Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 60. rsz 2015.01.15.
LET-JTK RZKI GYNYRSGGEL, MEGLNKLT TRSADALMI MOZGSOK KZEPETTE - SZOBASZNHZ - AZ 1989/90-ES VAD TRSULATA (RSZLETEK AZ VADOT BEHARANGOZ KIADVNYBL)
Kedves Kznsgnk!
Harmadik vadjt kezdi az jraindul nll Grdonyi Gza Sznhz. A tervek szerint mr teljes ltszmmal, mszaki bzissal s kltsgvetsi vrtezetben kellene megjelennie – ha a sznhzalapts bonyolult folyamatt nem kttte volna gzsba a krzis ugyangy, mint egsz gazdasgi-trsadalmi letnket. Igazi rm, hogy ebbl az erfesztsbl kznsgnk ne rzkelhetett sokat, mert az eladsaink mvszi arculatn nem hagyott nyomot.
Lm, a sznhz, ha akarn sem tudn magt fggetlenteni a trsadalmi krdsektl, nemzetnk sorstl, haznk helyzettl. Nem is akarjuk, termszetesen. A legels pillanatl kezdve kortrs sznhz kvntunk lenni, olyan szellemi mhely, amely igyekszik felismerni a trsadlami mozgsok f irnyait, azokhoz a maga mdjn kapcsoldik s megfogalmazza vlemnyt. A kzlet porondjra akartunk lpni. Igazi tallkozsok jttek ltre a megformlt sznpadi alkotsok s a trsadalmi-politikai mozgsok kztt. rmnk telt abban, hogy sznhzunk szinkronban kereste a maga igazsgait a meglnklt s megjul trsadalmi mozgs erteljes igazsgkeressvel.
Azt is el kell mondanunk, hogy mgsem kvntunk a politikai let szcsve lenni, ennl tbb s ms a feladatunk. Erklcsi rtkeket, embereszmnyeket, pldzatos sorsokat kell felmutatnunk. rtkvesztsek kort ljk, rtkrendek zavart: trtnelmi, politikai, szellemi, morlis szempontbl egyarnt. Kell, hogy legyen er a sznhzban arra, hogy a maga humnus, erklcsi rtkrendjt megfogalmazza s ennek kvetsre mozgstsa kznsgt. Mindezt, termszetesen, a sznhzi eladsok rzki gynyrsgvel, a jtk rmvel, a csbts trkkjeivel, hiszen a sznhz (br hallosan komolyan vett!) mgis csak jtk. let-jtk a nagy vilgsznpadon.
Eljvend vadunkban is arra krjk nket, jtsszunk egytt sznhzat: ptsk magunkat, vdjk fogyatkoz rmeinket.
Gali Lszl
J! j! J! J! J!
SZOBASZNHZ, AVAGY SZNHZ AZ EMELETEN
Nem teljesen j ez a vllakozs. A sznhzunk irnt rdekldk mr korbban is tallkozhattak ennek csrival. Ilyen volt Csendes Lszl Van Gogh-ja, Szki Kroly St- s Knydi-estje, Epres Attila s Kocsis Gyrgy Torped bcsi mesi cm kvhzi msora, Balogh Andrs Petfije. A sznszek makacs elhatrozsa, kitart munkja hozta letre ezeket a klnlegessgeket. Sokszor jszaka, pihenidejket flldozva prbltak, s a siker ket igazolta.
rmmel tapasztaltuk, hogy nk, Kedves Kznsgnk, milyen figyelmes rdekldssel fogadtk a mvszek ksrleteit. Ezrt elhatroztuk – mivel a sznszek, fiatal rendezk, rk jtkkedve kiapadhatatlan – rendszeress tesszk ezeket az esteket. A Szobasznhz elnevezs mgtt e trekvsnk rejlik.
Az idei vadban a mvszeinknek s a sznhz vezetinek terve a Szobasznhzban:
Jordan Radicskov: LAZARICA sznm ngy vszakban
Nikosz Kazantzakisz – Gbor Lszl: JELENTS GRECNAK monodrma
Tth Gbor kos: RDGLAKAT drma
Kal Flrin-Aldobolyi Nagy Gyrgy: EGYEDL monomusical
Carl Wittlinger: ISMERI A TEJUTAT? sznm
Marton gbor: A BROADWAY HARANGJA monomusical

AZ 1989/90-ES VAD TRSULATA
Mvszeti vezets
Gali Lszl igazgat-frendez
Menk Terzia gazdasgi vezet
Ivdyn Both va mvszeti titkr
Aldobolyi Nagy Gyrgy zenei vezet
Lks Ildik dramaturg
Pilinyi Mrta dszlet- jelmeztervez
Piros Sndor dszlet- jelmeztervez
Hark Judit jelmezfelels-tervez
Szab gnes rendez
Sznmvszek
Agrdy Ilona
Balogh Andrs
Brdos Margit
Blask Balzs
Bkai Mria
Czvetk Sndor
Csendes Lszl
Csonka Anik
Csuja Imre
Dimanopulu Afrodit
Epres Attila
Farag Andrs
Fss Tams
Kelemen Csaba
Kner Gabriella
Kocsis Gyrgy
Kszli Ibolya
Losonczy Ariel
Megyeri Zoltn
M. Horvth Jzsef
Nmeth Lszl
Pasqualetti Ilona
Plfi Zoltn
Rti rpd
Ribr va
Romn Judit
Sarossy Kinga
Simon Mari
Solymosi Tibor
Szatmri Gyrgy
Mikula Sndor
Szki Kroly
Tunyogi Pter
Vrhelyi Dnes
Vli Zita
Gyakorlatos sznszek, csoportos szereplk
Balogh gnes
Bicskei Kiss Lszl
Fehr Istvn
Horvth Ferenc
Ittes Jzsef
Nemeshzi Beatrix
Szab Jnos
Trk Katalin
Tulipn Gbor
Urbn andrea
Rendezasszisztensek, gyelk, sgk
Lszln Csszi Erzsbet asszisztens
Vassn Lzr Rita asszisztens
Kaposi Tams asszisztens
Szab Edit asszisztens
Rbl Rbert gyel
Ludnyi Andrea gyel
Hevr Zsuzsa sg
Burai Andrea sg
Harlekin Bbsznhz
Demeter Zsuzsa mvszeti vezet
Albu Erzsbet bbsznsz
Bres Dek Katalin bbsznsz
Galntai Csaba bbsznsz
Golen Mria bbsznsz
Havassy Gyrgy bbsznsz
Kiss rpd bbsznsz
Stuth Zsuzsa bbsznsz
Lnrt Andrs bbkszt mvsz
Lovasy Lszl bbkszt mvsz
Lovasy Lszln bbkszt mvsz
Szilgyi gnes bbrendez

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 59. rsz 2014.12.20.

Iskolsok a sznhzban - sznhz az iskolban, egy szemlyes hangvtel fejezet
1990-2006
Magyar szakos pedaggusknt igyekeztem a sznhz vilgval megismertetni, szeretetre rvezetni tantvnyaimat. Sajt osztlyomban szakirny szakkr is indult, ennek keretben pldul Kiss Sndor gyvezet igazgat kalauzolta vgig ket az pleten. Megnzhettk a sznpad mgtt vilgot, az esti elads dszleteinek fellltst, ismerkedtek a sznpadi gpek, berendezsek mkdsvel, jrtak a forgsznpad alatt s a zenekari rokban is – s meslt nekik a sznhz trtnetrl. Ezutn tmentnk a Harlekin Bbsznhzba (ami akkor a Grdonyi Gza Sznhz egyik tagozata volt), ahol Demeter Zsuzsa mvszeti vezet s Lovassy Lszl bbtervez mvsz mutatta meg a legjabb bemutatra kszl bbok terveit, kiprblhattk a bbok mozgatst s bekukkanthattak egy prbra is. Volt olyan v is, amikor az osztlyterem dekorcijnak vezrmotvuma a sznhz volt, trlban kpekkel, a falon plaktokkal. Az ltalam alaptott s szerkesztett, ersen kulturlis tltet iskolai lapban termszetesen gyakran szerepelt ez a tma, a havonta megjelen szmokban, de sznhzi klnszmokban is. A Heves Megyei Napban gy rt errl 1995-ben Kelemen Csaba sznmvsz, Kznsget nevelni cmmel: "Mezkvesden olyan pldjt talltuk az iskola s a sznhz kapcsolatnak, ami az orszgban is pratlan. A mezkvesdi Szent Imre ltalnos Iskolban Juhsz Ferenc tanr r segdletvel a gyerekek nemcsak rendszeres sznhzltogatk lettek, hanem Szivrvny cmmel havonta megjelentetnek egy ... lapot, s ez nagyon kedves, j visszajelzs neknk sznszeknek, sznhzi dolgozknak." (Ezzel a lappal a sorozat egy ksbbi fejezete mg foglalkozik.) Tbb vtized utn, ma is elfordul rgen ltott tantvnyaimmal tallkozva, hogy nhny mondat utn arra trnek r, rendszeres sznhz ltogatk, k, akiket n vittem el letkben elszr. Nagy tbbsgknek volt valban teljesen j, ismeretlen ez az lmny. Az els alkalom eltt kis szitucis jtkokban tanultuk meg a sznhzi viselkeds illemtant is, megbeszltk, hogyan illik oda ltzkdni.
1991

1995
A grkorcsolyaplya

1997

"Kedves Csaba s Zoltn bcsi!
Mi a 6.b osztly sznhzi szakkrnek tagjai vagyunk. Legutbb a Kutyakomdia cm eladst nztk meg. Nagyon tetszett a sznszi alakts s a pards, olykor mks eladsmd. A kt kutya bartsga, ahogyan egymsra voltak utalva, nagyon meghat volt. Csaba s Zoltn bcsit mi mr lttuk ms darabokban is, mindig nagyon tetszettek. Hallottuk, hogy pnteken este az iskolnkban is fel tetszenek majd lpni, de azt mi sajnos nem fogjuk ltni. Szeretnnk, ha egyszer majd az osztlyunkhoz is el tetszennek jnni. Addig is szeretettel kldjk ezt a rajzot az eladsrl (aminek egybknt a zenje is megragad volt)."
Tallkozt, elads utni beszlgetst is tbbszr szerveztem a gyerekeknek. 1998-ban a Rme s Jlia elads utn Balogh Csilla, Bessenyei Zsfia, Kalmr Zsuzsa, Kascsk Dra, Kelemen Csaba, Nagy Andrs, Podlovics Lajos, Rti rpd, Tth Levente, Tunyogi Pter, Tzk Sndor nagyon kedvesen, trelmesen vlaszolgattak, komolyan vve a gyerekek knnyedebb s komolyabb krdseit egyarnt. S hogy k mit mondtak mindezek utn?
- Nagyon j dolognak tartom, hogy a sznszek igazi njt is megismerhettk.
- Feri bcsi elintzte neknk, hogy feltehessk a bennnk felmerlt krdseket. Kedvesek voltak, nhny dolgon mg egytt is nevettek velnk, st, k is krdeztek bennnket, kzvetlenl, nem gy vettek minket, mint gyerekek, hanem mint embert. Ez nagyon jlesett.
Sznhz az iskolban
Az osztlyomhoz eljtt osztlyfnki ra keretben Bcsatyai Gergely s Jak Beta, elbeszlgettek, jtszottak velk. Felntteknek is volt program – talkshow. Barth Zoltnnal s Hse Csabval beszlgettem, videobejtszssal s l dalbettekkel sznestve.
Sok ven t nagy kedvvel csinlt munkm volt a tavaszi iskolai glaest, a Mveldsi Hz sznpadn. Magam talltam ki, rtam, tantottam be s rendeztem az egy-msfl rs programot. Ksbb a karcsony eltti jtkonysgi Luca bl egy-egy tmra (varzslat, a cirkusz vilga, karcsonyi rev...) felptett msort is, az iskola tornatermben. Mindkt fajta msorban egytt szerepeltek gyerek, pedaggusok s kls emberek is – az eladsokat a Vrosi Televzi is kzvettette. Tbbek kztt ppen a sznhzltogatsoknak is volt ksznhet, hogy knny volt rvenni a gyerekeket a szereplsre. 2000-ben az szak-Magyarorszg cm lap Szentimrsek sznhza cmmel gy tudstott a glaestrl: "...valdi sznhzat varzsoltak ... eredeti, mozgalmas, rendkvl tletes msort adtak, melyet a kznsg vastapssal jutalmazott."
Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 58. rsz 2014.12.10.

Gyerekek a nztren s a sznpadon 1989-2003
A nztren
1989-90
* A Mezkvesdi Szivrvnybl (lsd a sorozat 62. fejezett!)
- Tegnap voltam elszr sznhzban. Nagyon j rzs volt. Mr kezdettl rltem, hogy el fogunk menni s nem csaldtam!
- Ez a kis trsulat igazn hangulatos estt tudott teremteni.
- A tegnapi este igazi lmny volt szmomra. Egszen mskpp reztem magam ltnyben s nyakkendben. Amikor bementnk, megigaztottuk a nyakkendnket s igyekeztnk komoly kpet vgni, ahogy egy sznhzltogat trsasghoz illik. Az, hogy mindenki ltnyben jtt el, sajtos atmoszfrt teremtett.
- Nagyon jl voltak megvlogatva a szereplk, mindenki olyan szerepet jtszott, amihez kedve s tehetsge is volt.
- Elgondolkodtam a mvn is s azon is, n hogyan rendeztem volna, jtszottam volna el.
- Tetszett, hogy a tma ugyan bonyolult volt, de a dszlet nem volt tlbonyoltva. Jl brzoltk a sznszek a hsk jellemt. Idnknt egszen baljs rzsem volt, de a humoros rszek feldobtak.

Belpjegy (fnymsolat) 1991
A sznpadon
1995
Anna, Patrik, Zsombor
A sznlap persze kzli teljes nevket, hiszen az eladsnak ppgy teljes rang szerepli, mint a felntt, "igazi" sznszek. Mind a hrman zens darabokban lthatk. Anna a Grkorcsolyaplyban Ndasy Erika kislnyaknt. Jtk is meg nem is, hiszen k a valsgban is anya s lnya. Patrik s Zsombor a Jzsef Benjaminjt neklik s tncoljk, ketts szereposztsban. Komoly feladat, szinte llandan sznen vannak s mg arcukkal jtszani kell, rzelmeket kifejezni.
Egyltaln nem biztos, hogy sznszek lesznek, nem is kell felttlenl gy lennie. Az azonban biztos, hogy szp emlkk marad a sznpadon tlttt id, mert rezhet, hogy szvesen csinljk. Ezrt gondolunk rjuk mi is jszvvel.
* Ez az rsom eredetileg a Heves Megyei Napban jelent meg.
1999
Fekete Marci
Azazhogy: bocsnat, Mrton! gy hivatalosan illendbb volna, mert komoly mvszi teljestmnyt nyjt.
Mgis illik hozz ez a "Marci", hiszen pp azrt olyan rokonszenves, mert nem kapatta el a siker (amelyet megrdemelt nemcsak most, hanem mr korbban, pldul a Kk madrban, az Egri csillagokban), szerny, kedves maradt ez a komoly, most ppen hatodik osztlyos kisfi. Akkor is, amikor az elads utn Lisztczki Pter, a felntt Nyilas Misi alaktja, mellesleg Marci nagybtyja trsasgban gyermekekkel tallkozott s beszlgetett.
* A Mezkvesdi Szivrvnybl (lsd a sorozat 62. fejezett!)
2003
Levlfle a Valahol Eurpban gyermek szereplinek
Sokszor lttalak benneteket! Kuksit - Pintr Kristfot, aki a legtbb bjjal, a legnagyobb termszetessggel mond s nekel el minden szveget, l minden szitucit, Mezei Benct, akinek taln mr egy picit knnyebb dolga volt, de nagyon gyes. Szeplst, Fekete Mrtont, aki sokszor meglepett mr bennnket korhoz kpest rett tehetsgvel, akr az Egri Csillagok Gergjre, akr a Lgy j mindhallig Nyilas Misijre gondolok, s most is rm volt figyelni. Pintr Imrt, akinek a megformlsban a bemutatn taln mg tbb volt a gyerekbl (Mrtonban a korn, knyszeren korn frfiv vlt emberbl), de hitelesen, szpen oldotta meg nem is knny feladatt. Szab Tibort, akiben az fogott meg, hogy a nagyobbak kz tartozva sem szgyelli a sokadik eladson sem kimutatni rzelmeit, meghatottsgt, megrendlst. htat s fhajts - nekelitek - s br bizonyra kaptatok sok dicsretet, n is szeretnm elmondani Nektek, hogy sokszor felntteket megszgyent fegyelmetek, odaadsotok minden elismerst megrdemel. Tudom azt is, hallottam rla, hogy nincs knny dolgotok kzben az iskolban, s tudom, lttam is, hogy a sznpadi fegyelmet csak gy lehet kibrni, ha jelensre vrva tombolhattok egy kicsit. Sajnos eljn majd az a pillanat. amikor az elads lekerl msorrl. Addig azonban biztosan Ti is minden alkalommal vrjtok, hogy a felvons kells kzepn egyszer csak kigyulladjanak a nztri fnyek, leszaladhassatok a sznpadrl, krbevehessetek bennnket, gy nekelhesstek azt a dalt. Bizonyra ltszik rajtunk a meghatottsg, mert visszatkrzdik, amint tgra nyitott szemekkel, mulva s szintn elrzkenylve nztek bennnket, s azutn boldog mosoly jelenik meg az arcotokon. gyesek s kedvesek vagytok, nv szerint emltettek s a tbbiek is mind, kivtel nlkl. Gratullok Nektek!
* Ez az rsom eredetileg a Mezkvesdi Szivrvnyban (lsd a sorozat 62. fejezett) jelent meg.
Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 57. rsz 2014.12.04.

A rendszervlts s a sznhzak ltbizonytalansga
BIZAKODOM Beszlgets Gali Lszlval
1990. 11. szm
Sznhzaink fele vidken tallhat. Ha arrl beszlnk, hogy a sznhzak mkdse ellehetetlenl, akkor ez a folyamat vidken sokkal slyosabb kvetkezmnyekkel jrhat, mint a fvrosban.
A vidki sznhzi ltformt hossz vek ta li Gali Lszl, aki ht vig volt igazgat-frendez Debrecenben, aztn ngy vvel ezeltt megplyzta s elnyerte az egri sznhz vezeti posztjt.
- Hogyan tli meg a vidki sznhzak jelenlegi helyzett?
- Szktsk le a krt! Beszljnk az egri sznhzrl! De gy gondolom, amit a magam sznhzrl el tudok mondani, az mshol sem ismeretlen problma.
- Akkor konkrtabban fogalmazok: milyen a kzhangulat a sznhzn bell s kvl?
- Erre nem lehet egy szval vlaszolni. Ha arra utal, ami az elmlt szezon vgn trtnt - nvtelenl terjesztett petcik jelentek meg az utcn a sznhz lltlagos vagy tnyleges bels problmival kapcsolatban -, az elmlt. Az vadok mindig bizakodssal kezddnek, folyik a munka, mindenkit foglalkoztatunk, egyszerre hrom darabot prblunk. Ha viszont arra gondol, hogy ltbiztonsgban rzik-e magukat a sznhziak, akkor korntsem tudok optimistn nyilatkozni.
- Mi a legfbb oka a ltbizonytalansg-rzetnek? A sokat emlegetett dotcis rendszer, az ebbl add anyagi gondok vagy a rendszervlts, az j nkormnyzatok egyelre kiszmthatatlan viszonya a kultrhoz?
- Ez is, az is, amaz is. Ezek egymstl elvlaszthatatlan dolgok. A sznhzak lnyegben ngy csatornn jutottak eddig pnzhez: az gynevezett fejkvta, a produkcis tmogats, a tancsok plusztmogatsa s a jegybevtelek tjn. Egy sznhz mkdst teht alapveten a fenntart vros vagy megye s a sznhz kapcsolatnak jellege hatrozza meg.
- Milyen ez a kapcsolata Grdonyi Gza Sznhz esetben?
- E pillanatban jobb, mint korrekt. De ez bizonyos fejlds eredmnye. Amikor Egerbe kerltem, j sznhzat kellett megalapozni. A vros s Heves megye kznsge ignyelte a sznhzat, de senkinek nem volt tapasztalata abban, miknt lehet s kell egy ilyen specilis kulturlis intzmny mkdst megszervezni s irnytani. Egy tisztvisel rzkletesen gy hatrozta meg ezt az j helyzetet, hogy a sznhz megjelense a vrosban olyan hats volt, mintha egy hes tigris szabadult volna el krlttk. A hivatalokban, a tancsoknl tbbnyire jindulattal fogadtak, de sokszor teljesen rltnek nztek, amikor a sznhz mkdtetshez nlklzhetetlen ignyekkel rukkoltam el. Hossz idk ellett ahhoz, hogy elfogadjk az illetkesek: a sznhz ms, bonyolultabb intzmny, mint a tbbi kulturlis vagy oktatsi ltestmny. Az vek sorn minden partnernk beletanult a sznhzirnyts s fenntarts sokrt munkjba, s sok-sok harc s mindenekeltt klcsns kompromisszumktsek utn ma a kapcsolatunk mindjkkel harmonikus. A sznhz minden jogosnak tlt ignyt maximlisan igyekeztek teljesteni - mandtumuk utols percig. Vezet partnereink tudtk, hogy a kznsg ragaszkodik a sznhzhoz, s reztk: ez a sznhz Eger, a megy.
- Pontostsunk: a vros vagy a megy?
- A sznhz - beszlgetsnk idejben - a Heves Megyei Tancs felgyelete al tartozik, teht megyei sznhz. Egy olyan viszonylag kis vros, mint Eger, nem tudna fenntartani egy nll trsulattal rendelkez sznhzat. Ehhez bizonyos szm lakos kell, hiszen a lakossgnak csak kisebb hnyada alkot sznhzi kznsget. Debrecenben krlbell ktszzezer ember l, mg egsz Heves megyben hromszztvenezer. Ez, azt hiszem, egyrtelm adatpr; csak gy mrhet ssze a kznsgbzis.
- gy tudom, a kzigazgats tervezett reformja sorn tbb megybl ll rgikat kvnnak szervezni. Ez hogyan rinten az egri sznhz jvjt?
- Az elkpzelsek szerint Ngrd, Heves s Borsod megybl llna a mi rgink, amelyhez jelenleg egy nagy s egy kicsi sznhz tartozik. Fl, hogy arnytalanul rszeslnnk a sznhzakra sznt sszegbl, hiszen ltalban a nagyobbnak tbb pnz jr, mint a kisebbnek. Holott a feladatok e pillanatban is majdnem azonosak. Neknk tulajdonkppen hasznosabbnak tnnk, ha, mondjuk, Szolnokkal kerlnnk egy rgiba, s nem Miskolccal, azaz egy csaknem azonos nagysgrend sznhzzal.
- Nem rtem egszen az elosztsi arnytalansg miatti agglyokat. A differenclsnak szmos ms szempontja lehet, nem csak a mretek.
- Termszetesen. De krds, hogyan rtkelik majd pldul azt a tnyt, hogy a miskolci sznhz zmmel a szkhelyn jtszik, a mienk viszont igen sokat tjol. Mi most is e hrom megye egsz terletn jtszunk. lland fellpsi helynk, msodik otthonunk pldul Salgtarjn. Msfell: a megye vrosai mr ma is nllan dntenek arrl, melyik sznhz eladsaira tartanak ignyt s melyikre nem, st hogy egyltaln szksgk van-e sznhzi produkcira vagy sem. Ez a jelensg az nkormnyzatok hivatalba lpse utn csak kritikusabb vlhat. Arrl nem is beszlve, hogy pldul a megye kt vrosbl, Hatvanbl s Gyngysrl nagyon sokan Pestre jrnak sznhzba, hiszen annyi id alatt, mg Egerbe autznnak, a fvrosban vannak. De ez persze fggetlen a rgikba szervezdstl.
- Emltette az nkormnyzatokat. Mit vr a vlasztsok utn?
- j vezetk jnnek, nekik is, neknk is egymshoz kell csiszoldnunk, s jabb hossz idre lesz szksg ahhoz, hogy ugyanolyan harmonikus kapcsolat alakuljon ki kztk s kztnk, mint amilyen a mostani helyzetet jellemzi. Biztos vagyok abban, hogy ez elbb-utbb sikerlni fog. De akrkik kerljenek is vezet pozciba, a lnyeg az, hogy ne diktlni akarjanak, hanem konzultlni; ne a sznhz feje felett, a sznhziak vlemnynek meghallgatsa nlkl dntsenek a sznhz sorsrl; ne akarjanak kzvetlen vagy kzvetett mdon beleszlni a msorpolitikba vagy a sznhz egyb mvszeti s bels gyeibe, mert ezt kvetkezmnyeivel egytt mr ismerjk, ne gy merljn fel a krds, hogy mire van inkbb szksg: jrdra vagy sznhzra...
- Higgynk abban, hogy jrdt is ptenek, s a sznhzat sem zrjk be.
- Sznhzak tucatjt nem lehet bezrni! S sznszek tucatjait nem lehet szlnek ereszteni! Ez kptelensg, ez nem lehet clja semmilyen jzanul gondolkod politikusnak!
- Ha minden sznhzat nem is lehet megszntetni, nhnyat igen. S nem titok, hogy amikor ez a verzi szba jn, elssorban az olyan kis sznhzakra gondolnak, amelyeknek jegybevtele a dotcihoz kpest az elenysznl is kevesebb, illetve amelyeknek a fenntartsra a helyi nkormnyzatok, teht a vrosiak nem kpesek, s nem is lesznek kpesek.
- Ebben a megllaptsban burkoltan Egerre is cloz, de sem a magam, sem a tbbi sznhz nevben nem tudom elfogadni ezt az rvelst. Megint csak elssorban a magam hza tjrl szlok. Ezt a sznhzat a kznsg akarata hozta ltre. Ezt nem figyelembe venni lehetetlen. A sznhz nem direkt hasznot hoz zem. A sznhz - akrcsak a kultra egsze - hossz tvon kamatoz befektets. Nem lehet pillanatnyi rdekek s ellenrdekek, hasznossgi szmtgatsok alapjn kisprni egy vros, egy megye kulturlis letbl akr a sznhzat, akr ms mvszeti intzmnyt. Az egri sznhz pldul az vods koraktl a felnttekig minden korosztlyra kiterjed koncepcival dolgozik. A bbeladsok, a gyerekeladsok, az ifjsgi produkcik s a felntteknek knlt eladsok egymsra plnek. Amikor Egerbe rkeztem, nagyon gyakran tallkoztam olyan huszonvesekkel, akik mg letkben nem voltak sznhzban. Ezt mr most is egyre kevesebben mondhatjk el, legalbbis a mi vonzskrnkben. Eger iskolavros, elkpzelhetetlen, hogy a felnv ifjsg ne kapjon sznhzi lmnyt. De ez nemcsak Eger esetben szempont, hanem az egsz orszgban. Mikzben a politikusok meghirdetik az Eurphoz val felzrkzs parancst, egyesek a mg meglv s tvolrl sem kielgt sznhzi hlzat szktsrl vagy sztzillsrl gondolkodjanak - ez elkpeszt.
- De az vitathatatlan, hogy az adott struktra megmerevedett, hogy racionlisabb gazdlkodsra lenne szksg, hogy rugalmasabb formcik kellennek. Nyilvn ismeri azokat a szakmai s nem szakmai krkben egyarnt megfogalmazott vlemnyeket, amelyek a vidki sznhzi struktra talaktsra vonatkoznak...
- Hogy jtsszunk en suite, s eladsainkkal jrjunk vrosrl vrosra... Erre gondol?
- Erre is, meg arra, hogy pldul hrom sznhz helyett csak kett mkdne, de azok ers trsulattal, s mg az egyik prbl, a msik a fennmarad kt sznhzban en suite jelleggel jtszik. Aztn vetsforgszeren helyet s funkcit cserlnek.
- Ez is kptelensg! Ltszlag ugyan minden rv emellett szl, gy tnik, mintha racionlisabb s gazdasgosabb lenne. De! Hol lakik a jtsz trsulat, amikor a szomszd vrosban van? Szllodban? A mai szllodarak mellett?
- Az ottani sznszhzban.
- S bekltznek ppen mshol dolgoz kollgik szobjba, belefekszenek azok gyba? S mit csinlnak a csaldjukkal, amely igen gyakran szintn a sznszhzban l? S mg az egyik sznhzban prblnak, addig ott nincs elads? Vagy ha van, hol lakik a jtsz trsulat? S most csak a gyakorlati, szervezsi gondok elenysz tredkt soroltam fel. Ismtlem: minden ilyen elkpzels komolytalan, nlklzi az l sznhz gyakorlati, tapasztalati ismerett.
- Mi ht a megolds?
- Semmikppen nem az, hogy sztzilljuk a trsulatokat. A mvszi munka alapja a trsulatokra pl sznhz. S hogy ez a sznhz ljen s fennmaradjon, az egsz trsadalom, a nemzet rdeke. Ezt kellene felismernik a politikusoknak, az nkormnyzati vezetknek. Mert ha nem ezt teszik, akkor a sznhz is oda jut, ahov rvid id alatt a magyar film kerlt.
- Ezzel egyetrtve: milyenek a konkrt kiltsai az egri s a tbbi vidki sznhznak?
- Nagyon nehz hnapok, taln vek el nznk. De n bizakodom.
* Hozzszls: J volt olvasni Igazgatm szavait !!!!!De j volt akkor ott szinsznek lenni !!!!!!!!!!!!! Simon Mari
Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 56. rsz 2014.11.24.

Rgi szp televzis idk...
A Magyar Televzi rendszeresen s gyakran kzvettett lben is s felvtelrl is sznhzi eladsokat. Mr a televzizs korai veiben ott voltak az egri Grdonyi Gza Sznhzban is.

1963 1965
1988-ban a Magyar Sznhzi Intzetben szakmai tancskozst rendeztek A video s a sznhzmvszet cmmel, melyrl a Sznhz cm folyirat 1988/10. szma kzlt beszmolt. Rszletek Gali Lszl egri direktor gondolataibl, az eladsok rgztsnek szakmai hasznrl, sznhz s televzi viszonyrl, egri televzis felvtelekrl:

... a televzis felvtel vagy egy videorgzts, mondjuk a Sznhzi Intzet szmra elssorban erklcsi elismertetst jelent. Olyan fok elismertetst, amely mvszi trekvseket, sznhzi irnytsi s alkoti szndkokat tud segteni, s hozz tud jrulni ahhoz, hogy a mhelyek kialakuljanak s stabilak maradjanak. ... .
A sznhz szmra a dokumentum rtke a bels rtkrend szempontjbl igen nagy, mg egy vadon bell is. A Mvszeti Tancs szmra pldul meg lehet knnyteni s objektvabb lehet tenni az vadrtkelseket, ha mdjban ll visszatekinteni, az eladsokat viszszaprgetni. Nha meglepetssel szolgl egy ilyen visszanzs: kellemessel vagy kellemetlennel. ... A bels mhelymunka szempontjbl a videofelvtel ma mr nlklzhetetlen eszkze a prbafolyamatnak. Nlklzhetetlen eszkze abbl a szempontbl - mert krlbell eddig jutottunk el -, hogy hogyan ltja a rendez, illetve a nz a prbafolyamatot. Ezrt rendkvl fontos az, hogy a sznsz szmra az is kiderljn: hogyan mkdnek a sznpadon a partnerek, hogyan mkdik az egsz sznhzi gpezet. Ezt a folyamatot az elkszlet bizonyos fzisaiban bemutatni nagyon fontos lenne az elads minden alkotja szmra, de sajnos nincs r plda.
Tapasztalatbl mondom, hogy nagyon sokat segtenek - ha vannak - a helyi tvstdi szmra kszlt elzetesek a prbafolyamatokrl. Ezek kifejezetten szervezsi s propagandaclokat szolglnak, teht hasznosak. A szjpropaganda ugyanis - amit mi olyan fontosnak tartunk - legtbbszr nem objektv, s ltalban nem is a kszl produkci lnyegt rinti. Nagyon sokat segt teht, ha mr a prbafolyamatokbl objektv benyomsokat szerezhet a nz, vagy a mr elkszlt eladst is lthatja a helyi televziban. (A Miskolci Vrosi Televzi munkatrsai - akik a tavalyi Agria Jtkokon bemutatott Tamsi mvet, az nekes madr cm alkotst sugroztk Miskolcon nagyon j fogadtatsrl szmoltak be nekem. Miskolcon ennek mr hagyomnya van, hogy a sznhz eladsait a vrosi tv sugrozza.) ...
A Filmmzeumban pldul ismers lmny, hogy valamire gy emlkeztnk, mint remekmre, s szomoran kellett tapasztalnunk, hogy az illet filmet akkor remeknek tartottuk, de mra mr valami egszen mst jelent. Vagy ppen az rtkeket fedeztk fel jra. Gondolom, hogy a mlt emlkeivel val szembesls sznhzi terleten pp ily fontos lehet, s ezrt a hozzfrhetsget meg kell oldani a Filmmzeum mintjra, egy Sznhzi Videomozi ltestsvel. Ki lehetne prblni, mondjuk gy, hogy egyes mozikban a meglv felvtelekbl vettennk a sznhzi eladsokat. Annak idejn elterjedt, hogy nem lehet Az gynk hallt ltni, mert letrltk; mennyire megrltnk, mikor kiderlt, hogy megvan. Kivl, nagy sznszeink fszereplsvel sok olyan elads van birtokunkban, amelyet – gy gondolom - nemcsak a szakma nzne meg, s ezekbl egy repertort lehetne sszelltani, olyasformn, ahogy a tvben van rendez sorozat. Az ilyen vettsek kereskedelmi forgalmbl taln egy kis pnzhez juthatna a Sznhzi Intzet. Aki ezekre bel, az eleve tudn, hogy sznhzi eladst lt majd, s biztos vagyok benne, hogy lenne rdeklds, hiszen nem a felvtelek minsge rdekeln, hanem Tks Anna, Ladnyi, Pcsi Sndor, Uray, Pger vagy Ruttkai va jtka.
Fontos, hogy a felvtelek krlmnyei javuljanak. ... De vannak kiemelkeden j pldk is, gy legutbbi felvtelnk, a Figaro hzassga esetben (* az eladsrl a sorozat 32. rszben, itt): ezt az eladst a stb tbbszr megnzte, felkszlt, s a felvtel nem egynapos volt; a vilgts teljes tkomponlsra kerlt sor, mert olyan specilis effektusok voltak az eladsban, amelyeket a film vagy a tv nyelvre kellett adaptlni, s ehhez termszetesen egy felvteli nappal tbbre volt szksg.

Wisinger Istvn vezette be a kzvettst.



gy gondolom, legalbb hrom felvteli nap kellene ahhoz, hogy egy kameraprbs, vilgtsi napot is meg lehessen szervezni. A rdiban, amelyiknl sokkal kevesebb a technikai nehzsg vagy a hibaforrs, eleve ktszer veszik fel az eladsokat. Azt hiszem, neknk is el kellene jutni odig, hogy az egyszer felvtelek esetben is - nem az l adsokra gondolok termszetesen – legalbb ktszer kellene felvenni az eladsokat, idt hagyva az utmunklatok, montrozs stb. szmra. A legjobb vltozat valban az, amikor koprodukcira kerl sor, s a berett sznhzi eladst, a helysznen stdiv talaktva a sznpadot, s mondjuk egyhetes felvteli programban, valamilyen plusz bels ignnyel veszik fel. Ez egyarnt tbbletmunkt jelent a sznhz szmra s a tv szmra is; a clnak megfelelen t kell alaktani a dszletet, mintegy tbb nzetre megszervezni a sznpadi ltvnyt, valsggal „stdistani" a sznpadot, ami tbb kltsggel s tbb idvel jr, de nyilvnval, hogy sszehangolt egyttmkdse a legjobb mdja annak, hogy egy sznhzi elads a maga teljessgben tudjon megjelenni. Gyakorlatbl tudom persze, hogy erre van a legkevesebb kapacits, de mindenkinek, aki ezen a terleten dolgozik, azon kellene gondolkoznia, mikppen fejldhetne a sznhzi videzs ebben az irnyban. (Taln nemcsak a televzival koprodukciban!)
Alapvet krds, hogy ilyenkor ki legyen a kzvetts s a felvtel vezetje. gy gondolom, kevs sznhzi rendez rendelkezik olyan televzis rendezi gyakorlattal, hogy az emltett stdikrlmnyek kztt egyedl meg tudja ezt oldani. ... Msfell arra kell trekednnk, s ezt vgeredmnyben mgis nagyon fontosnak tartom, hogy a nz szmra minl jobban megkzeltsk az elads nztri aspektust. gy maradjon meg az elads teljessge, melyet a nz szmra ltrehozott felvtelben igenis meg kell ksrelnnk helyrelltani az sszes lehetsges technikai htrnyval egytt. Ma mr azrt nem ott tartunk, ahol ezeltt tizent-hsz vvel, amikor sok olyan durva baki elfordult, hogy nem talltuk meg kamerval az akciban lv sznszt, s kzben egy biztonsgi rutinkamerallssal beadtuk a nagytotlt. Ezen rgen tl vagyunk. Sokkal tbb bels ignyessg, sokkal tbb szeretet s eredmny ksri ezt a munkt. ...
A videzs az intzmnyekben, az iskolkban s hovatovbb a magnhztartsban egyarnt gyakoriv vlik. Sokat beszlnk a hzi videzs erklcsi s zlsrombol veszlyeirl. A knlatot, a vlasztkot ezen a tren is bvteni kellene: rtket, felbecslhetetlen rtket adni az emberek kezbe, egy-egy rgebbi vagy jabb sznhzi elads kazettjval.
Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 55. rsz 2014.11.10.


Simon Mari |
1989-tl voltam egri sznsz, 1993-ig. Gali Lszl elszr a Vgsznhzbl csbtott el Debrecenbe, a Hamlet Ophlijnak szerepre, 1986-ban. Egy v utn onnan tmentem Nyregyhzra, majd miutn egri direktor lett, jra visszatalltam hozz. Imdtam Egert. Mr korbbrl is volt kapcsolatom vele, mg fiskolsknt jtszottam a Vrban kt darabban is, Carl Zuckmayer: Kpenicki kapitny s Euripidsz: Iphigeneia. Az utbbiban Ruttkai vval, aki a N, a Csoda volt maga (a fiskola utn partnere lehettem a Vgben is). A vrost kis kszerdoboznak lttam, szp emlkem a Bazilika, a Dobos cukrszda, a park - biciklis prblkozsaim helyszne. Egyedl a plyaudvart nem kedveltem. Jl reztem magam az egri trsulatban, a kollgk kztt. Epres Attila, Fekete Gyrgyi bartnm, Horvth Feri, Losonczi Ariel, a drga M. Horvth Jozs, Venczel Valentin, Menk Terike, az gyel Rbl Robi, Ludnyi Andi, a sznszhz gondnoka, Jenci (* Bder Jen), nagyon kzeli kapcsolatom volt Lks Ildi dramaturggal... Szerettem a sznszbft, ahol nagyokat beszlgettnk - s a bfs Katikt.
Egri szerepeimet is imdtam:
Nyikolaj Erdman: A mandtum - Varvara Szergejevna
Bernardo Bibbiena: Calandria - Santilla, Lidi ikerhga
Molière: rhatnm polgr - Luci, Jourdaink lnya
Ersi Istvn: Srk s kaka – Piti Lajosn
Herv: Nebncsvirg – Corinna
„Simon Mari bvr, kznsges nt forml meg, aki rzelmeiben is csak azrt szlssges, mert voltakppen nem is li t mlyen a dolgokat. Alkoholmmorban s szexulis tlftttsgben lebeg a vilg fltt, s semmi sem zkkenti ki nhittsgbl. Igaz is, mirt legyen kishit ebben a vilgban egy olyan hlgy, aki egy rgssal lebillenti a frfiak fejrl a kalapot?”
Heves Megyei Hrlap 1991. december

Bakody Jzseffel
Carlo Collodi: Pinokki – Tndr
Jean Giraudoux: Trjban nem lesz hbor – Helna
„A legends hbor kivlt oka, Helna, Simon Mari megformlsban nem csupn knnyed teremts, sokkal inkbb ltja a jvt, mint a kzmondsos jsn, Kasszandra. Nem tudatosan, hanem rzkeivel li meg az letet. Szneket lt, melyekbl vilgoss vlik szmra: mi a valsg s az lom.” Heves Megyei Hrlap 1992. oktber
Vaszary Jnos: Ki a harmadik? - Mari
Frank Baum-Schwajda Gyrgy: z, a nagy varzsl – A gonosz boszorkny
A Srk s kaka egyik eladsa ppen a nagy taxis sztrjk alatt ment Egerben, s napkzben n mg Budapesten szinkronizltam. risi szervezssel – mobil akkor mg nem volt - tudtam megoldani a helyzetet. Kilomtereket gyalogoltam, majd ry-Kovcs Andrs rendezvel, az gpkocsijval szguldottunk nhol szntfldeken t, az utols pillanatban estem be az ltztet s az gyel segtsgvel a sznpadra. Legalbb negyedrig remegtem, pokoli volt.
Mskor meg egy prbra sietve megbotlottam egy ktyban. Bokaszakads, gipsz, hossz knyszersznet utn az eladst cinkcsizmban tncoltam vgig. A takarsban ott llt Kiss Sanyi s Menk Terike, virgcsokorral a kezkben. Boldog voltam, nehz jszakm volt utna a fjdalomtl, de megrte!
Csaldias, meghitt volt a hangulat az akkori trsulatban.
desapm betegsge miatt haza kellett jnnm Budapestre. Azutn rengeteget szinkronizltam, jtszottam sokat Szkesfehrvrtl kezdve az budai nyri jtkokig, de rkre emlkezetesek az egri vek, letem fontos rsze s a fiatalsg. dv Egernek! KSZNM, EGER !
Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 54. rsz 2014.10.24

STDI!
Nem vrattak magukra sokig a stdieladsok sem. Helysznk kezdetben a Megyei Mveldsi kzpont volt. S hogy mvszi sznvonalukat tekintve milyenek voltak, arra plda az albbi rs - rszletek egy kritikbl - amely "gyakorlatilag hibtlan munkt vgz trsulatrl" beszl...
Erdei Jnos: Sznsznnep - Fst Miln: A zongora
„Ez az let meldija"
 |
A zongora trtnete a lehet legegyszerbb: egy felesg mindenron zongort akar. Mivel ez meghaladja anyagi lehetsgt, a kiterjedt rokonsgon kezd el „zongorzni". Olyan hazugsgznnel igyekszik azokat ksz helyzet el lltani, hogy ez a viharos gyorsasggal kipl s a zongora megszerzshez vezethet labirintusrendszer mr-mr a Felesgem trtnetbl ismers sr s thatolhatatlan hazugsgg ll ssze. A szveg ugyanakkor nem klnsebben szellemes, a sz trsalgsi rtelmben mg pon is alig-alig akad benne. Radsul a meglehetsen nehzkes expozcinl is nagyobb baj, hogy a m gyakorlatilag nincs befejezve. Hogyan szletik ebbl az anyagbl lebilincsel kt ra ?
............... a felesget jtsz Frter Kata jtktl vezrelt sznpadi valsghoz kpest (pldul) az egybknt mltn hres Albee-darab, a Nem flnk a farkastl, durva, mde butcska emberek npusztt jtknak tnik. Ez a nmber ugyanis tl rafinlt ahhoz, hogy jtka ne csak msok, de nmaga szmra is letveszlyes legyen. Oly hidegfej, hogy a legkilezettebb pillanatokban is tud vigyzni magra. S mg valami, a sznszn teremtette figura gy rdgi, hogy minden egyes vltsa nemcsak jtszmit tekintve szksgszer. Nem egyszeren kiszmtottsg teht, hanem a figura karakterbl kvetkez lps. Milyen is ez a karakter ? Paradox. Alaprtege a nyomorsgbl van kikeverve. Egy szerencstlen teremts, aki hrom gyermekkel s egy alkoholista frjjel megldva-verve mindenron integrldni szeretne frje nagypolgri csaldjba. Ezt a szocilis klnbsget Fekete Mria - ki tudja, hnyadszor rhatom mr ezt le – csodlatos ruhi maradktalanul eljtsszk, s gy e tekintetben tehermentestik a sznsznt. A vkony s lgy pasztelokba ltztetett sgorn (Bkai Mria) mellett Frter Kata selyemruhinak tarkasga nemcsak enyhn kznsges,

Frter Kata - Bregyn Pter - Bkai Mria
de annyira azrt a sznszn javra is billenti a kpzeletbeli mrleg nyelvt, amennyire az ember inkbb vonzdhatik a nyrhoz, semmint az szi hervadshoz. Csakhogy a sgornnek van egy lnya is (Kszli Ibolya), s erre a dramaturgiailag flsleges figurra olyan, lnksrgtl uralt, szintgy selyemruht adat a jelmeztervez, hogy itt semmiv foszlik az az elny, melyet a Frter Kata formlta figura sgornjvel szemben a sajtjnak tudhat. Grcss parven. Hiba azonban a lthatan nemcsak grcss, de mr-mr emberfeletti erfesztssel fenntartott asszimilci ltszata, mint a darab egy adott pontjn szvegszeren is kiderl (addig pedig metakommunikatv akcik sora jelzi), a csald nemcsak hogy nem fogadja be s el t, de mindent elkvetnek, hogy frjt el is vlasszk tle. S ez az a ketts szorts, mely rg zz-porr zzta karaktert. Alapkaraktere teht - paradox mdon – a karakter nlklisg, ami azonban itt azt jelenti, hogy llektani rtelemben meztelen. Egy retteg s szorong llek, aki szntelenl vdekezsre s elhrtsra van knyszertve, akinek minden a jelenltben elhangzott sz s minden r vonatkozhat mozdulat szinte fizikai fjdalmat okoz. azonban mr rg megtanult egytt lni ezzel a knnal. A sznszn teht egy olyan felfokozott, lthatan hiperrzkeny llapotbl indtja a figurt, mely nem egyszeren a nagyon slyos neurzis s a kezdd pszichzis kztti hatron csszkl, de sznszileg is rendkvl termkeny.
A sznhzba jrk ltalban szerencss eladsoknak is csak a vgn lehetnek olykor tani ilyen pillanatoknak, amikor a sznsz az tlt s mr elhrthatatlanul kzelt tragikus vgkifejlet feszltsgtl mintegy „kinylik", nevets s srs hmplyghet arcn akr negyedpercenknt is vltakozva, ugyanakkor a legnagyobb termszetessggel. Ott s gy kezddik teht ez az elads, ahogyan s ahol mg szerencssebb esetekben is ms darabok a legtbbszr legfeljebb ha vgzdni szoktak.
............... a rendez Szke Istvn elz rendezsekor (Osztrovszkij Tehetsgek s tisztelkjrl rva) mr utaltam arra a mlysges ktdsre, mely az ltala rendezett eladsokat Richard Wagner sznpadval rokontjk. Ez a rokonsg itt s most tovbb mlyl. Ennek az eladsnak ugyanis zenei zrlata van. A jeleneteket elvlaszt sznetekben, az t-dszts alatt ugyanis nem fggny ereszkedik le, hanem olyan flstt, melyben mg ppen lthatk mind a dsztknek, mind pedig a sznpadrl le- illetve flsietknek a zene temre mozg rnyai. Az utols kp utn a sttsg thatolhatatlan, s az akkorra mr megszokott, jra felcsendl, rendkvl invencizus Simon Zoltn szerezte zene vgn rendkvl frappns zrlat hangzik el. Ennl egyrtelmbben s hinytalanabbul kevs eladst lttam befejezdni. Ahhoz azonban, hogy ez a rendkvl finom befejezs „ljn", az szksgeltetik, hogy az egsz elads zenekzelben legyen.
............... a Bregyn Pter formlta Tutyika a nevetsgessgnek s a mindenre elsznt fenyeget agresszivitsnak zsenilis tvzeteknt lp sznre. .. Szvesen rnm azt, hogy szzadmillimterre kiszmtott a sznsz jtka, de ilyen pontossggal egyszeren kptelensg szmolni, s mg kevsb lehet ennek eredmnyt estrl estre reproduklni; ehhez mindenestl Tutyikv kell talakulni. Maradktalan s tkletes metamorfzis ez.
.......... Kln kell szlni a Gspr Tibor formlta Gerrl, aki Johanna szveszejt hazugsgait elszenvedvn, lthat mdon s sznszileg rendkvli biztonsggal kimunklva, valban elveszti az eszt. Nemcsak kijn a sodrbl, de gy is marad. Egyszerbb szerepben hasonlan intenzv sznszi jelenltrl ad bizonysgot a hibbant krnyezetvd tanrt jtsz Mikula Sndor. A gyakorlatilag hibtlan munkt vgz trsulatbl kln emltst rdemel mg Urbn Andrea drzslt szobalnya.
S szlni kell arrl is, aminek sosincs ppen ideje, de valamikor szv kell tenni ezt is. A segdrendez Szarka Jnosrl van sz. Hogy az egyre sszecsiszoltabb sznszi munkkbl sszell Szke-rendezsekben mennyi a szerepe, kvlrl flmrhetetlen, de nem lehet kevs, ha sorozatban egytt dolgoznak. Ugyanitt kell szlni a hangostst sorozatban hajszlpontosan, olykor pedig, mint a Tehetsgek s tisztelkben, egyenesen bravrosan megvalst Baranyai Balzs munkjrl is. S ugyangy, a Kernyi Jzsef tervezte dszlet lassan mr obligt dicsrete mellett, legalbb egy-szer szlni illik a nemcsak szp, de tartalmas msorfzetrl is, mely ismt - mint eddig valamennyi egri bemutatn - Lks Ildik dramaturg munkja.
Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 53. rsz 2014.09.11.

110 ves az egri sznhz 10/10.
1945 – a vros lland szntrsulat ltestsre kr engedlyt, de ez csak tz vvel ksbb valsult meg, az 1955/56-os vadtl. Az igazgat Ruttkay Ott lett. A megnyitig korszerstettk, feljtottk a sznhzat.
Npjsg, 1955.10.16.: "A sznpad jjalaktsa ez-ideig flmilli forintba kerlt. Rendbehoztk a zsinrpadlst, j dszlettartkat szereltek fel, s az egsz berendezst drtktllel lttk el. A sznpad kt oldaln egy-egy j vilgttornyot ptettek, Mg a rgi sznpadot 20 ezer watt fnyervel vilgtottk, most 65 ezer watt fnye vilgt majd. Ezenkvl a vilgtsi berendezs ngy modern, sznvlts reflektorral s egy legkorszerbben megptett kapcsoltblval is bvlt. jrafestik a nzteret is, A pholysorokat az eddigi szemet bnt fehr helyett kellemes stt csontsznre festik. Az elcsarnok de almazld lesz. tfestettk a pholy folyoskat s lpcshzakat is, melyeket zlses falikarokkal lttak el."
1955. oktber 23-n Grdonyi Gza eljtka (ugyanaz a "Dob Istvn szelleme", mint amelyet 1904. augusztus 20-n bemutattak) utn Grdonyi: Annuska cm darabjt lthatta a kznsg. Az plet ekkor vette fel az r nevt.
1955 - mg "nvtelenl".

1959

1960
Harmadik bemutatjt a minap tartotta, s amikor ott jrtunk, mr a negyedikre, Gorkij Ellensgek cm drmjra kszlt a Grdonyi Gza Sznhz. Ez a szezonja vltozatosabbnak s vonzbbnak grkezik, mint amilyen a tavalyi volt. Az elmlt vadot – amint Szllsi Gyula igazgat elmondotta – tmeneti vnek szntk, hogy a sznhz kijuthasson abbl a gazdasgi s szervezeti ktybl, amelybe korbban kerlt. Tavaly a trsulat zme kicserldtt, az j sznszeknek ssze kellett szokniuk, egyttess kellett kovcsoldniuk: ezrt az elmlt szezon csaknem teljesen „utnjtsz” jellege. Csak msutt mr bevlt, sikeres darabokat jtszottak.

Az vadnyit rdekhzassg majd a Warrenn mestersge utn most a Nyugtalan boldogsg szerepel a jtkrenden; a sokoldal – sznsznek, koreogrfusnak, rendeznek egyarnt tehetsges – Gyuricza Ott rendezsben. Miljutyin operettje szvegnek zmt a tz esztendvel ezeltt jtszott vltozat teszi, s ez nem vlik ppen elnyre az egybknt gondos, szp, br kevs humor eladsnak. Karcsonyi Magda (Natasa), Benk Bla (Balasov) s Stefanik Irn (Tnya) mellett rokonszenves kpessgeket mutat a Burmakot aqakt Dnffy Sndor. A kis zenekar igen jl szl, ez nagyrszt a veznyl Gyulai Gal Ferenc rdeme.

Mire kszl a sznhz az Ellensgek utn? Bemutatjk a Hawai rzsja cm brahm Pl operettet. (E darabbal kapcsolatos dramaturgiai munkt a Nemzeti Sznhz dramaturgijnak segtsgvel vgzik el. A Nemzeti Sznhz egybknt dszlettel s ruhkkal, tancsokkal s kritikval is kedvre jr az egrieknek.) Sor kerl az Aranyemberre, Schiller Don Carlosra, Az instruktor hzassga cm j nmet zens vgjtkra, a Nem vagyok azonos cm csehszlovk szatrra; Garcia Lorca „erotikus halleluj”-jt, a Don Perlimplint a Csodlatos vargnval egy msorban mutatjk be. A tervben szerepel az Urhatnm polgr, a Kormos g s a Denevr is.
A Grdonyi Gza Sznhz tjn immr nem hallani klikkezsrl; megvannak a j munka felttelei. N a kznsg rdekldse is: 2100 a brlk szma! A tancs minden segtsget megad, rvidesen fest- s asztalosmhely, valamint dszlettr pl. Az vad vgn pedig megkezdik a sznhz tptst: kibvtik a sznpadot s a vele kapcsolatos helyisgeket, majd tgas elcsarnokot ptenek.
1961-64 kztt lebontottk az pletet, csak a sznpadt s oldalfalait tartottk meg.
1962
 |
Egyttesnk munkjra az elmlt szezonban rendkvl zavaran hatott a kltzkds – mondja Szllsi Gyula. – A sznhz tptse miatt ideiglenes helyisgben voltunk knytelenek jtszani. Kevesebb volt az igazn j elads. Mgsem mondhatjuk az egsz vadunkat sikertelennek. Biztat jelnek tekintjk, hogy egyik legsikerltebb bemutatnk mai magyar r, Abody Bla „Nyomozs” cm darabja volt. Sikeres volt Sartre „Tisztessgtud utcalny”-a, Merime egyfelvonsosa, A mvszn hintaja s brahm Pl operettje, a Bl a Savoyban.
- Milyen vltozsok vrhatk az j szezonban?
- Ebben az esztendben mr az j sznhz egyttese jtszik, br az plet mg csak a jv augusztusra kszl el. Kezdem a nagyon jelents szemlyi vltozsokon: Horvth Jen lett a sznhz vezet rendezje. Vele kzsen hoztuk ltre a vltozsokat s az j msortervet. Sznszi llomnyunk olyan ismert, tehetsges sznszekkel ersdtt, mint Spnyik va, Szab Ott, Lehoczky va, Pethzi Mikls s Daridai Rbert. Hrom fiskols is hozznk szerzdtt: Mendelnyi Vilmos, Lengyel Lszl s Dvid gi. Flllsban nlunk szerepel Bicskey Kroly, Fogarassy Mria s Olsavszky va. Ezek a vltozsok lehetv tettk, hogy az j msortervnkben szerepl darabok sznvonalasan kerljenek sznpadra.
- Mik a msorterv rdekessgei?
- Ngy sbemutatt tartunk. Salacrou drmja, a „Mglyk Firenzben” nyitja meg a sort. Ez a XV. szzadban jtszd m tttelesen sokat mond a ma embernek is. Sz van arrl, hogy a szerz elltogat haznkba s jelen lesz a szeptember 28-i bemutatn. Felfrisstett sznszgrdnk tette lehetv, hogy bemutassuk Szophoklsz Antigon-jt, Schiller drmjt, a Don Carlos-t s Csehov sznmvt, a Hrom nvr-t. Kszlnk egy mai magyar szerz mvnek sbemutatjra is, de ppen az elkszletek miatt errl mg nem tudok konkrten beszlni. Msortervnkben szerepel mg a Koldusopera, Gspr Margit „Hamletnek nincs igaza” cm darabja s Blazek cseh szerz „Viharos karcsonyj” cm mve.
- Mi kpviseli a zens mfajt?
- Arrl sem feldkeztnk meg. Felsorolom azokat a mveket, amelyeknek bemutatst mr eldntttk: Huszka: Gl baba, Klmn: Bajadr, Strauss: Egy j Velencben.
Mnyoki Lszl kzplet-tervez fmrnk s munkatrsa, Szutor Jnos kap tervei alapjn j sznhz szletett. Nveltk a frhelyek szmt, az plet homlokzatt vegfallal hatrolt elcsarnokkal vettk krl.

Az nll trsulat 1966-ig mkdtt, majd sszevontk a Miskolci Nemzeti Sznhzzal.

Az 1967-ben sajt maga ksztette fott az akkori mszaki csapatrl Mik Jentl kaptam. A Dunaparti randev cm zens vgjtk dszletben balrl jobbra lnek Domborczki Istvn dszt, Cseh Vince vilgost, Szatmri Istvn sznpadmester, eltte Kanalas Lszln gyel, az ll sorban Boda Andrs vilgost, Nagy Bla s Borbs Lszl dsztk.
1985-ben megszntettk az sszevonst. Janur 1-jtl befogad sznhz lett az egri, trsulat nlkl, nll bemutat joggal, Szikora Jnos vezetsvel. De a sznhzakban kt naptri vet rint vadokban gondolkodnak, teht ennek az vnek az els fele egy (br csonka) vad volt. Ha innen szmolunk, akkor a 2012/13-as volt a 29. vad az sszevons megsznte utn. Ezt a szmot vlasztottam e 2012-ben indult sorozat fcmnek.
1985/86 – az els teljes vad Szikora Jnos igazgatsga alatt.
1986/87- Gali Lszl a direktor – de mg mindig csak befogad sznhz.
1987/88 – Mr nll trsulat, de mg vannak befogadott produkcik is. Innen kezdve a szmolst, a 2012/13-as a 26. vad volt.
1988/89 – az els teljes nll vad. A szmolst innen kezdve mondhatjuk, hogy a 2012-13-as vad volt a 25.

A sznhz 100 ves jubileumra kiadott kpeslap
Amikor 2012-ben elkezdtem a sznhztrtneti sorozatot, a bevezet rszt gy zrtam: „Hajdann, a vndorsznszet korban egy-egy jtszsi helyre megrkezvn a szni direktorok magukat s trsulatukat a kznsg kegyes prtfogsba ajnlottk. n is ezt teszem ezzel a sorozattal.” Most, amikor hamarosan elkezddik a sorozat harmadik vada, csak ezt ismtelhetem...
Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 52. rsz 2014.09.08.

110 ves az egri sznhz. 10/9.

Nagyon sokat kutattam olyan fot utn, amin meglthatnnk a rgi sznhz nztert - amelynek lerst egybknt a 49. rszben (110 ves az egri sznhz 10/6.) olvashattk.
Hirdettem krsemet kzssgi portlokon is, de magam sem ttlenkedtem. Leveleztem, fots adatbzisokban kerestem, filmhradkat nztem t, szemlyesen jrtam ott vagy levlben kerestem meg klnbz intzmnyeket, ahol felttelezsem szerint esetleg tallhat lett volna ilyen kp, a Megyei Knyvtrtl, Megyei Levltrtl kezdve a Vrmzeum gyjtemnyn, a miskolci Sznhztrtneti s Sznszmzeumon t az Orszgos Sznhztrtneti Intzetig, Orszgos Szchenyi Knyvtr gyjtemnyig . Mindenhol prbltak segteni, de hiba.
Ezt a kpet vgl Szeredi Attiltl kaptam, aki az 1990-es vek elejn maga is a Grdonyi Gza Sznhzban dolgozott. A kp ksztsnek idejrl, krlmnyeirl sem tud tbbet, mint ami a htra rt feliratbl kiderl, hogy az egri sznhz 1961-ig ltez pletnek nztern kszlt.
Azt, hogy valban gy van, krsemre Kissn Fink Zsuzsanna is igazolta, akinek desapja, Fink Forgcs Klmn sznsz volt s az 1956-58-as vekben jtszott az egri sznhzban, karakter s tncos-nekes szerepeket. Kt legidsebb gyermeke pedig statisztlt, jl ismerte az pletet.
* Hozzszls: Az 50-s vekben szp kivitel msorfzeteket adtak ki,minden darab kapcsn,sok fnykppel. Biztosan van rgi, idsebb sznhzltogatk v.idsebb sznszek birtokban? Pl.Csap Jani bcsi sznmvsz / Miskolcra szerzdtt a 60-s vekben /, Olgyai Magdi nni sznszn /tudomsom szerint egri maradt /, Gyrvri Jnos sznsz / desapm sznsz-s kortrsa volt,. lt Egerben egy kivl, j nev fots hlgy, Novk Marika, akinek fotszalonja volt a futcai Lottz mellett, a rgi cukrszda udvarban. minden npszer sznszrl ksztett fott, st,a sznhzrl is /tudomsom szerint/. Tovbbi remnyteljes kutatst s kitartst: Kissn Fink Zsuzsa, egy sznsz gyerek a mltbl
Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 51. rsz 2014.09.01.

110 ves az egri sznhz. 10/8.
Az plet termszetesen kpeslapokon is szerepelt - nhnyat lthattak a korbbi rszekben -, s elfordult, hogy a lapra rt zenet is sznjtszssal volt kapcsolatos.
„…szerettem volna megnzni, de a sznszek mr elmentek. Kezeit cskolja, szvlyesen dvzli Elemr.”
Ezeket a sorokat is egy ilyen postai kpeslap rizte meg, amelyet Iglfredre, Nagysgos T. Lala rlenynak rt Elemr. Nagybtony-faluban fedeztem fel, Barjk Gyula magngyjtemnyben. Elkrtem s rtam hozz a kp s a szveg alapjn egy kis trtnetet, ami termszetesen csak a fantzim szltte – de mirt ne trtnhetett volna akr gy is? Az rs megjelent a Heves Megyei Napban, 1996. augusztus 31-n, a SznLap cm sznhzi mellkletben. A kpeslapot azonban a kemnykalapos rral a sznhz eltt nem tudom megmutatni. Azt akkor azzal a felttellel adtam t, hogy termszetesen visszakapom, de nem gy trtnt - „nem talltk"...
A SZNSZEK MR ELMENTEK – ELEMR S LALA TRTNETE
Elemr szerette Lalt. Igaz, szerelme mr korntsem volt a rgi, varzsa kicsit mr megkopott. A Sors is mintha gy akarta volna, hogy addig tvolodjanak egymstl, mg riznek valamit a gynyrsgbl, ne vrjk meg kapcsolatuknak egyms gylletbe fordulst. Egyre ritkbban tallkozhattak s mostanban mr csak a sznpadon ltta, de azrt mg ott lt az els sorban, mint valaha, amikor teljes szenvedllyel dltak-kavarogtak benne az rzelmek. Ez mr inkbb nosztalgia volt, utrezgs, fjdalom, a hamarosan rkez magny elrzete. De azrt mg szerette.
Fel-felidzte magban azt az els estt, amikor megltta. Percekig tartott csak az egsz, elmondott nhny mondatot, mosolygott – mindssze ennyi, de volt valami megkap abban, ahogyan mindezt tette.
Nemigen tudta volna megmagyarzni, mi vonzotta benne, de ht a szerelem nem keres magyarzatokat. Hossz idn t ott lt minden eladson, lassan Lala is felfigyelt r, azutn ahogyan mr az lenni szokott, megismerkedtek, s sokig boldogok is voltak. Rgen volt… Kzben jra nyr lett, Lala most Iglfredre utazott. Elemr tudta ugyan a cmt, de teendi miatt hosszabb idre nem hagyhatta el a vrost s igazbl nem is akart utna utazni. rezte, hogy az sz mr nem lesz az vk. Prblt segteni az Idnek a felejts jtkony munkjban. Azrt persze hinyzott. Valakitl gy hallotta, egy utaz trsulat pp azt a darabot adja el Egerben. Htvgn gondolt egyet, leutazott. Kedvtelve nzegette a barokk utckat, a Lceum tornyt, a sznhzat. rdekes megolds plet volt. Klnlegessge, hogy az emeleti pholyokhoz kvlrl, az utcrl lehetett feljutni. A prgai Rendi Sznhz ilyen, ahol Mozart Don Giovannijnak sbemutatjt tartottk. Az is barokk vros, Elemr ott szletett. Szvben is barokkos burjnzsba kezdtek az rzelmek, s feltrt benne a stlustl elvlaszthatatlan melanklia is, klnsen miutn keresni kezdte az esti elads sznlapjt, s r kellett dbbennie, hiba jtt… A trsulat mr tovbbllt.
Hosszan lldoglt kemnykalapjban az plet eltt, tprengett, mitv legyen. Felvillant benne, hogy utnuk megy, vgl mgis inkbb vsrolt a sarki trafikban egy kpeslapot, s megcmezte: Nagysgos T. Lala rlenynak, Iglfred, Mariska-lak, Szepes megye. Csak ennyit rt: „…szerettem volna megnzni, de a sznszek mr elmentek. Kezeit cskolja, szvlyesen dvzli Elemr.” Csak magban tette hozz: j, hogy gy trtnt. Nyr van, itt ez a kedves vros, most bebarangolja nyitott szemmel, szvvel s kzben elraktrozza ezt a szerelmet. J mlyre. Megrzi, de uralkodni magn nem hagyja tbb.
Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 50. rsz 2014.08.28.

110 ves az egri sznhz. 10/7.
Vasrnapi Ujsg - Az els szni szezon msora - Kpeslap az tads vbl
Az tadsrl a Budapesten megjelen Vasrnapi Ujsg is tudstott (1904. augusztus 28-i szm - * az eredeti helyesrssal)
Augusztus 20-ikn avattk fl Egerben az j sznhzat, mely a Hunyadi tren plt, a rgi arna helyn. A flemelshez hozzjrult a vros, Heves megye s az llam. A sznhz Lgmn Imre s Brny Gza mrnkk tervei szerint plt,elfr benne 600 nz, s villamos vilgtssal van elltva. Az nnepi eladst Balla Klmn miskolczi sznigazgat j erkbl ll trsulata Grdonyi Gza prolgjval nyitotta meg. A prolgban Dob Istvn, Eger hs vdje a falak,mellette a kovcsmester, egy honvd s ngy szinsz szerepel. A prolg utn Dobsa Lajos "Istvn kirly" czim t felvonsos drmjt adtk el. A megnyit eladson grf Festetich Andor orszgos szinszeti felgyel is jelen volt.

Kpeslap 1904-bl
Az els szni szezonban a kvetkez eladsokat lthattk az egri nzk:
Dumas: A hrom testr
Grdonyi Gza: A bor
Herczeg Ferenc: Balatoni rege
Huszka Jen: Bob herceg
Jkai Mr: Aranyember
Kacsh Pongrc: Jnos vitz
Katona Jzsef: Bnk bn
Moliere: A fsvny
Shakespeare: A makrancos hlgy
Shakespeare: Rme es Jlia.
Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 49. rsz 2014.08.24.

110 ves az egri sznhz. 10/6.
s odabent? Mi vrt arra, aki belpett a 110 vvel ezeltt tadott pletbe? Az Egri Ujsg - 1904. augusztus 24-i szm - rszletesen lerta (* az eredeti helyesrssal):
A vrosi szinhz tadsa
Rgen-rgen, mg a 60-as vekben trtnt, hogy valakinek eszbe jutott az a csak most testet lttt eszme, hogy Egernek szksge volna egy lland szinhzra. Azta ez a gondolat sokszor felbredt s ugyanannyiszor elszunnyadt, mig vgre az utols esztendkben akadtak nzetlenl mkd frfiak, kik elhatroztk, hogy az lland szinhz eszmjt tbb elaludni nem hagyjk.
A husz ven keresztl llott arnra ma mr semmi jel sem mutat, legfeljebb gondolatunkba tudjuk visszaidzni azokat a kellemes estket, melyeket ott eltltttnk. Az arna helyt ma egy diszes csarnok foglalja el, amelyet jl esik szemllni mindannak, ki a kultura eme fontos tnyezjt tnyleg annak ismeri s jl esik szemllni azoknak is, akik elmondhatjk, hogy annak ltrehozsban nekik is volt rszk. A szinhz tvtele cstrtk dlutn trtnt, s ezzel a szinhz, melynek tervezi Lgmn Imre s Brny Gza mrnkk voltak, a vros tulajdonba ment t.
Tekintettel arra, hogy a terv elkszitsnl a szinhzpitsre ll meglehetsen csekly 100-110000 korona mindig kisrtett, s igy valami monumentlis palotra gondolni sem lehetett, elismerleg kell kiemelnnk, hogy lland szinhzunk mgis modern, tetszets hajlka lett a magyar szinszetnek, ami az emltett kt mrnknek rdeme.
A szinhz tvtelre a szingyi bizottsg egy szkebbkr bizottsgot kldtt ki, melynek tagjai Jankovics Dezs polgrmester elnklete alatt Brny Gza, Bayer Henrik, dr. Ptz Ferenc s dr. Sett Sndor voltak. Ezenkivl az t adsnl jelen volt Balla Klmn szinigazgat is. A bizottsg ltalban mindent rendben tallt s csupn kisebb igazitsokat rendelt el, melyek a most foly szini saison utn fognak vgbemenni.
A szinhz 920 mternyi terletet foglal el, mely parkkal van krlkeritve. Ha a szinhzba belpnk, az u. n. hideg foyerbe jutunk, mely j szolglatot tesz nyron a lghuzam ellen, tlen pedig mintegy tmeneti helyisget kpez a szabadbl a fttt elcsarnokba, ahova a pnztr s a ruhatrak helyeztettek el. Az elcsarnokbl lphetnk be a fldszinti l s llhelyekre, tovbb a fldszinten fekv pholyokra. A fldszinti lhelyek szma 160; fldszinti pholy pedig van 16. Az elcsarnokbl egy lpcs vezet az emeleti pholyokba, szmuk 21 s a buffetbe. A karzatra s erklyre az utcrl vezet fel kln lpcs.
A szinhzba lpre kellemes hatssal van a bord alapszin; a pholyok bord taptval vannak befedve, a fldszinti lsek pedig csinos kivitel karosszkek. A szinhz menyezett csinos freskk diszitik, melyek az ihletet ad muzst, a drma allegorijt, a kltszetet s tncot brzoljk. A szinhz sszes helyisgbe villamvilgits s lgfts van bevezetve s a kzlekeds egyik helyisgbl a msikba – tekintve a j ajtkat s a szles folyoskat – teljesen kielgit.
A szinhzba krlbell 650-en frnek el; pholy van benne 37, fldszinti lhely 160, erkly lhely 119, vagyis sszesen van 427 lhely; hozzszmitva ehhez a karzati l s ll, tovbb a fldszinti llhelyeket mintegy 650-en frnek a szinhzba, kik a szinhz minden helyrl jl lthatjk a szinpadot.
A tzbiztonsg szempontjbl teljesen megnyugtathat bennnket az, hogy szmos kijr vezet ki a szinhzbl, melyek egyenesen a szabadba visznek s igy a kznsg – brmily nagyszmu legyen is – ssze nem torldhatik, hanem esetleges pnik esetn hamarosan kijuthat a szabadba.
A szinpad s a zenekar elhelyezst semmifle kifogs nem rheti. Az akusztika j, ami pedig szinhznl elengedhetetlen felttelt kpez. A zenekar kiss mly s igy a fldszinten lk a zenszeket nem lthatjk, ez azonban nem esik a halls rovsra, mert mg inkbb j, hogy a katonazenben elfordul ers hangszerek arra a fokra redukltatnak – a mlysg ltal – amely hallsi szempontbl a legmegfelelbb.
A mellkhelyisgek ugy vannak rendezve, hogy azok a legknyesebb izlst is kielgithetik. Az igazgat irodja mellett balra sorakoznak a knyvtr, kellkes szobja s ngy ni ltz; jobbra pedig a trsalg, zeneterem s hrom frfi ltz van. Az plet hts rszben lakik a szinhzi felgyel, azon kivl itt vannak elhelyezve a klnbz kellkek, ruhatr, stb.
A szinhz sszes helyisgeinl szksges ipari munkkat egri iparosok vgeztk, miltal a szinhz pitsvel a helybeli ipar tmogatsa is elretett. A diszleteket Burghardt s Kry budapesti festk festettk.
Egyszval Eger vros egy szp s minden tekintetben modern szinhzhoz jutott. A kznsg rdekldst a szinhz utn mr ismerjk s szeretjk remlni, hogy az uj, diszes csarnokot mg fokozottabb mrtkben fogja megjelensvel kitntetni. Ezzel egybknt tartozik a kznsg magnak s tartozik a vrosnak, amely nem tekintve az anyagi ldozatot, ltrehozta az lland szinhzat, melynek virgzst mindnyjan ohajtjuk. (B-s.)
Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 48. rsz 2014.08.20.

110 ves az egri sznhz. 10/5.
Az ppen ma 110 vvel ezeltti nap, 1904. augusztus 20. trtnseit a legkzelebb 4 nap mlva, 24-n megjelen Egri Ujsg tudstsa (* az eredeti helyesrssal) s Grdonyi Gza erre az alkalomra rt Eljtka segtsgvel idzzk fel.
A Sznhz megnyitsa
Eger vros kznsge diszes uj hajlkot emelt a magyar szinszetnek a Hunyady-tren, egy krvonalaiban mr is szpnek mutatkoz park kzepn.
A magyar szinmvszet e legujabb temploma augusztus 20-n, Szent Istvn kirly nnepn avattatott fel nnepi hangulattal, de minden kls fny s csillogs mellzsvel. Szivben nnepelt a kznsg s az ilyen nnep a legmltbb a Mzsk nnephez, kik a szivekhez szlnak, szivekben lnek s nyomukban bsgesen radozik a kedly ltet forrsa.
Este ½ 8 rakr kigylt a szinhz sszes villany lmpja s a kznsg sr tmegekben vonult az igazn szp s modern berendezs nztrre, melynek minden legkisebb helyt a szorongsig betlttte.
A zenekarban felcsendlt a Rkcy rkszp szinfonija s a kznsg nnepies hangulata hazafias mmorban ringatzott. Egyszerre csak felrebben a szinpad fggnye s az igazn szp diszletek elnk varzsoljk az egri vr „Stt kapujt” az ismert, kegyeletes Dob-emlkkel. A hats leirhatatlan. Jobbrl felvonulnak a szinszek a szinpadra. Balla Klmn trsulatnak egsz szemlyzete egytt van s kezdett veszi a prolg, melyet a nagy nev r, Grdonyi Gza rt erre az nnepi alkalomra hazafias lelklete, iri ihlete egsz melegvel. Egy-kt sz bevezetnek s a szintrsulat a zenekar kisrete mellett a Hymnuszt nekli. A kznsg risi sokadalma felll az lhelyekrl s igy hallgatja a szivek mlyeig jr nemzeti imt. Ezutn folytatdik az eljtk. Dob felkel rideg kgyrl s elmondja azokat a lelkes szavakat, melyeket Grdonyi nagy lelke sugalt s melyeket lapunk trcjban olvashatnak olvasink. A gynyr jelenetet a Szzat neklse zrta be, melyet szintn a szintrsulat sszes szemlyzete adott el a zenekar kisretben.
Ez nnepi eljtkot 10 percnyi sznet kvette, mely id alatt a szinpadon felllitottk a diszleteket az nnepi eladshoz, a kznsg pedig szemlt tartott az uj szinhz bels berendezse felett.
Az nnepi darab Dobsa Lajos: Istvn, els magyar kirly cim 5 felvonsos szomorujtka volt. Rgi darab, de alkalomszernek gondolta a szingyi bizottsg, mely ezt a megnyit eladst rendezte s elkerestk e trtnelmi drmt a feledkenysg homlybl.

GRDONYI GZA:
ELJTK
AZ EGRI SZNHZ MEGNYITSRA
1904 AUGUSZTUS 20-N.
SZEMLYEK:
DOB
EGY KOVCS
EGY MSIK IPAROS
EGY HONVD
SZINSZEK
(A szn a Sttkaput brzolja. j van, holdfnytl kiss vilgos. A szn kzepn a rcsozat mgtt Dob sremlke ppugy mint a vrban, de a homlyban alig ltszik.)
Oldalt a padon honvd l s alszik.
(Lent valahol igen tvol cignybanda jtszik, eleinte csak egyes hangok verdnek a szinhzba igen halkan.)
KOVCS: E! Nzd mn ezt a honvdet: elaludt.
MSIK IPAROS: Ezt bizony elnyomta az lom. De kltsk fel, mert vasba teszik, ha reggel megy haza. (Megrinti.) H, vitz ur!
HONVD (flretten) : Ki az?
KOVCS (a honvdhez) : E! Te vagy itt Marci?
HONVD: n vnk. Ty, de elaludtam! (Az bred inas mozdulatai.) Ht tged mi szl hordoz itten ilyen ksn?
KOVCS: Idelent mulattunk a kommmal a vendglbe, oszt sznszek is vtak ottan a szomszd asztalnl. Oszt azt beszltk, hogy aszongya az egyik: Szp hdvilgos este van fik, gyernk fel a vrba.
MSIK IPAROS: Mr jnnek is.
KOVCS (a honvdhez) : Tudod, az ilyen sznsznp vagy szaval, vagy danol, de mindig csinl valami szpet, oszt itt ingyen is hallhatjuk.
HONVD (teljesen fleszmlve. Megnzi a zsebrjt) : Ty a rzbl vert Ponciust!
SZINSZEK (a lejtn erszkednek le balrl) .
KOVCS: Nem erre kellett volna urak.
ELS SZNSZ: Most mr mindegy.
MSODIK SZINSZ: Kr, hogy jobban nem lthatjuk. Nem lehet bemenni? (A kapu kilincst nyomogatja.) HONVD: Be lehet. ppen n vagyok ennek a kapunak a Szent Ptere itten. Mer ez olyan bagazin-fle is, tetszik tudni. (Kinyitja s szttrja a kaput. A kovcshoz) : Te, koma, csak hagyjtok benn a kulcsot. Majd reggel megtallom. (El balra sietve.)
A Holdfny rst a Dob-emlkre. A sznszek leveszik a kalapjokat s az emlkre mlzva, csendben llnak egy szinpadi percig.
ELS SZINSZ (elmerengve) :
Az elmult szzadok lehellette
rinti arcomat, gy rezem.
Kszntlek tged, porlad oroszln!
MSODIK SZINSZ:
Koszort kellett volna hoznunk.
HARMADIK SZINSZ:
Ha nem llott volna kemny lbbal,
ezeken a megbarnult kveken,
ma nem beszlnnk itten magyarul.
NEGYEDIK SZINSZ:
Fik, ha mr nem hoztunk nki koszort,
tiszteljk meg emlkt egy dallal.
Hisz voltakpp a dal is koszor.
Elneklik a Himnuszt (ismtls nlkl) . A dal befejez rszt, (Megbnhdte) halkan, hogy a toronyra tvoli kongsa hallhat legyen.
DOB (fll) :
Egy percnyi csend. A toronyra halk kongsai mg hangzanak. A tvoli cignybanda alig hallhatan ismtli a himnusz msodik felt.
DOB (maga el) :
h mily szp breds! De micsoda
bbjos dal klt fel ez jszakn?
(A sznszekhez) :
Mi dal ez, mondjtok, hogy
erejtl a porr vlt szv is letre kl?!
ELS SZINSZ (szent rmlettl dermedt arccal) :
A magyar Himnusz, kapitny uram.
DOB:
Magyar Himnusz? Ht l mg a magyar?
Kezt a homlokn lass mozdulattal tsimtja, mint mikor mg nem tiszta az ember feje az lomtl. Lbt leeresztve l a kvn, kezben lndzsa.
Ht hogyne lne - mit is krdezek!
Ezer v ta feni a kardot s a trt
a magyar ellen Kelet s Nyugot.
De a magyart sohse talljk szven:
mert az Isten keze takarja azt! (Lell.)
Mifle szerzet vagytok ti, bartim?
A banda mihelyt elvgezte a Himnuszt, a Szzatban folytatja, de csak halk zmmgssel mindvgig, migcsak a krpit le nem grdl.
ELS SZINSZ:
Sznszek vagyunk, kapitny uram.
DOB:
Sznsz? Mi az? Az n idmben
nem ismertnk ilyen foglalkozst.
ELS SZINSZ:
Azon idben, kapitny uram,
komdis volt a sznsz neve.
DOB:
gy mr tudom.
ELS SZINSZ:
A sznszet kijtt
a klastromiskolk fala kzl,
S kln hzakban s templomszer
szp palotkban jtssza, tkrzi
a tarka let vltozsait.
A knyvekben aluv gondolat
kiszll s testet lt a sznpadon.
Amit a klt lmodott csupn,
l, beszl valsgg vlik.
DOB:
rtem. s szvem szinte flhevl.
A mvszet a bkessg virga:
romok kvn felzldl borostyn.
S most a fennuralkod planta
hazm egn a Bke csillaga.
Nem tapossk a mezt harci mnek,
s nem veri fel az jszakknak csendjt
az ellensges krtk szzata.
Killok olykor holdvilgos jjel
a vrfokra, s elmerengve nzem,
miknt pl s terjed lent a vros.
Hajdan a vr volt nagy, s a vros kicsiny.
A kveket alulrl ide hordtk:
s magasodott a vr, fogyott a vros.
Aztn hogy elmultak a viharok,
a kvek innen visszatrtek ismt,
s fogyott a vr, emelkedett a vros.
gy szp, gy j. Te kovcs vagy, ugy-e?
KOVCS:
Az vagyok uram.
DOB:
n mellettem is
voltak kovcsok, derk hs fiuk,
kiknek lljn kardok vasa csengett.
Verj te kapt most a kardok vasbl
s ekt a pnclbl az egri fldnek.
S amg krl az Isten-lds zldl
a hegyeken s az almagyari rnn
ti szinszek, a nyugv egri npnek
emeljtek fel gondolatait.
Emeljtek fel rzsben ket
a mvszetnek hattyuszrnyain
egy magasztosabb lelki tartomnyba,
ahol a fldi pornak nyoma sincs.
Jtsztok el a nagy kzdelmeket,
amik minknk igaziak voltak!
jtszatok harcot, hogy lssk a bkt!
jtszatok gyszt, hogy tudjk mi az let!
s jtszatok rmet, hogy gondjaikra
gi sugr dertsen szp szivrvnyt.
Elmult idknek szellemkpe, n
nyugodni trek. S tovbb lmodom,
hogy a vrbl, mely e falakra omla,
rzsk fakadnak az jult szzadokra,
s n porladozva mrvnygyamon,
Eger virgzsrl lmodom!
(Krpit. )

Kpeslap
* Ezt a rszt a gardonyiszinhaz.hu-n, a theater.hu-n s a zsambekinyariszinhaz.hu-n (amelyek a sorozatot teljes egszben tveszik) kvl a mindenamieger.blogspot.hu is kzlte.
Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 47. rsz 2014.08.17.

110 ves az egri sznhz. 10/4.

Az 1904. augusztus 20-i megnyit eltt 3 nappal, a 17-i szmban az Egri Ujsg a hamarosan fellendl sznhzi letnek a vrosra s lakira nzve kedvez erklcsi s anyagi hatsrl is rtekezett.
A vrosi sznhz (* az eredeti helyesrssal)
Ha valaki ezeltt csak nhny vvel is arrl beszlt, hogy Egerben kszinhzat fognak pteni, azt egyszeren lmodoznak neveztk. Amiknt ugyancsak utopistnak mondottk volna azt a btor frfiut, aki ugyancsak nhny vvel ezeltt megjsolta volna, hogy Egernek utci, mr t. i. a kocsiutak elsrangu aszfalt burkolattal lesznek elltva. Ma pedig mr a kszinhz ll s az angol aszfalt burkolat is munkban van.
Ebbl pedig, amint sok msbl is, az a tanusg, hogy elavult, cska gondolkods md az, amely mindig megelz pldkat keres s azt tartja, hogy ami mg nem volt, az nem is lehet teht
Ami klnsen a szinhzat illeti, ez egy olyan rgi vgydsa volt Eger vrosnak, hogy azt kell mondanunk, hogy valban csodlatos, hogy csak ily hosszu id utn lttt teste az az ige, amelyet a ma mr fehr haj emberek mr akkor hirdettek, amikor mg holl fekete hajfrteikben volt alkalmuk dusklni.
Ha megondoljuk, hogy az egri lland szinhz gondolatnak felbredse a mult szzad 60-as veinek vgre esik, teht mintegy 40 esztends az egri lland szinhz pitsi szksgnek a gondolata, mondom,ha ezt meggondoljuk, ugy igazn csodlkozni kell azon, hoyg a szinhzpits oly sokig ksett. s ha e felett rezignlunk, nem lehet elmellznnk azt a krdst, hogy vajjon azzal, hogy a szinhz csak ily hosszu id utn plt fel nlunk, vajjon azzal szenvedett-e a vros anyagi vagy erklcsi krosodst? Mert ennek a krdsnek az eldntse llapitja meg azt, vajjon a jvben a kszinhz azzal az erklcsi s anyagi sikerrel jr-e, amiknt ezt hirdettk s hirdettk klnsen mi, akik az els sorban harcoltunk azok csapatban, akik a szinhz pitst akartk kivivni. S ha a dolgokat nem csupn felletesen, hanem igazn alapjukbl vizsgljuk, ugy arra a meggyzdsre kell jutnunk, hogy igenis debuisset pridem (*) – az lland szinhzat mr rgen fel kellett volna piteni, mert a negyvenesztends ksedelem igenis erklcsi s anyagi visszamaradst okozott. Ha ugyanis mi mr vtizedekkel ezeltt felpitettk volna a kszinhzat, akkor ma mr ott tartannk, hogy rendes tli szinhzi szezonra neveltnk volna publikumot s ma mr rendes tli szinhzi szezont lvezhetne egy erre elkszitett generci. Mert szmos plda mutatja – s nlunk is meg fogja mutatni – hogy a szinhz maga teremt s maga nevel magnak kznsget s ha ezen kznsghditst a kszinhz mr rgen megkezdte volna – ma mr mindenesetre messzebb tartannk.
Hogy pedig mit jelent az lland tli szinhzi szezon egy vros trsadalmi letre, de st gazdasgi letre is, arra nem nehz remutatni. Tekintsk csak azon vidki vrosokat, ahol a szinmvszetnek mr hosszabb id ta lland hajlka van s azt fogjuk tapasztalni, hogy ezekben a vrosokban tlen is eleven, pezsg trsadalmi let van. Azt fogjuk tapasztalni, hogy a szinhz esti letet teremt, az esti let pedig a gazdasgi let fellendtje. Ltjuk, hogy a nagyvrosok esti lete az ipari s gazdasgi forgalom mily risi mennyisgt abszorbelja (**), ltjuk, hogy az esti let a ruhzati s lelmicikkek egsz garmadjt hozza forgalomba s tapasztaljuk, hogy a szinhzak ltal teremtett esti let az ipari, kereskedelmi s gazdasgi cikkek fogyasztsa szmra a forgalomra amugy is rvid tli napokat jl jvedelmezen meghosszabitja s amellett ezen forgalom rszre j terleteket hdit. Ott, ahol szinhz s ez ltal teremtett esti let van, ott a nap lementvel nem buvik mindenki odujba, hanem siet a napi frasz munkt a szinhz nyujtotta kellemes szrakozsban kipihenni, a kznsgnek ilyen rendes sszejvetele azutn az iparim cikkek egsz lgijt hozza mozgsba.
Szval, a szinhz nem csak a llek mvelsre szolgl erklcsi hatssal van, hanem vrosfejleszt s szmokban mrlegelhet anyagi eredmnyekkel is jr. S ezrt az a negyvenesztends ksedelem bizony ugy erklcs,i mint anyagi krosodst okozott a vrosnak.
De most mr ll a szinhz. ll, ha szerny keretekben is. Felplt anlkl, hogy e vros polgrainak jelentkenyebb megterhelst ignyelte volna. Felplt s Szent Istvn napjn mr bel is kltznek Thlia papjai, hogy felszenteljk a Muzsk ez uj templomt. S mi azzal a szeretettel nyitjuk meg szmukra ezen uj kulturpalota csarnokait, amily szeretettel poltuk, gondoztuk s propagltuk az eszmt, amely most testet lttt ezen kes pletben.
* korbban kellett volna
** szvja fel, nyeli el
* Hozzszls a Facebook-rl:

Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 46. rsz 2014.08.01.

110 ves az egri sznhz. 10/3.
A szinhz bcsszavai
- ez a cme az 1903. oktber 8-i szmban kzlt versnek, amelybl a lebontsra tlt Arnban uralkod llapotokrl is kaphatunk nmi kpet (* az eredeti helyesrssal):
Isten veled Eger,
n des vrosom,
Lsd meg sem tkozom
Hhrtleted,
g ldjon, g veled...
Knny lesz hallom,
Csndes kimulsom,
Hisz mind, de mind lttam,
Donna valahny van:
Frida, Nina, Pli,
Lonci, Miczi, Lri
Drga selyem szoknya
Vagy feszes trikkba
Hangjuk itt csngettk,
Zuhog tapsorknt
Bjjal kszngettk.
Knny most ltemnek
Csndes kimulsa,
Mint sz Simeonnak,
A szent Bibliban,
Mert lttam, meglttam,
Drga Thalimnak
Legkedvesebb lnyt,
Szp, ragyog lelk,
Szelid Annuskjt.
Ti pedig, a kiknek
Valaha rtottam,
Czgos szellcskvel
Fejfjst okoztam,
Ruhtok rontottam,
Szgecses padokban,
S szemetekbe olykor
Port is hintegettem,
tkaitokkal oh!
Ne bntsatok engem,
Hull fa-bordim,
Hangos ropogsin
Induljatok oh! meg,
Hallos gyamon
Nagy az n bnatom:
Bocsssatok oh! meg!
Bocsssatok oh! meg!
Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 45. rsz 2014.07.18.

110 ves az egri sznhz. 10/2.
Az Arna teht 1903-ig volt Thlia egri otthona. Grdonyi Gza Annuskja volt itt az utols elads.
Az „Egri Hirad” cm, heti kt alkalommal megjelen lap 1903. oktber 8-i szmbl (* az eredeti helyesrssal):
(Szinszeink Miskolczon) Nmeth Jzsef szintrsulata, mely msfl hnapig szrakoztatta az egri kznsget, szerdn dleltt hagyta el vrosunkat. A fabdban elhangzott az utols elads, s ott, hol nemrgiben a szinszek bohm, vidm jtka tette hangoss a krnyket, az csok kalapcstsei hangzanak, lebontjk a fabdt, hogy Thlia papjai jvre mr szpen felptett ksznhzban jtszhassanak. Szinszeink szerdn dlben 1 rakor rkeztek Miskolczra, s mr 5 rakor sszegyltek a sznhzban prbra. Az els elads szombaton lesz, melyet valsggal Grdonyi-estnek lehet nevezni. Ugyanis Grdonyi Gza egyenesen a miskolczi sznhz rszre prolgot rt, melynek czme: „A szinszek rkezse.” Ebben a prolgban a szintrsulat sszes tagjai rszt vesznek s gy mr a prolgban megismerkedik a kznsg a szintrsulattal s az egyes szinszek szerepkrvel. A prolg utn Grdonyi „Annuska” czm potikus vgjtkt fogjk adni, mely vgjtk nlunk is risi hatst rt el. A czimszerepet Kondrt Ilonka, kznsgnk ddelgetett, intelligens mvsznje fogja krelni, s a vgjtk szereposztsa pedig ugyanaz lesz, mint nlunk volt.
Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 44. rsz 2014.07.04.

110 ves az egri sznhz. 10/1.
Az elzmnyek utn (1754 – a jezsuita gimnzium dikjainak els magyar nyelv sznieladsa a vrosban, 1815 – az els magyar nyelv, mr sznszek, vndortrsulat ltal jtszott elads Egerben) 1884-ben felplt az Arna, a fbl kszlt sznhzplet.

1903-ig volt Thlia egri otthona.
EGRI UJSG 1903. augusztus 19. (* az eredeti helyesrssal)
Nmeth Jzsef szintrsulata bevonult Egerbe s szombaton megkezdette eladsait a nyri szinkrben. Bizonyos nnepi hangulat vesz ert rajtunk, midn e sorokat rjuk: nem csupn azrt, mert a magyar szinmvszet azon apostolait dvzljk vrosunk falai kztt, kik a mieink, a mi szinikerletnk szintrsulatnak tagjai, hanem azrt is, mert a mostani szini-szeznnal a mi nyri szinkrnk fennllsnak 20-ik vt tlti be s mert e jubilris szezn befejeztvel a kt deczenniumot lt s sok vig estt ltott deszkaalkotmny is befejezi rendeltetst, lebontjk, hogy helyt adjon a Magyar Athn – mint a hogy szellemes irnk, Maczki Valr dr. Egert nevezte – diszes, modern szini-palotjnak. A szinszet gye Egerben nagy lendletet vett az utbbi idben. Nem volt a mi kznsgnk soha mostoha a szinszet irnt, daczra annak, hogy bizony volt r id s nem is egyszer, hogy ddelget rokonszenvnkkel ppen a szintrsulatok ltek vissza mostohn, hanem a mostani hangulat pratlanul ll Eger kultur-trtnelmben. Ma mindenki szingy-bart s lelkes hive az lland szinkr megteremtsnek. A szingyi bizottsg llandan mkdsben van s a kznsg nem riad vissza az ldozatoktl, hogy az egri szinszet lland hajlkot nyerjen. Ennek a kedvez hangulatnak ltrehozsban lapunk is sokat fradozott s hogy nem sikertelenl, a tnyek igazoljk.
2014.06.25.
Augusztusban lesz 110 ves az egri sznhz. A Sznhztrtneti sorozaton bell 10 rszes - hamarosan kezdd - "sorozat a sorozatban" ksznti az vfordult. Az egyes rszek terveim szerint a kvetkez idpontokban kvetik egymst:
jlius 4.
jlius 18.
augusztus 1.
augusztus 17.
augusztus 20.
augusztus 24.
augusztus 28.
szeptember 1.
szeptember 8.
szeptember 13.
Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 43. rsz 2014.06.10.

Nyri sznet - azaz mgsem...
Hnapokig tart elkszts, interjk, beszlgetsek, knyvtri s levltri kutatmunka utn 2012. szeptemberben rmmel s izgalommal kezdtem el kzlni a sorozatot. Folyamatosan jelenhetett meg mr kt egsz vadban, s jcskn van mg sorra vr beszlgets, a sorozat szmra rt visszaemlkezs, rdekes fnykp…
A msodik vad r teht most vget – sszel jn a harmadik.
Mgsem lesz azonban nyri sznet sem. 110 ves lesz augusztusban a Grdonyi Gza Sznhz, ebbl az alkalombl kis "sorozat a sorozatban" indul majd jlius vgtl - "110 v - kzbevetve" alcmmel -, ebben mutatok nhny olyan anyagot is, amely kimaradt, mert vagy nem illett egszen a megjelent rszekbe, vagy mg nem volt a birtokomban, kztk remnyeim szerint egy igazi meglepetst.
Sznhz Egerben 1884-tl mig – Sznhztrtneti sorozat 42. rsz 2014.05.19.

EMLKSZIK R VALAKI? EMLKSZIK RJUK VALAKI?
Lks Ildik dramaturg, a Sznhzi Dramaturgok Che trselnknek rsa a sznhztrtneti sorozat szmra - 2.
Agrdi Ilona az egri sznhz alapttagja volt, Gali Lszl j szimattal Debrecenbl csbtotta ide.

a kp forrsa: a kp forrsa:
terasz.hu hirosnaptar.hu
Tapasztalatval, blcsessgvel fontos sznszszemlyisge volt a trsulatnak. Emlkszem, csodlatosan megrendt Rebeccjra a Salemi boszorknyok-ban s frenetikusan komikus Karnynjra. De remek humora volt az Arzn s levendula gyilkos regasszonyainak egyikeknt is. „Agrdy Gbor nevelt lnya volt – olvasom egy blog-bejegyzsben –, a sznmûvszeti fõiskolt 1963-ban vgezte el. Plyjnak nagy rszt vidki sznhzakban tlttte, Egerben, Debrecenben, Veszprmben, Kecskemten, Szolnokon, Bkscsabn, sok-sok fszerepet hagyva maga mgtt. Filmekben is jtszott, a Pesti hztetõk komoly, nagy szerept szmos epizdfigura kvette. Emlkszik r valaki?” – krdezi a bejegyzse vgn a blogr...

A Tehetsgek s tisztelk cm eladsban

Hamarosan megismerkedtem frjvel is, Pethes Gyrggyel (1934 – 1999), aki gyakran megltogatta t Egerben. „Sznhzi csaldba szletett – rta rla nekrolgjban MGP – szlei is sznszek voltak. Csaldjban minden flmen sznsz volt, a magyar sznszettrtnet dics nevei. A sznmvszeti fiskolrl a legremnytelibb rendezknt kikerlten kezdte meg plyjt Debrecenben. Az elsk kztt rendezett Brechtet (Koldusopera). Elsknt adott fszerepet Anouilh: Romeo s Jeanette cm darabjban egy debreceni plyakezdnek, Latinovits Zoltnnak. Szendr Jzsef igazgat a pesti dry Sznpadon tartotta a bemutatt. Heves szakmai siker. Gyors adminisztratv beavatkozs. Betilts. Nem dics, nylt szni botrny. Csak mveldspolitikai elsumkols. Perzekutori elkobzsa sznpadi szpsgeknek. Mig emlkszem egy lelemnyre: a kt szerelmes a szn kt oldaln lt kerti szkben, s anlkl, hogy kzeltettek volna egymshoz, kitrt karokkal sszeforrtak a tvolbl, rzkibben, mintha egymshoz tapadva lelkeztek volna. Vagyis: Pethessel kezddtt egy j sznhzi nemzedk jat akarsa. Leszmols a szocialista naturalizmussal. Kzelts a szrnyal kpzelet sznhzhoz. vtizedek mltn – akkor ppen Veszprmben – megrendezte ugyanattl a francia szerztl az Eurdik cm darabot. Mr nem jt volt. Nem jat akar sznhzi borzas. Biztos szaktuds zemvezetje lett a sznhznak. Megbzhat szakember. Rendezett Vaszary-bohzatot, Katona Jzsef Bnkjt, rendezte Hofi estjeit a Madch Kamarban. Sosem adta magt sznvonal alatt. Kidolgozottak, vgiggondoltak voltak rendezsei.”
Pethes Gyuri kicsit kedvesebben, de hasonl krlelhetetlensggel mondta ki mindig, amit gondolt. Valsgos l sznhztrtnet volt, de kvncsi is volt a fiatalokra. Dolgozhattam is vele, a Nem lhetek muzsikasz nlkl-t rendezte Egerben, majd mshov is elhvott. Felnttknt kezelt engem, a plyakezdt, komolyan rdekelte, mirl mit gondolok. Akkor szre sem vettem, milyen sokat ksznhetek neki. Amikor pldul darabokat kerestnk a kvetkez rendezshez, mig tanulsgosak azok a szempontok, melyek szerint vlogatunk a vilgirodalombl. Gyakran flhvtak ksbb is, flvltva, mindketten, mikor mr Budapesten dolgoztam, s rendszeresen megbeszltk a vilg folyst. De mg azt sem felejtem el, milyen jkat konyakoztam nluk. Konyak s cigi.
De nemcsak n voltam az egyetlen fiatal, akire figyeltek. Mg azokra is gondoltak, akiket nem is ismertek. Korai hallukban sokan megsirattuk ket, tudtuk, hinyozni fog szeretetk – m amikor kiderlt a vgrendeletk ama passzusa, hogy a laksuk rt mire sznjk, annak a lakst, ahol egytt konyakoztunk s cigiztnk, mgis megleptek bennnket, tllket.
Dudi s Gyuri a vgrendeletkben megemltettk, hogy mennyire szerettek utazni, s hogy fiatalon is milyen sokat jelentettek nekik ezek az lmnyek – ezrt gy dntttek, hogy halluk utn adjk el a Damjanich utcai laksukat, s „az rtkestett laksingatlan vtelrbl hozzanak ltre alaptvnyt azrt, hogy a szks anyagi krlmnyek kztt l fiatal sznszhzasprok” klfldn nyaralhassanak. Ez lett a Pethes-Agrdi-dj, az alaptvny elnke Gali Lszl, s a nvsor az rs elejn azok, akik mr elnyertek egy-egy ilyen utazst. Az errl kszlt beszmolk a sznhzi trsasg honlapjn olvashatak – ez az egyetlen ktelez fizetsg a djrt.
Tudjuk, hogy a sznhz a pillanat mvszete, akiket nem ltunk a sznpadon, hamar elfeledjk ket. Tnyleg, ki emlkszik mr Agrdi Ilonra vagy Pethes Gyrgyre? Akiket egybknt a szvk vitt el…
* Lks Ildik a blog szmra szletett rsa a gardonyiszinhaz.hu-n, a theater.hu-n s a zsambekinyariszinhaz.hu-n (amelyek a sorozatot teljes egszben tveszik) kvl megjelent a polusonline.com-on is.
|