart vastapsok jutnak eszembe, utazsok elads utn haza, mikzben az tlt valdi katarzistl, nagy lmnytl mg megszlalni sem nagyon tudtunk. Ezeket az eladsokat, a mvszeket, a hangulatot majd idzik a sorozat tovbbi rszei.
   Nem hagyhatok ki ebbl az rsbl olyan alkalmakat, amikor a szeretet - amelyet n is megkaptam - megkapok azoktl, akik tudjk s ltjk, hogy szintn szeretem ezt a vilgot, ket, a munkjukat –, az elismers valamilyen konkrt cselekvsben lttt testet. Ilyen volt pldul, amikor egy darab utols eladsn egyszer csak vratlanul a sznpadra szltottak, virggal, pezsgvel, mindnyjuk ltal alrt kpeslappal kszntttek ott a kznsg eltt az elads szerepli s alkoti, s Tiszteletbeli rks Nz cmmel. Mig eleven s meghat lmny ez szmomra.  
   Vagy amikor a sznhz trsulattl tvoz mvsz egy kln nekem szl meghajlssal bcszott elads vgn. Ez mr a blog ltezsnek idejn trtnt, ezt rta nekem utna az esemny egyik szemtanja: „ahogy meghajolt n eltt - na, az torokszort rzs volt.” Nekem is…
  A blog sznhztrtneti sorozata kapcsn pedig legutbb ezt rtk: sszegyjti azokat az rtkeket, amelyek msoknak mr fel sem tnnek”.
   Ksznm ezt a mondatot, igen, valami ilyesmi a clom.

 

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 12. rsz 2012.12.27.

  

"MERT KELL EGY HELY, HOL EMLKNK MAJD LNI FOG!"

 (Klcsnzve A padls cm musical-bl) - 4. 



Menk Terzia

     Mi nnep egy sznhzban?
   Trsulati lsek, fknt a nyit s zr, mert van rendkvli is, de az vagy anyagi termszet (s sohasem pozitv), vagy valami fjdalmas kimenetel esemny kvetkezmnye.
   nnep az is, amikor a plyn lv kedves kollgt kszntjk, mint az elmlt vben Olgyai Magdt 85. szletsnapjn! S most, hogy rom ezeket a sorokat,  megnztem jra a fotkat. A fiatalok szerveztk, de sok mr ms helyen dolgoz volt kollga is jelen volt ezen a nem mindennapi nnepen, amint azt a csaldtagok szoktk!

   Mg nnep volt rgen minden bemutat. Ma mr ez is msknt mkdik. S termszetesen nnep minden kerek vfordul vagy jubill v.

   A trsulat alaptsa az elmlt vadban volt 25 ves!
  Elfelejtettk megnnepelni. Most azt mondjk: - nekem utnlvsknt hat- „tbb mint huszont ve” vagy ami nyr elejn volt hallhat s olvashat „fennllsnak huszontdik ve”.  Minden alkalommal, amikor tjkoztatunk valamirl, vlemnyem szerint FONTOS a PONTOS szvegkrnyezet! Nekem ez a mostani hivatkozs is olyan, mintha a gyermek szletsnapjt mondjuk a szobatisztasgt kveten nnepelnk, vagy valami mshoz ktve az els ngy s fl vet kihagynk az letbl. Tetszik vagy sem, az intzmny - a pontossg kedvrt hozz kell tenni – hossz vek utn, jra szervezdtt. Az jonnan indul sznhz mr huszonkilencedik vadt li a jelen szezonban.
   A harmincadik vhez kzeledvn ltszdni kell a vltozsnak. Ms sznjtszs, ms zls, ms kzvettsi mdszerek. Azonban mg mindig fontos szerepl a ltvny. Nagyon szerettem a rgi idkbl azokat a premiereket, amikor a fggny nyitst kveten a kznsg megtapsolta a dszletet.  Fl siker volt!
   Szksges kitrnem a cmre, melyet a visszaemlkezsemnek adtam. Nosztalgia, zenet, vagy mindkett? Kr, hogy nem mondhatom azt: tisztelet a legtbbet jtszott eladsnak s az egyik kedvenc eladsnak. A mondat nmagrt beszl s n nem tudtam volna ilyen pontosan megfogalmazni, ezrt klcsnztem.
   Csizmadia Tibor igazgat-frendez az elcsarnokban helyet adott a volt igazgatsg tagjainak, alapt tagoknak, s olyan mvszek portrinak, akik mr nem dolgoztak a Sznhzban, de a portr a feljts ellenre megmaradt, fellelhet volt. Elfrt! Kik voltak ott? Az alapt tagok kzl Bkai Mria, Csendes Lszl, Gali Lszl, Menk Terzia – tovbb Kiss Sndor, Losonczy Ariel, Olgyai Magda, Plyi Andrs, Rti rpd  s ott volt Aldobolyi Nagy Gyrgy s Beke Sndor, k ketten tkerltek a mostani trsulat nvsorba, miutn dolgoznak a jelenlegi igazgats alatt is. Mi, a tbbiek lekerltnk. Az elmlt vadban szleltem ezt, s a krdsemre, hogy hol vannak a portrk azt a vlaszt kaptam: „kellettek a keretek, s ha majd lesz pnz, vesznk s kijellik a helyt”. MLTATLAN! A Csizmadia rban sem volt kevesebb alkot, a tnctagozat mr ltezett. Lehet, ms rtktlettel brtak? Fontos volt az alapt korszak s azon emberek munkja. 
  Szerintem a sznhz (sznhzi elads) akkor j, ha betlti a kultrateremt, s kzvett feladatt, tkrt tartva a kznsg el, amikor az aktualitst fogalmazza meg. A Sznhznak nem szabad politizlnia. A msorterv sszelltsval teszi azt. A megrt darabokban a szerz zen az utkornak. Minden ms erltetsnek hat. A kznsg meg eldnti, mit akar kihallani belle, s dnt minden este.
   Emlk akad bven. A rgi nta is azt fogalmazza meg, hogy „csak a szpre emlkezem”. Nekem viszont volt rszem msban is, amikor elszr lecskkentettk a kltsgvetsi keretnket s nem tudtuk belle killtani az vadot.
   Mi tisztban voltunk azzal, hogy tartozunk a kznsgnek s RTK, vllalva a kvetkezmnyeket, a msortervhez tartottuk magunkat. Majd kaptuk a „feketelevest” be- s feljelentseket, revzit. Aztn jtt a sajt s abban olvastuk, hogy fegyelmit kap a gazdlkodsrt Gali Lszl s Menk Terzia. A fst nagyobb volt, mint a lng, helyesebben lng nem volt. Nem kaptunk fegyelmit.
   Az n letemben ez a „fejezet” ennek ellenre sem volt knny. Az j igazgat mellett helyt kellett llnom a munkmban, szakmai s emberi hitelemnek eleget tve. Szerencsre a vrosi ismerseim, tmogatsukkal ekkor is sokat segtettek.
    Az ezt kvet idszak hozott nekem vltozst.  Kaptam egy felkrst egy budapesti cghez. Olyan rveket soroltak fel, amik szrvek voltak, amiken el kellett gondolkodnom, s a vgn hosszas vajds utn „beadtam a derekamat”, igent mondtam. Megvltam a SZNHZ-tl.  Nem volt knny! Budapesten is lpten-nyomon szemrehnyst kaptam volt kollgktl az elmenetelem miatt.
   Idkzben feljtottk a Sznhzat. Szvet melenget volt, amikor 2000-ben az tadshoz kzeltvn, a fenntart Heves megyei nkormnyzattl kerestek s meghvtak az tad nnepsgre. (Csak zrjelben utalok r, hogy a feljtsi munklatokat mg a Gali rban kezdtk el, tanulmnyterv szintig jutottunk, tbb vben plyztunk a feljtsi keretre, de valamennyiszer meghisult az ner hinya miatt.)
  Majd 2001-ben, amikor Csizmadia Tibor megnyerte az igazgati plyzatot, a fenntart rszrl s a sznhzon bellrl is utalst tettek rm a munkm miatt. Visszahvott s visszajttem. Ms munkakrbe, mint eltte. Amikor a budapesti cgnl bejelentettem a visszajveteli  szndkomat, az egyik tulajdonos megkrdezte mi az ra a maradsomnak, a msik pedig azt mondta: „igen megrtelek (!), gondolom: hinyzik az gyeli hv”.
   S ht mi tagads, tnyleg hinyzott.
   Sok-sok gyelet lement gy, hogy a hvn keresztl, mintha rdijtkot hallgatnk, hallgattam az eladsokat. Az elbbiekben mr utaltam r, hogy vannak kedvencek. Amikor a hvn keresztl hallgattam az eladsokat, a kedvenc jelenetekhez mindig le lehetett rni a nztrre, mrve a kznsg reakcit is.
   A fentiek alapjn lett az n letemben is „hrom felvons” a sznhzi munkssgom (Agria Jtkszn – 2 v, Sznhz - els etap tbb mint 12 v, Sznhz msodik etap – tbb mint 5 v). sszesen szk 20 esztend. Ebbl a hsz vbl n most tredkeket, emlkeket s rzseket, rzelmeket ragadtam ki. Akikkel egytt dolgoztam s olvassk a blog rsait, emlkezni fognak, s remlem emlkeket idzek meg vele, de taln azoknak sem lesz unalmas, akik sznhz szeretknt olvasnak bele.



(Katona Mria, Vk Jnos) a szerz

   Egyszer mindennek vge van! A sznhzi elads is vget r. A produkcit egyszer leveszik msorrl, az utols eladst mi sznhzi emberek a darab temetsnek hvjuk. A rgi rban az ilyen alkalmakkor szinte mindenki benn volt a Sznhzban. Ma mr a tapsrendnl a szereplket sem lthatja a kznsg maradktalanul. pp nem rgen krdezte egy pedaggus msik megye Sznhzra utalva, hogy az els rszben lttk s a tapsnl a vgn nem voltak ott, vajon mi lehet az oka?  Ms a rend, mint rgen.
  Nekem szerencsm volt, a plyafutsom idejn mindig olyan munkahelyeim voltak, ahol szerettem dolgozni, j kollektva volt, s kzlk is a Sznhzat szerettem a legjobban.  Sok-sok tapasztalat, sok-sok rm, termszetesen sok-sok rm is. Az id viszont mindent megszpt.
   Amikor elbcsztam, akkor vezette be a Sznhz az rks tagsg rendszert, s rltem annak, hogy mint alapt tag Gali Lszl igazgat-frendez, Csendes Lszl sznmvsz, s Rbl Rbert gyel mellett n is az elsk kztt vehettem t az rks tagsgomat jelent oklevelet.



   Eljvetelem utn tavasszal meglepets volt szmomra, amikor mrcius 15-e alkalmval a Grdonyi Gza Sznhzban val tevkenysgemrt Bnffy Mikls djjal tntettek ki. 

 

 
 A kitntets utn Igldi Istvnnal - Sata rpddal s Csendes Lszlval - Hse Csabval

 

   A dj mindig egy csapat munkjt  is fmjelzi. A sznhzi munka, brmely rszt is nzzk, csak kollektv munka eredmnye lehet. „Magnyos farkas” vagy „Robinson Crusoe -knt” dolgozni Sznhzban nem lehet! Nekem szerencsm volt ebben is. Szakmailag, emberileg olyan j kis csapatot alkottunk a Gazdasgi Hivatalban (2012. prilis 1-vel mr ez sem ltezik – dbbenet!), hogy most, amikor rom ezt az anyagot, mindenkire kellemesen gondolok vissza.  Tbb volt kollgval mig is barti kapcsolatban llunk.

A Gazdasgi Hivatal munkatrsaival: Szcs Katalin, Orosz Csilla, Gulys Istvn, Vargn H. Mria, Perge Jnosn, Bartuskn Bakos gnes, Albach Anett, Cskvri Mria, Pap Lajosn, Verbn Kovcs Katalin,

    Mg mieltt unalmass vlnk, befejezem.

  Ksznetet mondok Juhsz Ferencnek, a blog tulajdonosnak azrt a szeretetrt, amivel a kezdetek ta figyeli a Grdonyi Gza Sznhz munkjt, s tretlen kitartssal npszersti a megalkotott rtkeket!!
    Feri! A Trsulat s a magam nevben tisztelettel ksznm!


   Most, hogy mr nem vagyok egri lakos, mindig felkapom a fejem s minden figyelmemet odafordtom, ha hallok, ltok valamit, ami a volt „szkebb hazm”-rl szl. Termszetesen ebben a Grdonyi Gza Sznhz klnleges helyet foglal el. Nekem a Sznhz a munkahelyen kvl, egy hd is volt sok-sok bart s ismers kztt – ott EGERBEN!
    Mrai Sndor szavaival fejezem be az emlkezst:
   „Akrhov is meneklsz, munkba, szerepbe vagy magatartsba, az emberek nem engednek el, utnad nylnak, megkvetelik, hogy rszt vegyl mozgalmaikban, megosszad gondjaikat, terveiket s remnyeiket, kabtod szrnyt rngatjk, s megtmadnak s kitagadnak, ha elvonulsz a kzs feladatok ell. Bele kell nyugodnod – s ha mvsz vagy, gondolkod, szemlld ember, nem knny ez! -, hogy az emberekkel kell tartanod. Velk kell srnod s nevetned, s boldog s elgedett is gy lehetsz csak, ha k megengedik.”

Budapest, 2012. november 10.

                                  Menk Terzia,
                                  a Grdonyi Gza Sznhz rks tagja

(A kiemelsek a szerztl szrmaznak.)

* Hozzszls: Drga Teri, olyan j volt olvasni a visszaemlkezseidet.Kicsit elszomort, hogy nlunk mg senkinek nem jutott eszbe az rks tagsg sem egy kicsi idre se.A sok vltozs miatt azt is elfelejtik kik azok akiknek tbb vtizedes munkja van abban hogy valami ltre jhetett. Azzal szoktam vgasztalni magam, hogy megkrdeztek fiatalokat ki az a Dayka Margit nem tudtk ...n mg porszem sem tudnk lenni a cipjn s lm t is elfelejtik.De a sajt emlkeinket nem veheti el senki,hogy 85-99-ig Egerben j volt a bbsznhzban dolgozni!!! Lovasy Erzsi


 

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 11. rsz 2012.12.10.

 
"MERT KELL EGY HELY, HOL EMLKNK MAJD LNI FOG!"
(Klcsnzve A padls cm musical-bl) - 3.
 



Menk Terzia

 

A Sznhz egy sokoldal intzmny. Szakmailag szolgltatst nyjt a nzk rszre, de termels is folyik, ami a produkci kiszolglst jelenti. A dszlet- s a jelmezgyrts az els vekben ms-ms, kapacitssal br sznhzakban brmunkval kerlt ellltsra.
   Amikor a sajt mhelyhzunk megalakult, egy olyan minsgi csapat llt ssze, akik lelkes, magas nvj szakmai munkt kpviseltek s gyakoroltak. Csodkat csinltak!
   A civil foglalkozst gyakorl ember kezdetben nagy kvncsisggal jr-kel a sznhzi folyosn. Amennyiben az els kt vben nem menekl el, ebbl a nem mindennapi kzegbl, akkor sznhzi emberr vlik, s a Sznhz viszont a csaldja rsze lesz.



"Amikor mg n is csak civil foglalkozs sznhzi nz voltam" - a Hziipari Szvetkezet kzgylsn a sznhzban, a kp jobb szln a szerz

  Amikor mg n is csak civil foglalkozs sznhzi nz voltam, egy hangverseny alkalmval fenn ltem az erklyen. Hallgatva a zent, nztem a zenekar tagjait, a fggnyt, a reflektorokat, s az a gondolat jrt a fejemben, hogy „milyen lehet ez bellrl?”  Sokig nem mertem ezt elmeslni, s amikor erre sor kerlt az idsebb kollgk, Htter Lajosn,  Szatmri Istvn mszaki vezet megjegyeztk: „Ltod, ilyen, ha a hhrt akasztjk!”
    Aztn belecsppentem.
  Az Agria kt ve alatt nem kerlhettem a srjbe. Viszont dolgozhattam a szakma nagy kpviselivel!
   A msodik vben elhvtak egy gazdasgi igazgati rtekezletre (ekkor mr dolgoztunk az alakul trsulaton).   Nagyon idegen volt az egsz, pp akkor vltozott a sznmvszek djazsi rendszere, volt teljestmnymutat s mennyisgi mutat. Ott vitatkoztak, nekem az egsz knainak hatott s a kvetkez naprl eljttem, mondvn: „nem tudom, akarom-e n ezt csinlni ?” Aztn jttek az vek, az egszen mozgalmas, minden nap j kihvst hoz napok s beletanultam. Szerencsm volt, szerettem a munkmat!  Akkor mr akartam csinlni! Szoktuk mondani: a Sznhz egy szerelem!  Nagy-nagy szerelem! Nha belefrad az ember, de jn a kvetkez nap s ad egy jabb ert, ami elfeledteti az elzt. A feljtsok, a beszerzsek, a hatsgi elrsok, engedlyek beszerzse, tervelfogads, fprbaht, a ktelez zporprba, ezek nlkl nincs sznhz.  Vltozatos, sznes, sokoldal, prg. Aki a helyben jrst szereti, annak nem lenne j.
   Ma mr lehet htul „kukucsklni”. Mr az sem tabu. Rgen pontosan azrt, mert a sznhz kiemelten balesetveszlyes zem, ez lehetetlen volt.
    Visszatrek kicsit a kznsghez.
   A visszajelzsek is talakultak. Befogad korunkban csinltuk a Jzsef Attila Sznhzzal kzsen a Bocaccio c. darabot. A palotabelst nyolc oszlop jelentette meg. A megvilgtsban gy hatott, mintha mrvnybl kszlt volna, valjban viszont paprmasbl kszlt. Az elads vgn megkrdeztk tlem, hogy mibl telt ezt kifizetnnk. A forg sznpadunk sem brta volna el, ha grnitbl van. Volt nagy csodlkozs!
   Egy msik alkalommal a kosztm kerlt grcs al. Azt krdeztk, hogy az illet sznsznnek mirt kell olyan drga jelmezt venni, tisztaselyembl? Meg kellett magyarznom, hogy az egyszer napszvet, de a vilgtssal a kollgk csodkat tudnak tenni.
  A csapatmunkban pp olyan fontos a mr emltett gyrt rszlegek munkja, mint a sznpadot kiszolglk: ltztetk, kellkesek, btorosok, dsztk a vilgost s hangost kollgk munkja. Fbb szerepl a httrkiszolglk kzl az asszisztens, az gyel s a sg. Nlklk nincs elads.  Valamennyien az alkot munka rszesei!



1995 - Kovcs Tmea, Monostori Mary, Molnrn Erzsike, Tunyogi Pter sznmvsszel

   A mszaki kollgkat a kznsg csak akkor ltja, ha nylt sznen kell trendeznik. Egybknt a httrben maradnak, de gyors ltzs vagy vltozsok alkalmval minden este rajtuk is mlik az elads ritmusa, k is a siker rszesei.



1995 - Mszros Sndor, Gornyiczki Szilrd, Molnrn Erzsike

   Nhny vvel ezeltt, amikor mg nem volt mobil telefon, az els figyelmeztetst kveten (elads eltt fl ra) a sznszt telefonhoz sem lehetett hvni, mert kaphatott egy rossz hrt, de ugyangy fel kellett mennie a sznpadra, mintha mi sem trtnt volna s a munkjnak eleget kellett tenni. 
    Egy alkalommal volt kollgm meglltott az utcn, rdekldve az ppen fut produkci fell, nmi nem tetszst kinyilvntva. „Tudom – mondta -, neked nincs rossz elads!” Tnyleg nem volt. Mi bellrl ltjuk a sok-sok munkt, amit belelnek egy prbafolyamat alatt.  Higgye el az olvas is, hogy mindenki a legjobb tudsa szerint teljest.
   zlsbeli klnbsgek addnak, s van olyan, hogy nem arra gondoltak, msra hangoldva ltek be az eladsra (ilyen volt a Mesl a bcsi erd cm produkci is), vagy pp szemlyes rintettsget rez a nz a sajt letvel kapcsolatosan.

 Rzewicz: Fehr hzassgt prbltuk, lengyel rendezvel, aki mindig mltatlankodott, hogy Magyarorszgon nem is sznjtszs folyik, hanem „sznhzgyr” van a sznhzakban. Ugyanis nluk hrom hnap a prbafolyamat (volt akkor!), nlunk pedig csak 6 ht, azaz a fele. Ez alatt az id alatt szksges mindenflt megtanulni, ami a produkcival kapcsolatos.
   Mi, sznhzi emberek soha nem egyszer nznk meg egy eladst. Neknk is vannak kedvenceink: tmban, sznszben, rendezben, tervezkben. Itt eltekintek a felsorolstl, mert hossz lenne.

 

 

 
Szegvri Menyhrt rendezvel

   n magam sokszor ltem be az eladsra, csak a kznsg miatt, reakcikat tapasztalni. Lttam a knnyektl arcukat trlget embereket, hallottam a vgjtkban a dbbenetet, a drmban a mly csendeket, a kipukkad kacajokat. S ez j dolog.  J dolog, amikor telt hz van s gymond „j a kznsg”, egytt llegzik a sznpaddal, veszi a szsszeneteket is. Rgen ilyen tbls hzakkal jtszottunk s a klcsnhats nem maradt el.
    Ma mr minden ms.
   A „bezzeg a mi idnkben” nem ismtldik. A kznsg kritikusabb, ha tetszik ignyesebb, fanyalgbb vagy csak hasznlja az eszkzrendszert, amit a technika a kezbe adott.
   Most mr nem csak a tapssal lehet kifejezni a vlemnyt. Lehet rni a Vendgknyvbe, klnbz internetes rsok utn bejegyzst tenni. Az elmlt msfl vben a Sznhznak s a Sznhzban dolgoz embereknek volt rszk ilyen bejegyzsekben. Kaptak hideget, meleget.
   A vlemny akkor j, ha pt jelleg.
   Nem kell hozz pszicholgusnak lenni, hogy a mocskold, ki ha n nem stlus bejegyzsek, megjegyzsek, minden embert megrintenek, mg azt is, akirl nem szl. Nekem sokszor fjtak az ilyen bejegyzsek, a szndkos elferdts, a rosszakarat, a valtlan tartalm jsgcikkek. Feltehetn valaki azt a krdst, hogy mr elmentem, akkor mirt fj pont nekem. Alapt tagja vagyok a Sznhznak s kicsit olyan, mintha az n gyerekemet szidnk, az n gyermekem lenne veszlyben.
  gy voltam ezzel rgebben is. Minden vben volt ktszer szakmai rtekezletnk. Azok gy zajlottak, hogy egy vagy kt eladst nzhettnk a fogad sznhzban olyankor. Valamennyi  ilyen rtekezletrl  gy jttem haza, mint az elfogult szl, azzal a gondolattal: j, j, DE A MINK MGIS JOBB!

Folytatjuk! (A kiemelsek a szerztl szrmaznak.)

 

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 10. rsz 2012.11.30.

Menk Terzia



"MERT KELL EGY HELY, HOL EMLKNK MAJD LNI FOG!"
 (Klcsnzve A padls cm musical-bl) - 2.

   Goldoni: Kt r szolgjt jtszottuk. Szombat esti elads, beugrs (betegsg miatt), tbls hz.  A Besenytelki Szocilis Otthonbl volt ktsornyi nz, akik letkben elszr voltak Sznhzban. A nzk minden szsszenetre figyeltek s reagltak, a Sznszek ettl szrnyakat kaptak, s egy fergeteges elads kerekedett.
   Egy msik kedves emlkem: A cskos asszony nyri, hatvani eladsa. Hatvanban a szabadtri helysznnl a sznpad eltt volt lehetsg leltetni a zenekart (szintklnbsg nlkl!). Odartnk utn, mint rendesen prbval kezdtnk. Gali direktor prblt s nem rtette, hogy mirt ksik a zenekar a sznszek ksretben. Perceken bell kiderlt, hogy a zenekar nem a kottt nzte, hanem a sznszeket a sznpadon. Elszr lttk az eladst!
  A ZENEKARRL is szksges nhny szt mondanom.  Az Egri Szimfonikusokra plt a mi idszakosan szolglatot teljest zenekarunk. Legalbb olyan odaadssal, maximalizmussal dolgoztak velnk, mintha ez lenne a ffoglalkozsuk. k is a Csald rsze voltak! Tbbnyire pedaggusok, katonazenszek. Viszont volt olyan hangszer, ami a vrosban nem volt fellelhet, ezrt: Hevesrl, Mezkvesdrl, Miskolcrl jrtak be estnknt az elads kiszolglsra. Emlkszem arra, hogy az egyik eladsra goston Ott konzultcija alapjn az asztalos-tr ksztett egy hangszert s Ottval egytt rltnk annak, milyen gyesek a kollgk.
   Budapesten jtszottuk rkny Istvn: Ttk cm darabjt, nagy sikerrel. A rkvetkez otthoni eladson n voltam az igazgatsgi gyeletes. M. Horvth Jzsef, mindnyjunk Jozsja azt mondta: „Tudod, azt mr megszoktam, hogy itthon nekem tapsol a kznsg, de, hogy Pesten is, ezt szinte nem is akarom elhinni”.



Vendgjtkon Marosvsrhelyen (1995) - elads utn: M. Horvth Jzsef, Tunyogi Pter, Bta Csaba, Bkai Mria, Plfi Zoltn

 

   Nagy igazsg egy sznhzban, hogy a kznsg mindig, minden este annak tapsol, aki azon az estn a tudsa, tehetsge legjavt nyjtja. Ez ma is gy mkdik!
   Az orszgos hrnevet mi sem bizonytja jobban, mint a TV-felvtelek vagy kzvettsek. Sok szp eladsunk kerlt ilyen formn „dobozba”.
  Biztosan bocsnatos, hogy inkbb az emlkeket idzem fel s nem a szakmm rejtelmeirl rok.
  Ugyanakkor nem hagyhatom ki, hogy a sznhz kltsges mfaj. A ltvnyhoz technika kell, ami hamar amortizldik. A ltvny rsze a dszlet s a kosztm, ha gy jobb: a jelmez is. A sznhzba jrk biztosan megfigyeltk, hogy ma mr a rendezs inkbb aktualizlja a produkcit s korh ruhkban mr nem terveznek bemutatt. A munkm ideje alatt – ugyancsak sszefgg a fejlesztssel - a frfi szabtrba felvettnk egy fiatal fit, aki pp Erdlybl teleplt t. Kezd emberke lvn a tervezk minden segtsget megadtak neki. Majd jtt a kvetkez darab, amikor rokok ruht kellett szabni. A tervez azt krdezte a Direktortl, honnan szereztk ezt az embert, aki a szabtrban gy szabja a korh jelmezeket, mintha valaki origamizna. volt Benedek Attila, aki a Sznhzunkbl az Operahzba szerzdtt tovbb.  
  Jpofa dolgok szlettek, viszont az is igaz, hogy az emberek humorrzke ms volt akkor s ms most. Az els olyan vben, amikor mr Gali Lszl volt az igazgat, a vrosban azt mondtk a Sznhzra, hogy „Gali Baba s a 40 rabl”. Valban 41-en dolgoztunk akkor. A humor mindennapos volt. Kls emberek mindig mondtk, hogy a Sznhz az els embernl kezddik. Az ELS EMBER - nek a portsokat hvtk.
   Fantasztikus kollgannk Mik Lszln Ica nni volt az egyik, aki olyan volt, mint egy j tndr, mint mindenki nagymamja vagy desanyja. Mindent tudott, mindent elintzett s mellette tekintlytisztel s korrekt volt. Az eldeink „Mata Hari”-nak neveztk. Mindenki kedvence volt Szab Istvnn Marika nni, a kedves sz haj nni, aki nagyon sokat tudott a Sznhzrl, az emberekrl. Flt, anyai szeretettel viszonyult mindenkihez. A Sznhz volt az lete. Minket s a nlunknl fiatalabbakat is tantgatta a sznhzi rendre, az letre. rltem, amikor kedves bartnm (volt kollgannk), Erdei Petra gy vlekedett rla: „, aki fiatalon mr a sznhzi krusban nekelt, ids korra is abba az „elvarzsolt birodalomba” trt vissza, mely T egsz lete vgig EMBER-r tette: mert az ember nem ms, mint a kultra kzvettje. s legnagyobb mondsa, ami nekem megmaradt, s btran idzem, ha „helyzet” van: az igazsgnak be van ktve a szeme, de n mindig azt gondolom, taln le kellene venni …”
    Milyen kr, hogy ma mr nincsenek ilyen, GYET szeret EMBEREK! 
   Persze ne tlozzam el, akadnak, csak a krnyez vilg nem elnyre vltozott, s a mai J EMBEREKNEK a sajt kzegkkel is meg kell vvni a napi csatjukat.
   Nekem az els idben furcsa volt, hogy a mvszllomny tagjait vados szerzdssel foglalkoztattuk. Nekik ez termszetes volt. Azt mondtk, ez ad nekik szabadsgot, mert ha nem lesz j, akkor egy v utn elszerzdhetnek.




Az rs szerzje Marosvsrhelyen ts gyula sznmvsszel (1995)


Marosvsrhelyen: Rbl Gabriella, valamint Olgyai Magda s Fekete Gyrgyi sznmvszek

  Rgen n az idsebbektl mindig azt hallottam: „bezzeg az n idmben”. Most, hogy visszatekintek, n meg megllaptom: „semmi nem az, aminek ltszik”. Ma mr ms fogalmak szerepelnek, pldul az vados szerzds mg ltezik, de mr az vadonknti nagy cserk nem, a mvszllomny letelepedett, itt van otthon, Egerben.  A kezdetekben fiatal kollgk sminkelve jtszottk az idsebb szerepeket. Most meg mr a Sznhznak sajt „regjei” vannak.
   Gondunk volt az els idben a statisztlssal is. A tnckar s a statisztl kisebb szerepek megformlsra hoztuk ltre a Sznhzi Stdikpzst. Olyan tehetsges fiatalok jrtak hozznk, akik ma mr kzpkorak, s a plyn maradva szp sikert knyvelhetnek el maguknak. Van kzttk sznsz, rendez, sznpadi mveket s mesket szerz.



Menk terzia s M. Horvth Jzsef Marosvsrhelyen, 1995-ben: "...amikor a marosvshelyi vendgszerplsen gipsz kerlt a lbamra.." - a kprl a baleset oka is kiderl.

Imdtuk a zensmestersg vizsgkat, vadok vgn.  Emlkszem, minden iroda zrva volt s a Sznszek, irodistk, mint a hzi fprbn nztk a kezd, botladoz majd ksbb magabiztosan dolgoz fiatalokat. Egyik ilyen vizsgn Lisztczki Pter stdis begipszelt lbbal (rendezs szerint) adta el az nekszmt. Mi, akik a nztren ltnk, ezt nem tudtuk s vegyes gondolatokkal nztk a teljestmnyt. Hatalmasat kacagva rajta. Persze, vekkel ksbb, amikor a marosvsrhelyi vendgszereplsen nekem is gipsz kerlt a lbamra nem nevettem olyan jt, mint Liszi szereplsn tettem anno.

Folytatjuk! (A kiemelsek a szerztl szrmaznak.)

 

2012.11.28.

A Sznhztrtneti sorozatot  mtl teljes egszben (visszamenleg, a mr megjelent rszeket is belertve) tveszi a Grdonyi Gza Sznhz honlapja is - a blogon trtn megjelenshez kpest ksleltetve, elsknt tovbbra is csak itt olvashat.
 

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 9. rsz 2012.11.24.


"MERT KELL EGY HELY, HOL EMLKNK MAJD LNI FOG!"
 (Klcsnzve A padls cm musical-bl) - 1.



Menk Terzia

 

   Egernek, Heves megynek 1985. janur 1-jtl jra lett Sznhza. Addig csak az plet volt a megy, az intzmny a Miskolci Sznhz tagozataknt mkdtt, amikor tudott, a feljtsok miatt pldul az akkori ttrhz kicsi sznpadn jelentek meg kamaradarabok.
   Igaz, az 1975-ben ltrehozott Msor Rendez Iroda - kzben az Agria Jtkszn nevet kapta - szabadtri sznhzi tevkenysget folytatott, s ez nem csak a turistk, de a vros laki kztt is npszersgnek rvendett. Elszr a Vr, ksbb a Lceum udvar adott helysznt, a hozott- s ellltott produkciknak.
   n magam is itt, az Agria Jtksznben kezdtem a sznhzi munkmat 1983-ban. Mr a tanv ideje alatt is tevkenykedtnk, nmileg ptoltuk a Dik Sznpaddal az akkor feljts alatt ll sznhzplet miatt kiesett eladsokat. Nagyon kellemes kt v volt, azzal egytt, hogy 1984. augusztustl mr megkezddtt a sznhz indts szervez munkja.
   Ugyanis idkzben a sznhz szeret s a sznhz teremt emberek gondoltak egy merszet s tettek azrt, hogy a miskolci s az egri sznhz sszevonsa vgllomshoz rkezzen, s jra legyen EGERNEK SZNHZA.
   Ennek kvetkeztben: 1985. janur 1-jvel megszletett – lehet, az lenne a pontosabb: jjszletett – s gy lett hromtagozatos sznhz a Grdonyi Gza Sznhz.  A Sznhzban lv emberekkel, az Agria Jtszn s az addig amatr Harlekin Bbegyttes sszevonsval. gy lettnk: befogad-, bemutat sznhz (ksznhz) a msik kt tagozattal (bb- s nyr), egy j intzmnye a fenntartnknak: Heves megye Tancsnak.
   Ezzel az sszevonssal lehettem n is az jra indul Grdonyi Gza Sznhz a l a p t tagja.
   Csonka vaddal kezdtnk 1985.janur 1-jvel, az idei: a 2012/13-as vad a fennllsa ta a huszonkilencedik vada  az intzmnynek.
   Emltettem a befogad-, bemutat jelleget. Szikora Jnos az els (alapt) igazgat sokig harcolt az nll trsulatrt, de az anyagi helyzet gtat szabott ennek s akkor megvlt az intzmnytl.
   Plyzatot rtak ki, - ennek kvetkeztben kerlt az intzmny lre Gali Lszl igazgat-frendez, 1986. oktber 15-vel.
   Elkezddtt az nll trsulat szervezse, s az 1987/88-as vadot mr az alapt tizenht f sznmvsz munkjval kezdtk meg St Andrs: Egy lcsiszr virgvasrnapja cm produkcival.  Fontos idszak volt ez a trsulat ptsben, az nll trsulat els teme. Ennek a huszonhatodik vada a 2012/13-as vad.

   Az els vekben a sznmvszek brelt laksokban laktak, ez kzvetlen kapcsolatot teremtett nz s alkot kztt. Nem csak messzirl figyeltk, hogy abba a boltba megy-e vsrolni, amibe a szomszd, hanem a hzigazdkkal kzvetlen s nmelyknl barti kapcsolat alakult ki.
  Ezekben a kezdeti vekben mg a msortervet a fenntart vlemnyezsvel engedlyeztetni kellett a Minisztriummal. Ezrt lehetett az, hogy mr a nz is tudta legalbb prilisban, hogy mire tud brletet vagy jegyet venni a kvetkez vadban.
   Szp idszak volt ez, a sznhzteremts idszaka, az a rengeteg munka, amikor a trsulat fejlesztsn dolgoztunk, ptettk az optimlis ltszmot (200 f feletti ltszmban gondolkodva, zenekarral, tnckarral), ami sosem teljeslt, mert a harmadik szakasznl mr ltszmleptst kellett vgrehajtanunk.
   S ez az, ami azta sem vltozott.

  Szvesen gondolok vissza arra az idre, amikor a  „Sznszhz” felptsrl dntttek. sszefutottam az utcn Mszros Gborral (az OTP igazgatja) s rmmel jsgolta a hrt, megszletett a dnts s mr a tervek is kszen llnak. Azutn felplt az rpd u. 26. szm alatt a 22 laksos trsashz, amit be kellett rendezni a legszksgesebbel, hogy a „fecskk” bekltzhessenek. Biztosan mindenkinek vannak emlkei arrl milyen is az, amikor az els lakst rakta ssze, a seprtl a lakhatshoz szksges egyb kellkekkel. Mintha most lenne. A mszaki kollgk ki-ki a maga terletn llt helyt: a vilgostk s hangostk szereltk a csillrokat, a dsztk hordtk a btorokat (lapra szerelten) s raktk ssze.  Mindenki elfrt s mg az idszakosan velnk egytt alkotknak (rendezk, tervezk, stb.) is helyt tudtunk adni az egri tartzkodsuk idejre.
   Foglalkoztatsi formcik, a sznhzi finanszrozs idkzben tbbszr vltozott, de minden fenntartt (a Minisztrium s a Megye mellett beszllt a finanszrozsba Eger vros is, most meg 2012-tl a Sznhz is vrosi intzmny lett) befolysol az anyagi lehetsge. Az, hogy a sznhz (mint tevkenysg) sosem volt ktelez feladat, no meg a szemllet: mi a fontosabb a rangsorban, sokig honolt a kpvisel dntnkk fejben, de lehet, hogy ma sem tudnak ettl elvonatkoztatni. Sokszor kaptuk meg kltsgvetsi egyeztetsek sorn ezt a fenti, szmunkra pejoratv megklnbztetst: „a sznhz nem ktelez feladat”. Neknk ez rosszul esett, azrt mert a legnagyobb mecnsa egy sznhznak mindig a KZNSGE. Ezzel nem a munknkat minstettk, hanem a kznsg irodalmi kiszolglst csorbtottk. Annak a kznsgnek, akik vadrl vadra megvltjk a brletket, vagy idszakosan vsrolt jeggyel ltogatjk a sznhzi eladsokat. k viszont errl mit sem tudtak!
   Neknk az nll trsulat megszervezse idejn szerencsnk volt. Minden helyen olyan emberek (rhatnm: EMBEREK) segtettk a munknkat, akiknek szvgye volt a Sznhz megteremtse, a rgi sznhzi elltsa s e mellett a szndk, hogy Egerben jra legyen s mkdjn egy alkot mhely, ami rtket teremt s kzvett. Mondhatni minden premieren ott voltak a vros s a megye vezeti, akik rszesei is akartak lenni a ltrehozott alkot mhely munkjnak.
   „Ha nem tudod milyen kikt fel igyekszel, a szelek nem segtenek tged” (Seneca) Ez az idzet nagyon kifejez s minden ember sorsban, minden indul vagy mkd „valaminl” hasznos tud lenni. Mi ott, akkor, tudtuk milyen kikt fel szeretnnk menni, hov igyeksznk.  Egerben meg j szl fjdoglt. Az elejn s mg sokig!
   Nem hagy nyugodni Vci Mihly idzete:
     „ Nem elg a clt ltni,
           Jrhat tja kell!
     Nem elg tra lelni,
           Az ton menni kell!
     Egyedl is! – Elsnek,
           Ell indulni el!
     Nem elg elindulni, de mst is hvni kell
           S csak az hvjon magval, aki vezetni mer.”
   Taln mg ma is aktulis a fenti sorok tartalma???!!! Akik a kezdeti munkban rszt vettnk, mindannyian tudtuk, hogy „ell” vagyunk, s azt is tudtuk, hogy ha mr elindultunk „menni kell”, haladni kell, „vezetni kell”. Azt is tudtuk mindannyian, hogy ez a legszebb idszak – a sznhzalapts -, mg akkor is, ha sok munkval, sok-sok modell elksztsvel, rengeteg szmtssal, elkpzelssel s sok jszakai megbeszlssel, sok lemondssal jrt. Tettk a dolgunkat s mindenki akarta azt, ami a CL volt! Olyan helyzetben voltunk, mint egy indul hzassg. A produkci ellltsnl az utols fogvjt is be kellett szerezni, mert nem volt kszleten. A rgi jelmezeket elvittk Miskolcra. Csak az Agria Jtkszn ideje alatt sszegylt ruhk jelentettk az indulsnl a leltri kszletet. Ami nem volt sok, mert a nyri sznhz a Vgsznhzra plve tudott haladni. Onnan voltak az alkotk: rendez, tervezk, gyel, asszisztens, sznmvszek. Termszetesen a szereplk ruhi is nagyrszt a Vg jelmeztrbl kerltek ki, (ezt mi gy hvjuk: vlogats!). A fszereplk azonban j ruht kaptak, azaz j ruha kszlt a szmukra.
   Neves sznmvszekkel dolgoztunk. Csak nhny nv kzlk: Almsi va, Csknyi Eszter, Gspr Sndor, Koltai Rbert, Miklsy Gyrgy, Pap Vera, Prtos Erzsi, Pogny Judit, Psota Irn, Ruttkai va, Szombathy Gyula, a fiatalok: Eszenyi Enik, Kaszs Attila, Kszegi kos, Mhes Lszl, Pusztaszeri Kornl, Rckevei Anna, Rudolf Pter, Szermi Zoltn, Varga Mria… (utbbiak pp a fiskolrl jvet nlunk debtltak).
   A kultrszomj megmutatkozott a befogad sznhz indulsakor. Egy vadban maximum hat eladsban tudtunk elhozni produkcit ms sznhzbl, mert egyeztetni volt szksges a szkhelyi teljestmnykkel. Volt, ami csak egy-kt elads lehetett.  Tbbnyire olyan sznhzakra ptettnk, amelyek nem voltak messze, s sznpaduk mrete hasonl volt a minkhez. Ezrt pldul Szolnokrl a Szigligeti Sznhz mvszeit gyakran ltta az egri kznsg. Minden Sznhz szeretett hozznk jrni, mert mindig telt hz volt.
   Azt a kt produkcit, amit vadonknt elrs szerint neknk kellett sznpadra lltani, tizent eladsban hatroztk meg. Volt, amit nem a szoksos idpontban jtszottunk, hanem akkor, amikor a sznszeket egyeztetni tudtuk, reggel 9 rakor. Taln mg emlkeznek r, a Csongor s Tnde eladsrl van sz, aminek a cmszerepli: Eszenyi Enik s Bal Jzsef voltak.  Ehhez a produkcihoz kilenc Sznhz mvszeibl vlogatott a Direktor, ezrt nagyon nehz volt az egyeztetsi munka.
    Eger sznhznak MINDIG J KZNSGE VOLT!
   Emlkszem a Marat halla cm darabra, a Csiky Gergely Sznhz - Kaposvr eladsban. Tbls hz, a sznpadon elhangzik az „s lesz szennk tlire” szveg.  A kznsg morajjal, nmi gnnyal reaglt, mert a val letben ppen ott tartottunk, hogy nem lehetett szenet kapni.
   Az rdeklds az eladsok s a Sznhz irnt az nll trsulat tervvel kicsit megosztotta a kznsget. Volt, aki az egyik s volt, aki a msik mellett voksolt. Vgl az nll trsulat lte gyztt.
   Orszgos hrnk lett. A kereslet nagy volt irntunk, gy Zalaegerszegtl Nyregyhzig jrtunk tjeladsokra. Sokat hvtak bennnket: Gyngys, Mtszalka, zd, Salgtarjn, Srospatak, Szerencs Mveldsi Hzaiba. A messzi tjakra volt, amikor az eltte val napon kellett tra kelni, de a mszaki szemlyzetnek mindenkppen. Ktelez tjhely volt pldul zd. A napokban olvastam, hogy most avatnak egy sznhzat a helyiek. A tjhelyeken is pp gy szerettk a munknkat, mint itthon. Bessenyei Ferenccel kszlt interjt nztem a napokban s mennyire igaza volt, amikor pldul a tjjal kapcsolatosan azt emltette: „ngy ra oda, elads, majd ngy ra vissza, de a nztrrl csillog szemek megrdemeltk s ez soha sem a pnzrl szlt.” Emlkszem n is olyan tjeladsra Mtszalkn, hogy reggel nyolckor indultunk, dleltt gyerekdarab s dlutnra jtt a msik stb s este a felntteknek csinltunk egy msik eladst. Ez azzal jrt, hogy a mszak ptett s bontott, majd jra. Milyen emberfeletti munkt vgzett a MSZAK azrt, hogy egy kiszllssal kt elads legyen! Mi a mvszekkel is hajnal hromra rtnk haza, s a mszakiak mg utnunk (pedig k elz napon keltek tra), mert nekik mg elads utn htra volt a bonts s a pakols.

 

  Mszak a Vrban:
  Szatmri Istvn, Nmeth Tams, Mt Jzsefn, Mszros Sndor,
  Budavri Sndor, Mt Gbor, Szilgyi Tibor, Mt Jzsef, Szllsi lajos

   A hromtagozatos sznhz ebben az idben vente tbb mint szztzezer ltogatt vonzott. Igaz, akkor a nztr befogad kpessge 549 f volt s hivatalosan 30 ptszk (milyen szp volt egy „zsufi” hz !!!), a 2000-es feljtst kveten 417 f maradt.
   Rgebben a statisztikkat flvente jelentettk a kassza-raporttal egytt s ebbl a Kzponti Statisztikai Hivatal egy kiadvnyt ksztett, lehetett sszehasonltani ms sznhzak npszersgi mutatit. Persze tudjuk, hogy a fizet nz illetve a ltogatszm tbb mint npszersgi adat, vsrler, s a legnagyobb mecns.
   Van kedves emlk bven ebbl az idszakbl.


 

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 8. rsz 2012.11.15.



DR. KOVCS JNOS: A GRDONYI GZA SZNHZ JJSZLETSE - 2.


 

 Dr. Kovcs Jnos nevvel, az Agria Jtkok msorfzetbe rt kszntjvel  mr tallkozhattak a sorozat 5. rszben is. rsnak els felt a 7. rszben olvashattk - most folytatjuk.
 

   A fejlemnyek jabb llomsa a sznhzigazgati plyzat s a kinevezs kr srsdtt. Ma hihetetlen lenne; nem volt politikai ajnls, nyoms, elvrs! A „dntshozk” konzekvens trekvse a minsgi, a j sznhz megteremtse volt. gy aztn lepattantak azok a megyn kvli mvszeti, ismeretsgi, mozgalmi elfogultsgbl szrmaz nyomulsok, amelyek a zsrin kvl, azon tnylva prblkoztak. Megfontolva a szakmai zsri llsfoglalst - sszevetve a loklis mvszeti, trsadalmi, gazdasgi hozzrtk vlemnyvel s a vlelmezett kznsgi ignyekkel - dntttnk.
   Gali Lszlt a Csokonai Sznhz akkori igazgat-frendezjt neveztk ki Egerben. Jl krljrtuk a dntst.  Hztznzben voltunk Debrecenben, elolvastunk sok sznhzi kritikt, egyb sajtt, informldtunk a debreceni kollgknl, sokat beszlgettnk a jellttel.  Nagy szerepe volt abban, hogy jobban megrtsk a sznhzat, abban is, hogy miknt rdemes fejleszteni. Akkor mg nehz volt, de megrtettk, hogy egy darab sznpadra lltsa nem a fggny felgrdlsvel kezddik, hogy a jelmeztrba vagy a kellktrba mirt nem elg egy alkalmazott, hogy a vilgts nem kapcsolk krdse stb. Egy kicsit elvontabban, mlyebben megtapasztalva a sznhzi vilgot rjttnk a lnyegre. A sznhz nem munka, nem csak egy intzmny, nem csak egy kivteles hely s esemny (Ezt a gondolatot taln Novk Ferenctl olvastam)
   A Grdonyi Gza Sznhz egy vrosi letforma, egy manifesztum volt Eger letben. Kzege, lgkre teremtdtt, hatott, mozgstott. Mveliv vltak nem csak a sznszek, rendezk, vezetk, a mszak s a teljes asszisztencia.



   Az j trsulat „honfoglalsnak” gondos s hatrozott menedzselje volt Menk Terzia gazdasgvezet, aki szakrtelemmel s elktelezetten egyengette a mg dcgs utat az „echs szekr” eltt.   Nem lehet elgg megbecslni Szatmri Istvn mszaki irnyt munkjt, klnsen azt a hsget, amellyel kitartott az tmeneti idszakban. (* a sorozat 9. rsztl Menk Terzia visszaemlkezsei kvetkeznek.)
   Rsztvevi, megvalsti voltak szmosan politikusok, tisztviselk, mg gazdasgi szakemberek is. Megnyer lojalits, szolidarits jtt a trsintzmnyek vezeti s munkatrsi kzssgeibl. Sem presztzsharc, sem szakmai fltkenysg, sem az intzmnyi rdekek srelme irnti rzkenysg nem vetett rnykot a kapcsolatokra. (Igaz, hogy nem voltak „oldalak”, senki nem akart diktlni, megrendelni fellrl tutit megmondani. Neknk ilyen tapasztalatunk nem volt.)
   A trsulat viszonylag hamar kzkedvelt lett a vrosban, a bemutatott darabok tartalomban, stlusban, megjelentsben vltozatos, szpen megmunklt ignyes repertort mutattak.
   Olyan jz sznhz, lmnykzpont s kznsget becsl, de nem bratyiz mvszetet teremt knlatknt jelent meg.  Magam akkor gy reztem, hogy Egernek val sznhzat kaptunk, igazsgos s megnyugtat arnyossgban. Legalbb annyira volt polgri, mint amennyire modern s populris, a klasszikusan slyos drmk trsasgban mltnyos helyet kapott a vgjtk, a kamara s stdis mvszi produkci. A gyermekeknek szl darabok is flnyes mvszi biztonsggal tudtk a korosztlyokat megszltani.
   (Nem nevezek meg eladsokat, pedig sokat tudnk, konkrt lmnyeket felidzve, de nem tartanm helyesnek, ha brmelyiket is azzal srtenm, hogy vletlenl az emlkezet gyarlsga miatt kihagynm.)
   Gali Lszl majdnem teljes trsulatot hozott Debrecenbl, a sznszek rtkeit helyn kezelve nemcsak , de ms vendgrendezk is hatsosan sfrkodtak az adottsgokkal. A sztrols legkisebb jelei nlkl alakultak ki a rangok, a stlusok s karakterek.
   Tizent ve nem lek Egerben, fknt a nyri programokat ltogatjuk, de ma is nagy tisztelettel s szeretettel emlkezem a Grdonyi Gza Sznhz bemutatira.
   Emlkezetes estket nyjtottak az olyan darabok, amelyeket Agrdi Ilona, Bakody Jzsef, Blask Balzs, Bkay Mria, Csendes Lszl, Csonka Anik, Dimanopulu Afrodit, Gyrvry Jnos, Kiss Lszl, M. Horvth Jzsef, Plfy Zoltn, Rti rpd, Ribr va, Romn Judit, Sarossy Kinga, Szki Kroly, Tunyogi Pter, Vli Zita alaktsaival, vltozatos  szerepekben  alkotott meg a Trsulat. Sajnlom, ha nem mindenkire emlkszem rdeme szerint, de az id s a tvolsg… meg a kor…
   Mint minden szervezetben a struktra kialaktja a maga dinamikjt, lett s bels mozgst.  gy volt ez a frissen alakult egri trsulatnl is.  Voltak vitk, tkzsek, vlt vagy vals srelmek, konfliktusok is. Mindaddig azonban, amg a politika meg nem fertzte a kzssget, nyugalmasabb volt az let a sznhz krl.
   A pnzszke, a nehzsgek egyre gyakrabban generltak problmkat. A politika sem mindig kmlte, undok mdon hozzkendtt. Kr.
   gy gondolom, hogy mindezek ellenre a Sznhz megmaradt az elismert vidki sznhzak lvonalban. Ha jl emlkszem, az els trsulati lsen a feladat bonyolultsgra utalva jelentettem ki: „gy rzem magam, mintha a lottn nyertem volna egy tigrist”
   Ma nem tudom, mit mondank.

Dr Kovcs Jnos

nyugalmazott  tanr, gimnziumi igazgat

Bkscsaba

 

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 7. rsz 2012.11.06.



DR. KOVCS JNOS: A GRDONYI GZA SZNHZ JJSZLETSE - 1. 

 Dr. Kovcs Jnos nevvel, az Agria Jtkok msorfzetbe rt kszntjvel  mr tallkozhattak a sorozat 5. rszben. Most rsnak els felt olvashatjk, folytats a jv hten.

  Nem knny eleget tenni egy olyan felkrsnek, amely fontos helyi trsadalmi jelentsg esemnyt, trtnst, folyamatot kvn hossz vek tvlatbl felidzni, megosztani a jelenval kznsggel.
   Egyszerbb, lnyegesen knnyebb interjt adni, krdsekre vlaszolva, irnytottan felidzni, emlkezni, mert a krdez hozzsegthet olyan lmnyek megidzshez is, amelyek egybknt spontn kzegben nem villannak el. Mivel mindezek hjn az ember magra marad, tallni kell egy alkalmas formt. Olyan megnyilatkozst, amely nem szksgszeren csak az apr rszletekre, a levltri dokumentumok mlysgig kutat feltr munkra tmaszkodik. Ugyanakkor knosan gyelve arra, hogy a vals tnyek, trtnsek, megnyilatkozsok maradjanak meg az emlkezs vznak, amelyre sszefggsek, impresszik s – termszetesen – emcik nemes rtegei rakdnak, s teljestik ki, formljk befogadhatv s hiteless az akkori egri „kulturlis bumm”-ot.
  Mert nem volt htkznapi trtnet a Grdonyi Gza Sznhz jjszletse.  Hossz folyamatnak a finisben kerltem az esemnyek kzelbe, st kzepbe.
   A nyri eladsokat mr akkor is rendszeresen ltogattuk, amikor mg nem Egerben ltnk, hanem egy bkkaljai falubl, Tardrl utaztunk t nyri estken tbb pedaggus kollgmmal egytt. gy termszetes volt szmunkra, hogy van sznhza Egernek.
   1979. janur 15-n kltztnk Egerbe, az pl 6. sz. ltalnos Iskola igazgathelyettesnek neveztek ki, majd szeptemberben a Vrosi Tancs igazgati munkakrbe helyezett.  Nem mondom; kihvsnak megtette. A nagy ltszm korosztly iskolztatsnak gondjaiban ltnk. Volt olyan tanv, amikor az sszltszmunk meghaladta az 1500-at, egyik vben 10 els osztllyal indultunk.
   Hat v utn a kzigazgatsba kaptam felkrst. A Megyei Tancs VB Mveldsi Osztlyn elbb osztlyvezet helyettes, majd osztlyvezet lettem. A feladat megtisztelen nagy volt, de izgalmas, rdekes, szmomra–kedvemre val volt.
  Tbb minden mellett a megye s a vrosfejleszts dinamikja, szertegaz kulturlis s oktatsi trekvsei, s ebben a folyamatban megnyilvnul koherens szndkok ragadtak meg. A kzpiskolk strukturlis megjtsa a korszersg irnyban, j pletek Mtrafreden, a Neumann Jnos Kzpiskola a laktelepen, a Levltr ptse, kltztetsnek elksztse, a Dob Istvn Vrmzeum helyzetnek javtsa, a  Kepes-gyjtemny elhelyezse, a Dob tri kolostorplet kivltsa, elgondolsunk szerint tmenetileg lnykollgium, majd vglegesen a Mzeum killt s feldolgoz funkcija szmra.



s a Grdonyi Gza Sznhz.
Mg a gondolat felvetse is btornak tnt. Egyik minisztriumi kollgm szerint ”annyi eslyetek van a fejlesztsi kzpont tmogatsnak elnyersre, mint a csignak a nyulak futversenyn…” (Gondoljuk meg: a megelz vekben „stafrungozta ki” az llam a nyregyhzi sznhzat, s Zalaegerszeg is vidki tetrumknt kerlt be a kzszolglatba. A budapesti sznhzak vezeti rszrl rthet volt a felzduls, hiszen a legtbbre rfrt volna a fejleszts.)
   Pedig volt esly, mert a megye s a vros „dntshozi” egy akaraton voltak. Csak gy. Nem hirdettek semmilyen egyttmkdst, nem volt zszllengets, nem volt frakcizs, fltkenysg. Volt azonban szakszersg, minsgre trekvs, a minsgi szakrtelem irnti igny.
  A prolgus „ts volt”, Szikora Jnos megbzsa, rvid egri frendezsge, vezeti munkja kprzatos Csongor s Tnde-alkotsa leszerelte a sznhz gyben mg szkeptikusokat is. Az igaz, hogy a darab ellltsi kltsgnek megismerse kisebb pnikot keltett krnkben, mrmint a fenntart pnzgyi hivatalnokai kztt. Arra az vre a dologi kltsgek keretei igencsak feszltek. Mindezek ellenre nagyon sokan reztk, hogy a megye s klnsen a vros gazdagabb lett, s mindenkpp megri a folytats.
   Az esemnyek 1986-ban felgyorsultak. Az akkori mveldsi miniszter, Kpeczi Bla hivatalos megyeltogatsa „rsegtett”. A dntshozk – ma mr gy mondannk - lobbizsa rvn a sznhz gye kzponti szerepet kapott. A miniszter direktben tapasztalhatta a kzs platformot, az egyntet killst a megyeiek rszrl.
   Igazsgtalansg lenne az akkori vezetk, tisztsgviselk, szakemberek neveit elhallgatni. A megyei ideolgiai titkr, Kiss Sndor, a Megyei Tancs elnkhelyettesei, Kovcs Sndorn s Marti Sndor testleteket hatrozottan motivl tevkenysge dnt jelentsg volt. Nem csak a fejlesztsre, de a beinduls kezdeti folyamataira is figyeltek, segtettek. Ugyanilyen lojalitst kaptunk mi, a szakmai osztly a trsosztlyok rszrl ppgy, mint a megyei fenntarts intzmnyek vezetitl. Termszetes volt az a lelkeseds, amely a mi szervezetnkben, a Mveldsi Osztlyon uralkodott. Kezdetben Kertszn, majd Ivdyn Both va kzvetlen konzulensei voltak a sznhz gynek, Csontosn Kovcs Mria gazdasgi csoportvezetvel pedig hossz s kemny trgyalsok rvn sikerlt a fejleszts koncepcijt a kzponti szervek s az Orszggyls szmra elfogadhat s finanszrozhat programm kidolgozni.
   Kevs remny lenne arra, hogy az orszg gazdasgi helyzete akr 1988 utn is megengedhette volna egy ilyen projekt keresztl vitelt, teht a 24. rban sikerlt a sznhzat „jraleszteni”.
   A gyors intzkeds s a srgs munka knyszerre jellemz, hogy a fejlesztsi program anyagval sz szerint majdnem kt napot tltttem a minisztrium pletben Kpeczi miniszterre vrva. Az akkori eljrsrend szerint az llamigazgatsi egyeztetsre a javaslatot kpvisel miniszter alrsa utn kerlt sor. Az id kevs volt, a Tervbizottsg el a Pnzgyminisztrium fosztlyvezetje – emlkezetem szerint Nmeth Zoltnnak hvtk – vitte. Minden szervezetnl kttt hatridk voltak, ksni nem lehetett. A Szalai utcban dekkoltam teht, el nem mozdulva jjel sem, mert az akadmikus miniszter magas szint nmet kldttsggel vidken jrt. A titkrsga szerint gyakran jrt be hajnalban, hogy az aznapi program eltt srgs gyben dntsn vagy alrjon. gy sikerlt a msodik nap kora dleltt az anyagot alratni s a megfelel helyre tovbbtani.
   Egybehangz vlemnyek szerint nagy szerencsje volt a hevesi kzssgnek, az utols kltsgvetsi „bkev” volt az a nyolcvanhetes, amelyikben ekkora volument el lehetett nyerni, egy harmincfnyi befogad sznhzi konstrukcit tbb tagozatos sznhzz fejleszteni.

 

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 6. rsz 2012.10.25.


   A sorozat 3. rszben Lendvai Ferenc egri direktor, a Miskolccal trtn sszevons nagy hvnek 1965-s nyilatkozatt olvashattk arrl, mirt nem kell tartania az egri kznsgnek ettl a tervtl, a 4. rszben pedig Pva Ibolya, a Miskolci Nemzeti Sznhz rks tagja meslt az egri s miskolci sznhzak 1966-ban bekvetkezett sszevonsnak idszakrl. Most, a 6. rszben mr 1978-ban jrunk, amikor mr meglehetsen nagy volt az elgedetlensg a fennll helyzettel, nem csak az egri kznsg, de a Miskolci Nemzeti Sznhz rszrl is. A Npjsg mjusban kt rszes interjt kzlt a „miskolci-egri sznhz” igazgatjval s frendezjvel, amelynek mr a cme kijelenti: A „hzassg” rosszul sikerlt. Az ebbl a ketts interjbl kzlt rszletek (a dlt betvel szedett rszek nem nknyesek, az rsban is gy szerepelnek) utn a sorozat 7. rszben majd Dr. Kovcs Jnos visszaemlkezsi kvetkeznek az nll trsulat megszletst megelz s kvet idkrl, aki a Megyei Tancs VB Mveldsi Osztlyn dolgozott. Az 1978-as cikkben szerepelnek ezek a szavak: „…a fejlds az nll egri sznhz fel vezet. Ez egszsges trekvs…” s „megri, mert ngy-t v alatt kialakulhat egy ers trsulat, s ltrejhet az nll egri sznhz, amelyet bizony megrdemel a vros.” Fura rzs olvasni ezeket a gondolatokat – amelyekkel n tkletesen egyetrtek, hiszen errl s ezrt szl az egsz sorozat is – most, amikor az egri sznhz helyzete olyan, amilyen s gy tnik, teljes a bizonytalansg, ilyen-olyan hrek keringenek, kztk mg a befogad sznhz is tartja magt a remlhetleg teljesen alaptalan szbeszdekben. Negyedszzadnl tbb ves mkds utn ez vtizedekre halla lenne az „nll egri sznhznak, amelyet bizony megrdemel a vros” – radsul msodszor trtnne meg azzal a vrossal, amely kt vvel ezeltt a Kultra Magyar Vrosa rangot is elnyerte.

1978. mjus

Az aggds srgette ezt a tallkozst Salls Gborral, a miskolci-egri sznhz igazgatjval, valamint Ills Istvn frendezvel. A beszlgets nyitnyaknt szerkesztsgnk vlemnyt tolmcsoltam, miszerint Egerbl nzve vitathat az elmlt vtized msorpolitikja: a trsulat elhanyagolja, mellzi a magyar klasszikusok, nemzeti rtkeink bemutatst, nem trekszik nevhez s rangjhoz mlt, sajtos profil kialaktsra.

   - Mi a vlemnye a sznhz vezetinek?

   - A sznhz msorpolitikjrl nekem ms a vlemnyem – kezdi az igazgat. Meggyzdsem ugyanis, hogy az elmlt vekben is rezhet bizonyos fejlds, noha az emltett sajtos profil kialaktsa valban nem sikerlt gy, ahogyan mi azt szeretnnk, s ahogyan azt a nevnk is megkveteln. Hogy mirt? Nos, elssorban az egri sznhz miatt, pontosabban a rosszul sikerlt hzassg miatt. Ez a kettssg sajnos nem teszi lehetv sem egy miskolci, sem egy egri profil kialaktst. Mi mr tbb alkalommal elmondtuk, hogy egyazon msorral nem lehet kt klnbz sszettel vrost kiszolglni. A kt sznhz, a kt sznpad klnbz mrete mr egymagban indokoltt tenn az nll msor kialaktst. Amely oda illik az egri sznhzba s megfelel az egri kznsgnek, s gy jobban szolgln a kzmvelds cljait is.
  - Elgedetlensgnket az vad sorn tbb alkalommal is megfogalmaztuk. Sajnlattal tapasztaljuk azonban, hogy a sznhz nem reagl rsainkra, vlasz nlkl hagyja a vlemnyeinket, amelyeket pedig olykor taln lehetne vitatni is. A megyei lap mintegy szzhszezer olvasja s a Grdonyi Gza Sznhz majd kilencvenezer nzje joggal elvrhatja, hogy a trsulat vezeti vlaszoljanak a msorpolitikt, vagy a sznhz s kznsg kapcsolatt rint cikkeinkre.
   - Egy-egy kritikra, brl cikkre, vagy a msortervet elemz rsra mi mindig a kvetkez bemutatval illetve vaddal vlaszolunk – mondja a frendez. Mi tiszteljk a sajtt, amelynek az a feladata, hogy rjon, kzljn, cikkeivel elgondolkodtasson bennnket – ezt meg is teszi a Npjsg -, a mi dolgunk pedig az, hogy j s sznvonalas eladsokat vigynk sznpadra. Ez a munkamegoszts. A kritikkat persze rdekldssel, st izgalommal olvassuk, meg is vitatjuk, olykor neheztelnk a brlatrt - klnsen, ha nem rtnk vele egyet -, m mindig tudomsul vesszk az jsg vlemnyt..........neknk sem kzmbs, hnyan lnek a nztren. A sznhz a kznsgrt van, s mr csak ezrt sem mondhatunk le arrl, hogy szles ablakot nyissunk a vilg drmairodalmra. gy msorunkban jogosan kapott helyet a csehszlovk Hornicek s az angol Pinter is. Most amolyan vesszparipaknt emlegeti a sajt ezt a kt bemutatt, kifogsolva, hogy mirt a nagysznhzban s mirt brletben jtsszuk Egerben A gondnokot, amikor Miskolcon a hatvan szemlyes zsebsznhzban mutatjuk be. Vlemnyem szerint az rk nem ksrleti sznpadra rjk mveiket, s ez a stdisznhz tulajdonkppen egy magyar tallmny. A stdi miskolci premierje utn Egerben a nagysznpadon mutattuk be a Kt frfi sakkban cm komdit, s mert sikere volt, s mert a kznsg jl szrakozott, most Miskolcon is a nagysznpadon jtsszuk.   M i r t   b a j   e z?.........igazsgtalan lenne az olyan vlemny, amely csak a sznhz hibit hangoztatja s megfeledkezik a kznsg magatartsrl, tnyleges ignyeirl.
   - A kznsgrl valban nem szabad megfeledkezni. De arrl sem, hogy a sznhz is fejleszti az zlst, alaktja a nzk ignyt, s az emltett rdektelensget ppen a relis ignyektl elszakad msorterv is fokozhatja.........s mg sok minden. Pldul az a sajnlatos krlmny is, hogy gyengl a trsulat, s egyms utn ms sznhzakhoz tvoznak az egri kznsg kedvencei..........
   A frendez vlemnye szerint nem gyengl a trsulat.
   - Arrl van sz inkbb, hogy az utbbi vekben sznhzunk is belekerlt az egyre dinamikusabban cserld, vltoz magyar sznhzi ramlatba..........Gyrben pldul j sznhz plt, ott most bkezbb a vros, gy Bcs Ferenc s felesge, Tanay Bella – akiket tavaly Erdlyben fedeztnk fel -, hromszobs lakst kap, de oda szerzdtt Kovcs Mria is, akinek tvozst szintn sajnljuk. Beke Sndort Kecskemtre hvtk mvszeti vezetnek, s vele megy Blask Pter, Blask Balzs s Reviczky Gbor is. Gyngyssy Kati is bejelentette tvozst, br dntse mg nem vgleges..........
   - Vajon sikerl-e a tvozk helyre a megfelel szerepkrkre alkalmas, j kpessg sznszeket szerzdtetni?
   - Remljk, igen – vlaszolja az igazgat. Br megmondom szintn, hogy a tjeladsok, az egri utazsok nagy szma – majd ktszzszor jtszunk a Grdonyi Gza Sznhzban – befolysolja a sznsz szerzdsi kedvt..........
   - Tbbszr szba kerlt a rosszul sikerlt sznhzi hzassg, amely ma mr egyrtelmen gtolja a trsulat mvszi munkjt, korltozza sznhz miskolci s egri, Borsod, illetve Heves megyei jelenltt. Mi a megolds?
  
- Meggyzdsnk, hogy a fejlds az nll egri sznhz fel vezet. Ez egszsges trekvs, s megvalstsra Egerben megvannak a felttelek. tmeneti megoldsknt mi azt javasoljuk, hogy teleptsnk le Egerben 15-20 tehetsges mvszt, s ez a przai trsulat - amely egyelre a Miskolci Nemzeti Sznhzhoz tartozna – ott lne, prblna s jtszana a vrosban, st jrna Gyngysre, Hatvanba s a megye nhny nagyobb kzsgbe is. Ily mdon megolddna a rg hinyolt jelenlt s ugyanakkor a vros, a megye ignyeihez alkalmazkod nll msort ltna a kznsg. A zens mveket, valamint a nagy killts eladsokat – mint pldul a Lorenzaccio vagy a Monna Vanna volt – tovbbra is Miskolcrl importlnnk. Mindehhez persze nhny laks kell, de megri, mert ngy-t v alatt kialakulhat egy ers trsulat, s ltrejhet az nll egri sznhz, amelyet bizony megrdemel a vros.      
   - Ksznm a beszlgetst.
                                                            Mrkusz Lszl 

 

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 5. rsz 2012.10.17.


 

   Az jra nll egri trsulat ltrejtte eltt fontos szerepet tlttt be a vros sznhzi letben az Agria Jtkszn. 1975-ben alakult. A Vrban s a vros terein jtszottak. (1985-tl a Grdonyi Gza Sznhz vette t a nyri jtkokat, Agria Jtkok nven. Nhny v utn anyagi okokbl tbb ves sznet kvetkezett, majd a ma is ltez Agria Nyri Jtkok – ez azonban mr nem a sznhz irnytsa alatt mkdik.) Termszetesen felvettem a kapcsolatot olyan emberekkel, akik megalakulsban, els veiben fontos szerepet jtszottak. Szemlyes okokbl nem akartak most mr beszlni rla. Sajnlom, de tiszteletben tartom. Viszont fontosnak tartom, hogy nyoma legyen ebben a sorozatban. Ezrt legalbb az 5 ves vfordulra megjelent kiadvny (Romhnyi Lszl, Nemeskrty Istvn: Agria Jtkszn)  nhny rszlett idzem szvegben s kpben, majd ugorva az idben az 1988-as Jtkok msort mutatom meg s a 89-es msorfzet kszntjt, melyet Kovcs Jnos, a Megyei Tancs Mveldsi Osztlynak vezetje rt, akinek visszaemlkezsit nemsokra olvashatjk a sorozat rszeknt.

          

T VE KEZDDTT…
A vros, amely befogadott egy sznhzat

 

Eger trtnelmi vros, gazdag memlkei, vilghres bora, csodlatos krnyezete a turistk szzezreit vonzzk nyaranta. Maga a vr nemzet-trtnelmi mltunk bszkesge.  Agria – Eger rgies elnevezse – rgmltunk egyik legjelentsebb centruma; histrik s trtnelmi legendk ihletje. A vr 1552-es ostroma, Dob Istvn vrkapitny s a hs egri vitzek emberfeletti prviadala a trkkel – nemzeti mtosz. Tindi Lantos Sebestyn histrisneke, vagy Balassi Blint egri katonskodsnak vei, tallkozsa Losonczy Annval – iskolai tananyag.

                                 tlet s megvalsuls

Domn Imrvel mr rgta tervezgettk egy nyri szabadtri jtk megszervezst, elszr 1972-ben ksreltk meg a megvalstst, sikertelenl. Helysznnk, az egri vr gtikus palotja, idelis sznhzi httr, valsgos dszlet. Sznhzat lmodni a nagyszer trtnelmi esemnyeket tlt falak kz: magngy. Egy nyri sznhz megszletshez (egy j helysznen kvl) sajtos koncepcira, egyedi msorpolitikra, az gy mell sorakoztathat sznsztrsakra s mecnsra van szksg. A trsadalmi igny segtette szndkainkat. 1975-ben az „egri csillagok” llsa szerencssen felnk, teatristk fel ragyogott. Heves megye s Eger vros llami- s prtvezetsge zld utat adott, ltrejtt az Agria Jtkszn. Az indtstl kezdve klnsen nagy segtsget nyjtott dr. Papp Lajos llamtitkr: bizalma s biztatsa nlkl nem ltezne az Egri Vrsznhz.
 

                         A rgi magyar sznhz nyomban

…………….A trtnelmi helyszn s a drmai tnyanyag sznpadra lltsnak szndka meghatrozta azt a koncepcit, amely az egri Vrsznhzat minden ms szabadtri mhelytl megklnbztethette. Rgi drmai szvegemlkeink s a sznhzi hagyomnyaink jrartkelst vllaltuk feladatunkul. Ezzel a mvszi programmal sznhztrtnetnk legknyesebb terletre lptnk.


AZ ELS HROM V BEMUTATI
 

1975  Prof. Szentes Reginld: Andrs kovcs kirlysga (1780) – a
           gtikus palota eltt
1976  Heltai Gspr: A nemes emberrl s az rdgrl (eljtk) – Dob
           tr
           Heltai Gspr: Magyar dekameron (Poncinus histrija, 1572) – a
           gtikus palota eltt

1977  Kertso Cirjk: Borka asszony s Gyrgy dek (eljtk 1773-bl) –
           Dob tr
           Szkely Jnos: Dzsa – monodrma – a Romkertben
           Agriai histrik – hang- s fnyjtk a Romkertben  
           Balassi Blint: Szp magyar komdia (1587) s Balog-Fazekas:
           Ldas Matyi (1838) – a gtikus palota eltt



 
                              

                                                   
     

AZ 1988-AS JTKOK MSORN A KVETKEZ PRODUKCIK SZEREPELTEK:

A LCEUMBAN:
Aldobolyi-Szenes-Thomas: Charley nnje
Goldoni: Kt r szolgja
A GRDONYI GZA SZNHZBAN:
Vincent van Gogh
Petike, a kis tigris - bbelads
Mtys kirly juhsza
AZ IFJSGI HZBAN:
St Andrs: Engedjtek hozzm jnni a szavakat
AZ RSEKUDVARBAN:
Tabarin: Veszedelmes levelek
A DOBOS CUKRSZDBAN:
Operett s sanzon est
A BAZILIKBAN
A Budapesti Madrigl Krus koncertje
Sebestyn Jnos orgonaestje
Takcs Klra ria- s dalestje
A Tomkins nekegyttes hangversenye
                           

                

 

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 4. rsz 2012.10.09.

 

 Pva Ibolya, a Miskolci Nemzeti Sznhz rks tagja mesl az egri s miskolci sznhzak 1966-ban bekvetkezett sszevonsnak idszakrl. Ksznm az ltala rendelkezsemre bocstott fotkat is.


* A mvsznvel 50 ves jubileuma alkalmbl kszlt beszlgets a blog Miskolci Nemzeti Sznhz rovatban olvashat.

 1966-ban a Miskolci Nemzeti Sznhz trsulatnak lettem tagja. A sznhz ppen akkor egyeslt az egri Grdonyi Gza sznhzzal, anyagi okokbl, hogy csak egy vezets, egy trsulat legyen s egy szab-, fest-, lakatos-, fodrsz-, asztalos tr, mindenbl egy s gy olcsbb lehessen a mkdtets. Lendvai Ferenc volt a direktor, aki az sszevons nagy hve volt. Egerben alig maradt valaki a rgiek kzl, taln csak a ports, nhnyan mszakiak, mert az eladsokhoz mg ket is Miskolcrl vittk. Az egri kznsg – termszetesen – nem fogadta mindezt j szvvel. Ezen azzal prbltak enyhteni, hogy a darabok egy rszt ott mutattuk be.
   Volt, hogy ideig-rig ott is laktunk. Nekem rokonaim voltak az Almagyar utcban, Kall Lacik. Nluk is aludhattam. Kedvesek, aranyosak voltak, mg vadszni is elvittek. Felejthetetlen volt, amikor reggel hztak a szalonkk, vagy amikor vaddisznt lttek 24 centis agyarral. Amikor a Potyautast jtszottuk Bodrogi Gyulval, bemutattam a rokonaimnak s elvittk t is vadszni. Azta is emlegeti.
   Amikor egymst rtk a prbk dleltt, dlutn, nha a sznhz alagsorban aludtunk. Nagyon szrny hely volt, fltnk is, meg akkor mg sznnel tzeltek s nha ers szndioxid illat volt s nem laksok voltak azok, hanem kis vacak szobk.  
   A vrost nagyon szerettem. Nekem egy gynyr mesevros volt. A Szchenyi utcn a Dobos cukrszdban nagyon finom stemnyeket ettnk. Finom tterem volt a bazilika alatt - Isten lbnak hvtuk, ahol egri Bikavrt, Medoc noir-t ittunk. A sznhz mellett volt a Kacsa, ott volt a legolcsbb egy ebd, egy kv, frccs – a sznszt mr akkor sem fizettk tl jl. A Park szllba s a Fehr Szarvasba nagyon ritkn jutottunk el, mert drgk voltak.
   A vros is szerette az sznszeit. Imdtam az egri kznsget, aranyosak voltak s nagyon szerettek minket. Megbeszltk velnk az eladst, mi tetszett, mi nem. Ha vasrnap jtszottunk aznap sttt stemnyt hoztak be neknk. Virgot dobltak fel a sznpadra. Trtnt egy eset, amikor feldobtak nekem egy csokrot – n azt hittem azt, hiszen gy volt becsomagolva, masnival - s majdnem levert a lbamrl, amikor eltallt, ugyanis egy nagy sonka volt. A bokm bnta. Ilyesfajta „rjng” kedves szeretetrl Dryn napljban olvastam…
   Eger mellett jrtunk mg tjeladsokra, Gyngysre, Mezkvesdre, zdra, Nyregyhzra, sokat, sokat…

 

  
A legemlkezetesebb akkori  eladsok? Rgtn 1966-ban Nmeth Lszl Csapdjnak sbemutatja – Polgr Gza jtszotta Puskint s n a felesgt.



Mrkusz Lszl rt rla kritikt a Npjsgban, aki engem annyira szeretett, hogy utols kvnsgai egyike az volt, n mondjak majd verset a vgs bcsztatsn. gy is trtnt. Emlkezetes, szp elads volt Brecht Kaukzusi krtakre, Csiszr Imre vizsgaeladsa, amiben n a kormnyznt jtszottam. Blask Pter volt a br, Lzr Kati Gruse, a j anya. A Potyautas, Bodrogival. Nem tartom magam igazn nekesnek - br tanultam nekelni -, viszont j mozgs voltam, tncolni is tanultam, szteppelni. Ulmann Mnika, fiatal kollganm nagyanyja, Igaz Lucy, Ulmann Ott zeneszerz felesge tantott.


   Legutbb Olgyai Magda 85 ves szletsnapjn jrtam Egerben, a sznhzban szerveztek neki nnepsget s n is felkszntttem. Nagyon szerettem t, sokat lehetett tle tanulni. Rgen divat volt hasonl kerek vfordulkon a jutalomjtk, amikor az aznapi elads bevtelt az nnepelt kapta meg – ma mr ez sajnos nem szoks... Nagyon nagy dolog volt rgen az sszetarts, az, hogy a trsulat egy csapat, egy csald s egymst tmogatva, szeretetben l s dolgozik. Nzem a televziban a rgi nagy sznszekkel kszlt portrmsorokat – Gobbi Hilda, Mrkus Lszl, Rday Imre, Tolnay Klri – sugrzik szavaikbl ez a mentalits.

 

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 3. rsz 2012.10.03.

Az 1955-ben megnylt sznhz fltt mr 2 vvel ksbb gylekezni kezdtek a stt fellegek.

1957.06.01.

 

A Htfi Hrek mjus 20-i szma „Tbb s jobb sznhzi eladst a kvetkez vadban" - cmmel egy kedvesnek aligha mondhat meglepetst tartogatott a Heves megyeiek, elssorban az egriek szmra. Mint a lap rta: „Az egri sznhz megersdst vrjk attl az intzkedstl, hogy a nagyhr, nagy mlt miskolci Nemzeti Sznhznak lesz a kamarasznhza.” E meghkkent hr nem sajthiba tjn kerlt a lap hasbjaira, hanem az illetkes felsbb szervek elgondolsait tkrzte. Mert nem msrl, mint arrl van sz, hogy bizonyos „gazdasgi s mvszeti" meggondolsok alapjn a kvetkez sznhzi vadban a Mveldsgyi Minisztrium - a Mvszeti Tancs javaslatra - meg akarja szntetni az egri Grdonyi Gza Sznhzat, illetleg egy przai rszleg meghagysval, mint kamarasznhzat kvnja Miskolchoz csatolni. 
   A Htfi Hrek munkatrst errl Kenyeres gnes osztlyvezet tjkoztatta, s csak utlag, majdnem hogy az jsgbl rtesltek errl az elgondolsrl a sznhz vezeti, s maga a megyei tancs is.             
   Melyek azok az okok, amelyek lltlag szksgess teszik az egri sznhz nllsgnak megszntetst?             
  Igen alacsony az egri sznhz mvszeti sznvonala, gazdasgilag is rfizetses, orszgos rdek, hogy az ilyen sznhzakat megszntessk, hisz pldul Miskolc „olcsbb s jobb sznhzat" tud biztostani a Heves megyeieknek.
   Vegyk boncolra ezeket az rveket, amelyek egy fiatal, de mris szp eredmnyeket felmutatni tud sznhz felett lennnek hivatva elmondani az utols tletet.                 
   Tny s val, hogy az orszg gazdasgi helyzete nagyarny takarkossgot kvetel minden vonalon, mg a kultra, ezen bell a sznhz   terletn is. Az egri sznhz vi 2.2 milli forint llami tmogatst kapott, s megszntetse - a przai rszleg meghagysval - tetemes kltsgmegtakartst jelentene, legalbbis ltszlag. A helyzet azonban az, hogy a megyei   tancs illetkesei, a sznhz vezeti mr trgyaltak arrl, hogy helyes tcsoportostssal, bizonyos takarkossgi rendszablyok letbelptetsvel 700 ezer forint vi megtakartst tudnnak elrni, az elmlt vekhez viszonytva, hozztve, hogy a megyei tancs kltsgvetsben is keresnnek szksg esetn lehetsget a sznhz „hazai" erbl trtn tmogatsra.
   Ha alaposabban utna nznk a dolognak, az is kiderl, hogy a Miskolchoz val csatols egyltaln nem gazdasgos. Az egri sznhz vi 450 eladst tartott a megyben, megszoktk, megszerettk, a megye, az zemek, falvak dolgozi is ignylik a mind gyakoribb s gyakoribb sznhzi eladsokat. Legalbb ennyi eladst kellene teht tartani a miskolci egyttes tjrszlegnek is. Nem kell klnsebb szmolsi tehetsg ahhoz, hogy megllaptsuk: a meglehetsen messze es Miskolcrl ennyi kiutazs milyen jelents anyagi befektetst ignyel, nem beszlve arrl, hogy a miskolci dszletek nem megfelelk az egri sznpadra. Egy hten tl, mrpedig egy-egy operett hosszabb ideig van msoron, az operett-trsulat tagjainak 120 forintos hzbr hozzjrulst kell fizetni, szmos egyb ms kltsg mellett. Mr ennyibl is kivilglik, hogy a gazdasgi okok nem okok ebben az esetben, hogy a Miskolchoz csatols nem megtakartst, ellenkezleg, tovbbi kltsgemelkedst eredmnyezne.
   Itt is van ok s lehetsg a vitra. Ktsg sem frhet ahhoz, hogy a fiatal, alig kt ves mltra visszatekint egri trsulat nem rt el, mert nem is rhetett el olyan mvszi sznvonalat, mint a nagymlt Miskolci Nemzeti Sznhz. De az elmlt kt v sem mlt el nyomtalanul: btor kezdemnyezs, a mvszi sznvonal egyenletes s lland emelkedse - ez jellemzi a fiatal trsulat lett s munkjt. A megye dolgozi, ezen bell is  az egriek, megszerettk s megszoktk a sznhzat, amely mind jobban szerves egszv    vlt a vros letnek. „Csak szervezeti vltozs lesz, megyei helyett terleti sznhz, legfeljebb a patriotizmust srtheti ez az intzkeds" – mondottk az elgondolssal kapcsolatban a minisztriumban.
   Ez a „legfeljebb" elg komoly dolog. A vros s a megye trtnelmi s kulturlis hagyomnyai hossz vek ta szinte kvetelen rtk el: lland sznhzat Egernek! Az tlagember szmra a kultrforradalom gyzelmnek legkzzelfoghatbb jele, ppen e sznhz ltrejtte s mkdse. Kultrpolitikailag sem volna teht helyes az elbbre lps helyett visszalpni, mert ez nem egyszeren a patriotizmus - br a jl rtelmezett loklpatriotizmus egyltaln nem eltlend valami - megsrtst, hanem kulturlis vvmnyaink egy rsznek felszmolst jelenten.
  Kt ven keresztl agyba-fbe dicsrtk az egri sznhz munkjt a miniszterilis szervek, ez trtnt a budapesti fesztivlon is. Nem egyszer  kellett felemelnik a megye vezetinek tiltakoz szavukat, hogy nem helyes ez a tl gazdagon osztogatott dicsret, mert helytelen irnyba befolysolhatja az itt foly sznszi munkt. Kt ven keresztl ez trtnt, most a Mvszeti Tancs - amelynek sszesen kt vidki tagja van, abbl is az egyik ppen a miskolci sznhz igazgatja - elmarasztalja az egrieket - a harmadik esztendben. Pedig, mint mr elmondottuk, azta csak fejldik az egyttes. Elgg rthetetlen s furcsa tny ez, amelyet ismt nem lehet,  „orszgos rdekkel" igazolni, legfeljebb azzal, hogy kellenek, az rvek az egri sznhz felszmolshoz.  
   Egybknt is helytelennek tartjuk az orszgos s az gynevezett helyi rdek szembelltst, klnsen akkor, ha tudjuk, vagy legalbb is alapos a gyan, hogy tbbek kztt az egri sznhz megszntetsvel akarjk egyrszt a miskolci sznhz rentabilitst fokozni, msrszt j sznhzat szervezni a Dunntlon. Arra van szksg, hogy a megye vezetinek, a sznhz mvszeinek alapos bevonsval, alapos s kell megfontoltsggal tegyk mrlegre az egri sznhz gyt, mely nemcsak egyszeren nhny sznsz gye, hanem egy megye kulturlis letnek, s ezen keresztl valban az orszgnak az gye is.

(GY. G.) 


Npjsg, 1963.03.31.


Kedves Bartom!

   Tbbszr elfordult mr az utbbi idben, hogy trsasgban tettl nhny kijelentst a sznhzrl, pontosabban vlemnyedet summzva, „Egernek nem kell sznhz!” felkiltssal zrtad le a vitt. Sajnos akadtak tbben is, akik neked adtak igazat, st, vlemnyedet megtoldva, mint jl rtesltek, holmi kulisszatitkokrl, az egri sznhz bels vlsgrl, szemlyi ellenttekrl sznokoltak, mgpedig flegmn, hnyaveti mdon, a mvszetnek kijr minden tisztelet nlkl.  
   Bizton tudom, csupn felletesen ismered a sznhzat, ritkn ltlak csak egy-egy eladson, kptelen vagy trezni – de mg csak megrteni is – az alkots lzas izgalmt. Innen a vllvereget hang, a lekicsinyl megjegyzsek zuhataga. A te stlusodban nem brom a vitt, neked nagy hangod, szavad van – melyre taln sokan hallgatnak, nekem rvem a tollam, s ha ezt jl forgatom, msokat felttlenl, de taln mg tged is meggyzlek a magam igazrl. A sznhz igazrl!
    A kultrforradalom ellen – gy ltalban – mg sohasem emeltl szt. Azt helyesled, azzal egyetrtesz. Ht a sznhz nem egy rsze az egsznek, a mi kultrforradalmunknak? Dehogynem! Nagyon is az! Mgpedig – mindjrt ltni fogod – jelents rsze.
    Ne mondj ellent! Mindent bizonytok!
   Majd nyolc sznhzi vad munkjt jelz aadatok sorakoznak elttem. Igaz, puszta szmok csupn, de nzz mgjk s prblj rteni a szmok nyelvn!
   Bizonytkaim sort a 120-as szmmal kezdem. Ugye, szimpla szmnak tnik gy els ltsra, pedig nagyon sokat lehetne meslni trtnetrl? Jl figyelj!
   1955 szn nyitotta meg kapuit az egri Grdonyi Gza Sznhz, azta mr a nyolcadik vadban jrunk, s szzhsz a bemutatott sznpadi mvek szma. S ezen bell minden szmnak kln trtnete van. Grdonyi Annuskjtl a nemrg jtszott Csehov drmig sorolhatnm a bemutatk cmeit, szerzk nevt, rendezket, sznszeket. Szzhsz drma, operett, vgjtk vagy sznm, megannyi izgalmas premier; az gyel suttog hangja, rivaldafny, gong s fggny. s taps. Nagy, kicsi, vagy esetleg nha semmi. Siker s balsiker, mert ez utbbi is tallhat a sznhz leltrban.
   Ezerszn vilg. mennyi vidmsg, muzsika, rgi szzadok igazsgai s a mi vilgunk kzdelme fr meg a szzhsz sznpadi mben, amelyeket klnbz nemzetek fiai lmodtak sznpadra a valsg vagy a mesk vilgbl.
   A kvetkez szmok, amelyek mr jval nagyobbak az elbbinl, azt jelzik, hogy a nyolc v alatt Egerben 1800, a megye kzsgeiben 1200 eladst tartott a sznhz. sszesen teht 3000-et. s most ugrsszeren mg tovbb emelkednek a szmok. A 3000 eladst tbb mint egymilli ember nzte meg, Egerben 580 ezren, a tbbiek a kzsgi kultrotthonokban vltak sznhzi kznsgg.    
   Igen, bartom, ez is perdnt rvnek szmt. Kialakult a megyben a sznhzi kznsg, s egymilli a szmuk, mg akkor is, ha hdt a televzi, vagy marad mg itt-ott jcskn a kznybl, a meg nem rtsbl is. Ht mindez nem kultrforradalom?
   tszznyolcvanezer jegy fogyott el Egerben, ennyien reztk s hallgattk Ibsen Nrjt, Szent Johanna szabadsgrt kilt szavait, Shakespeare csodlatos nyelvt, Gorkij igazsgt, Moliere-t, Mricz Zsigmondot, Heltai Jent, a mai magyar rk drmit s az operettek, zens vgjtkok flbemsz muzsikit.
   S tl a megyeszkhelyen, eljutott a sznhz falvakba is, ahol nnepl ruhs, munks s paraszt emberek tltttk meg a nzteret, s ismerkedtek a sznhz vilgval, tbb mint flszz olyan kzsgben, ahol eddig soha nem jrt sznhz. Igaz, a kis sznpadon nem mindig mutattak jl a dszletek, s halvnyabban vilgtott a rivalda fnye is, de a drmk, a dialgusok egyre rtbb flekre talltak. Ha semmi ms egyb nem rhat e sznhz javra, csupn 400 ezres kznsggel az 1200 falusi elads, mr nem volt hiba a sznhz nyolc esztendeje!
   A szzhsz bemutat sorban operettek, vgjtkok, sz mvek s drmk vltottk egymst, igaz, nem egyenl sznvonalon s sikerrel. A bemutatott sznpadi mvek egy rsze mr taln tl is jutott emlkezetnkn, vagy igazabb ez gy fogalmazva: ki-ki rzi kedves eladsnak emlkt.
   Az Annuskra mindannyian emlkeznk, hisz ez volt az els elads. De ki felejtheti el Nrt, az Ilyen nagy szerelmet, a Makrancos hlgyet, a Tantnt, az ri murit, a Szlvihart, a Hajnali tzet, a knnyebbek kzl a Csrdskirlynt, a Sybillt vagy a Bl a Savoyban modern felfogs eladst?
   s az sbemutatk tkeres izgalmait. Tucatnyi szerz, ugyanannyi drma, s ezek itt, Egerben kaptak elszr sznpadot! Lorca Don Perlimpin-je, a romn Szarkafszek, a csehszlovk Szemtl szembe, a magyar Nyomozs, a francia A Fld gmbly, s most legutbb a csaknem ismeretlen Csehov drma, hogy csak egynhnyat emltsek az sbemutatk sorbl.   
   Tudom jl, sok a gond a sznhz krnykn. Gazdasgi, szemlyi problmk, gyakran vltjk egymst a rendezk s a sznszek is. S a kznsg, a nagyrdem, nem mindig rti a sznhz trekvseit, msorpolitikjt, de val az is, hogy a sznhz vezeti sem kvetik mindig a kznsg ignyeit.
   Sok mindent fel lehet rni a sznhz hibjul, de egy bizonyos: az egri Grdonyi Gza Sznhz az elmlt nyolc v alatt hromezer eladsban, szzhsz sznpadi m tolmcsolsval egymilli embert szrakoztatott, tantott, vrosban s falun, s ezzel kznsget, sznhzat szeret, a mvszethez rt kznsget nevelt.
   Ez tny! Ez elvitathatatlan.
   pl mr az j sznhz, s mr most trelmetlenl vrjuk az ottani premiert jelz gongtst. A megynek van sznhza! S lesz is!
   Hogy mg jobb legyen, azzal mindenki egyetrt: a kznsg, a sznhz vezeti, sznszei s remlem te is, kedves bartom!
   n felttlenl!
                                               Mrkusz Lszl  
         

 

1965.08.29.


Lendvai Ferenc egri direktor, a Miskolccal trtn sszevons nagy hve nyilatkozott arrl, mirt nem kell tartania az egri kznsgnek ettl a tervtl. (Hogy a gyakorlatban – az orszgban egyedliknt megvalsultan - mit jelentett ez Eger szmra, arra a sorozat kvetkez, 4. rszben Pva Ibolya, a Miskolci Nemzeti Sznhz rks tagja fog emlkezni, felidzve az egri prbkat, eladsokat, a vrossal val kapcsolatukat, az egri kznsget...) 

Beszlgets az egri Grdonyi Gza Sznhz igazgatjval
A sznhz s a kznsg kapcsolatrl – az j bemutatkrl . a sznhzak sszevonsrl

   vad eleji beszlgetsre krtk Lendvai Ferencet az egri Grdonyi Gza Sznhz igazgatjt, hogy vlaszt kapjunk nhny olvasinkat rdekl krdsre. 
   Az els krds az elmlt vadrl szl: milyennek ismerte meg az egri kznsget?
   - Jmagam egy Egernl kisebb vrosbl, a 28 ezer lakos Veszprmbl jttem ide. Ebben a dunntli kisvrosban sikerlt olyan sznhzat csinlnunk, amely felkeltette a vros kznsgnek rdekldst. Bzom abban, hogy Egerben is lehet ilyen sznhzat csinlni. Alkalmas erre a sznhz mvszgrdja, de a vros kznsge, lakinak sszettele is.
   - Mintha az elmlt sznhzi vadban az egri kznsg nem igazolta volna teljes egszben ezt a megllaptst? Gyakran voltak olyan eladsok, amelyeket elg gyren ltogatott a kznsg.
   - Ez igaz, de az elmlt vadot nem szabad teljes rtknek venni. A sok huzavona, kss a sznhz avatsval, befolysolta a kznsget. Nem beszlve arrl, hogy Egerben csupn egy fl szezonnyi idt jtszott a sznhz.
   - De ennek a fl szezonnak sem volt szerencss a msor-sszelltsa. Hrom prza egyms utn…
   - Ez is igaz. De n elssorban nem a kznsg szmt keveslem. Nemcsak az dnti el egy sznhz ltt, sikert, hogy hnyszor jtszanak egy darabot. Inkbb az, hogyan hat az emberekre a bemutatott m, a sznszek jtka. Tudja-e formlni a sznhz a kzvlemnyt s szvgye-e a vrosnak, kzgy-e a vrosban a sznhz. Elmondok egy pldt. Rendeztnk mi Egerben egy j Tragdia-eladst. Igaz, tbben is megnzhettk volna. De n mgsem ezt kifogsolom. Jobban fj, hogy nem kavart megfelel vitt. Eger iskolavros. Milyen j alkalom lett volna ez az elads arra, hogy dikok, pedaggusok, a sznszek s a nagykznsg kicserljk vlemnyeiket Madchrl, a Tragdirl s magrl az eladsrl is.
   Szerintem itt kezddik az rdeklds. Ez lenne az igaz sznhzi kzvlemny. Hiszen a sznhz mindig alkalmas arra, hogy felpezsdtse a vrost. Meggyzdsem, hogy Eger is alkalmas arra, hogy sznhzi vros legyen. Lehet Egerben olyan sznhzi kzvlemnyt kialaktani, ahol vitt, st vihart is kavar egy-egy bemutat. s szintn megmondom – s gondolom, ezt a vlemnyemet osztja valamennyi sznhzi szakember -, ilyen sznhzi kzhangulatban mg megbukni is rdemes egy-egy darabbal.
   - Az idei vad msortervt remlhetleg nem a buksok jegyben lltottk ssze.
   - Nem, legalbbis remlem, hogy nem. Idei msortervnkkel szlesebb ignyt akarunk kielgteni. Bevallom, kznsgsikerre is szmtunk, de elssorban kvncsian vrjuk, hogyan fogadja a kznsg az egyes bemutatkat, mi lesz a vlemnye. Mit szl pldul Nmeth Lszl A nagy csald cm drmjhoz vagy Tennessee Williams A vgy villamoshoz, hogyan fogadja majd a kznsg Csehov Sirlyt, Grdonyi Gza Fehr Annjt vagy Rostand Cyranjt.     
   Helyi sbemutatt is tartunk ebben az vadban. Bemutatjuk Gyurk Gza Vannak mg csodk cm szatrjt, amelyben az r szellemesen figurzza ki az let apr, groteszk megnyilvnulsait. A sznhz legjobb erit csoportostja ehhez a bemutathoz s kvncsian vrjuk, hogyan fogadjk az egriek egy helyi r szatrjt.    
   A most kvetkez vadban, bevallom, nemcsak a sznhz vizsgzik, de a kznsg is. Vannak mr biztat jelek. Eddig mr kzel 400 felntt brletesnk van. Az elmlt ngy esztendben mg nem volt tbb ennl. Remljk az idn elrjk a tszzat is s dikbrletnk is lesz vagy ktezer. De hangslyozom, szmunkra nem mindegy, hogy milyen kznsg l a nztren. Az a kznsg, amely a harmadik felvons utn mr elfelejti az egsz eladst, amelynek nincs vlemnye a bemutatott drmkhoz, az annyi, mintha nem is lenne.
   - Ebben nem rtnk teljesen egyet. Hisz sznhz s kznsg j kapcsolata hosszabb, lland folyamat eredmnye s hogy a kznsg hogyan tvozik a sznhzbl, az elssorban a bemutatott drmtl, az eladstl fgg. Elssorban az eladstl fgg, milyen maradand lmnnyel tvozik a kznsg, megrintette-e t a sznhz varzsa.
   - Ezt nem tagadhatjuk. Hiszen mr Petfi is megrta sznsz korban: Prtolj kznsg s mi majd haladunk. Mire a kznsg: Haladjatok s mi majd prtolunk.
   Mi, a magunk rszrl mindenesetre elkezdjk: igyeksznk jl jtszani. Mi sugrozzuk majd a sznpadrl a mvszet impulzusait, csak legyenek megfelel „antennk”, amelyek felfogjk ezeket.
   - Ismt visszakanyarodtunk az elbbi tmhoz. Az rt kznsg nem szletik. A sznhznak az is a feladata, hogy nevelje sajt kznsgt, s meg kell mondani, hogy e tren vekre men a sznhz adssga. A knyvtr pldul mr a kis iskolsokkal igyekszik megszerettetni a messknyveket, mirt nem teszi ugyanezt a sznhz? Mirt nem iktat be gyermekeladsokat? A mesejtkoknak nagy a kznsgk s sikerk lenne. Nem beszlve arrl, hogy ezrek s ezrek mr a gyermekkorban megszoknk, megszeretnk a sznhzat.
   - Ezzel egyetrtek, Csakhogy egyetlen sznhz sem iktat be hivatalos programjba gyermekeladsokat. De a gyermekek szmra nem az a fontos, hogy hivatalos-e az elads vagy sem. Itt a sznhz, itt vannak a sznszeink. Tessk! Kezdemnyezzen a szakszervezet, a KISZ vagy az ttrk! Akr minden vasrnap dleltt is rendezhetnek ifjsgi matint. Sznszeink szvesen vllaljk ezt a feladatot.
   - Ha mr az adssgnl tartunk, rdemes megemlteni azt is, hogy vekkel ezeltt mkdtt Egerben a Kelemen Lszl Irodalmi Sznpad. Sok hibval, de mgis volt. Most egyltalban nincs. Aztn a kabarsznpadnak is vannak hvei. Alkalmanknt rdemes volna egy-egy kabar eladst tartani. Mirt ne lehetne a programot gy sszelltani, hogy – szmtva a nagy idegenforgalomra – augusztusban rendszeres szabadtri eladsokat rendezzen a sznhz.
   - Mindez lehetsges. De ismt hangslyozom, ehhez igny, rdeklds, megfelel sznhzi kzvlemny kell. Ha pldul az irodalmi sznpadot kezdemnyezn, mondjuk a TIT, esetleg ms szerv, vagy intzmny, sznszeink, rendezink rmmel rendelkezskre llnnak. Mi hivatalosan csak ktszz eladst tartunk. Az v tbbi napja szabad! Szeretnm hangslyozni, hogy ez nem az anyagiakon mlik.
   A kabarnl mr ms a helyzet. Ezt mr a sznhz is vllalhatja, st mg ebben az vadban is msorra tzhetnk egy kabart, ha vannak a vrosban olyan emberek, akik meg tudnak rni egy msort, aki szellemesen tollhegyre mernek tzni olyan sajtsgosan helyi, aktulis problmkat, amelyek foglalkoztatjk a vros kzvlemnyt. Enlkl nincs kabar, mert ezt a mfajt nem szabad Budapestrl adoptlni.
   Ami a vrjtkokat s a nyri programokat illeti, ez nem csak sznhzi, ez elssorban egri gy. Ha a vros rendezni akar ilyen jtkokat, akkor a sznhznak lesznek elkpzelsei, s egytt, kzsen meg is valsthatjuk azokat. n is megvalsthat, j tletnek tartok a vrban megrendezend nyri programot. gy gondolom, Eger mlt egy ilyen nagyszabs nyri program megrendezshez. Hre is indokolja ezt.
  - Beszlgetsnk sorn tbbszr emltette, hogy bzik az egri kznsgben, s hogy Eger j sznhzi vros lehetne. Ugyanakkor pedig kztudott, hogy egyik lelkes hve az egri s a miskolci sznhz egyestsnek.
   - Igen, hve vagyok, de ez nem jelent semmifle ellentmondst. Tulajdonkppen gy is mondhatnm, hogy nem az egyestsnek vagyok a hve, hanem a j sznhznak. A j sznhz egyik elfelttele pedig, hogy sszevonjuk erinket. Ezt a clt szolglja a sznhzak sszevonsrl szl hatrozat is.
   - Az egri kznsg bizonyra nem fogadja lelkesedssel a sznhz sszevonsrl szl hrt. Eger vros rangjhoz a sznhz is hozztartozik.
   - Nem az adja a rangot, hogy ki a sznhz, hanem az, hogy valban j sznhz legyen. A kznsg szmra nem az a dnt, hogy Miskolcon, vagy Egerben van-e a sznhzigazgat irodja, vagy melyik vrosban laknak a sznszek. A mvszi sznvonal a fontos. s ha megvalsul a kt sznhz teljes sszevonsa, akkor nemcsak Egernek, hanem Miskolcnak sem lesz kln-kln nll sznhza, hiszen az j sznhz a kt vros lesz.
   - A kznsg joggal tarthat attl, hogy a Miskolcrl „kirndul” sznszek csupn tjszkhelynek tekintik majd a vrost.
   - Ettl nem kell flni. Az j, sszevont sznhznak kt egyenrang kzpontja lesz: Miskolc s Eger. Nem szabad elfelejteni, hogy ez a kt vros rendelkezik az orszg kt legjabb, legmodernebb, s hozztehetem: legszebb sznhzpletvel. S nem szabad azt gondolni, hogy majd a Miskolcon mr lejtszott darabokat hozzuk Egerbe. Megosztva tartjuk a premiereket. Amg a sznhz prza grdja mondjuk Miskolcon jtszik, addig Egerben operettbemutatt tartunk. s a sznhz itt marad Egerben, s Grdonyi Gza Sznhz lesz a neve, brmilyen sszevons utn, mint ahogy a miskolci is megmarad Nemzeti Sznhznak. A vltozs csupn annyi lesz – s hangslyozom, ez a legfontosabb -, hogy egyformn jobb sznhzat, jobb eladst kap mind a kt vros kznsge. Nem nehz elkpzelni, mennyivel jobb lehet pldul egy Nmeth Lszl-drma eladsa, ha a kt sznhz nem kln-kln rendezi meg, hanem a szereposztsnl a kt trsulat sznszei kzl vlogathatjuk ki a szereplket. Vagy mennyivel fnyesebb, gazdagabb lesz egy revoperett killtsa, ha nem kln-kln csinltatjuk a dszleteket s a jelmezeket.
   - Tudomsunk szerint a megyei tancs vb. hozzjrult a kt sznhz sszevonshoz.
   - Igen, ksrletkppen egy esztendre. De ebben az vadban mr lnyegben semmi nem vltozik: nem tudjuk megvalstani a teljes sszevonst. Egerben is, Miskolcon is kln-kln szerzdtettk a sznszeket, kln hirdettk meg a sznhz msort, gy a kt sznhz sszevonsnak csupn gazdasgi elnyei mutatkozhatnak meg ebben az vadban.
   - A sznhz programjt ismeri a kznsg. Szeretnnk hallani, mi lesz a bemutatk sorrendje.
   - Grdonyi Fehr Annjval nyit a sznhz, majd a Mgns Miska kvetkezik. November 6-n bemutatjuk Csehov Sirly cm drmjt, november vgn pedig Fnyes Szabolcs Maya cm nagyoperettjt. A primadonna-szerepet Petress Zsuzsa jtssza. December kzepn Simon Gyrgy Jszai-djas mvsznkkel a cmszerepben sznre kerl a Cyrano. Majd janur elejn Lrinczy va fszereplsvel egy zens vgjtk: Ndas-Maugham: Imdok frjhez menni. Gyurk Gza szatrjt janur vgn mutatjuk be. Februrban pedig Kovcs Mria Jszai-djas mvsznnk s Huszr Lszl fszereplsvel A vgy villamost. A tovbbi bemutatk sorrendjt mg nem lltottuk ssze.
   - Remljk, Eger s a krnyk kznsge jl vizsgzik az j sznhzi vadban. S a gynyr sznhzi plet valban Thlia otthona, st tbb annl, a vros kulturlis kzpontja lesz.

                                                             Mrkusz Lszl  

 

Npjsg, 1965.12.05.

 Ahogy mondani szoks, „alulrl jv kezdemnyezs” indult tjra az egyik egri zemben. rst szerkesztettek hat pldnyban s tbb mint hrom s fl szz alrssal pecstelve a sorokat, elkldtk felsbb frumokhoz: maradjon Egerben a sznhz, ne vigyk Miskolcra, hiszen Eger vrosa megrdemli az nll sznhzi trsulatot! – gy lehet summzni az alrk akaratt. s mint hrlik, msik kt zemben is kszl hasonl kezdemnyezs.
   Nemes szndk, igaz lelkeseds, s nem utolssorban j adag loklpatriotizmus vezette az alrk tollt, s jlesik tudni: az egriek ragaszkodnak sznhzukhoz, szt emelnek rte -, ha kiss megksve is.
   Mert ksn jtt kiss ez a ragaszkods. Elbb kellett volna!
  Elgondolkoztat, hogy ami vek ta nem sikerlt, most kezd valra vlni: kzggy lett Egerben a sznhz. Milyen kr, hogy nem a bemutatott mvek, csupn az sszevons hre emelte erre a rangra s lltotta a vros rdekldsnek kzppontjba.
   Egy sznhzat sokflekppen lehet szeretni, de a tmogats legbiztosabb s legkzzelfoghatbb formja, ha ltogatjuk is a sznhzat. Milyen furcsa ellentmonds: azokban a napokban, amg gyltek az alrsok a papron, tvenen-szzan ltek csak a drmairodalom egyik nagyszer alkotsnak, Csehov Sirlynak eladsain. Hromezer-hromszzan nztk meg a tizenngy eladst. Emlthetnnk ezt a szmadatot tele optimizmussal is: igazn nagyszer, tbb mint hromezren nztk meg a Sirlyt! Ez igazn szp s biztat eredmny. Csakhogy milyen sokan voltak a kznsg soraiban a „csak” nzk, s mily kevesen a sznhzat rt kznsg!
  Elg lett volna a Sirlybl nyolc vagy tz elads is – felvetdhet az ellenvlemny. Igaz, elg lett volna. De, ha egy drmt nem lehet tizenngyszer eljtszani, akkor nem szabad bemutatni, akkor nem rdemes betanulni. s itt nem az anyagiak a dnt sz, inkbb a mvszet.
   De szlhatunk a knny mfajrl is. Vasrnap dlutn nyolcvanan ltek a Maya eladsn s este is csupn hromszz jegyet adott el a pnztr. Pedig ez nek-zene-tnc: fnyes killts rev s nem mlyen sznt gondolatokat hordoz drma.        
   Nem tagadjuk, a sznhzrt aggd alrk sorait mi is rmmel megtoldannk nhny rvet hordoz szmadattal. Csakhogy a statisztika ellennk beszl. S a tnyek makacs dolgok, nehz velk vitba szllni.
   Tz bemutatt rendez Egerben vente a sznhz, s ktszz eladst tart. Durvn szmtva, vente szzezer nz kellene, egy-egy bemutatott mvet – drmt vagy operettet – tzezer embernek kellene megnznie. Nem lehet vits, hogy ilyen nagy szm sznhzltogat kznsg nincs Egerben. s ha nincs igny a ktszz eladsra, ha a kznsg nem tlti meg a nzteret rendszeresen mg 70 szzalkban sem, akkor szembe kell nzni a tnyekkel s fel kell tenni a krdst: vagy nagy Egernek ez a sznhz vagy a sznhznak kicsi ez a vros?!
   (Miskolcon sem jobb a helyzet. Ott ugyan hromszz eladst tart a sznhz, de a vros lakinak szmarnyhoz mrten mg kevesebben jrnak sznhzba, mint Egerben.)
   A statisztika szraz, sokatmond szmadatai bizonyra befolysoltk a dntst, de az sszevons gondolata nem anyagi, hanem elssorban mvszi elkpzelsekben gykeredzett. Jobb sznhzat, sznvonalasabb eladsokat! – ez a kt sznhz sszevonsnak indtoka. s ez a clja is. Hogy valban jobb lesz-e a sznhz, hogy valban emelkedik-e a mvszi sznvonal? – csak a kvetkez vad igazolhatja. De bizonyos jelek mr sejtetni engedik az sszevons mvszi hasznt.   
   Nhny plda csupn: a Mgns Miska pazar dszlett Miskolcrl hoztk Egerbe. A Maya fnyz killtsa kereken szzezer forintba kerlt. Az egri sznhznak sohasem lett volna ennyi pnze egy bemutatra, de kln a miskolci sznhznak sem! Ilyen nagyszabs dszletekre s jelmezekre csak az sszevont sznhz vllalkozhatott. Mert gy az egri eladsok utn Miskolcra utaznak a Maya dszletei s kosztmei.
   De szlhatunk a tegnap esti tv-bemutatrl is. Miskolcon vagy Egerben, kln-kln nehezen lehetett volna kiosztani Scribe Egy pohr vz cm vgjtknak szerepeit, de gy, a kt sznhz mvszeibl alakult szereplgrda mltn kpviselte mindkt vros szneit az egsz orszg kznsge eltt.
   Ne vigyk el Egerbl a sznhzat! – ezt krik az alrk. Bizony, ne vigyk el! – mi is ezt mondjuk, br sietnk hozztenni, senki nem akarja Miskolcra gurtani a sznhz plett. A sznhz teht marad. S mivelhogy a miskolciak sem akarjk megvltoztatni sznhzuk nevt, az egri sznhz Grdonyi nevvel a homlokzatn vrja a kznsget az sszevons utn is. s tovbbra is az egrieknek jtszik a sznhz, ugyangy, mint eddig: venknt ktszz eladst. Csak jobban, mint eddig! Maradnak kedvenc sznszeink is, csakhogy ezutn tbb kedvencnk lesz, mint eddig…
   Nem titkoljuk, a mvszi sznvonal emelsnek gretvel egyestettk az egri s a miskolci sznhzat. s a kznsg Egerben is, Miskolcon is szmon kri majd ezt az gretet. Hisszk, hogy a leghvebb loklpatritk – ha sznhzat szeret s rt kznsg is egy szemlyben – elssorban a produkcit nzik majd. Azt, hogy mit ltnak a sznpadon s nem azt, hogy Miskolcon egy gazdasgi iroda rasztal-fikjnak mlyn, az ott hever blyegzn milyen felirat olvashat.
  Jl mondjk a levl alri: Eger megrdemli az nll sznhzat. Egy kis mdostssal ezt mi is alrjuk, gy: Eger megrdemli a j sznhzat! s az is igaz, hogy a vros rangjhoz hozztartozik a sznhz is. De gy igaz a msik monds is: a sznhzhoz hozztartozik a kznsg is! Mert kznsg nlkl nincs sznhz…
   Nem cskken az eladsok szma, emelkedik a sznvonal, jobb lesz a sznhz – gy szlt az gret. Ha msok lennnek a tapasztalataink, a kznsggel egytt mi is mondjuk majd: nem gy szlt az egyezsg!
   De addig nincs okunk ktelkedni…
  
                                                       Mrkusz Lszl     

 

 

Kommentek & vek
Friss hozzszlsok
 
A blog kzssgi csatorni


 
  
 

 

 
Lezrt szavazsok